Bremenitost i jagnjenje ovaca

Velimir

Član
Učlanjen(a)
14 Dec 2008
Poruka
497
Lokacija
Љиг, Србија
Moze li mi neko reci da li moze sa sigurnoscu da se zna kad ce ovca da se ojagnji. Da li pokazuje neke znake dan, dva pre jagnjenja kako bi mogao posebno da je izdvojim? :sta:
 
Velimir je napisao(la):
Moze li mi neko reci da li moze sa sigurnoscu da se zna kad ce ovca da se ojagnji. Da li pokazuje neke znake dan, dva pre jagnjenja kako bi mogao posebno da je izdvojim? :sta:
Imas par nacina da to saznas. Prvi nacin je da kontroliras pripust i da zabiljezis kad je "gazda" obavija posa.Izracunas kad bi se tribala janjit (145 -155 dana u prosjeku) i onda je odvojis i rijesija si problem. Takodjer jedan od nacina je i taj da vime u ovce pocne rast 45 dana pred janjenje. Zadnjih par dana postaje sve napetije jer blago naliva mliko, tako da dan dva pred porod vidis dobro razvijeno i napeto vime,i jos uz to je vime vruce, a "ona stvar" je natecena i dobro crvena. Takodjer u to vrime joj slabine izrazito "upadnu" kao da izgleda gladna.Ako ti to sve izmakne imas jedan siguran znak pred samo janjenje a to je da nece da jede, uznemirena je i trazi zaklon, odvaja se u stali, takodjer mozes vidit ponekad da je vec pukla plodna voda i da je poceo porodjaj jer joj visi vodenjak vani. Kad ovce izgonis na pasu ona koja se hoce janjit nece iz stale. Meni se nije jedna ojanjila na pasi viruj mi he he.
Imas kupit i ultrazvuk za ovce ali on ti moze ustanovit dali je ovca gravidna ili ne a ne i kad ce se janjit. Najbolje ti je da sad pregledas ovce i vidis koje su ti najkriticnije. Zadovoljan? :ppozdrav:
 
Brundalo,maestralno , kao uvek.To je praksa,to je nesto sto je nenadmasivo.
 
Decki hvala na pohvalama zato san tu da pomognen a ono sto neznan da naucin :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Evo danas bura ka blesava porusila mi pola ograde kojom je zagradjeno sijeno. To je prvo sta san jutros vidija kad san dosa kod ovaca. Zima stegla nemilo i led okova nocas. Ali to nije bila sva muka, 3 ovce se ojanjile a 2 cekaju janjenje. Sad ovoj jednoj janje vec napola vani pa san je ostavija da se istrese ali ova druga lezi i trci nogama u prazno, gledan ja a ono noge vani ovac se napinje ali nece vani a kraj nje se janje vec suho dere u svih 16. Pipan nozice od ovog sta izlazi.........ledene skroz a vani ne moze. Neznan cega cu se prije uvatit zagradjivanja ograde ili kontrole ojanjenih ovaca i janjaca ili pomoc ovoj sta ne moze drugo izbacit. Kako san ima 2 losa iskustva u ovih 10 godina to san se uvatija njoj pomoc. Mozak mi sta, nema ko pomoc. Zoven veterinarsku i to na mobitel, srica da je covik shvatija o cem se radi pa mi uzvratija poziv i ajde. Tribali ste to vidit: slusalica na uhu pridrzavan je livin ramenom a livon rukon drzin ovci nogu a desnon rukom kopam unutra da napipam glavu. Vidin okrenuta u stranu. Ajde guraj prstima nazad i radi ono sta ovamo veterinar govori. Cinilo mi se ka cila vjecnost ali nakon meni se cini ure vrimena eto janje vani. Ne mice, ja mislija mrtvo. Kad ono pocne puhat ka sipa na suho, a kad se razdrecalo uh srce mi na mistu. Jadna ovca ne moze ustat a ono prvo janje promrzlo i gladno. Ajmo prvo ovcu uzmi u ruke i odnesi je u slamu a onda po janjad. Srica da iman pravog psa, osusila je ovo drugo, od glave do pete. Ja za to vrime odi vidi sta je sa onom prvom ovcom stza se sama janjila a i sa drugima. Ojanjilo ih se ukupno 5 danas i sve cure. Sva janjad ziva i zdrava, jedini problem je bija sa ovon sta je 2 ojanjila jer nije mogla na noge. Ajde ostavi sve i trc u selo u doktorice po kalcij i dexametazon. Dobija samo dexametazon kalcija nema ali ja uvik iman doma tablete kalcija one sumece sta se tope u vodi. Zovi opet veterinara, moze li? moze 3 tablete od 1000 rastopi u vodi i daj joj popit. I tako 3 dana redom. Ajde bar nesto. Dobila beka inekciju dexametazona i kalcij i nakon po ure se digla. U medjuvremenu kolostrum koji janci tribaju sta prije posisat su posisali od ovih drugih sta su se pojanjile danas. A uz sve to san ovin drugim bekama nabaciva sijeno u jasle, kontrolira vimena ovih pojanjenih ( zna se desit da je sisni kanal zacepljen pa janje ne moze povuc, u tom slucaju triba izmust 2-3 mlaza da bi janje moglo povuc prvo mliko). Za kraj me cekalo popravit ogradu od sijena i nahranit 2 janjadi cije majke nemaju mlika. Krenija san iz kuce jutros u 6 a dosa doma veceras u 5, bez rucka i dorucka, smrznut ka pi... Ali sritan, uh ne pitajte kako. Jos je samo falila kamera da sve to snimi. Ceka me veceras oko ponoci poc u kontrolu ponovo i to sa baterijom jer san daleko od sela jedno kilometar ipo do dva a zove nocas temperature debelo ispod nule(oko-5). I onda neka neko kaze da je coban samo coban i da cuva ovce i nista drugo. Puca bi u takve
 
Svaka cast Brundalo i neka su ti zivi i zdravi jaganjci
 
E, svaka cast. Dobro je proslo. A ti si ga jos bolje opisao. :bravo:
Prava prica, i kao svaka dobra prica poucna. Da se vidi da nije samo pomuzi i napravi sir.
:cool:
Kada ti se zavrsi sezona jagnjenja i jarenja postavicemo malo vise materijala na ovu temu. I za koze i za ovce. Sa polozajima pravilnim i nepravilnim i sta moze(kada moze) da se uradi..Nasao sam dobre slicice na tu temu i malo teksta od strucnjaka prakticara i naravno tvoje komentare..
:D
 
Svaka cast i cestitke na snalazljivosti :ppozdrav: Izgleda da se ovce tu razlikuju od koza. Prvenac kad mi dosao na svet oma sam ga osusio (krpom,slamom) mater ga opet skvasila i olizala svaki cenat deteta.Kad se isto ponovilo i sa 2. vise se nisam ni meso :sreca:
 
ivanhoe je napisao(la):
Svaka cast i cestitke na snalazljivosti :ppozdrav: Izgleda da se ovce tu razlikuju od koza. Prvenac kad mi dosao na svet oma sam ga osusio (krpom,slamom) mater ga opet skvasila i olizala svaki cenat deteta.Kad se isto ponovilo i sa 2. vise se nisam ni meso :sreca:
Mater mora olizat i osusit janje.I ova sta se danas meni tesko janjila je jadna lezeci lizala koliko je mogla. Mora ga olizat iz jednostavnog razloga jer sa njin tako uspostavlja prvi kontakt a ako ste primjetili kad dodje tudje mlado pod ovcu/kozu ona ga samo ponjusi i potira od sebe. Na taj nacin sto ga polize ona i upija njegove mirise koji joj ostaju zauvik. I vise i da oces tesko ces joj poturit tudje, mada se i tome nadje lika :ppozdrav:
 
Dalse i kodtebe desi kad izgubi svoje,/pobaci,mrtvo rodi,ugine/ oce da otme tudje?
 
ivanhoe je napisao(la):
Dalse i kodtebe desi kad izgubi svoje,/pobaci,mrtvo rodi,ugine/ oce da otme tudje?
E iz tvojih usta u bozje usi. Kad bi bar, narocito kad ima koja vise njih. Mada san negdi procita da se i to zna desit. Inace kad san pocinja medju ostalim bekama dobio sam i jednu koja mi je te godine othranila 9(devet) tudjih janjaca. Njezino prvo uginulo, ja odmah podmetnija tudje od jedne koja je ojanjila trojke u isto vrime kad i ova i ona ga prihvatila bez frke. Imala je mlika da ni ja nisan zna di cu s njim. I tako othrani jedno, donese stari drugo a ona bez problema odmah prihvati. I tako 9 komada. Prozvali smo je majka Tereza :haha: :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Uh izvinavam se sad primetih da je tema samo za beketala,ja sam to imo sa meketalima
 
Šošara je napisao(la):
Šta mislite koji je porodiljski instrument najbolji? :cool:
Ajde kazi, da nesto naucimo. Koliko god da smo prakticari, nismo bas svakodnevno ginekolozi i opstetricari he he :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh