Restitucija

@branko,

Problem restitucije i jeste u tome sto se svi ljudi pokusavaju staviti u isti kos. To je i sustina ove prevare zvana restitucija. Svi znamo da je bilo puno slucajeva da se ljudima oduzima kuca, stan, nesto zemlje, sto je u sustini sitno da bi bilo delo nekakvog lopovluka i kriminala, i tim ljudima treba vratiti njihovo. I takve ljude ne treba izjednacavati sa ljudima koji su imali po nekoliko hotela, nekoliko fabrika, ko zna koliko zlata, dosta njih je imalo i dvorce po svetu, a sve to steceno u nekoliko ratnih godina I svetskog, i u onoj anarhiji od Kraljevine Jugoslavije. Drugi problem je sto se pokusava izjednaciti pravo nekih okupatorskih pripadnika sa pravom obicnih ljudi, a pri tome su ta pitanja vec resena nekakvim sporazumima, normalno na nasu stetu Treci problem je sto se pokusava izvrsiti ova prevara bez parnicnih postupaka. Pa zasto bi neki sudija resavao tudje probleme od mojih para? Nek se lepo ti koji misle da su osteceni, porodicno dogovore, tj sudski rese sta je cije. I meni niko nije resavao moje sporove kad mi je deda preminuo a nije ostavio cistu situaciju, vec sam morao da jurim od dedine sestre decu i unuke, koje nikad u zviotu vise necu sresti. O tome se radi, a ne da neko prebrojava neciju imovinu i krvna zrnca. Mene apsolutno ne interesuje sta ce ko i koliko da dobije, samo necu da to bude na moju stetu. A bice, ako se radi ovako kako se radi. Ako je moj deda, jedan bio u logoru i nikad nije dobio zute banke po osnovu nekog sporazuma, ako je drugi lezao u zatvoru i to za nista, normalno je da to ide na moju stetu, ako se sad sve to prekrsi. Onda, ajde da se pokrenu ponovo svi sporovi, i da se plate logoraski dani mom dedi. Nek plate okupatori onu pokupljenu stoku, zapaljeno imanje kod Morave (od strane Bugara i princa Eugena). Nek plate pogibiju tj smrt babinog tek punoletnog brata. Tako da mozemo i tako da pricamo. Sve moze, ali nece moci ovo muljanje sa nekakvim tajnim dogovorima i trulim kompromisima.
 
Ova tema ima dva problema:
1) Kao što je neko već primetio, sve u vezi zakona o restituciji najmanje dotiče poljoprivrednike jer se radi o relativno maloj količini obradive zemlje na koju neko polaže pravo. Pa samim tim ova tema ne bi trebala da se obrađuje na poljoprivrednom forumu.
2) Kao i u svakoj sličnoj temi dosad, najmanje će biti postovano korisnih informacija nego će se sve svesti na prazna prepucavanja, politiziranje i objašnjavanje istorije od strane onih kojima to nije struka (i samo da napomenem: istorija u ovih krajeva ne počinje ni 1848. ni 1918. ni 1945. već hiljadama godina ranije). Pošto je uredništvo imalo prilike da iskusi kuda ovakve teme vode, ja bi ih uz svo poštovanje zamolio da temu stave pod katanac.
 
Resititucija nam je svima kao trn u oku iz nekoliko razloga:
- Ja hocu da mi se vrati dedovina,nek daju zemlju stoku i ostalo sto su uzeli neka im.
- Ljudi koji rade sad tu zemlju u zakup se plase da ce im se smanjiti atar tj nece imati sta da rade kad se vrati.
- I oni .... sto pricaju da bi pricali....
 
Da se javim i ja posto je na moju molbu i otvorena ova tema. Namera mi uopste nije bila da se raspiruje bilo sta i ne znam zasto se pojedinci pozivaju na to,a poljoprivredno zemljiste koje je predmet restitucije uopste nije malo i zasto da se ne diskutuje o tome vec da prepustimo sve ovim nasim evropljanima koji ce nas pod izgovorom da nas vode u evropu preko noci napraviti zakone koji im se narede i ostaviti bez zemlje i napraviti nadnicarima. Dakle sigurno da onima koji su nas ojadili i pobegli odavde ne bi trebalo vratiti silne vile i fabrike itd(otislo bi u nedogled) ,eventualno mozda ljudima koji su ostali ovde(drzavljani su Srbije) i zive jos uvek ovde to se slazem kao sto mislim da je pogresno i nedopustivo da dozvolimo prodaju drzavne zemlje bosovima ovog vremena a koja se trenutno licituje i mnogo porodica zivi od toga a oni ce je vrlo brzo opet preprodati sto im takodje ne treba dozvoliti. Ne znam nisam pametan ali ipak mislim da o tome treba makar pricati dok ne shvatimo da ovi sto odlucuju umesto nas treba da nas se plase jer smo mi ti koji sada treba da resavamo nasu buducnost i pobunimo se slozno za zajednicke interese a ko je koje nacionalnosti moze sve nas skupo da kosta(zavadi pa vladaj).
 
Pa ne bih se složio sa time da su Nemci (na primer) "pobegli" i da zato nemaju pravo na Pravdu. Nemci su kolektivno proterani iz Vojvodine. Jedan od sabirnih logora je bio ni pedeset metara od moje kuće. Da je nekada bilo Nemaca u mom selu više se ne može videti jer je Evangelistička crkva sravnjena sa zemljom a Nemačko groblje pretvoreno u fazaneriju. Isto tako su kolektivno proterani i Mađari iz Čuruga, Žablja i Mošorina sa zabranom da se ikada tamo vrate pa su neki od njih morali da napuste državu da bi mogli naći posao. Dakle stvari baš i nisu tako crno-bele pa da se pravo na Pravdu može dati samo onima koji su eventualno ostali u Srbiji. Sve u svemu i dalje mislim da ovo nije tema za poljoprivredni forum. Šta će se postići pričom o tome? Ama baš ništa. Samo će se otvarati stare rane i svi će se pogledi još jednom okrenuti ka prošlosti umesto da napokon počnemo svi zajedno da radimo na budućnosti. I u temama o protestu su ljudi jedva uspeli da se slože toliko pa da se uradi nešto konkretno - a tada se radilo o stvarima mnogo bitnijim za sve poljoprivrednike nego što je ova stvar oko restitucije. Zar neko ozbiljno misli da će se ispraznom pričom nešto promeniti?
 
Tema je siroka, poucna, na zalost i savremena, i najmanje je isprazna. Ispraznost se nama namece dok se stvari desavaju sa strane, i mimo znanja javnosti, a sve pod uticajem raznoraznih lobija, koji bez problema u jednoj korumpiranoj drzavi mogu da ostvare svoj interes. Imao bih svasta da dodam na ovu temu, ali odustajem, zbog upucene molbe moderatora. Ovde se namece kao nekakva mantra otvaranje nekakvih starih rana i mogucnost uvrede pojedinaca i grupa. Ove stavove kao sto je nekakvo vredjanje nekoga, stare rane, ispraznost teme, zadovoljenje pravde jer nisu svi radili isto, apsolutno ne prihvatam. Ali, necu nastaviti nikakvu diskusiju. Bilo bi onda i korektno da se sa ovih stranica nama prestanu saopstavati nekakvi nad stavovi i tutorisanja. Ili da se nastavi, pa da krenemo da pise sta ko ima.
 
Ja bih bio veoma srecan da je to neozbiljna isprazna prica i nije problem da zavrsimo komentarisanje vezano za ovu temu koju je ustvari kod nas u drzavi pokrenuo ko zna ko odnosno ovi nasi pod raznim stranim pritiscima a zbog cega nas pritiskaju to ce se vremenom pokazati sigurno nije zbog 10 jutara moga ili tvoga dede vec su njihovi iskljucivo finansijski interesi mnogo veci i dublji a ako se obican narod opet nalozi i napali na zapadnu Demokratiju naje.ace kao i do sada ovih zadnjh 20 godina uvek nadrljamo mi obicni koji bi samo da zive od svog postenog rada tako da pamet u glavu ja prekidam o ovome ali se bojim da neko drugi se nece bas tako lako okaniti ove nase zemlje dok nas ne rasparcaju na prasinu
 
Budimo realni ..be mi se za svabe koje su otisle posle rata dal' dobrovoljno ili su proterani.
Ova tema me interesuje iz vise razloga npr uz zemlju su uzimali stoku,zitarice,gradju koju su stari planirali za novu kucu i ko zna sta jos.
Pa ima par situacija npr deda je znao koliko kj ima da se vrati ali nismo mogli da nadjemo sve papire pa kad dodje do "tog dana" dobro bi mi dosao savet na koji nacin traziti i za ostatak zemljista,posto stoku i zitarice ne mogu vratiti da li ce se moci tuziti pa da vrate u nekom evrciu ili zemlja koja je oduzeta je bila na dobrim lokacijama,a ne bih da mi vrate bare pa kako da trazim onu koja je oduzeta ako nije privatizovana i jos dosta sitnica koje ce nam mnogima pomoci !!
 
Moraju se traziti ti papiri po arhivima, ali se tu javlja problem sto ljudi koji rade po tim arhivima nece da pretrazuju, jer ih mrzi, nego jednostavno kazu nema...a onom koji trazi te papire ne dozvoljavaju pristup....i ajd sad ti pronadji te papire?
U vezi Nemaca i povracaja, posle 2.sv. rata potpisan je sporazum na Brionima izmedju Tita i nekog njivovog izaslanika, ...u kojem stoji da Nemacka ne mora da plati stetu tadasnjoj Jugoslaviji, ali svi proterani Nemci nemaju pravo na svoju imovinu (onu koja je ostala u Jugoslaviji, jelte) , tj ta imovina je kao ratna odsteta, zato sto su stali na stranu okupatora koji je izgubio rat. Neznam ko plasira te informacije da ce doci stranci po ono sto je nekad bilo vlasnistvo njivovih predaka, to pitanje je odavno reseno .
 
Pre nekih 6g mozda i jace smo "ljubazno zamolili" jednog coveka koji ima ovlastenja i on je nasao,na zalost nije za svu zemlju nego valda sto mu doslo pod ruku da malo procunja i bilo lepo i njemu i nama,samo na zalost ti papiri nece vredeti opet ce da izmisle nesto novo.
 
I ja sam citao da je sa Nemackom potpisan sporazum o imovini i ratnoj odsteti, jos '70-ih godina. Ne znam da li je to istina ili nije.
 
Mojima 5ha u centru sela nikako da vrate jos od 90-e, preganjamo se po sudu i presudamo evo vec 4generacije. Prababi kao nasledniku trebali da vrate pa deda jurio po sudu pa stric i sad ja ali slaba vajda, a ono sto nam dali(1,5ha) je umesto na 500m od kuce sada na 10kilometara i to teska i posna smonica.
 
I ja sam citao da je sa Nemackom potpisan sporazum o imovini i ratnoj odsteti, jos '70-ih godina. Ne znam da li je to istina ili nije.

I mene su tako ucili iz istorije da kapitulirane snage nece traziti odstetu,e sad ko ce ga znati nismo mi juga za vreme Tita,ko zna ko ce doci da trazi.
Kao i ja licno sto verujem da cu upoznati siroku i mnogobrojnu rodbinu kad dodje do vracanja,bice kao u onoj drami "Ozaloscena porodica".
 
Eto, bar je nešto dobro, upoznaćeš rodbinu za koju ni ne znaš da je imaš! :osmeh: :ppozdrav:
 
I ja sam citao da je sa Nemackom potpisan sporazum o imovini i ratnoj odsteti, jos '70-ih godina. Ne znam da li je to istina ili nije.
Svega tu ima.Kao deo ratne odštete Jugoslavija je dobila upravo deo zemljišta i objekata koje su za sobom ostavili "naši" Nemci.Od takvog zemljišta ne treba očekivati ništa sem da i dalje ostane u sastavu državne svojine.
 
Od koga da izgubi?
Ovo sa vracanjem zemlje i uopste imovine je velika zabluda, tj velika prevara i obmanjivanje i zaludjivanje vec i inace vise nego zaludjenog naroda. Nije Srbija prvi koja se susrece sa ovim problemom, vec poslednja u nizu. Zasto se nama ubacije ova kvazi dilema, i zasto je samo u Srbiji tema vracanje imovine fasistima je posebna prica. Napomenuo bih samo neke primere, Ceska je dobila teritoriju od Nemacke, Poljska takodje na racun Nemacke, Slovacka i Rumunija na racun Madjarske. Sve ove zemlje su u EU, i nikad nije ni pokusana da se otvori tema vracanje zemlje fasistima osim u Srbiji. Pri tome treba napomenuti, da je kod nas i jos najivise zadrzano Madjara, za razliku od nekih zemalja gde su ih dosta cistili posle rata. Bio je jedan mlak pokusaj inicijative u Poljskoj, ali se od toga ekspresno odustalo. Normalno, sada ce neko iz mase graknuti, kako nisu svi bili fasisti. Nisu, ali zato ni onih pobijenoh skoro 2 miliona, od toga vise od pola u logorima, sigurno nisu nosili pusku i pucali na Nemca. Usput receno, nemci su ti koji su smislili kolektivnu krivicu sa njihovom neljudskom djavolskom metodom 100 za 1- nog. Pri tome, svi koji znaju Nemacku i Madjarsku tzv. kulturnu politiku, i njen pravi znacaj, uospte nemaju dilemu o osecanju tadasnjeg stanovnistva. Pri tome treba napomenuti i malo raniju istoriju i zabludu koja vazi oko ovdasnjih teritorija, i te neke prve katastarske knjige. Nisu Nemci i Madjari prvi bili u Banatu i Sremu, vec neki drugi pre njih. Nisu se Srbi dovozili brodovima na neciju teritoriju vec neki drugi.
a znaš li ti odakle nam Vojvodina?
 
Pa izvoli reci meni, a i ostalima. Ako ti nije tesko, objasni nam i nastanak tog imena i njegovu istoriju.
 
Pošto se ova tema zove RESTITUCIJA, stavio sam jedan po mom mišljenju odličan tekst Slaviše Tasića o restituciji. Tekst je objavljen na blogu tržišno rešenje. Ova diskusije je otišla u pogrešnom smeru zbog nerazumevanja teme od strane par članova pa sam se isključio jer nema smisla raspravljati sa nekim ko želi samo da se svađa.

Izvor:Tržišno rešenje
Autor:Slaviša Tasić
Ukratko, treba vlasnicima ili naslednicima vratiti fizičku imovinu koja je i dalje državnom vlasništvu. Ali svaka dalja preraspodela, novčana nadoknada imovine koja se zbog promenjenih vlasničkih odnosa ili drugih razloga više ne može vratiti, je dodatna nepravda. Dve milijarde evra koje će iz budžeta biti potrošene na nadoknadu su kriminal ne mnogo bolji od prvobitne komunističke nacionalizacije.

Evo zašto.

1. Komunistički režim je na različite načine oštetio sve građane Srbije -- oduzimanje imovine je samo jedna od nepravdi koje je komunistički režim naneo. Pored materijalne pljačke tu su bila i brojna ubistva, progoni, mučenja, ukidanje osnovnih sloboda, ekonomsko uništavanje zemlje i moralna degradacija čitavih generacija uspostavljanjem komandnog društvenog uređenja. Restitucija je pokušaj da se ispravi samo jedna od tih nepravdi, nacionalizacija imovine. I to bi bilo u redu, ali problem je što se ta jedna nepravda ispravlja na račun nedužnih građana i onih koji su, ili čiji preci su, trpeli druge, gore vidove nepravde. Ako se priznaje zločin komunista i zato nadoknađuje vrednost oduzete svojme, onda treba prvo nadoknaditi veće zločine od nacionalizacije.

Uzmite primer Borisava Pekića, koji je proveo najbolje godine u zatvoru i zatim morao da emigrira. Restitucija njemu ne samo da ne daje pravo na nadoknadu, nego bi da je živ danas morao da plaća dodatni porez kojim bio finansirao nadoknadu sugrađanima koji su bolje prošli -- nekome kome je možda oduzet stan, ali barem nije proveo deset godina u zatvoru a na kraju je možda postao i ugledni funckioner. To ne ispravlja nego duplira nepravdu.

2. Kad se radi o restituciji mnogi liberali nekako zaborave osnovno pravilo koje u drugim situacijama vole da ističu: da država nema svoj novac. "Državna" nadoknada imovine je prazan koncept -- može se jedino raspravljati o tome treba li današnji poreski obveznici, koji u vreme otimanja nisu bili rođeni, da plaćaju nadoknadu drugima čijim precima je nešto oduzeto? Na osnovu kojeg kriterijuma pravde tako nešto treba raditi?

Tako nešto ne bi trebalo da bude dozvoljeno čak ni kada bi država Srbija imala kontinuitet legitimnog režima od 1945. do danas. Stvar je još gora kad se pomisli da su se od nacionalizacije na teritoriji Srbije promenila bar tri režima, tri drugačija društvena ugovora. Iz čega onda sledi obaveza poreskog obveznika iz 2011. godine da plaća za postupke režima iste ili druge države iz 1945 godine? Ne možemo se kriti iza "države" -- argument ne može glasiti "država" je oduzela, "država" vraća. Država je jedna velika fikcija pomoću koje svako pokušava da živi na račun svakog drugog. Nigde ova Bastijina definicija nije bolje primenjiva nego ovde na primeru restitucije.

3. Pretkomunistički režimi na teritoriji Srbije nisu baš bili lokovsko prirodno stanje. Naprotiv, ekonomski sistem je više ličio na Miloševićevo vreme ekskluzivnih prava, dozvola, beneficija i monopola. Povratak na imovinske odnose stečene u takvom sistemu ne može biti dobar razlog za oporezivanje građana danas. -- mada iz razloga pod 1. i 2. restitucija ne bi bila opravdana ni da je Srbija do 1945. bila pravni i tržišni raj.

Po meni je ova restitucija klasična borba Olsonovih interesnih grupa. Mala i dobro organizovana interesna grupa ima potencijal da dobije značajnu sumu, dok individualni poreski obveznici gube svako po malo i zato su manje zainteresovani za pitanje. Grupa za restituciju se organizovala i uspela da, bez ozbiljne idejne podologe, bez pravne ili političko-filozofske argumentacije, dobije nešto za sebe. Da je nekome stalo do ispravljanja komunističkih zločina u načelu, prvo bi se raspravljalo o ubijenima i zatvaranima, ali nisam primetio da to nekoga posebno interesuje. Samo se našao dobar izgovor za još jednu državnu preraspodelu imovine.

Primedba na vraćanje fizičke imovine bez novčane nadoknade je da ne tretira sve naslednike jednako. Tačno je da to takođe nije potpuno pravedno rešenje, jer se nadoknađuje onima koji su imali sreće da je njihova imovina ostala netaknuta dok ostali ne dobijaju ništa. Ali za potpuno pravedno rešenje je 70 godina kasno i sada se mogu jedino porediti alternative. Fizičko vraćanje bez nadoknade je pravednije od obe preostale opcije -- bolje je od opterećivanja poreskih obveznika i nove preraspodele, a bolje je i od opcije da se nikome ništa ne vrati jer se nepravda barem delimično ispravlja.
 
Nazad
Vrh