Različite vrste vrba

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.339
Lokacija
Apatin
U ukrašavanju vrta su veoma popularne vrbe, a kod nas su najpopularnije žalosna vrba(Salix babylonica) i bela vrba (Salix alba). Pored njih ima još dosta vrsta, uglavnom su to varijacije na temu. Ima ih mnogo, nazivi su uglavnom na engleskom jeziku.

Inače je za vrbe karakteristično da se lako razmnožavaju. A ako se posade pored vode, rastu ogromnom brzinom.


corkscrew willow

corkscrewwillow.jpg


žalosna vrba(Salix babylonica)

weeping-willow1.jpg


bela vrba (Salix alba)

salixalba.jpg



Inače ima ih još mnogo, od kojih su neke veoma zanimljivih formi ili izgleda listova (Salix aurita).
 

Prilozi

  • corkscrewwillow.jpg
    corkscrewwillow.jpg
    116,6 KB · Pregleda: 11
To sam i ja čuo, ali ne znam tačan razlog. Verovatno vrba ispušta nešto u vodu, što potpomaže ožiljavanje.
 
Bas veceras sam cuo na jednom TV kanalu da ima u Evropi oko 500 vrsta vrba.
Sve, sve, ali kada sam nedavno cuo da se vrba prska insekticidima da bi joj se upotrebile grane za pletenje korpi i dr pao sam u "neosvest"
 
Japanska ukrasna vrba - Salix integra - Hakuro Nishiki Ova vrsta vrbe sve je češće zastupljena u našim vrtovima. Raste kao drvo ili u obliku grma. To je šarenolisna vrba, u rano proljeće listići su svijetlo-ružičaste boje a kasnije prelaze u zelenu boju. Kao i sve vrbe, voli vlažna tla, a teže podnosi sušu. Kad biljka malo ojača, pravilnim orezivanjem krošnja se može formirati u vrlo dekorativnu cvjetno-lisnu kuglu.

1_tmb_57057863_GEDC1411.jpg




http://mojcvijet.hr/content/view/710/73/
 
Poslednja izmena:
Jedina zanimljivost koju znam u vezi vrba je da se aspirin ranije proizvodio od njenog ekstrakta. Acetil-salicilna kiselina a pocetak naziva za svaku vrbu na latinskom pocinje sa "salix"
 
Poslednja izmena:
Ja sam imala vrbu Ivu-"cica macu", ali smo je zbog nekih radova u dvorištu morali izvaditi. To je bila divlja uspravna "cica maca".Lepo je rasla jer je bila na suncu ,a zemljište gde je posadjena bilo je dosta vlažno, tako da i nisam imala puno problema oko zalivanja.Cvetala je u martu mesecu.U poslednje vreme sam primetila u nekim dvorištima jednu vrstu verovatno kalemljene vrbe izgleda kao "žalosna cica maca", grane su joj povijene prema dole. Obe vrbe za mene lično su lepe, svaka na svoj način.
 
Pozdrav svima,
imam u dvorištu vrbu staru 3-4god, ali sam primetio da neverovatno lepo miriše kad ucveta, otprilike dolazi posle bagrema na cvetanje. Dali neko zna koja je to vrsta vrbe i kako je najsigurnije da se razmnoži,
po mirisu bi rekao i da na Kalemegdanu ima takva preko puta Francuske ambasade???Tada cela ulica miriše...
 
Malo teži zadatak, ima ih baš mnogo. E sad bi bilo zanimljivo ako možeš koju fotografiju okačiti.

Postoji i nešto što se naziva divlja maslina i ima list kao vrba ali i žute sitne cvetove.
 
Pozdrav svima,
imam u dvorištu vrbu staru 3-4god, ali sam primetio da neverovatno lepo miriše kad ucveta, otprilike dolazi posle bagrema na cvetanje. Dali neko zna koja je to vrsta vrbe i kako je najsigurnije da se razmnoži,
po mirisu bi rekao i da na Kalemegdanu ima takva preko puta Francuske ambasade???Tada cela ulica miriše...
ovako iz glave mogu predpostaviti da uopste nije vrba u pitanju. Provericu ali vrbe obicno cvetaju pre bagrema. Ovo sto mirisi je mozda Elaeagnus angustifolia - dafina. Ona basss bass mirise a ima list slican kao vrba ali mnogo 'belji'. Obicno je zovu i ruska maslina... Na granama ostaje plod zuckaste boje koji stvarno podseca na maslinu
 
Hmmm, ne sećam se ploda ali mislim da je ta'sa žutim sitnim cvetovima, miriiiše prelepo a i pčele je posećuju baš dosta. Slikaću je kad ucveta, al stvarno mislim da je cvetanje između bagrema i lipe, ili sam se nešto dobro zeznuo :)
Da ja secnem par grančica i da ih položim u zemlju ili ....
Imam 70tak metara slobodnog prostora uz među na letnjem putu i tu bi ih posadio da miriše ceo kraj, a nikom valjda nesmeta :)
Dajte neki savet dok ne otkrijemo o kojoj je vrbi reč, slika će sigurno pomoći
 
А прима се баш "као врба".
Пошто је врба и индустријска биљка коју као и све биљке нападају разне бубетине и бактерије није ни чудо што се произвођачи врбовог шибља одлучују да користе инсектициде,бактерициде и фунгициде као вид заштите.
 
Nazad
Vrh