Цена семенске пшенице 2011.

ivanm

Član
Učlanjen(a)
25 Okt 2009
Poruka
606
Lokacija
Пожаревац и Гај (Ковински)
Већ је 23.09. а нико у близини не нуди семенску пшеницу. Мало блесаво, али истинито.
Има ли је код вас и како се крећу цене?
 
Zadruga odakle cu i ja uzeti...
U toku jucerasnjeg dana je trebalo da je stigao apach i arlekin.
2lda6hz.jpg
 
Mozda je onaj MM iz ministarstva poljoprivrede na osnovu tih cena apaca i izracunao letos da seljaci zarade cisto 1200e/ha.
 
I kod nas je za tu cenu,na paritet je 3,7.
To je stvarno preskupo,i za pare a za paritet jos crnje.Ja imam Balaton od prosle godine,tj,jesenas uzeta semenska psenica i zasejana pa cu je posejati i ove jeseni.To je prva reprodukcija,nadam se da nece smsnjiti prinos.Uostalom,psenica nije hibrid,moze da se seje iz ambara,samo je pretrijerisati i zaprasiti.
 
Zadruga odakle cu i ja uzeti...
U toku jucerasnjeg dana je trebalo da je stigao apach i arlekin.
2lda6hz.jpg

Imam ove godine slobodnih oko 6 ha, pa sam mislio da zasejem pšenicu.
E sad da li neko iz mog kraja zna da li ima neka zadruga ili semenara koja daje semensku pšenicu za paritet kao što se to radi u Vojvodini?
 
Ako ne možeš naći zadrugu bolje uzmi kredit i kupi seme. Barem te niko neće imati u šaci i ucenjivati kod otkupa.
Evo i male kalkulacije : 1kg Balatona je 3.7 kg merkantilne x 17.5din/kg=64.75din/kg.
Za keš je 55 din/kg. Ako bi kamata bila 18 % godišnje(kao što jeste) cena bi bila : 55 + 18% (9.9din)=64.9 din/kg.

Dakle isto, ali nije, jer sa kešom biraš gde ćeš kupiti i biraš kome ćeš prodati, da te ne podkradaju na vagi, vlazi, primesama i sl...
 
Nazad
Vrh