Drvo Paulownia tomentosa

Ok je čepovanje, pričam da je neko posekao kao drvo npr. za ogrev i uzeo neke ::novac::.
 
Raspitacu se, ova nasa gastrabajterka nije dzabe u tom poslu..samo kupuje zemlju i sadi ovo cudo. Valjda sad na jesen jos 2 ha ce da se posadi.
 
Kolko sam ja cuo da se cepuje u prvoj godini na jesen ali nemam nikakve pouzdane informacije...

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
moze se cepovati kad god. da li je jesen ili rano prolece nema veze jer je biljka svakako u fazi mirovanja...
 
Aha,a kako to da obavim? Na koju visinu?

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 


sticajem okolnosti sam u kontaktu sa ljudima koji su udarnicki krenuli u biynis sa paulovnijom. Razocarenje je ogromno a ovo su rezultati...
 
Haha ovo videlo nije paulovnije , jel ovo kao ``cepovoano`` ti gm80 vec neko vreme siris samo dezinformacije. hoces sad da odem da slikam moje paulovnije cepovane sredinom aprila, narasle su 5m za 6.5 meseci vegetacije odlicne i u precniku.
 
Haha ovo videlo nije paulovnije , jel ovo kao ``cepovoano`` ti gm80 vec neko vreme siris samo dezinformacije. hoces sad da odem da slikam moje paulovnije cepovane sredinom aprila, narasle su 5m za 6.5 meseci vegetacije odlicne i u precniku.

Osecam obavezu da ljudima ukazem na silne dezinformacije koje se sire o ovoj vrsti drveta. Ako su fotografije stabla kojem je usled kasnog mraza unisten terminalni pupoljak, a ulogu terminalnog pupoljka preuzela prva bocna grana, dezinformacija, mogu postaviti fotografije zasada paulovnije stare 4 godine u koji su ulozene desetine hiljada evra a u cijem podizanju su ucestvovali najveci protagonisti paulovnije kod nas, pa dav krenu suze na oci zbog bacenih para! Puzevi su bili male mace
 
https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.ne...=ad33c78c1bca273bd69d274d4958adbb&oe=56F0988A

Ovo su dve paulovnije posadjene prosle godine, cepovane (posecene do zemlja ove godine u mesecu aprilu, i do kraja septembra su porasle skoro 5m), posadjene su u nameri da prave hladovinu oko kucice kolibe sta li je vec, sad su nekih 5m visine i sasvim lepog precnik. Doduse nije tomentosa vec hibrid ali je paulovnija.

Ljudi dolaze u zabunu oko nekih stvari, ocekuju da bace paulovniju u jalovu zemlju ili PESAK I DA raste ovim tempom. To prosto nije moguce, potrebna je voda ponekad u ne preteranim kolicinama, i hranljive materije.

Moze uspevati i na losijoj zemlji ali je potrebno koristiti po meni recimo kombinaciju nekog hidrogela koji ce zadrzavati hranljivu materiju i vodu u zoni korena biljke.
BIljka je izuzetno jaka sama po sebi, praktikuje se sadnja u maju, da biljka ima vremena da se primi i ukoreni pre letnjih vrucina.

recimo da je prve godine najosetljivija, vec druge i trece godine nije potrebna skoro nikakva briga, u drugoj godini potrebno je kidati zaperke i mi u Vojvodini imamo problema sa raznim insektima zbog duvana, sto se tice bolesti gljivica nema ih.

A to da li treba uvesti kap po kap za paulovniju moj odgovor je ne, jedino bas u teskim peskovitim zemljama i gde nema upotrebe hidrogela.
 
Primer na dve lokacije u Vojvodini: posadjene paulovnije,cepovane i isterale sigurno 4 metra u prvoj vegetaciji. U drugoj godini smrzava se vrsni pupoljak i pocinje racvanje stabla ,samim tim se gubi najkvalitetniji trupac u eventualnoj proizvodnji tehnickog drveta. Naglasavam da su sve radili strucnjaci,skolovani, prema uputstvima proizvodjaca sadnog materijala. Ocu reci:"bitna je prica a rezultati su sporedni". Pitao sam coveka sto je ulozio para i para da li je ikada vise dolazila citava svita 'strucnjaka' po cijim je instrukcijama radio, samo je odmahnuo rukom i razvukao "maa kakviiii'.
 
Pojava štetnih gusjenica na paulovniji -- izvor savjetodavna.hr


Pregledom plantaže paulovnija u Virovitičko-podravskoj županiji (18.09.2015.) uočene su štetne gusjenice i jedan odrasli oblik.

Prema izgledu gusjenica i odraslog oblika vjerojatno se radi o žutoj kukuruznoj sovici (Heliothis armigera). Ona je izraziti polifag, najčešće oštećuje svilu i klip kukuruza, lišće duhana i vinove loze, te plodove paprike i rajčice. U Hrvatskoj često se hrani korovnom vrstom Abutilon theophrasti i ima sposobnost migracije na velike udaljenosti. Osim topline vrsti pogoduje sušno vrijeme, a dulje razdoblje kiša jako ometa razvoj štetnika. Gusjenica može biti različitih boja, s tri uzdužne tamnije pruge koje narastu do 4 cm, a razvoj traje 18 do 30 dana.

ovo je samo manji citat, koga više zanima link je na početku posta



 
Nazad
Vrh