Restitucija

Pozdrav :) Da li se Uredbom iz 2018. godine o vraćanju zemljišta po osnovu restitucije u komasacionim mestima odnosi na vraćanje zemlje koja je u to vreme davana privatnim vlasnicima i do komasacije bila u njihovom vlasništvu?
 
Pozdrav :) Da li se Uredbom iz 2018. godine o vraćanju zemljišta po osnovu restitucije u komasacionim mestima odnosi na vraćanje zemlje koja je u to vreme davana privatnim vlasnicima i do komasacije bila u njihovom vlasništvu?

Nisam bas naj bolje razumeo tvoje pitanje ali da probam da pomognem. Ono sto je omoguceno za vracanje , najcesce je drzavna zemlja koja je davana na koriscenje od strane drzavih organa i od strane lokalnih organa uprave. Omoguceno je da se rezervisu parcele za vracanje ciji su korisnici i ZZ ali tu redovno dolazi do nekod osporavanja. Tako da ako vec trazis zemljiste po osnovi restitucije najbolje je da sam rezervises parcele koje su slobodne za vracanje( to se vidi na sajtu Agenc. za Restituciju) i da neki vestak to izgura do kraja.
Mi smo jedva uspeli da vratimo nekih 10ha valjane zemlje. Jer ono sto je ostalo za vracanje je sada vec najlosija zemlja i livade i pasnjaci trstici. ( to je slucaj kod nas u Zr)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Našu zemlju koja je oduzeta 1946g drzava je dala privatnim licima. Zbog toga na osnovu restitucije predvidjeno je da dobijemo obveznice kao obestecenje, a ne zemlju.
Kod nas u selu komasacija je pri kraju, i sad ne znam da li je doneta neka uredba, zakon, koji bi omogucio da i mi na osnovu komasacije mozemo da vratimo zemlju.
Ovi iz restitucije se nesto prave blesavi pa zato pitam da li je neko imao slican slucaj :)
 
Logično bi bilo da ako je predviđeno da dobiješ obveznice, znači da nema slobodne državne zemlje da ti izvrše povraćaj u naturi, pa ti zato izdaju obveznice,Ako ima slobodne zemlje u tvojoj optini, onda bi trebalo da ti vrate u zemlji.
 
Ima slobodne zemlje, i iz opstinske uprave su im poslali dopis da mogu komasacijom da izdvoje zemlju za restituciju, ali eto ovi iz restitucije nesto zezaju. :) Ako je neko imao slicnu situaciju neka se javi ili me uputi na nekog ko bi mogao sa pomogne ili cak dobrog advokata koji to resava... :)
 
Ima slobodne zemlje, i iz opstinske uprave su im poslali dopis da mogu komasacijom da izdvoje zemlju za restituciju, ali eto ovi iz restitucije nesto zezaju. :) Ako je neko imao slicnu situaciju neka se javi ili me uputi na nekog ko bi mogao sa pomogne ili cak dobrog advokata koji to resava... :)
Pozdrav. Odakle si i gde ides u agenciju za restituciju?
Znam odlicnog advokata ima u Novom Sadu kancelariju ali radi svugde. Nama je radio ceo postupak i zadovoljni smo. Tesko to mozes bez advokata. Zemlju ako nema u tvojoj opstini moraju da daju iz neke koja se granici sa tvojom, a nema sanse da nigde nema zemlje slobodne. Obaveznice jos niko nije dobio to se ceka jos duze.
 
Mozes dati predmet advokatu ili vestaku ali komasacija mora da je zavrsena. Takav slucaj je ovde u Botosu (komasacija je uradjena na terenu ali postoje zalbe i nije zavrsena papiroloski u katastru i opstini) . Ostavljena je drzavna zemlja koja je namenjena za vracanje po osnovu restitucije (drug isto ceka da mu se tamo vrati nekih 100kj) ali dok proces komasacije ne bude zavrsen papiroloski nista niko ne moze da rezervise. To nema nikakve veze sa agencijom za restituciju , oni samo rade sa onom zemljom koja je omogucena za vracanje ( na tebi je da u podnesku koji uradi avd. Vestak, kazes sta zelis da ti se vrati a oni ili odgovore pozitivno ili kazu da trazis neku drugu parcelu iz tih i tih razloga).


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Da li je neko imao slucaj da mu je restitucijom vraceno zemljiste koje je izdato po pravu preceg na stocarstvo na 10 godina.. Kakva je tu procedura?
 
Cekas da istekne ugovor stocarima i primas arendu od njih. Osim ako nisu neki extremno ludi pa ti daju da radis, al ja na takve jos nisam naisao.
 
Uf, zaboravio sam detalje ali ne čeka se da istekne tih 10god sigurno, nego se ulazi u posed nakon 1-3god. Ili uz dogovor sa poljoprivrednikom on nastavlja da radi ali plaća tebi arendu. Nama je tako rečeno pa verujem da je svuda tako. A trebalo bi da piše i u ugovoru....
 
Takav je zakon, jbg, nisam ga ja takvog nakaradnog pisao.
Zakupac ima dobru volju da izadje iz poseda, ali dok traje ugovor o zakupu ima pravo da obradjuje zemljiste. Ovde je ocito napravljen neki propust jer opstine gde nije zavrsena restitucija uglavnom ne izdaju na 10 g.
 
Ako neko ovde ima od stočara, neka citira ugovor, ali pisalo je da u slučaju restitucije, ugovor se raskida. Kod nas je zadruga dobila na zalivni sistem, i imaju prava još godinu dana da rade zemlju od donošenja rešenja, posle se zemlja vraća vlasniku.
 
Obveznica kao hartija od vrednosti je ok i tu nema puno rizika. Država svake godine izdaje obveznice i do sada je sve išlo korektno, sa naplatom istih. Meni je jedino čudan taj procenat od 15%, ako sam ja dobro shvatio. To je mizerija u odnosu kad je povraćaj zemlje u odnosu 100% od oduzete zemlje.
 
Juce vidim oglas u Kovacici na nekom stubu da se prodaje zemlja u ko. Alibunar, Novi kozjak, Orlovat i jos jedno selo zaboravio sam, sve ukupno preko 200 hektara zemlje. Verovatno vraceno nekom pa prodaje.
 
Nazad
Vrh