Mušmula

oktopod

Prijatelj Foruma
Učlanjen(a)
4 Nov 2010
Poruka
6.507
Lokacija
Beograd
Šta mislite i šta znate o ovom voću? Koliko daje roda, posle koliko godina, kakva je za zaštitu i slično?

Imam informaciju da će uskoro Kinezi početi da dolaze kao što su do sad Rusi pa da bi bilo dobro saditi mušmule, kilogram kažu može da bude čak i 350 dinara na otkupu?
Kako vama zvuči ova informacija?

Takođe kažu mi da se sade na metar i po, ne prskaju se uopšte, za dve godine daje prvi rod, u punom rodu 150 Kg po stablu...taj što mi je rekao je naručio sadnice sa Tajlanda, kaže da su te najbolje, 10 eur je sadnica.
 
Imam jednu u voćnjaku, stara je bar 30 godina i, koliko ja pamtim, nije bilo godine da ne rodi, nikad prskana, nikad orezivana, sama je formirala kotlastu krunu. Negde sam pročitao da je vrlo osetljiva na vetar.

Azijska mušmula je sasvim drugačija biljka.
 
Jao narode, umro sam od smeha, ladno me je zeznuo ujakov dokoni sin :D

Ujaku je ostao otvoren fejsbuk nalog i ovaj uzeo preko četa da me loži ko majmuna, a ja budala malo više naseo, jeste mi cela priča delovala neverovatno i neistinito i nije odgovarala njemu baš, ali sam priznajem pošteno naseo :D
 
Radi opšte informisanosti, na prve dve slike je domaća (evropska-nemačka-Mespilus germanica) a na ostalim azijska (japanska-kineska-Eriobotrya japonica):

images
musmula-domaca.jpg

images
njespula_m.jpg


Domaća mušmula se kalemi na dunju (ma, ba-29), krušku a najbolje na beli glog. Postoji i sorta Holandska krupna.

Što se tih 150kg tiče, postoje voćke koje toliko rađaju, recimo kokos i banana. :osmeh:
 
Jao narode, umro sam od smeha, ladno me je zeznuo ujakov dokoni sin :D

Ujaku je ostao otvoren fejsbuk nalog i ovaj uzeo preko četa da me loži ko majmuna, a ja budala malo više naseo, jeste mi cela priča delovala neverovatno i neistinito i nije odgovarala njemu baš, ali sam priznajem pošteno naseo :D

Ahahahha, jao aj što si ti naseo nego ja počeo da premotavam u glavi moje stare mušmule. Nikad se do sad nisam pokidao od smeha a u isto vreme bio toliko razočaran. Imaš pivo od mene, ne ložim te. Stvarno ću da te častim :D :D :D
 
Posadio sam pre nekoliko dana 250 sadnica musmule. Ima li neko iskustva sa ovom vrstom voca. Hvala.
 
Saradjujem sa dosta hladnjacara koji izvoze svoje proizvode na trziste rusije i eu. Musmula je u deficitu i tek ce biti.
 
Saradjujem sa dosta hladnjacara koji izvoze svoje proizvode na trziste rusije i eu. Musmula je u deficitu i tek ce biti.

Svako voce koje je trenutno na dnu lestvice mora se popeti gore. Ovo sto je trenutno aktuelno i na vrhu lestvice, kad tad mora da padne nize zato sto je konkurencija velika(mnogo se sadi). Mislim da musmula polako postaje atraktivna za sadnju.
Posto saradjujete sa dosta hladnjaca koja je otkupna cena musmule?
 
Poslednja izmena:
Cena je bila od 70 do 85 dinara. Maloprodajna cena u marketima i hipermarketima od 150 do 250 dinara. Za izvoz je potrebna kolicina , sleper od prilike 18000 kg. Koliki je rod po jednoj musmuli i u kojoj godini Vam je pocela sa rodom.Hvala
 
Posadio sam pre dve godine jednu musmulu u dvoristu,o njoj neznam nista sad sam procitao da se ne prska ne orezuje lepo od nje rodila je ove godine voleo bih da mi neko kaze kad se bere,plodovi su jos na njoj.U sred leta sam imao jedan problem s njom jedna grana se pocela susiti nju sam orezao odmah i fala bogu ostale grane su ostale i lepo rodile.Dali je neko imao slican slucaj,sta joj se desilo nebih voleo da ostanem bez nje?Pozdrav svima...
 
Beru se kad omekšaju, kod mene u kraju su još uvek tvrde i nikakve, najbolje ubereš jednu kad omekša pa probaš ukus.

Kod jedne bake ima mušmula, nema nikakve tragove bolesti, ima neke skamenjene trule plodove, kaže ti stoje od prošle godine :)

Zašto ti se sušila grana boga pitaj, uglavnom na svakom voću ako vidiš da se suši grana, najbolje je da je celu odsečeš.
 
Ne znam pravo da ti kažem, ima plodova kao što su trnjine koje ako hoćeš da bereš za nešto treba da sačekaš mraz jer ih on omekša, možda je to slučaj i sa mušmulom....mene isto sve ovo zanima jer planiram da posadim jednu, mada i ne znam šta će mi al ajde, imam neku viziju da plac kod kuće pretvorim u voćnjak na kome će biti svega od voća, barem jedno stablo :)
 
oktopod
to sam i ja uradio imam svakakvog voca,ranog do kasnog,problem nastaje kad treba da radim oko njih a neznam sta ni kako,dese se tu i neki promasaji u zahvatima.Sreca pa postoji ovaj forum gde se bas moze mnogo nauciti,ne mora se kupovati literatura za svaku vrstu vocke.Inace podrzavam tvoju ideju da u dvoristu ima svakakvog voca pa mozemo da biramo kad cemo sta pojesti.pozzz
 
......U sred leta sam imao jedan problem s njom jedna grana se pocela susiti nju sam orezao odmah i fala bogu ostale grane su ostale i lepo rodile.Dali je neko imao slican slucaj,sta joj se desilo nebih voleo da ostanem bez nje?Pozdrav svima...

ja sam imao jednu musmulu u vocnjaku, ali osusila se pre par godina. Prvo se osusila jedna grana, pa sledece godine jos jedna i onda cela. Nisam siguran sta je bio uzrok, ali verujem da bi mogla da bude ervinija.

Da ova tema me podseti da bi ponovo mogao da posadim neku i to cu verovatno da uradim ovih dana.
 
Drugari mislim da je ova tema neopravdano zapostavljena! Moje musmule su posadjene negde sredinom osamdesetih, bile su 4 pa se jedna osusila pre par godina. Danas otiso da okopam malo oko voca , i ne gledam, tek kad sam pola okopao oko nje , dignem pogled kad , ona se osusila . pogledam ostale dve , one dobre. Sta je tu zanimljivo? Vezbao sam kalemljenje pre oko mesec dana , tu u komsiluku , parlog, uzimao plemke direktno sa drveta od mojih, danas pre nego sam usao u moj vocnjak ja potrazih ono sto sam kalemio. Pored nekih sljhiva i tresanja primila se i musmula nakalemljena u procep na glog. najesen vadim i selim je na mestom gde se ona stara osusila.
 
Poslednja izmena od urednika:
Nazad
Vrh