Valpadana

Da,jasnije je sada,ali ovo je mladja masina od moje,nemam taj sredni deo (inverzija smera) i nije potrebno menjati smer kardana za sve prikljucke.Ali imam jedno pitanje,da li pravis prikljucak za striznu kosu (otkosi trave,deteline) ili rotokosacicu?Ako je u pitanju strizna kosa onda je smer nebitan.
 
Da,jasnije je sada,ali ovo je mladja masina od moje,nemam taj sredni deo (inverzija smera) i nije potrebno menjati smer kardana za sve prikljucke.Ali imam jedno pitanje,da li pravis prikljucak za striznu kosu (otkosi trave,deteline) ili rotokosacicu?Ako je u pitanju strizna kosa onda je smer nebitan.

stižna kosa je u pitanju, ali kako sad misliš da je smjer nebitan?

sama mašina ima 4 brzine naprijed i rikverc s tim da, kako sam ja shvatio, u smjeru kada vuče frezu kardan ima 675 obrtaja, a kada se okrene u smjer za košenje, prebaci se ručica i onda kardan vrti 985/min obrta, valjda pri 3000 obrta motora

misliš na varijantu da stoji u položaju za frezanje a dase kosi, u tom slučaju bi rikverc gurao naprijed a imao bi 4 nazad ili misliš na nešto drugo

da, još nešto, ne pravim još ništa, želim se posavjetovati prvo sa ljudima koji nešto znaju o tome, isplatnije je:osmeh:


obećaj da se nećeš smijati pa ću da stavim nacrtanu tu ideju da vidimo ima li smisla


 
Poslednja izmena:
Ma zasto bi se smejao,naravno da je dobra idejau,ali opet kosa radi levo-desno,tako da nije bitan smer kardana,bitan je kod roto-kosa zbog oblika noza,ja o tome govorim.
 
Naravno da je smer obrtanja prikljucnog vratila nebitan za pogon strizne kose.
Ja sam prosle godine ovo radio ali je bila konverzija IMT pogona kose na Gorenje.
Pogon kose ti ne treba biti duzi od 60cm, to je neka optimalna mera.
 
aaaaaauuuuuugh

ama, nije smjer kardana u pitanju

smjer kretanja mašine je u pitanju, kada vozi frezu kardan ima 675 obrtaja
a kada gura kosu ima 985 obrtaja

"mirosti" kardan bi se produžio max 30 mm tako da to ne bi sigurno predstavljalo problem

ima li neko podatak koja je max dozvoljena brzina okretanja pogona kose imt-ovih pogona, problem je ta brzina okretanja kardana, hoće li ta brzina biti prebrza za koncept imt-ovog karadana, ako je prebrzo onda će preskakati itd. i ništa od mućke

to mene muči

evo ga pogon kose koji bi se produžio cca 2-3 cm

 
Poslednja izmena:
Vidi ovako:
Na IMT 407 je prenos 46/14=3.28, sto znaci da je pri 3600 obrtaja motora izlazni broj obrtaja pto-a oko 1090. Pri 3000 obrtaja motora, koji je i maksimalan prakticni broj obrtaja, to je oko 920 obrtaja na vratilu.
IMT prenos(a ne kardan, koji je nesto sasvim drugo) je prilagodjen za taj broj obrtaja i tu nema nikakvih problema, tako da mozes nastaviti sa projektom.
Neznam koliku striznu kosu planiras da stavis, ali mislim da ti moras jos malo produziti prenos, jer ti je masina dosta teska pozadi.
Trebao bi da imas bar 15 kg pritiska na grebenu kose o tlo kada to sastavis, a ne da ti motor preteze pozadi.
 
kosa je 1.30 m, na ovaj način bi to bilo najjednostavnije, sam zahvat ne bi izmijenio originalan izgled nijednog elementa a postoje različite varijante da se optereti pogon zbog balansa (volio bih da komšinica legne na rudu ali to je malo vjerovatno):osmeh:

po crtežu, ostaje da kupim uklopni zupčanik od mute kosor 10 zuba i uklopnik od Valpadane 6 zuba, i zavarim jedan za drugi i to bi bilo to, kad to smućkam, nadam se u decembru, biće još slika...

hvala vam što ste imali strpljenja sa mnom
 
Najefikasnije je da duzinom prenosa dobijez zeljeni pritisak na kosi, i to je i glavni razlog sto sam pravio pogon od 600mm, jer je vec postojao fabricki od 470mm koji nije davao ono sto treba.
Ako mislis na dodavanje kojekakvih tegova kasnije, moj savet je da to zaboravis i odmah uradis potreban distancer da bi imao adekvatan balans. Obzirom da dva adaptera zavarujes(tako sam i ja uradio) svejedno ti je na koju duzinu ces ih podesiti.
 
to je ok, računam na to,

da pokušamo da razriješimo i posljednju dilemu, imam na raspolaganju labinov pogon tip SL - njihajući i Mutin Rotoflex sa slike ranije

koji pogon je pouzdaniji, bolji, etc...
 
Po meni je ovaj mutin sa ranije slike pouzdaniji jer je to isto kao na IMT-u. To ti je sistem sa jednim planetarnim zupcanikom koji putuje po unutrasnjem zupcaniku. To prakticno i nema mogucnost da otkaze, osim ako se ne podmaze.
Takodje, sto je po meni jos bitnije, vibracije su dosta manje kod ovog tipa, jer njihajuci ima dosta vece inercione mase.
 
što se tiče pogona kose za Valpadanu Blitz 120 o kojem smo diskutovali, uradio sam to tačno onakko kako stoji na crtežu, bilo je malo neke stare trave iza garaže, probao sam, mlati, siječe, ok.
upotrijebio sam labinov pogon, njiha jući, produžen na savjetovanih 60-tak cm, opet na granici - lagano, treba ipak dodati teg...

usput, naleti neka dobričina sa istim problemom, moljakao i moljakao dok me nije obrlatio, te mu prodam tu kosu i sad sam opet na početku

sada sam naručio spojnicu za kardan mutine kose, od Valpadane već imam u rezervi i čekam priliku da to nanovo sklepam

slika sam imao pun tovar, crče sd kartica u kameri i ništa, ali biće valjda od sljedećeg posla

usput sam sredio i dasku za snijeg, onoliko koliko sam probao - Valpadana je haos mašinica
 
u međuvremenu, preinačio sam sijačicu krompira i plug od mute na valpadanu, nije loše, sada je na redu kardanska prikolica,
tu smo uskočili u probleme:

koliko sam upratio postoje dva načina da se to uradi

- kako je kod mene na diferencijalu odnos 1:4.1, moglo bi se ugraditi mjenjač od lade i pogoniti skalameriju preko kardana, mtk bi cimao u leru

- napraviti reduktor (za ovu opciju nemam pojma koji bi odnos trebao)

da vidimo šte će iskusniji da kažu...

pozz svima
 
Ja sam za sebe takodje dao (dugacak) rok da napravim IMT509 sa prikljuccima i kardanskom prikolicom.
Prenos u diferencijalu masine je 5.5 a u diferencijalu prikolice 4.1. Gume na masini su 14''(precnik 57cm) a na prikolici 6.00-16(precnik 73cm).
Za to sam vec isprojektovao reduktor na izlazu iz masine koji ce sinhronizovati obe osovine.

Da bi tacno uskladio prenos, moras ili otvoriti menjac i snimiti prenos u tvojoj masini, ili naci u fabrickom uputstvu.
 
prenosni odnos na Valpadana Blitz 120 Rev - 1:5:714
prenosni odnos na prikolici - 1:4.1

gume na mašini - 6.5/80 -12
na prikolici planiram iste, mada su sada neke, valjda od fiće, platile davno svoje

e, tu sam se zapetljao, hoću - a ne umijem, kako izračunati taj vražiji međureduktor da bi to funkcionisalo
 
Vec smo pisali o tome,4 x 4 pogon se koristi samo za izvllacenje i po klizavom (blatnjavom terenu) kada i ako prenos nije pogodjen 100% ili promer (potrosenost) guma nije isti,sve to kompezuje klizava podloga,dakle kratke "problematicne "deonice.Kardanske prikolice se najvise koriste u transportu (na ravnom i suvom putu),najvise zbog brzine,tako sto je motokultivator u leru,a kardan u I ili II stepenu prenosa.
 
o.k. pročitalo se to, više puta:osmeh:

kako sam ja skonto, (nije mi to baš najjača strana ličnosti) postoje dvije varijante

- na ladin diferencijal, prenosni odnos 1:4.1, instalirati i ladin 4-stepeni mjenjač, preko njega birati brzine na prikolici i voziti mašinu u leru (prenosni odnos 1:714),
u slučaju potrebe 4X4, prikolica u prvu brzinu - mašina u treću a brzina vrtnje vratila u sporu (onaj odnos 1:5)


- ugradnja međureduktora (reduktora, ovisno kako ko naziva to) koji usklađuje prenosne odnose i vozi se na mjenjač od mašine, uključujući i isključujući kardanski pogon prikolice po potrebi

obje opcije postoje i za kupiti, cca 1400 eura, majstor koji se bavi time traži cca 350 eura da isporuči taj reduktor
niko nije voljan da oda tajnu prenosnog odnosa (naša posla) i tako smo uplovili u problematiku

nadam se da ćemo ovdje smandrljati neko rješenje - kao pomoć nekim dolazećim entuzijastima koji su toliko ludi da još vole crno ispod noktiju

pozz
 
Jasna je meni problematika,na mojoj Valpadani postoji fabricki sihron brzina,dakle za sve 4 brzine,ali i pored toga zbog potresenosti guma na nekih par 10-ina metara vec oseca se razlika u brzinama motokult. i brzine,najcesce prikolica "gura" motokult.,sve ovo pricam kad se koristi 4 x 4 na suvom terenu.Na klizavom,diferencijal to uspe da kompenzuje,proklizavanjem jednog ili drugog tocka.Drugi primer je Goldoni,koji nema sinhron,vec je fabrika predvidela samo jednu kombinaciju 4 x 4 i to sto je motokult, u 4. (ili 2.brzoj,zavisi ko kako zove),a kardansko vratilo u 1.stepenu prenosa,tad su brzine iste,ali u prospektu stoji samo po mekom i vlaznom terenu.To u praksi cesto nije srecno resenje jer je 4.brzina suvisa brza,a zaglavimo se skoro uvek po njivskim i sumskim putevima,natovareni i sl.gde jednostavno put ne dozvoljava toliku brzinu,zato je to valpadana odlicno resila,sihronizovala sve brzine.Po meni jevtinije resenje je da postavis kardan bez dodatnog reduktora,dakle direktno na vratilo od motokult. i diferencijala prikolice,pa onda izborom razlicitih promera tockka na prikolici (od 12-ce do 15-ice velika je razlika u brzini) dodjes do makar pribliznih brzina.Cini mi se da je to sto si naveo dosta skupo,a ne znas na sta ce sve to da izadje.Iz iskustva ti govorim,da 4 x 4 sam upotrebljavao u retkim slucajevima,ali uvek,ponavljam uvek,kada je blato i to samo dok se ne izvuce.
 
Nazad
Vrh