Bremenitost i jagnjenje ovaca

Posto niko ne pokusava da dam odgovor.

Najbolji porodiljski instrument je vesta porodiljceva ruka. :cao: :cool:
 
Šošara je napisao(la):
Posto niko ne pokusava da dam odgovor.

Najbolji porodiljski instrument je vesta porodiljceva ruka. :cao: :cool:
Blazena moja ruka he he. naime kako ja iman lopatu Alije Sirotanovica :haha: :haha: to san ja vadija i okreta janje sa 3 prsta :ppozdrav:
 
brundalo je napisao(la):
Šošara je napisao(la):
Posto niko ne pokusava da dam odgovor.

Najbolji porodiljski instrument je vesta porodiljceva ruka. :cao: :cool:
Blazena moja ruka he he. naime kako ja iman lopatu Alije Sirotanovica :haha: :haha: to san ja vadija i okreta janje sa 3 prsta :ppozdrav:

Taman toliko ima i mesta u ovci bas za tri prsta.

To sa okretanjem i vadjenjem je stvar smirenja i malo tehnike.Valjda sam ja rodjen za te stvari pored skolske spreme. :cao:
 
Dovodim trubace da odsviraju "Izgubljeno jagnje" i pronadjemo nagradu.
Sledeci put spremam razanj.

Ajmo nesto ozbiljno raditi.
Posle jagnjenja, kada odbijate jagnjad, imate li iskustva sa ishranom mlecnom zamenom i koju vrstu koristite?
 
vla je napisao(la):
Dovodim trubace da odsviraju "Izgubljeno jagnje" i pronadjemo nagradu.
Sledeci put spremam razanj.

Ajmo nesto ozbiljno raditi.
Posle jagnjenja, kada odbijate jagnjad, imate li iskustva sa ishranom mlecnom zamenom i koju vrstu koristite?

Šala nikad nije na odmet al ajmo ozbiljno.


Odbijanje zavisi od vise faktora.
1)koliko ima jagnjadi-2-3-4
2)da li ih majka prihvata
3)kolicina mleka kod majke
Ovo su slucajevi kada bi trebalo prihvatiti prekobrojnu jagnjad i dati im sansu.Tu na scenu stua odgajivac koji bi trebalo da ima naumu da uvek ima rezervu mleka(moze od druge ovce,moze od koze ili krave) a najjednostavnije je da ima zamenu za mleko.To je jednostavno mleko u prahu za telad posto bar na mom terenu nema zamena za ovcije mleko.Zamena mleka za telad koju ja koristim je Sano-Milsan i daje dobre rezultate,a najbitnije je to sto jagnjad koja ga koriste nemaju problema sa prolivom.Ovo mleko se sravlja na jednostavan nacin u 9 litara vode sipa se 1 kg Milsana i dobije 10 litara mleka.Najbolje je praviti za jednokratnu upotrebu znaci koliko mogu da popiju u jednom obroku.Najjednostavnije prakticno je ovako na 1 litar vode ide 1 casa od jogurta Milsana.
Odbijanje u normalnim uslovima se vrsi u staristi od 2 do 3 meseca ili kada jagnjad imaju 20-ak kg.Ovo vazi i za prihranjivanu jagnjad.
Po teoriji postoje 3 metoda odgoja jagnjadi a to su:
1) sa majkom sve vreme dojenja
2) sa majkom dok ne posisa kolostrum a onda samo zamene za mleko
3) Kombinovani metod gde jagnje u pocetku(oko mesec dana sisa majku+zamena za mleko) a drugi mesec samo zamena za mleko.
Uz sve metode ide o prihrana koncentratom i senom.
 
Ajde zivota ti otvori temu pod naslovom ishrana i odbice janjadi pa ovo prebaci tamo. Bit ce preglednije. a onda cu se i ja ukljucit u raspravu jer je vrlo interesantna :ppozdrav:
 
brundalo je napisao(la):
Ajde zivota ti otvori temu pod naslovom ishrana i odbice janjadi pa ovo prebaci tamo. Bit ce preglednije. a onda cu se i ja ukljucit u raspravu jer je vrlo interesantna :ppozdrav:

Samo sam pokusao kratko sazeto odgovoriti ali se zanesoh.
 
HVALA ŠOŠARA :ppozdrav:
Kako rešavatate problem oko dojenja jaganjaca kad ovce ne stoje mirno kod ih doje? Mi naše obično vežemo i još malo pridržavamo, muke žive, nego sad ćemo da probamo da ne odvajamo jagance od majki bar 2-3 dana da uspostave bolji odnos. :osmeh:
_________________________________________________Post je spojen: [time]1234306721[/time]_________________________________________________
Svrljiška pramenka.
 
Dejanjika je napisao(la):
Danas mi se ojagnjila još jedna ovca i ima dve curice, a ne znam šta je sa ostalim ovcama, baš kasne sa jagnjenjem.
Ne kasne nego si ti slabo radija :haha: :haha:
Polako prijatelju doci ce i one na red ne brini...kad pocnu nece stat :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh