Optički refraktometar

Matkee

Član
Učlanjen(a)
21 Maj 2010
Poruka
2.820
Lokacija
Novi Sad
Pre svega pozdrav svima ! :ppozdrav:

Već dugo planiram kupovinu optičkog refraktometra, potreba, merenje % šećera u voćnom kljuku ( komu ). Naišao sam na desetine modela, cena, pakovanja, a cena varira od 5000 do 10 000 RSD.

Kako se meri % šećera u kljuku prema npr. Brix% i da li postoji neka tablica iz koje se može iščitati % suve materije u ispitavanom uzorku. Kao pretpostavka se obično uzima 5 %.

Odakle i kako se uzima uzorak kada se na površini kljuka ne nalazi bistra tečnost ?
Nadam se da ima tehnologa ili ljudi koji su radili sa njim pa da će moći da napišu svoja iskustva da vidim da li i zaista vredi investirati te pare.

---------- Poruka napisana 18-10-11 u 00:04 ---------- Prethodna poruka je 17-10-11 at 00:22 ----------

Знам да је ово против правила форума, али мислим да тему коју сам отворио нису видели чланови форума. Не могуће да на форуму нема никога ко може да пише о овој теми. :sta:
 
Poslednja izmena od urednika:
I ja sam hteo da postavim isto pitanje, ali evo preduhitrio si me. Nadam se da će neko ko je imao radnog iskustva sa refraktometrom da ih podeli ovde sa nama :ppozdrav:
 
Kolega Vladimire kako tvari stoje dok dobijemo korisne informacije, ovogodišnja komina će već biti pretvorena u bistru mučenicu...
 
Stigao je optički refraktometar, kupovina je pala, uskoro slede i prvi testovi. :osmeh:
 
Kolege, pre 10 tak dana, mi je dolazio u voćnjak čovek da gleda šljivu i poneo je svoj Refraktometar pa je merio količinu suve materije, i njegova spravica je imala samo jednu skalu sa koje se očita vrednost i to je to. E ja sam sad kupio jedan da sam merim ali je moj refraktometar sa 3 skale, PRVA je u %mas Sacch, DRUGA je u Oe, a TREĆA u KMW Babo.
Uređaj funkcioniše ali ja sada nisam siguran u koju tabelu treba da gledam da bih očitao količinu suve materije(pretpostavljam prva tabela), takođe me interesuje mogu li na neki način da očitam procenat šećera(pretpostavljam da može). Ako neko ima iskustva sa ovim molim Vas da mi pojasnite princip rada.
 
Prva skala prikazuje procentualnu koncentraciju secera, druga Oe- ekslovi stepeni takodje pokazuje konc. secera i treca Babov pokazuje isto konc. secera. Druga i treca skala su za odredjivanje secera u grozdjenoj siri.
Postoje posebni refraktomeri koji imaju skalu za suvu materiju. Al ona se kod grozdja moze dobiti tako sto se Oe stepeni dele sa 4.25. Dal to vazi i za sok od sljive ja to vam nemogu reci. Jos nesto.. bazdareni su na 20 step. C. i za svakih 5step. C. treba dodati 0.3. na ocitanu vrednost.
 
Poslednja izmena:
A koja skala pokazuje procenat suve materije, mislim da za to ne treba preračunavati nego samo očitati, ali nisam siguran da li iz prve ili treće kolone, a jedna od druge se razlikuju za oko 2 stepena
 
Postovani, procitaj te ponovo post! Nijedna od skala na vasem refraktomeru ne pokazuje direkno suvu matriju. Sve tri skale pokazuju koncentraciju secera i to u gozdju.
 
E do m....., nisam znao da postoji refraktometar koji ne pokazuje suvu materiju:sta:, džabe 3 skale kad meni ni jedna ne treba:haha:, šteta, probaću da vidim preko kojih tabela mogu da sračunam procenat suve materije i eventualno šećera u šljivi, ako neko ima neka postavi tabele.
 
Interesuje me po kojim tabelama očitavamo procenat šećera u šljivi ako imamo revimo vrednost Oechslovih stepena Oe°. Za grožđe se ta vrednost množi sa 0.266 i oduzima se vrednost 3.
http://www.migros-kg.co.rs/Images/refraktometar_tekst.htm
E sad mi nije jasno da li ovako može da se meri i kod šljive ili ima neke druge vrednosti.


- - - - - - - - - -

Došao sam do nekih jednačina tj. najbitnije je kolika se vrednost u računici skida za nešećerne materije a zavisi od svakog voća ponaosob.
Tako da treba vrednost Oechslovih stepena podeliti sa 4 ili negde sam našao da ga treba pomnožiti sa 0,266 što je približno isto a onda od te vrednosti treba oduzeti vrednost 4.
http://www.sveovinu.com/index.php?action=printpage;topic=389.0
Ako neko ima drugačiju računicu neka se javi, svaki savet je dobrodošao.
E sad nisam načisto da li se na osnovu vrednosti procenta šećera može preračunati procenat suve materije, tj. da li je ta vrednost u direktnoj vezi sa šećerom.
 
oechsli i brix u sustini su jedno te isto. 1brix=4Oe samo sto se za englesko govorno podrucje koristi mera brix (moj refraktometar ima dve skale i pokazuje oechsle i brix, stim sto kad me neko pita bar ljudi sa kojima se ja srecem uvek pitaju za brix-e) i jedan i drugi meri gustinu tecnosti ( sok od sljive je isto tecnost) a posto se vocna tecnost sastoji osim vode od(glukoza,fruktoza ,saharoza) moze da se uzme i kao mera za kolicinu secera , za sljivu ako imate 20 brix-a je dobro a to znaci da na kilogram(litar kljuka ili tecnosti ) ima oko 20 grama secera pa u normalnim uslovima gde se ne koriste selekcionisani kvasci treba da se doda voda da bi se kolicina suve materije spustila na 16 Brix-a a sve zato sto kvasci iz prirode nemogu da odrade tu kolicinu secera .selekcionisani kvasci rade do 20% a turbo kvasci do 22%. prosle godine je c.rodna kod mene imala 26 brix-a. sto je vise secera u vocu bolje se cuva i bolji je kvalitet. ako neko hoce da kupi a moze da bira postoje digitalni refraktometri koji su jednostavniji za rukovanje i kojima ne treba da je lepo vreme to jest svetlost. ako ne bar neka izabere refraktometar koji ima ili obe ili skalu u brix. obicni su bazdareni na 20 stepeni C a mozete da uzmete refraktometar koji se automatski kalibrise.
 
Brix je nekada specijalnim moštomjerom bio mjera šećera (saharoze) u šećerenoj repi. Upotrebom refraktometra izgubio je to svojstvo i postao mjera rastvorljive suve materije koja pored fermentirajučih šećera sadrži kod šljive i 3-5% drugih stvari. U pitanju je optički lom svjetlosti pa time i mjera za sve što nije voda. To sve u stvari je rastvorljiva suva materija u vidu šećera, organskih kiselina, sorbitola i sl. Nijedna šljiva ne može dobaciti do 20% šećera a pogotovo to ne može ova koju navodiš. Svi kvasci, da li selekcionirani ili oni prirodno prisutni na voću, iz roda Saccharomyces cerevisiae bez ikakvih problema prerade i veću količinu šećera od ovih 16% ili 20%, pa tako nema nikakvog razloga za razblaživanje vodom i slične stvari... Treba naprosto zaboraviti nečiju notornu glupost da kvasac ne može preraditi neku količinu prirodno prisutnog šećera u voću.
 
Poslednja izmena:
neko ko zna to sto zna , zna i na koje sam procente mislio, pitao bih te koji su to kvasci koji izdrzavaju 20% alkohola ali bih morao da diskutujem sa tobom, jedino sto cu da dodam "treba naprosto zaboraviti neciju notornu " nekulturu i nemogucnost da diskutuje na normalan nacin.
 
Mislim da uopšte nije problem diskutovati sa mnom jer sam za tako nešto uvijek na raspolaganju. Nije u pitanju ni u mojem ni u tvojem pisanju 20% alkohola nego šećera, pa izvoli ako imaš nešto reći u vezi toga. A ono da u diskusiji ne znam da se dodvoravam da bi ispao „kulturan“ je tačno. Mene u diskusiji vode samo istina i činjenice, na ostale stvari manje obračam pažnju. O tome neka vode računa oni koji pišu suprotno.
 
Brix je nekada specijalnim moštomjerom bio mjera šećera (saharoze) u šećerenoj repi. Upotrebom refraktometra izgubio je to svojstvo i postao mjera rastvorljive suve materije koja pored fermentirajučih šećera sadrži kod šljive i 3-5% drugih stvari. U pitanju je optički lom svjetlosti pa time i mjera za sve što nije voda. To sve u stvari je rastvorljiva suva materija u vidu šećera, organskih kiselina, sorbitola i sl. Nijedna šljiva ne može dobaciti do 20% šećera a pogotovo to ne može ova koju navodiš. Svi kvasci, da li selekcionirani ili oni prirodno prisutni na voću, iz roda Saccharomyces cerevisiae bez ikakvih problema prerade i veću količinu šećera od ovih 16% ili 20%, pa tako nema nikakvog razloga za razblaživanje vodom i slične stvari... Treba naprosto zaboraviti nečiju notornu glupost da kvasac ne može preraditi neku količinu prirodno prisutnog šećera u voću.

To si dobro rekao refraktometrom,se meri samo RASTVORLJIVA suva materija,ali nisi dodao da nemozes na taj nacin izmeriti UKUPNU.Nadalje nisi pomenuo da je refraktometrom, Tako određena količina suve
materije prividna, i izražava se kao vrednost saharoze, a naziva se prividnim šećerom.
I poenta svega je da je zbog jednostavnosti upotrebe ručni refraktometar pogodan za određivanje šećera na
proizvodnoj površini,ili kako ja kazem na licu mesta i da je to samo neka neprecizna ali ipak okvirna vrednost
Laboratorijski refraktometar ima precizniju podelu skale s mogućnošću tacnijeg očitanja.
 
Najjednosatvniji i najbolji refraktometri za koriscenje su rucni refraktometri i to oni koji mere u jedinicama Brix-a. Jedinice Brix-a se lako konvertuju: 1 Brix = 1 % secera (u principu Brix jeste udeo suve materije u vocu ili sl, samo sto je kod vecine vocnih vrsta vise od 99% suve materije zapravo secer). Refraktometar sa jedinicama Brix-a se moze koristiti za sve vocne vrste samo se razlikuje opseg koji treba da "pokriva". Za grozdje i vecinu vocnih vrsta dovoljan je opseg od 0 do 32 Brixa. Postoje ATC Refraktometri - to znaci da imaju automatsku temperaturnu kompenzaciju, i oni se bez ikakvih problema mogu koristiti na terenu bez obzira na atmosfersku temperaturu...
 
Nazad
Vrh