Valpadana

iskreno, računao sam na tvoje iskustvo

i kod mene je sinhronizovano, s tim da je kod mene samo jedan kardan, kod tebe ako se dobro sječam postoje dva ili i više,
nisam stigao da isprobam tu varijantu koju predlažeš - čini se da je sa sporom presporo a sa brzom prebrzo

imam već originalnu kardansku prikolicu od mute gorenje i Valpadanu i to sad treba nekako smućkati
napravio sam elemente spojnice za varijantu koju ti pominješ ali jednostavno nisam stigao da to sve spojim i probam, puno posla a vremena malo,

u bosni se može naći ladin 4-stepeni ,mjenjač za cca 100 eura i najbliže sam toj varijanti, ovdje bi htjeo da razbijem famu oko tog reduktora i da to nacrtamo
 
Da, kod mene je u stvari Agria 1700(od nje je licenca za 509) i ona ima dva izlazna vratila, stim sto je donje to koje se koristi za pogon prikolice jer je to ustvari konusni zupcanik masine.
Ladin menjac dolazi u obzir, ukoliko bi transporter koristio po relativno ravnom terenu pa ti vuca prenjih tockova(masine) nije potrebna. U tom slucaju bi imao jako dosta brzina, jer bi svaku brzinu kultivatora imao i 5/4 brzina menjaca.
Sto se tice konstrukcije reduktora(sinhronizatora tockova), ja se tim bavim profesionalno jako dugo pa mi je to relativno jednostavan poslic, ali u stvari i nije tako prosto.
Idealni su kosi zubi sa konusnim lezajima, ali cu verovatno ici na prostije resenje sa pravim zubima i kuglicnim lezajima.
Nije problem da se konstrukcija postavi ovde, ali kada je nacrtam..
 
pa kako sam ja vidio, taj ladin mjenjač koriste baš tako - za vožnju - mašina uvijek u leru - kad treba 4X4 mašina u 3. - prikolica u prvu i spora vrtnja na kardanu
(to je originalna varijanta koju prodaju u bosni - neki turski proizvođač)

svaka čast - reduktor (sinhronizator točkova) makar da imamo izraz kako treba
točkovi na mašini su 6.5/80 - 12, mislio sam na prikolicu da stavim iste, sad ću pričekati tvoje rješenje i savjet
 
ovdje ću, preko moga primjera, navesti primjer kako doći do vrijednosti koje su nam potrebne za konačni izbor pri gradnji kardanske prikolice

Pi = 3,14
inch = 2.54 mm
col = 2.54 mm


Gume na motokultivatoru

6.5/80 - 12

6.5 -
mjera izražena u inch - širina gume (6.5 x 2,54 = 16,51 cm)

80 - mjera izražena u procentima - visina gume (80% od širine gume = 16,51 x 0,8 = 13,20:cool: (13,208 x 2 = 26,416 - visina gume na dvije strane!!!)

12 - mjera izražena u colima - prečnik felge (12 x 2,54 = 30,48 cm)

Preko ovih vrijednosti računamo obim gume

saberemo visinu gume i prečnik felge (26,416 + 30,48 = 56,896 cm)

O= 2r x Pi

O= 2r x Pi = 56,896 x 3,14... = 178,744...cm

Put koji pređe guma na motokultivatoru za jedan okret -178,44 cm


Gume na prikolici



5.60 - 13

istim postupkom računamo obim (ako na gumi nema oznake npr. 5/60ili 5.60već, npr. stoji samo 5.00 12 i sl. to znači da je visina gume jednaka širini)

Put koji pređe guma na prikolici za jedan okret je 151,613 cm.

U mom slučaju nepovoljno, no, idemo dalje.

Ako sada razmišljamo da je prenosni odnos na motokultivatoru 1:5:714
a prenosni odnos na diferencijalu prikolice 1:4.1

5:4.1 daje nam vrijednost 1,219...

pređeni put gume prikolice 151,613 x 1,219 = 184,816 cm.

178,44 cm
prema 184,816 cm

razlika je 6,376 cm

nepovoljno, pogotovo što guma na prikolici prelazi duži put i gurala bi motokultivator

nadam se da će ova primitivna kalkulacija malo pomoći u orijentaciji prilikom sličnih pokušaja
 
Ne razumem:
1. zasto si racunao teoretske precnike na gumama, kada si jednostavno mogao izmeriti stvarnu vrednost na masini i prikolici da bi racun bio sto tacniji
2. Jesi li siguran da ti je prenosni odnos u diferencijalu masine tacno 5?

Sam prenosni odnos sinhronizatora je odnos izmedju predjenog puta tockova masine i tockova prikolice.
 
eeeeh, muko moja, ovaj nekakav priručnik koji sam uspjeo pronači - na turskom jeziku, pa još vjerovatno i štamparska greška (1:5:714) a ja se baš toga zakačio pa nikako...
teoretski moram, mašina i ja na dva kraja svijeta (ovo je nešto kao priprema da precizno znam šta da radim, uvijek sam u svađi sa vremenom kada sam u bosni)

evo sad, nadam se, tačni podaci:

motokultivator:

freza:

9/24 = 2,66

max.253/3000

normal

7/40 = 5.714

675/3000

reversible

985/3000

gume

6.5/80 - 12


Prikolica:

10/41 = 4.1

gume

5.60 - 13






s tim, da gume na prikolici mogu i da prilagodim ako to zahtijeva sinhronizator
 
Aha znaci daljinski rad.
Nema razloga da to ne uspe, situacija dosta slicna kao kod mene.
Ja takodje radim daljinski, stim sto je masina na mom trenutnom mestu boravka, pa se popodne zanimam..

Dok ne stigne konstrukcija sinhronizatora, dali mozes da mi kazes koji je ovo kultivator, i dali se za ovo isplati dati 150€.
izgleda dosta masivno, na poklopcu pise JRUS. Gume su 4.5-12.

 
to ako je kompletno - isplati se

Made in Geneve - Suisse

Irus ti je neuništiv.
Liči mi na Irus 1200. Ili U 600 ??? Nisam siguran.

https://www.youtube.com/watch?v=vrOb40n8Z-g

http://home.arcor.de/oldtimer-dreckfinger/Einachsschlepper/irus_u_1200.htm

evo i primjerak koji se prodaje ovdje, malo jače od 1000 eura

http://www.blocket.se/pitea/Irus_U_1200_59747244.htm?ca=23&w=3

evo malo podataka, dok ne otkrijemo precizno koji je ljepotan u pitanju


na to spojiti neki silan dizel i deri šta želiš

ma ja bih ga uzeo makar da se igram s njim
 
Poslednja izmena:
Koliko sam ja pretrazio net, ovo je ipak U900. Neverovatno kvalitetno odradjeno u poredjenju sa danasnjim 'masinama'.
Problem je sto nije kompletno. Fale rucice, i kvacilo.
Mislim da bi se i jedno i drugo dalo nabudziti od 509.
E sad dali se isplati ulaziti u takvu avanturu to je vec druga prica. Mozda ga i uzmem...
 
Uzeh Irusa, pa nek ide 150evropejaca.
Nisam mu mogao odoleti, kada sam video da mu je transmisija jaci nego na tomu Vinkovicu.
Diferencijal, blokada, centralna kocnica, 6brzina prikljucnog vratila itd, itd..
Razmisljam o motoru i kvacilu, svakakve mi misli padaju na um...

 
Ma dobar ti je i 509, znam da volis igracke za prave momke..
Ovako nesto ako naleti, uzmes. Ali to ti se namesta ako zelis takve stvari(hmm gluposti..).
Kad vidim kakve su masine imale dede od nasih svajcarskih vrsnjaka tih 50-tih godina, a cim su nase dedice radile...
Vrlo sam happy :cool:
 
Evo nadjoh malo vremena da vidim sta sam kupio. Otvorih kuciste da zavirim unutra da vidim taj cuveni svajcarski prenos.
Sve je kao novo, iako je staro 50godina(doduse vidi se da nije previse koristeno).





Prijatno me iznenadilo kada sam video ko je proizvodjac zupcanika: ZF iz Friedrischafen-a.



Jako dobro koncipiran menjac:
Napred iza korpe kvacila je grupa zupcanika za tri brzine, sledeca je grupa za napred-nazad, i pozadi je grupa za brzine prikljucnog vratila.
Prikljucno vratilo ima 6 nezavisnih brzina, i 3 sinhrone za prikolicu.
Ovo je prva masina kojoj bukvalno nemam sta pipnuti, osim sto cu da isperem kuciste, jer je upalo malo prasine kroz prikljucak za upravljac. Malo ce mi biti trosak usuti celih 7 litara SAE90 ulja:osmeh:.
 
biće pravo merak pratiti taj projekat

osim pdf-a koji sam ti poslao na e-mail (nadam se da će barem biti jasnije kako šta izgleda)

pronašao sam i Uputstvo za upotrebu za Irus Univerzal Tip 600 900 1200 i 1200K
na žalost samo na švedskom jeziku, ako šta zatreba, tu sam
 
Jos jednom zahvaljujem na tehnickoj podrsci. Pusti mi i to uputstvo koje imas, snaci cu se kod stvari koje su mi bitne.
Vec sam napravio prve kalkulacije i vidim da je Irus sporiji od Agrie, da je vise prilagodjen za radove obrade zemlje(oranje, freziranje, kosenje), a kada mu se stave tockovi od 16'' postaje brzi i omogucava transport.
Takodje, okretniji je jer ima pravi diferencijal..
Svakako cu obavestavati auditorijum o toku radova, ali prvo moram da zavrsim zapoceti 509.
Prekljuce sam zavrsio i menjac, juce poceo kvacilo i uskoro ce biti 'marriage'(spajanje glavnih celina)..
 
Pozdrav ljudi nude mi jednu Valpadanu vmc 14 za 900e.Meni treba motokultivator za freziranje malina stim da muta i 507 ne dolaze u obzir.Kakva su vam iskustva u freziranju sa ovom aluzdijom kakav je menjac jel ima nekih nedostataka jel se mogu naci rezervni delovi.
 
Imam je od '82.(doduse,uvezena iz Italije,nova) i do sada sam samo pre jedno 15-ak godina zamenio karike.Sto se delova tice,za motor (LDA 510) ima delova,za menjac malo teze,jer se menjac razlikuje od Goldonija i sl.popularnijih modela.Ako je ispravna,to nije mnogo para za nju.
 
Prijatelju zanimaju me njene mane ,svaka masina ima svoju slabu kariku.Naprimer dali je sklona lomovima u menjacu ili pogonu freze ia najvise me zanima dali kvalitetno frezira zemlju.
 
opasno sam se zakačio sa mojom Valpadanom, povuci - potegni i dogurali smo do sljedečih saznanja:

napravio sam, spojnicu na imt rotoflex pogon, mutina varijanta, cca 50 eura, sve odlično paše

ali, da nema tog ali, ne bi bilo meraka, ta Valpadana je nemoguća
sa mutom kada sam kosio, ako zapne negdje u šiblju i slično, jednostavno ukoči strižnu kosu i ona stane, ovo čudo presijeca grane bez da se osjeti, sve što uspije da se uvuče između šiljaka

usput, krenem da pokosim komšiji nekakvu poleglu djetelinu, strmina, ama, momački posao
tu je bila takva travuljina da uopšte nisam primijetio rupu u koju je upao jedan točak - mašina se samo odvali iz ruku i naglavačke, dok sam ja ugasio, pa požuri da je prevrneš na točkove, haos, teška, kraj balade...

bio sam prisiljen rastaviti motor, ispala radilica iz svojih ležišta, štete nije nikakve bilo, usput sam otkrio da je na zvonu kvačila jedan vijak pukao nekada ranije, zamijenim, sklopim, sve u redu
kosa ubija
krenem na drugu livadu, brža je od mute dobrih 30%, trava, onako, planinska, nikakav problem za nju, točkovi su 6.5/80 12, poveliki
ja da isprobam može li to još brže, može jaštaradi, ubacim u drugu brzinu, u pet metara izbi kocku iz oscilatora, potrga sve,
hajmo opet u garažu
kosa je stravična i dere ludo, samo ako je u normalna čovjeka u rukama

hajde, namjestili smo i to, usput, otvorim pogon, promijenim igličaste ležajeve, nova kocka, podmažem i sve ostalo, dobro, možda bi trebalo staviti manje točkove kada se kosi
nekako prebrzo se sve dešava

da, još nešto, ipak je pretežak motor i mora se na kosu staviti nekakav protuteg min. 15-20kg, nekako je precizno u balansu i čim malo uzbrdice - vaga

što se tiče prikolice, nisam još odustao od načina koji mi je predložio "mirosti", ali ne bi ja bio ja kad ne bi sipao "biber na pilav", ugradio sam mjenjač od lade nazad do diferencijala kardan sa samonosivim ležajem, sve po propisu, a, naprijed nekakav kardan od volana, čini mi se od nekog pasata, smučkao sam i to, najniža tačka mjenjača je visočija od najniže tačke diferencijala i to je to

eh, opet ali, kontra
naime, kada se vratilo Valpadane okreće u smjeru frezanja, okreće točkove kontra, dakle u tom slučaju imam 4 rikverca i jednu naprijed

sad je pitanje kako prilagoditi smjer kretanja i mašine i prikolice u jednom smjeru

pozdrav
 
Nazad
Vrh