Subvencija poljoprivredi za 2012. godinu

Po hektaru ili kilogramu ?

  • Obečanih 14000 din po ha

    Glasovi: 185 84,1%
  • Dobijenih : Dizel i avans oko 5000 din

    Glasovi: 35 15,9%

  • Ukupno glasača
    220
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Bas naprotiv, ti si poceo da citas ono sto ne pise sa "Taj ko je mlad i hoce da se bavi poljoprivredom a zavisi od subvencije,bolje nek proba nesto drugo da radi.", jer niko nije spomenuo da treba da bilo ko zavisi od subvencija, cak sam i napisao da pod subvencijama ne smatram samo davanja po Ha, ali dobro to je manje bitno. Ja sam dobio subvencije poslednje dve godine i oba puta sam od tih para kupio masine koje su mi bile potrebne i meni to znaci, jer ne moram vise da molim, ili placam za te usluge. Ne vidim kako bi drzava unapredila poljoprivredu modelom subvencionisanja samo zemlje u vlasnistvu, isto kao sto ne vidim kako drzava unapredjuje poljoprivredu kada da subvencije na svu zemlju, ako taj neko te pare koristi za nesto drugo, ili jos gore ako samo na papiru radi zemlju.


Ovo nema ama bas nikakve veze sa raspravom da li treba subvencionisati svu zemlju, ili samo zemlju u posedu.

Nisi razumeo poentu,ali eto dobrog primera,ti si kupio masine,a neko ko je dobio mnogo vise ce kupovati zemlju.Subvencije na zapadu su uvedene zato sto niko nece da radi taj posao,a da makar nema neku solidnu zaradu,kod nas to nema smisla posto u nasoj drzavi vise nema sta drugo da se radi,a pomaze se ukrupnjavanje poseda.Ali nema veze bitno da su i tebi dali malo da podrzis sve ovo.
Ima veze sa raspravom,treba subvencionisati zemlju u vlasnistvu ili u zakupu do neke normalne cifre od koje jedno domacinstvo moze da zaradi otprilike kao porodica u gradu,a kome je zinulo **greška da radi 500 hektara nek se j.. e kako zna.
 
  • Like
Reagovanja: ...
Ja ostajem pri tome da je subvencionisanje samo zemlje u posedu jedna velika glupost, a drzava ako ne moze da kontrolise kome idu pare ne treba nikome ni da daje subvencije, a da ne pricam o tome kakvih bi malverzacija i tada bilo, neko da zemlju u arendu, prima subvencije, onaj ko je uzeo u arendu to precuti i opet drzavne pare otisle gde im nije mesto. Sto se tice subvencija na zapadu one su uvedene iz skroz drugog razloga, ali dobro, da ne duzimo. Svako dobro :cool:.
 
Jeste glupo odvajati zakup i zemlju u vlasnistvu posto se time ne dobija nista uz dogovor sve se da smuvati.Ona odluka da se subvencionise do 40 hektara bilko zakupa bilo svoje zemlje je po meni ok,sve preko radi kako znas.Sve preko toga bi trebalo da se registruje drugacije ,a ne kao poljoprivredno domacinstvo.I za muvanje bi trebalo da se uvedu neke novcane sankcije,pa ih ne bi ni bilo
 
A sta cemo sa onima koji su POSTENO zaradili pare i povecali posede? Oni koji su proteklih 10 - 15 godina sadili bostan recimo, ili oni koji i dan danas kukuruze stavljaju u cardak i cekaju cenu, a ne prodaju direkt sa njive? Da nije mozda medju tim "malima" i veliki broj onih koji, i da na ulici nadju 1000 dinara, nebi se savili da je uzmu? Ako je neko sposoban, vredan, treba ga kazniti, kao za vreme Tita i crvenih? Alo bre, to smo imali, pa nam se nije dopalo, birali smo kapitalizam, znaci svima isti uslovi, pa ko koliko uspe!

Stalno brkate subvencije (poticaje) za UNAPREDJENJE poljoprivrede sa socijalnom pomoci, nije to isto!

Ovi posticaji su samo jedan od mehanizama da se..... od malog pravi manji a od velikog veci......?

Neka mi @ meker oprosti sto kopiram njegov post......? jer je poucan.

Ima jedan stari vic o razlici između kapitalizma i socijalizma:

U socijalizmu imaš malo zemlje i dve krave koje muzeš i hraniš, dođe država i uzme ti mleko za džabe ostavlajući ti malo da se prehraniš. U kapitalizmu dolazi velika kompanija sa niskim (damping) cenama mleka koja tvoju proizvodnju mleka učini nerentabilnom, otkupi ti i krave i zemljište za bednu lovu pa te zaposli da brineš o sto krava za sitne pare.
 
@pole,

Ovo sto si napisao kao zakljucak je osnovni princip funkcionisanja celog sveta, tome i sluze banke. Zato su ovi nasi i dobri.
 
Govoris o postenim subvencijama, a napises da se dogovorim sa vlasnikom dogovara oko subvencija. Nema tu dogovora, ko radi, njemu idu subvencije. Takodje, kakav je to mukotrpan rad da neko sa 3 ha moze da napreduje da kupi jos koji ha? Sta, da radi 20 godina i zivi na hlebu i vodi da bi kupio jos koji ha? Subvencija samo zemlje u vlasnistvu je ista diskriminacija kao i da neko ko je zaposlen ne prima subvencije, a koliko sam video, ti nisi bas odusevljen sa time. Neka drzava pojaca kontrolu, odmah ce se videti ko radi zemlju, a ko ne.
Donošenjem zakona o obaveznom obrađivanju zemljišta je začkoljica koja bi vlasnika zemljišta naterala ili da je obrađuje ili da je da tebi u arendu pod nekim normalnim cenama.Ne znam da li me sad razumeš.
Do kapitala se poštenim radom tako i dolazi (baš kako si i napisao)-što znači nimalo lako.
Ja kao što znaš nisam dobijao subvencije a isto sam ili slično ulagao kao i ti ali vi to niste zvali diskriminacijom,čak je i dobar deo to itekako podržavao.
 
Macva je popuno u pravu.
Kod mene u kraj ( atar) ili kako god hocete da nazovete, dolazi jedan mlad covek (35-36 god), uzima zemlju pod zakup na 5 god,
dobija subvencije, raznorazne povracaje, znaci sve u kompletu.
Radi u drzavnoj sluzbi, a obradjuje oko 150 hektara tudje zemlje. Normalno, tu zemlju je preveo na ne nekog desetog.
U vlasnistvu ima oko 60 ari vocnjaka i to je sve.
Od mehanizacije ima sve tip -top novo kupljeno.
Pre pocetka bavljenja poljoprivredom je kupio veeci deo mehanizacije, koja poprilicno kosta.

Sada vi meni recite, dali je o u redu i dali takvima drzava treba u susret da izadje.
 
a sto da ne?
ako ti nisi uspeo da naguras 150 hektara onda mislis da su svi ostali neposteni?
 
Opet isto pocinjemo .Neka drzava odluci do kolko hektara se subvencionise 10,30,ili 100. Pa onda da vidimo stacemo ovako su samo price i nista od toga.
 
И бре шта сте се сви смркли .. ајмо један цртаћ то развесели и старе и младе ::000::

 
Macva je popuno u pravu.
Kod mene u kraj ( atar) ili kako god hocete da nazovete, dolazi jedan mlad covek (35-36 god), uzima zemlju pod zakup na 5 god,
dobija subvencije, raznorazne povracaje, znaci sve u kompletu.
Radi u drzavnoj sluzbi, a obradjuje oko 150 hektara tudje zemlje. Normalno, tu zemlju je preveo na ne nekog desetog.
U vlasnistvu ima oko 60 ari vocnjaka i to je sve.
Od mehanizacije ima sve tip -top novo kupljeno.
Pre pocetka bavljenja poljoprivredom je kupio veeci deo mehanizacije, koja poprilicno kosta.

Sada vi meni recite, dali je o u redu i dali takvima drzava treba u susret da izadje.

Takvi su najviše i dobili od države.
 
Doneli uredbu o zabrani uljarica , sve ustrb delte , mk i slicni ... E tako cu im i platim osiguranje useva delti ..malo morgen ;-)
Ne dajte im ni zrna .. pa da vidimo cenu kako raste !!
 
a sto da ne?
ako ti nisi uspeo da naguras 150 hektara onda mislis da su svi ostali neposteni?
O tim velikim posedima necemo da pricamo u ovoj temi,znamo svi vrlo dobro kako se stice ogroman kapital u Srbiji,ostali koji nisu "nagurali"toliki kapital cini mi se da ih zovu "zrtvama tranzicije",pametnom dosta.
 
Doneli uredbu o zabrani uljarica , sve ustrb delte , mk i slicni ... E tako cu im i platim osiguranje useva delti ..malo morgen ;-)
Ne dajte im ni zrna .. pa da vidimo cenu kako raste !!
Veruj mi da su vec izvezli suncokret, ne znam da li ovo stupa odma ili tek po objavljivanju u sluzbenom glasniku ali eno juce sleperi se nanizali ispred agrotrejdinga i svi vuku za izvoz. A dijamant vagone jos prosle nedelje otpremao za Hr. Kako god okrenes na nama ce da se slome kola..
 
Hocemo mi sada ici u strajk protiv uredbe o zabrani izvoza??? Ja sam za blokade puteva...

http://www.novimagazin.rs/stav/zabrana-izvoza-na-stetu-seljaka#.UEm_NKmtKpI.twitter

Ovo je samo farsa-sledi zabrana izvoza kukuruza i to vrlo brzo tako daje za proteste kasno.A i ovim uredbama odvlače pažnju od keširanja za naftu i obećanih subvencija.Ovi su izgleda ispekli zanat,Svu krivicu će baciti na prošlu garnituru i to je to.Mi izvisili po ko zna koji put.
 
Кандидујем се за министра пољопривреде :osmeh:.. програм је у песми без последње строфе ;) .. после избора и последња строфа .. :haha:

Ако сте доколни,
Прочитајте ово:
Стари патак украј баре
Држао је слово.

Слушале га жабе
Велике и мале
Слатке су му речи
Једва дочекале

Говорио патак
О врлини мира
И да нико никог
не треба да дира

Свако има права
да слободно живи
Нико не сме тлачит оне
што му нису криви

Слога, мир и љубав
Благослов је прави
Зато нека нико
Никога не гњави

Слушале су жабе
ово красно слово ...
Кад патак ућута
Десило се ово:

Један жабац мали
Поближе је стао -
А патак га зграби
па га прогутао.

Из овог се нешто
И научит даде:
И хуље лепо зборе
Aл' нитковски раде.

- Јован Јовановић-Змај 1833-1904 -
 
Iz pouzdanih izvora sam cuo da je uredba o zabrani doneta da bi se zastitio izvoznicki lobi... Soja je danas pala 6 dinara, ocekuje se dalji pad....

IZLAZIMO NA BLOKADU....
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh