Ratavić ( Equisetum arvense )

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.339
Lokacija
Apatin
Rastavić poznat još pod nazivima konjski rep ili preslica je direktni potomak biljaka koje su u praistoriji rasle do visine od 40 metara.

4-Lek76-1.jpg


Slika preuzeta sa sajta http://agroplus.rs/?p=1192
 

Prilozi

  • 4-Lek76-1.jpg
    4-Lek76-1.jpg
    33,5 KB · Pregleda: 7
Ja znam da je ova biljka veoma lekovita ali ja imam velikih problema s njom. Od pre nekolik godina se aktivno razmnozava na jednom delu njive a ja to nikako ne mogu da zaustavim. Probao sam sa totalim herbicidima Glifosav i Klinik, ili tako nesto, ali nista je ne zaustavlja. Ako znate neko resenje kako da je unistim, pomozite.
 
Krec! Rastavic raste na kiselim zemljistima. Znaci prvo izmeris pH vrednost pa onda kalcifikacija po potrebi. Ali ukoliko imas rastavic, zemljiste ti je sigurno kiselo. Dakle, u prevodu. rasturi krec po parceli i resices problem. Ali kolicina koju ces rasturiti po jedinici povrsine se moze utvrditi samo analizom pH vrednosti zemljista. Inace to je biljka iz reda paprati, i neki herbicid na bazi 2,4D bi trebalo da ga suzbije. Ja sam konkretno ove godine imao prilicno veliku populaciju ovog korova u kukuruzu na jednoj parceli. Koristio sam kombinaciju 2,4D i nikosulfurona. Uspeo sam da ga delimicno suzbijem i u dovoljnoj meri usporim da vise nije predstacljao konkurenciju kukuruzu. Dobio sam savet od nekih zastitara da ga monosan suzbija sigurno. Ali sve zavisi u kom usevu imas problem.
 
Postoji tema "Zaštita ratarskih kultura". Možda tamo ima neki koristan savet za...borbu protiv lekovitog bilja. Bez ljutnje, samo da podsetim, da ne odemo u off već posle drugog posta.
 
Hvala na pomoci. Probacu i taj tvoj savet.
A sto se tice teme, nista nisam mogao slicno da nadjem, tako da sam ovde postavio pitanje. Nadam se da tema nece da ode u off.
 
U narodnoj medicini,ova biljka je bila veoma cenjena još u stara vremena,pre svega zbog svojstava da zaustavlja krvarenje i zbog uspeha u lečenju najtežih oboljenja bubrega i mokraćne bešike. Uprkos tome,vremenom je bila zaboravljena.Niko drugi već naš veliki narodni lekar-prirodnjak paroh Knajp pomogao je da se ovoj biljci vrati njen nekadašnji značaj.On je proglašava nezamenljivom i neprocenljivom kada je reč o krvarenju,povraćanju krvi,bolestima bubrega i bešike, te kamena i peska u ovim organima."Kod starih boljki" ,kaže on, kod rana u fazi nekroze, pa čak i kod kanceroznih tvorevina, i truljenja(nekroze) kosti rastavić ima izvanredno lekovito dejstvo. Ispira,rastvara i ujedno sagoreva sve ono što je štetno.Ljudi često u povez umotaju vlažno toplo zelje i njime oblažu mesto koje treba da se leči."
iz knjige Marije Treben
 
Nazad
Vrh