Berba grozdja u vasem kraju!!!

Trnavac

Član
Učlanjen(a)
28 Jul 2009
Poruka
626
Lokacija
Donja Trnava-Prokuplje
Posto vidim nema nista po toj temi, evo da ja otpocnem nesto!
Recimo kako se bralo, i koliko je ubrano za ovu godinu!
 
....evo par slicica kako je bilo kod mene, tokom branja, sta je brano , i sta je sledilo nakon branja za vesele i vredne radnike!!!!


muvleo.jpg
ovako se bralo....


302ub6r.jpg
brao se Prokupac

9qhb1g.jpg
za zaslugu radnicima i pomagacima!!!
...eto tako je bilo...
 
Ima li od ove godine ko da kaže koliko je ubrao. Meni je rod 40% prošlogodišnjeg.
 
Meni je rod izmedju 10 % i 50 % prošlogodišnjeg zavisno od sorte i parcele .
Kod nas ga je obrao onaj "odozgore" onim sibirskim hladnocama u februaru ako se ne varam.
Kada je vezalo vise dana i do -24 stepena .
Na pocetku smo mislili da za neke parcele nece biti druge do pluga medjutim to je kasnije pocelo da izbija iz "glave" na sve strane.
Ostaje nam samo da se nadamo da se ovakva zima nece ponoviti.
 
Ovogodisnja berba gotova,zbog izmrzavanja rod je mnogo manji ali veci nego sto sam ocekivao s proleca.Krajnji bilans 150l crvenog i 35l belog vina ispekao sam oko 60l rakije.
 
E moj prijatelju menjao bih ja njega,al' stacu kad ga volim.Volim mu taj divni ukus,boju....a i predivan mi je u kombinaciji sa muskat hamburgom.Kad sazri onda uberem dva groza vranac i hamburg i jedem ih zajedno,predivna kombinacija,probaj.:osmeh: pozzz
 
Berba je odradjena,krajnji bilans jako los,po sortama;
lasta rodila ko nikad,mnogo, sve sacekalo berbu nije stiglo da sazri do kraja pa ima malo secera a mnogo kiseline.
Kaberne sovinjon jedva nesto malo rodilo i to pojeli Cvorci
Hmbur muskat rodilo prosecno nije stigao da sav sazri ,vise od pola pojeli Cvorci-sve sto je bilo zrelo
Vranac prosecan rod nedovoljno zreo skoro sve pojeli Cvorci
Rane sorte Sasla,kraljica vinograda rodile slabo,stigle da sazru pojeli insekti -zute buba mare ose muve musice....
Priblizan racun bi bio 1/3 propalo zbog vremena,1/3 pojeli cvorci i insekti,1/3 ostalo meni-oko 500l.Zbog oblacnog vremena sazrevanje je bilo onemoguceno...
Festu povodom branja nisam pravio zbog najezde Cvoraka pa nema ni slika....
Pravim malo vina a vise rakije kako ce biti do kraja javicu pozzz
kako je bilo kod Vas prijatelji pozzz:ppozdrav:
 
Kako stojite sa secerima?
Juce sam merio Hamburg, 18,4% secera. Verovatno berem sledeci vikend.
Zdravo je i nema bolesti. Nemam mogucnosti da izmerim kiseline.
 
Juce merio Hamburg, 21.9% secera. U nedelju beremo.
Da li neko zna zasto na svakom cokotu imam abrem jedan grozd koj inije sazreo i pcoeo je da se susi. Ima onako rozikastu boj ui kiseo ukus.

P.S.
Ove grozdove nisam uzimao u uzorak za merenje secera.
 
Po mom misljenju Nenade susa je uzela danak. Ne da nije sazrelo, nego i biljka od velike suse povlaci sokove natrag samo da bi prezivela. Zato se i susi gde-gde grozd. Ukoliko ne padne ovih dana kisa bice toga jos vise.
 
Ja sam danas spremao berbu.... prao i ribao buriće i kačicu...kad vidim kad sam brao ranijih godina ( od 23 09 2011 pa preko 29, 27, 29 pa do 06 10....), mislim da ću taj trend i nastaviti...
Što se tiče grožđa, još je "šareno" mada ga sve živo napada...i vrapci i zazani i stršljenovi a o osicama i pčelama da ne pominjem....
Prokupac ima krupno zrno obojeno, ali još malo kisni poneko zrno...vranac je već gotov, pa kao i ranijih godina, oni stiže malo ranije, ali ja ga nikad nisam brao odvojeno...bude malo suvlje i sparušeno zrno , ali vrši svoju funkciju bojadisera. A i rekaciteli, je još rovit...Kod stonih sorti ima par sorti od nekoliko gidža koje su dibidus zelene, a i plavdina je još šarena i to dobrano...e hamburg je zreliji ali i kod njega ima rujnih zrna pa i celih grozdova...
Sačekaćemo ipak još neko vreme, s tim što ću staviti još par klopki za ose i stršljenove...
 
Nazad
Vrh