Drvo paradajza

hanza

Član
Učlanjen(a)
5 Apr 2010
Poruka
309
Lokacija
Baranda
Kako uzgojiti "paradajzovo dravo" na kojem može roditi i 50-60kg paradajza, kojeg možete, u svežem stanju, jesti i za novu godinu, bez tople leje?
Da li je neko to već probao?:osmeh:
 
Kako uzgojiti "paradajzovo dravo" na kojem može roditi i 50-60kg paradajza, kojeg možete, u svežem stanju, jesti i za novu godinu, bez tople leje?
Da li je neko to već probao?:osmeh:
:osmeh: Pa ako Ti znaš kako daj instrukcije pa da, da izvinite na izrazu zajebemo ovaj uvoznički lobi i budemo konkurentniji turcima i makedoncima Ja sam kalemio na vrbi grožđe al rekoše mi stari ljudi da je to GREH pa sam poseko tu vrbu.:haha:
 
Čitao sam ovih dana mnogo o tome, pa rekoh možda je još neko iz kakvih drugih izvora, pa da podelimo znanje.
Evo šta sam se naučio a što su pisali ljudi iz prakse, ne samo teorija.
Pripreme počinju još u kasnu jesen ili u toku zime, kada počinjemo da pravimo takozvanu "urgasu" to je kompost koji se pravi od kuhinjskih odpadaka, (potrebno je dodavati, korisne mikroorganizme).
Treba nam i jedno staro bure bez dna, koje presečemo na 1m. visine, može da se koristi i nešto drugo, ne mora baš bure, ( recimo sami napravimo kutuju od drveta, pleha, plastike, dimenzije 1x1x1)
Recimo da koristimo bure, bure treba izbušiti sa strane burgijom fi 5-10mm približno na svakih 20cm zbog dovoda vazduha.
E onda na proleće bure postavimo na željeno mesto.
Na dno sipamo našu "urgasu" koju smo, preko zime napravili (o pravljenju "urgase" drugom prilikom), u visini 10cm, zatim dodamo mešavinu komposta, gornje zemlje i dubinske zemlje u razmeri 1:1:1.
E da ne bih ja pisao nekom za zaj.... ako ima interensenata neka napišu pa ću ja dalje.
 
Kao što rekoh, stvar je iz prakse, ljudi to već rade, prvo su počeli japanci, pa rusi, s tim što japanci imaju po jednom stablu mnogo više paradajza od rusa, neko kaže dva neko tri puta više.
Kada sam prvi put čitao učinilo mi se teško, međutim posle trećeg čitanja stvar mi je postala sasvim jasna.
E pa opet da malo nastavim: znaći pripremili smo urgasu, kompost, bure. Bure smo izbušili i postavili na željeno mesto, zašto je bure bez dna? iz dva razloga 1) da odtiče suvišna voda, 2) da u njega ulaze kišne gliste, urgasa ih veoma privlači.
Sledeće šta uraditi? posaditi 1 (jedan) struk paradajza, u to što sam gore napisao, u sredini bureta.
Posadimo što dublje, pokidamo donje listove. Posle par dana kada biljka poraste podsipavamo je smešom komposta površinske baštenske zemlje i zemlje iz dubljih slojeva u razmeri 1:1:1, i tako sve dok bure ne napunimo, naravno ne smemo zaboraviti na zalivanje, isključivo nehlorisanom vodom, idealno bi bila kišnica.
Nisam spominjao nikakvo prskanje, jer nije potrebno. Zabodite pored bureta jači kolac, bar 2,5 metara visine, još bolje 3.
Sada nemojte više da lomite zaperke na vašem stablu, donje zaperke nemojte vezivati pustite ih da slobodno padaju na zemlju, da se ukorene, dok gornje vezivajte za kolac.
E umorih se, malo i drugi put.
 
Što se tiče količine verujem da je moguće ali neznam dali bi izdržao niske temperature pošto već na -2 dolazi do smrzavanja i to kod dobro razvijene biljke.
 
Ja sam mislio da se tu radi o drvetu paradajza a ono malo sutra koliko sam do sada svatio tu se radi o grmu koji ima mali milion zaperaka koji daju rod a sve to zatrpavanje je samo zato da bi biljka imala što jači i veći korjen da bi mogla sve to da ishrani hanza nemoj da se ljutiš ali nije ti to baš nešto piši ti kako poboljšati proizvodnju u plasteniku ili na njivi ali bez velikih komplikacija ovo drvo paradajza je dobro za održavanje teme a bilo bi jako dobro da se nešto kaže o paradajzima koji većini proizvođača život znače ovo sigurno nije to ovo je hobi ništa više.
 
Pa možda jeste hobo, za sada, ali iz ovoga se rađaju ideje, pa ideja na ideju, i evo ti i proizvodnje.
Što je najvažnije ovde ne koristimo nikakvu hemiju, ne trujemo ni sebe ni svoju porodicu, samo čista priroda.
Paradajz se obere, (zreo) pre mraza i tako može da stoji i dva meseca a da se ne pokvari.
 
Paradajz se obere pre mraza, i tako obran (zreo) može da stoji i dva meseca, da se ne pokvari.
 
Koliko ja znam i koliko sam upoznat, a znam ljude koji paradajz drze obran skoro do pocetka februara,mora se isprskati pre berbe inace nema nista od toga da stoji.Bez uvrede i ikakvog omalovazavanja ali to je samo zafrkancijai nista vise od toga,bar po meni.Davno sam to isto cuo za krompir.Islo je otprilike ovako
U bure se stavi sloj zemlje pa seme krompira pa se zatrpai zalije.Cimkrompir nikne iz zemlje sve se ponovi i tako do vrha.Na kraju bure bude puno krompira.Prica je bila samo o zemlji bez komposta i bezikakve dodatne svemirske tehnologije.To sam cuo ima 15 godina a ovo je malo modernija verzija.:ppozdrav::osmeh:
 
Svi koji gaje paradajz znaju da se može čuvati i do dva mjeseca samo se treba brati na vreme i umotati ili pokriti novinskim papirom ja sam radio tako i paradajz nije imao nikakav okus ali je bio zreo i skoro dva mjeseca se održao da je bio na hladnom bilo bi i duže. Ko voli paradajz bez ikakvog okusa može da ga skladišti bez problema.
 
Svi koji gaje paradajz znaju da se može čuvati i do dva mjeseca samo se treba brati na vreme i umotati ili pokriti novinskim papirom ja sam radio tako i paradajz nije imao nikakav okus ali je bio zreo i skoro dva mjeseca se održao da je bio na hladnom bilo bi i duže. Ko voli paradajz bez ikakvog okusa može da ga skladišti bez problema.
Ne kažem da niste u pravu, jer nisam još ništa probao, ali na proleće hoću, voleo bih da još neko proba pa da razmenimo iskustva.
Nema tu nekog velikog posla.
 
Paradajz moze da stoji 4meseca,inace paradajz u pravim uslovima se nevadi iz plastenika/staklenika 3god tako da nema potrebe za cuvanjem istog
 
Ja se spremam da posadim drvo paradajza po Hanzinom receptu, izbušio sam bure, a žena pravi kompost od kuhinjskog odpada, nemam plastenik, pa se nadam da će ovo uspeti.
 
Nazad
Vrh