Subvencija poljoprivredi za 2012. godinu

Po hektaru ili kilogramu ?

  • Obečanih 14000 din po ha

    Glasovi: 185 84,1%
  • Dobijenih : Dizel i avans oko 5000 din

    Glasovi: 35 15,9%

  • Ukupno glasača
    220
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

šandor

Zaslužan član
Učlanjen(a)
30 Avg 2008
Poruka
3.752
Lokacija
Debeljača
Subvencije paorima, samo ako osiguraju imanje

23. septembar 2011. 09:32 > 09:40
Svaki poljoprivrednik u Srbiji koji želi da mu država novčano pomogne moraće ubuduće da plati osiguranje.
v218521p0.jpg
Protest poljoprivrednika(arhiva)

Vlada priprema novi zakon o obaveznom osiguranju u poljoprivredi, koji će najverovatnije zaživeti tek iduće godine, saznaju "Novosti." Inače, da bi poljoprivrednik uopšte mogao da koristi državne subvencije, mora da bude registrovan

Zakonom će biti propisano da poljoprivredni proizvođači osiguraju svu opremu, ali i životinje, plodove i useve koji su delom nabavljeni ili proizvedeni od novca iz državne kase.

U Srbiji je trenutno registrovano 450.000 poljoprivrednih gazdinstava.

Ove godine za subvencije je potrošeno 15 milijardi dinara, od kojih je 8,6 podmireno iz ovogodišnjeg agrarnog budžeta, a ostatak će biti pokriven iz budžeta za narednu godinu.

Država trenutno pomaže registrovane poljoprivrednike koji žele da osiguraju svoju proizvodnju, tako što snosi 40 odsto iznosa premije osiguranja.

Pre tri meseca država se ugovorom sa osiguravajućim kućama obavezala i da poljoprivrednim gazdinstvima koja kroz subvencionisane kredite nabavljaju stoku, potpuno pokrije premiju osiguranja, kako bi se unapredila stočarska proizvodnja.

U Srbiji ne postoje precizni podaci koliku štetu nad usevima su izazvale obilne padavine, dugotrajne suše i ostale vremenske nepogode. Prema nekim procenama, prirodne katastrofe uz nesreće koje je izazvao ljudski faktor, prošle godine su u svetu prouzrokovale gotovo 220 milijardi dolara ekonomskog gubitka, čak tri puta više nego 2009. godine, pišu "Novosti."
 
samo vade novac iz nasih dzepova..........brrrrrr.............mamicu im!!!
 
Izgleda da ce biti obavezno i uzimanje kredita. :haha: E, stvarno su nevidjene neznalice i sarlatani. A sa druge strane imao bih pitanje za te iste birokrate, kako misle da osiguraju poljoprivrednike od lopova? Vidimo da citavi silosi nestaju. Onda, zasto osiguravajuce kuce ne uvedu jos neke opcije kod osiguranja, npr od suse? Takodje pitanje za birokrate, zasto ne stanu na put zelenaskim uslovima pri paritetima, i kriminalu do kog dolazi na taj nacin? Evo danas uhapisli coveka jer je davao kamatu od 3,5 mesecno. Pa kod pariteta je dvodnevna tolika. I masa drugih pitanja, al ne vredi. Ovi su prica za sebe, i jednostavno dok sami sebe ne pojedu, mi kao narod necemo imati ni snage, a jos izgleda vise volje, da skidamo najgore u istoriji ove zemlje.

Inace, ostajem kod svog prethodno iznetog stava, da ce banda iskoristiti sledece izbore, i sastavljanje nove vlade, da ne daje subvencije. Ionako je budzet prazan, tako da i nema odakle, tj ima, ali ce oni to sami pojesti. Za nas mesta nema.
 
A nisu se setili da uvedu dobijanje bankarske garancije za predatu robu ili neku drugu vrstu osiguranja i neku ozbiljnu kontrolu na otkupnim mestima. Do kraja će se plaćati 15000 din za 14000 subvencija.
 
Marko,dobro si primetio da ce ovaj olos da pojede sam sebe i jedino tako sjase s nase grbace.Ja se samo bojim da pre toga ne pojede nas.Ovi su gori od najgoreg kosmara,a uz to nema ko da te probudi.
 
znaci nama da uznu ,pa onda da ni daju.moze nek oni uznu za nji sto trba, pa nama ako sta ostane.sramota ziva .dali i u eu ovako rade:sta:
 
poljopartner-subvencije.jpg
U pripremi propis koji predviđa obavezno samo osiguranje stočnog fonda. Korisnik kredita dužan je da ima važeću polisu osiguranja do momenta otplate kredita. Poljoprivrednici u Srbiji, za sada, ne moraju da obilaze osiguravajuće kuće da bi mogli da dobiju subvencije države.
Međutim, sledeće godine situacija će se, očigledno promeniti. Jer, ako bude usvojen novi zakon o obaveznom osiguranju u poljoprivredi, vlasnici gazdinstava neće moći da računaju na pomoć države ukoliko ne plate osiguranje.

- Obaveza osiguranja za sada je propisana samo jednom uredbom - rečeno je „Novostima“ u Ministastvu poljoprivrede. - Ona se odnosi na kreditnu podršku razvoju stočarstva, koju Ministarstvo primenjuje u saradnji sa komercijalnim bankama i ona je u potpunosti finansirana iz agrarnog budžeta.

To, praktično znači da će poljoprivrednik, koji na subvencionisani kredit kupi junicu, morati i da je osigura, ali ovaj trošak pada na račun Ministarstva poljoprivrede, koje osiguravajućim kućama plaća ceo iznos premije osiguranja. Korisnik kredita dužan je da ima važeću polisu osiguranja do momenta otplate kredita, odnosno dok su životinje u njegovom vlasništvu.

- Takođe, svim nosiocima poljoprivrednog gazdinstva, koji žele da osiguraju svoje useve, životinje i plodove, stoje na raspolaganju sredstava za regresiranje osiguranja u iznosu od 40 odsto od visine premije osiguranja bez uračunatog poreza na premiju neživotnog osiguranja - kažu u Ministarstvu poljoprivrede.

Večernje Novosti
 
Pa dobro normalno je da osiguraju svoju investitciju ljudi tako se radi svuda u EU, ko nece tako ne mora ni da uzima subvencije to je bar lako. Jos ce biti i regresiranja i mnogo povoljnijih uslova nego da sami to rade. Dakle ovo je korak napred za poljoprivredu u celini
 
rosuljac da li si ti nesto do sada osiguravao kada tako pametno zboris,,,konkretno te pitam jer ocigledno iznosis samo neke pretpostavke a da li znas da ti se prilikom osiguranja voca osigurava vocnjak samo do roda a posle :haha:??znaci grad nece padati posle skidanja ploda ili nevreme ili oluja SMESNO ,, sve sam go prevarant ..nikada gori nisu vladali,,,
 
I ja ne mogu da se slozim sa mojim zemljakom.Ovi prevaranti iznalaze samo nacine kojim bi da ubiraju sto vise od onih od kojih to realno vise nije moguce.Ja i on to najbolje znamo kako je kod nas.Ne mogu bukvalno da prepisu zakone i pravila iz EU i udri po slovu zakona.Moraju pre toga da se urede 1.000 stvari pa tek tada doci do ovakvih propisa.Ovi nasi " naucnici" teskog bolesnika umesto da prvo hospitalizuju a onda i saniraju,odmah ubacuju u trku na 400metra sa evropskim sprinterima.Mislim da se kod nas definitivno ide zbrda-zdola,da nema ni strategije,ni bilo kakvog dugorocnog plana na polju stabilizacije i prosperiteta ove zemlje.Vec samo represivnim merama udri po usi,pa ko dokle izdrzi.Ne moze to tako,i moramo jednom reci jedno jako NE VISE ovim marionetama na vlasti.I da vidim koliko nas ce osigurati svoju proizvodnju.Odakle?!
 
Ocigledno se ovde prica o politici a vidi se i cija strana se drzi umesto da se prica konkretno i konstruktivno, a i previse vredja. Ja u takvoj raspravi necu ucestvovati a mislim da joj nije ni mesto na forumu. Cinjenica je da je tesko, ko god da dodje na vlast morace da sve sto potpise a mora da potpise sa EU i sprovede, dakle bice jos gore sve dok jednog dana lagano ne krene na bolje, licna procena za 15-20 god ce poceti da se situacija popravlja a da ce biti dobro ko zna kad. To sve odredjuje neko mnogo vazniji i bitniji od onih koji su u ovoj nasoj sve manjoj i manjoj zemljici na vlasti. Kad to shvatite svima ce biti laske. Sledeca god je izborna jedsnostavno prihvatite da i za proslogodicnju subvecniju nema para i da ce se uzeti od budzeta za 2012tu. Tako ce svima biti lakse. Ako bude super ako ne opet dobro. A nadati se necem nerealnom nicem ne vodi.
NO da se vratimo na subvencije konkretno. A konkretnog odgovora za sad nema, a nagadjanja i kafanske price nikom dobro nisu donele i opet mislim da im mesta nije na forumu bar ne u ovoj ozbiljnoj temi.
 
Nije zvanična vest niti je igde ima za čuti i pogledati ali....
Trenutno se odlučuje šta će se subvencionisati iduće godine u ratarstvu.Čuo sam da će subvencija po hektaru biti ali da se radi na odluci da to bude samo na zemlju u vlasništvu tj. tako neka varijanta.Informacija je vrlo-vrlo pouzdana.
 
Tih pouzdanih je bilo i lane, pa nista od njih, tako da...
Lepo od tebe sto si hteo to da podelis sa nama, ali ne verujem dok ne izadje uredba...:osmeh:
 
Bolje išta nego ništa !!! Ja bi bio zadovoljan i sa takvim subvencijama ,ali da nam ih daju a ne kao ove godine samo obećavaju, a i najverovatnije ćemo morati još jednom na puteve !
 
Ako nas budu nasamarili sa subvencijama a mi prihvatamo to bez izlaska na protest onda ko nam je kriv. Ko god tvrdi da te subvencije nisu vredne ili kao moze se bez njih taj se vara. Ne treba imati za primer samo proslu rodnu god. nego treba uzeti u obzir i lose nerodne god. plus slabe cene proizvoda koje su bile u proteklim god. a ne mora da znaci da nece jos biti i u narednim god.
Uostalom zar su sve susedne zemlje lude koje daju? A mi kao i uvek u svemu najpametniji a uvek nadrljamo ili smo zadnji u svemu.
Tema je suvise komplikovana oko toga ko treba dobiti a ko ne. Ja sam za to da svi dobiju subv. ali posto je uslov Pio onda sta je tu je.
Moje misljenje je da bi bilo najpametnije dati subv. po kg. isporucene robe, jer to itekako zna da motivise pa te tera da sto vise proizvodis.
Zar postoji nesto gluplje od toga da daju samo vlasnicima? Pa ljudi tek onda nece skoro niko dobiti. Konkretno, u Vojvodini ima mnogo zemlje koje se vode na starce (penzionere) koji nemaju pravo na subv. a njihovi sinovi ili unuci skoro ne poseduju ni jedan ha. a obradjuju podosta zemlje iz tog domacinstva.
 
Konkretno, u Vojvodini ima mnogo zemlje koje se vode na starce (penzionere) koji nemaju pravo na subv. a njihovi sinovi ili unuci skoro ne poseduju ni jedan ha. a obradjuju podosta zemlje iz tog domacinstva.
Ako se bude isplacivalo samo za sopstvenu zemlju, ovo ce biti razlog. Moje misljenje je da ce se isplatiti svima koji su u PIO, ponajvise zbog izborne godine...u pitanju je suma od 100 mil. eura, za koju ce se lako zaduziti...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh