Subvencija poljoprivredi za 2012. godinu

Po hektaru ili kilogramu ?

  • Obečanih 14000 din po ha

    Glasovi: 185 84,1%
  • Dobijenih : Dizel i avans oko 5000 din

    Glasovi: 35 15,9%

  • Ukupno glasača
    220
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Danas Vlada zabranjuje izvoz suncokreta, soje i šećerne repe....
 
@marko22

Па одговор је и био о значају .. "производња" :haha: старог гвожђа учествује у извозу у истом износу као и целокупан извоз кукуруза .. па сам хтео да се нашалим да и ове што секу треба субвенционисати ... а оно о злонамеран је била чисто ограда од ових што реагују на прву лопту да не мисле да се спрдам са њиховим радом и трудом ..
 
Mačva je u pravu.Pa otkud bilo ko u poljoprivredi bez zemllje-gde je tu logika.
Kako gde je logika, pa u novcu. Najbogatiji ljudi ove zemlje su ti u poljoprivredi. Doduse to govori o i njhovoj nesposbnosti, ali da su tu mnogi videli zaradu sa pravom, to je cinjenica. Mozemo da pricamo sta je opsti interes, i dali ima smisla ovakva privatizacija, i sta ubuduce, ali da su mnogi usli zbog para to je cinjenica, kao i to da nisu pogresili gledano prethodne 4 godine. Malo li je.
 
Ne slazem se. To bi znacilo da ako neko hoce da se bavi poljoprivredom a nema svoje zemlje ne moze da dobije subvencije i odmah je u gorem polozaju nego oni koji imaju zemlje. To je diskriminacija jer svako ima pravo da se bavi cime zeli.
Nema toga da neko hoce da se bavi poljoprivredom a da nema svoje zemlje.Zbog takvih koji nemaju zemlje a hoce da se bave poljoprivredom i dosli smo u ovakvo stanje,ljudi sa velikim parama,sumnjivo zaradjenim,uzimaju velike povrsine zemlje u arendu,na taj nacin peru sumnjivo zaradjen novac,pritom se prijavljuju za subvencije i duplo kostaju narod Srbije,a onaj posten mucenik ne moze da dobije ni onu sicu za svoj skromni posed.Veliko je pitanje da li i placaju tu arendu.Jedin i pravo resenje za sprecavanje manipulacija je subvencionisati samo zemlju u licnom vlasnistvu.
 
Macva, kada vec dajes tako pametne predloge, objasni mi kako da se bavi poljoprivrednom neko ko imam par hektara zemlje, mlad je, hoce da napreduje, a nema para da kupi zemlju, vec mu je jedini nacin da poveca posed, arenda (ako vec i ta mogucnos nije "potrosena")?
 
macva nije uopste u pravu osim poslednjeg posta o velikasima... ja imam 3ha svoje tj caletove zemlje i rtadim jos 17 ha tudje. znaci li to da ja treba da dobijem subvenciju za samo 15% zemlje koju radim a ostalih 85% da izvisim? a ulazem isto u svih 20 ha. tema je suvise kompleksna da bi se olako davali predlozi za resenja
 
A sta cemo sa onima koji su POSTENO zaradili pare i povecali posede? Oni koji su proteklih 10 - 15 godina sadili bostan recimo, ili oni koji i dan danas kukuruze stavljaju u cardak i cekaju cenu, a ne prodaju direkt sa njive? Da nije mozda medju tim "malima" i veliki broj onih koji, i da na ulici nadju 1000 dinara, nebi se savili da je uzmu? Ako je neko sposoban, vredan, treba ga kazniti, kao za vreme Tita i crvenih? Alo bre, to smo imali, pa nam se nije dopalo, birali smo kapitalizam, znaci svima isti uslovi, pa ko koliko uspe!

Stalno brkate subvencije (poticaje) za UNAPREDJENJE poljoprivrede sa socijalnom pomoci, nije to isto!
 
Не то не значи да Мачва није у праву него да вама логичан закључак не одговора што могу да прихватим..

Ја сад смислим да отворим пекару .. изнајмим локал узмем пећку и комби на лизинг .. запослим радника и онда сконтам да сам на 0 или у минусу ? Ко ми је крив ? Па крив ми је бизнис модел што нисам урачунао све што сам требао да урачунам..
Неко се определио за високоризичан начин пословања у коме 80% средстава за рад нису његова у реду .. и сад је неко други крив ??
Сетимо се како се та земља уопште појавила на "тржишту" тако исто рачунај да ће веома брзо да нестане са тржишта ... свако добро :ppozdrav:
 
Macva, kada vec dajes tako pametne predloge, objasni mi kako da se bavi poljoprivrednom neko ko imam par hektara zemlje, mlad je, hoce da napreduje, a nema para da kupi zemlju, vec mu je jedini nacin da poveca posed, arenda (ako vec i ta mogucnos nije "potrosena")?

Mačva je u pravu samo nećete da ga razumete.Mukotrpan je put do boljitka.Od tih par ha će stvoriti još jedan i tako terati dalje.
Pa bilo kojim poslom da se baviš ne ide to tako brzo a neko bi hteo preko noći da ogazdi-to ne ide (poštenim putem).
Uzmi u arendu niko ti ne brani a sa vlasnikom se dogovori oko subvencija (samo što bi se morao doneti zakon o obaveznoj obradi zemljišta da vlasnik ne bi bio u povlašćenom položaju)
 
Govoris o postenim subvencijama, a napises da se dogovorim sa vlasnikom dogovara oko subvencija. Nema tu dogovora, ko radi, njemu idu subvencije. Takodje, kakav je to mukotrpan rad da neko sa 3 ha moze da napreduje da kupi jos koji ha? Sta, da radi 20 godina i zivi na hlebu i vodi da bi kupio jos koji ha? Subvencija samo zemlje u vlasnistvu je ista diskriminacija kao i da neko ko je zaposlen ne prima subvencije, a koliko sam video, ti nisi bas odusevljen sa time. Neka drzava pojaca kontrolu, odmah ce se videti ko radi zemlju, a ko ne.
 
subvencija je za one koji rade i proizvode hranu, tj meso,ili zitarice pa imali oni 0.5ha ili 500ha.sve nas uisto kosta nafta,vestak ,seme po jedinici povrsine. nikako nije za vlasnike koji poseduju zemlju a ne rade i ne ulazu nista u nju
 
Taj ko je mlad i hoce da se bavi poljoprivredom a zavisi od subvencije,bolje nek proba nesto drugo da radi.Kod nas je od kako su uvedene subvencije,cene zakupa skocile za otprilike tu vrednost,a sad kada su smanjene subvencije zakup je ostao isti.Subvencije u stvari i jesu u sustini date vlasniku zemlje.Znaci osnovni problem je zasto je zemlja tim "velikim" uglavnom podeljena,a subvencije su izmisljene u stvari da bi oni lakse otplatili zemlju koju su ionako kupili ispod cene.Golub iz Petlovace je kupio ZZ u Zminjaku za 20% vrednosti,zato sto je platio blagajnickim zapisima NBS,za kes nije bilo popusta.

Ova borba oko subvencija,meni u stvari lici na situaciju iz Zorke kad su krali svi redom,od cistacice do direktora,samo sto je cistacica krala sonu kiselinu,radnici su poskidali i kvake sa vrata,a direktori su pokupili pare.Niko nije bio protiv da se krade,samo je svima bilo krivo sto direktori kradu vise.Osvestili su se tek kad su ostali bez posla,a direktori pootvarali neke firme,cuda,hladnjace itd.
 
Ne zavisi od subvencija, vec mu one pomazu da napreduje. U normalnom svetu se mladi pomazu u pocetku, jer retko ko ima kapital da zapocne sam. Pod subvencijama ne smatram samo davanja po Ha, nego razne olaksice, kredite, ...Ali dobro, treba dati samo za zemlju u vlasnistvu, neka neko radi u firmi, dobije subvenciju, ionako kod nas ide sve naopako u odnosu na normalan svet, a onaj ko "zavisi" od subvencija neka ide na biro i ceka posao, neka ne pokusava.
 
upravo u ovome i lezi susstina svih nasih problema. dok mi raspravljamo ko treba a ko ne treba da dobije subvencije,drugi veliki i ozbiljni mesetare i koriste situaciju a i vlast dobija na vremenu. umesto da se ujedinimo pa lepo lupimo sakom o sto i kazemo da ima da bude tako i tako mi tupimo zube glupostima
 
Ova borba oko subvencija,meni u stvari lici na situaciju iz Zorke kad su krali svi redom,od cistacice do direktora,samo sto je cistacica krala sonu kiselinu,radnici su poskidali i kvake sa vrata,a direktori su pokupili pare.Niko nije bio protiv da se krade,samo je svima bilo krivo sto direktori kradu vise.Osvestili su se tek kad su ostali bez posla,a direktori pootvarali neke firme,cuda,hladnjace itd.
Ovo je pravi model kako se radi. Sistemski se dozvole cistacici milki da krade sonu kiselinu, zato sto Milka nece shvatiti fabulu radnje. A ekipa je imala racunicu, aha Milka natoci sone, Pera ukrade sraf a Mika kljuc, mi to dozvolimo jer dobijamo na onoj trecoj strani. I dok Milka i Pera shvate fabulu, eto rokade.
 
@ Mil
Ti izgleda citas samo sto ti odgovara.Kad osnujes gazdinstvo kao mlad treba da ti daju neke olaksice,tipa povracaj sredstava za ulozeno,a ne da ti finansira proizvodnju i to samo na pocetku.Ako ne mozes da radis onda pusti nekog ko moze.Problem sa poljoprivredom kod nas je u stvari sto ko god ne zna sta ce on ce se baviti poljoprivredom.Evo u mojoj ulici,ja najmanje subvencija dobijam,tj. skoro ne dobijam uopste,zivim iskljucivo od poljoprivrede,a po selu pricaju kako perem pare od ranije trgovine narkoticima.a eto ja imam u vlasnistvu 23 ara zemlje i radim jos 2,5 hektara,ali samo 1 hektar placam zakup.Ove godine sam prodavao kukuruz coveku koji ima 12 hektara zemlje i koji dobija sve te subvencije.E njemu se recimo desi da ne "stigne" da baci prehranu za kukuruz,a mesavinu ne baca sigurno 20 godina posto su njegovi ukucani izracunali da se to ne isplati.12 hiljada mesecno kesa kad dobije,moze da se pokrpi kuca za osnovne potrebe i super mu dodju subvencije,a zemlju radi kao i pre.Nema za naftu za jesenje oranje ,nema veze ore se u prolece,ilio nema para za 5 litara goriva za motor da zalije detelinu,a za gorivo da se ide 10 puta u Bogatic kad se jure papiri za subvenciju se ima.

Nas u stvari muci nelojalna konkurencija u svemu.Pocev od zakupa drzavne zemlje,pa do uvoza subvencionisanog mesa.Jel problem da se kategorizuje zemljiste i da se odredi cena po klasi zemlje u odnosu na privatni zakup,nije.Plati i radi,nema sutra cu paltiti,kao sto se x puta desilo.pa nikad vise.Jel problem da se ocarini meso iz uvoza,u stvari da se uskladi rok trajanja.Jeste zato sto uvoznici finansiraju vlast,a prigrabili su vise od pola potencijalne zarade svih stocara Srbije i od tih para nas jebu.I onda dolazi ono cuveno,"cuti ovi makar nesto daju".Pa daju nase ne daju svoje mater im **greška.Samo nek drzava sjase sa seljaka sa akcizama,ne treba nikakva subvencija.
 
Bas naprotiv, ti si poceo da citas ono sto ne pise sa "Taj ko je mlad i hoce da se bavi poljoprivredom a zavisi od subvencije,bolje nek proba nesto drugo da radi.", jer niko nije spomenuo da treba da bilo ko zavisi od subvencija, cak sam i napisao da pod subvencijama ne smatram samo davanja po Ha, ali dobro to je manje bitno. Ja sam dobio subvencije poslednje dve godine i oba puta sam od tih para kupio masine koje su mi bile potrebne i meni to znaci, jer ne moram vise da molim, ili placam za te usluge. Ne vidim kako bi drzava unapredila poljoprivredu modelom subvencionisanja samo zemlje u vlasnistvu, isto kao sto ne vidim kako drzava unapredjuje poljoprivredu kada da subvencije na svu zemlju, ako taj neko te pare koristi za nesto drugo, ili jos gore ako samo na papiru radi zemlju.

Ја сад смислим да отворим пекару .. изнајмим локал узмем пећку и комби на лизинг .. запослим радника и онда сконтам да сам на 0 или у минусу ? Ко ми је крив ? Па крив ми је бизнис модел што нисам урачунао све што сам требао да урачунам..
Неко се определио за високоризичан начин пословања у коме 80% средстава за рад нису његова у реду .. и сад је неко други крив ??
Ovo nema ama bas nikakve veze sa raspravom da li treba subvencionisati svu zemlju, ili samo zemlju u posedu.
 
Poslednja izmena:

ко хоће да види, врло је једноставно, за опстанак на власти неопходно је хлеба и игара ( телевизије, интернета, игара на срећу исл у чему не оскудевамо ), само што смо почели да оскудевамо на хлебу ( основним животним намирницама, тј млеко , месо, шећер , уље ), логично решење је уследило - забрана извоза ( да би остало овде оно мало што је произведено и при том ће њихови људи или ти газде које их плаћају - како је коме драже да чита - да зараде кроз јефтинију цену у откупу ) и наравно као други део безцарински увоз тих намирница да би се допунило колико фали од домаће производње ( при чему ће исти да зараде на увозу ) и имамо коначни резултат дупла зарада, народ сит и имамо један део сељака који се буни, ал то баш и није много страшно јер су могли да се буне и сви сељаци - произвођачи и сви радници- потрошачи
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh