Kunici lavlje glave

iskustvo mi svakako fali jer tek sam pre 4 meseci resila da se bavim ovim, odmah uradila kafeze i nabavila muzjaka i zenku a teorijski znam mnogo toga i citala sam u temu "parenje" ali je praksa druga stvar. Jos ne znam kakav je karakter zenki i dali je sve to normalno i u redu, ali svakim danom ucim jer sam kod kunice bar dva sata dnevno.
 
Ko nas još nisam video kunića lavlje glave koji odgovara standardu ,osim toga nisam siguran da je do kraja završen razvoj te rase u evropi, tako da ovo o čemu pišete mogu biti samo ljubimci koji su daleko od lavlje glave , samo malo čupavi i dlakavi Prečitajte evropski standard pa će vam biti jasnije.Molim vas bez uvrede samo pišem ono što mislim i znam u obostanu korist.

---------- Poruka napisana u 23:18 ---------- Prethodna poruka je at 23:03 ----------

[h=3]PASMINE[/h]Kunić lavlja glava
klg1.jpg

Prvi primjerci dobiveni su u Belgiji parenjem patuljastog i malog lisičastog kunića. Pasmina se proširila u Englesku i USA koje su izradile radni standard a nakon toga i standard. Ova pasmina je specifična po lavljoj grivi koja je nastala mutaciojom gena. Uzimaju se životinje koje imaju Mx2 gen.



GENOTIP BOJA
[TABLE="width: 499, align: center"]
[TR]
[TD="width: 30"]AA[/TD]
[TD="width: 30"]bb[/TD]
[TD="width: 30"]CC[/TD]
[TD="width: 30"]DD[/TD]
[TD="width: 30"]GG[/TD]
[TD="width: 43"]y2y2[/TD]
[TD="width: 34"]MM[/TD]
[TD="width: 217"]Crvena boja[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]AA[/TD]
[TD]BB[/TD]
[TD]CC[/TD]
[TD]DD[/TD]
[TD]gg[/TD]
[TD] [/TD]
[TD="width: 34"]MM[/TD]
[TD]Crna boja[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]AA[/TD]
[TD]bb[/TD]
[TD]CC[/TD]
[TD]dd[/TD]
[TD]gg[/TD]
[TD] [/TD]
[TD="width: 34"]MM[/TD]
[TD]Plava boja[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]AA[/TD]
[TD]bb[/TD]
[TD]CC[/TD]
[TD]DD[/TD]
[TD]gg[/TD]
[TD] [/TD]
[TD="width: 34"]MM[/TD]
[TD]Madagaskar boja (tirinška)[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]aa[/TD]
[TD]--[/TD]
[TD]--[/TD]
[TD]--[/TD]
[TD]--[/TD]
[TD] [/TD]
[TD="width: 34"]MM[/TD]
[TD]Bijela boja crvene oči[/TD]
[/TR]
[/TABLE]




[TABLE="width: 296, align: center"]
[TR]
[TD]1.[/TD]
[TD]TIP I OBLIK TIJELA[/TD]
[TD]20 bodova[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]2.[/TD]
[TD]TEŽINA[/TD]
[TD]10 bodova[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]3.[/TD]
[TD]KRZNO I GRIVA[/TD]
[TD]20 bodova[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]4.[/TD]
[TD]GLAVA I UŠI[/TD]
[TD]15 bodova[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]5.[/TD]
[TD]POKROVNA BOJA[/TD]
[TD]15 bodova[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]6.[/TD]
[TD]DONJA BOJA[/TD]
[TD]15 bodova[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]7.[/TD]
[TD]NJEGA I ZDRAVLJE[/TD]
[TD]5 bodova[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
1. Tijelo je zbijeno, kratko, valjkasto i zaobljeno.Noge srednje duljine , rep malen i prilegnut.Svojim dubokim stavom ističe grudi i grivu.

2. Ocjenjivanje težine hrvatski standard: Kg 1,0 (8 bodova) 1,1 (9 bodova) 1,2 -1,5 (10 bodova) 1,7 (9 bodova)

3. Krzno je kratko i gusto, vrlo nježno s laganim pokrovom. Dlaka jesrednje duljine. Specifičnost koja se kod njega javlja je valovita naborana dlaka oko glave u obliku lavlje grive. Duljina dlake u lavljoj grivi nesmije bitimanja od 5 cm a obično je oko 7 cm. Lavlja griva mora biti u neprekinutom krugu oko glave a završava u obliku slova V iza vrata. Vuna u grivi mora biti dovoljno gusta da ističe vunenu “kapu” preko čela ali nesmije prekrivati oči.

4. Glava je u odnosu na tijelo velika i kuglastog oblika. Čelo i njuška su široki, a oči velike i izrazito naglašene. Uši stoje usporedno,lagano u slovo “V”. Duljina ušiju je 4,5-7,5 cm. Dozvoljena duljina je od 4,5-7 cm.

5. Dozvoljen je u crnoj, tirinškoj (madagaskar), bijeloj (crvene oči), plavoj i crvenoj boji. Boje očiju i nokta odgovaraju boji krzna.

6. Donja boja odgovara propisima za svako pojedinačno obojenje.

7. Samo životinje dobrog zdravlja i njege mogu se donijeti na ocjenjivanje. Čiste noge (šape), uši, spolni organi, dobro podrezani nokti, sjaj i kvaliteta krzna te živahnost dokazuju visoku vrijednost životinje. Za konačnu ocjenu važna je ispravna i čitljiva tetovacija radiidentifikacije.

LAGANE GREŠKE: Uši duže od dozvoljenih, uska ili šiljasta glava. Mesnate, široko nošene ili zajedno sastavljene, loše obraštene uši. Duži vrat. Opći propisi. Greške u boji kao i kod ostalih pasmina uodgovarajućoj boji. Dlaka po bokovima dozvoljena kao na crtežu

TEŠKE GREŠKE: Odstupanje u obliku tijela. Uska, dugačka glava i predugačke uši. Nedostatak grive oko glave ili mjesta bez dlake u griviDuljina dlake u grivi manja od 5 cm. Dugačka dlaka po tijelu, nogama i bokovim, spojene s grivoma. Odstupanje od gornje ili donje granice težine.
[TABLE="width: 200, align: center"]
[TR]
[TD]
klg2.jpg
[/TD]
[TD]
klg3.jpg
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]
Crtež idealnog kunića lavlje glave
[/TD]
[TD]
Maksimalna dozvoljena dlaka na bokovima
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]


Na internet stranicama osobito američkim naći ćete više radnih standard. Kunić lavlje glave standardiziran je u jedino u BREED STANDARDS BRITISH RABBIT COUNCIL SECOND EDITION 2006-2010. S obzirom da ove pasmine kunića ima malo po izložbama u Hrvatskoj i nije napravljen radni standard niti standard za njega u Hrvatskom savezu udruga uzgajatelja malih životinja ta pasmina se diskvalificira na izložbama malih životinja. Kunići se ne mogu tetovitati

Hrvatski radni standard kunića lavlje glave u knjizi Kunićarstvo i standard kunića sam napravio da sam koristio podatke američkih i engleskih web stranice.
Pošto Englezi imaju drugačiji način suđenja radni standard je napravljen prema pozicijama kojima se sudi u Europi. Anglosaksonski način obiljžavanja kunića je prstenima. Za ovu pasminu je veličina prstena C.

Kunić je na vašoj stanici zastupljen kao čest ljubimac te mi je posebno zadovoljstvo predstaviti standard kako bi izložbeni kunić u našim sudačkim očima trebao izgledati a vama pomogao kod nabavke ljubimca na što trebate obratiti pažnju u izgledu kunića.
 
@ steker

Ako imas neke slike ne bi bilo lose da prilozis da se moze prema necemu orjentisali vlasnici te rase. Da im ljudui ne bi na prevaru uzimali pare za neke mesance, koji lice na lavlje glave.


Vec si napisao dok sam kuckao.
 
Mi nismo niti jednu rasu napravili ,naravno niti ćemo
 
Poslednja izmena od urednika:
Nisam mislio bukvalno pravili, nego su se vremenom parili u srodstvu i drugim rasama zato su nasi nepriznati pozdrav.
 
Nismo nikada niti imali uvezenih koliko-toliko kvalitetnih primeraka
 
Poslednja izmena od urednika:
Slazem se sa stekerom .... kakve sam sve Lavlje glave vidjao na snimcima ..... kada bi imali ovakvi i kod nas - odmah bi nabavio :) SIMO moramo ti i ja nabaviti ovako nesto .... ja sam imao do skoro zutog patuljastog ali sam ga poklonio pa cu nabaviti nove :)
 
U Osijeku je momak imao solidnih lavljih glava, ako vas interesuje mogao bih kakvo je sada stanje
 
Kolega Lavic, za 10ak dana mi se kote 4 zenke,ako hoces imas od mene par na poklon.

---------- Poruka napisana u 15:19 ---------- Prethodna poruka je at 15:13 ----------

Kolega Steker,zainteresovani smo svakako.Bilo bi dobro ako bi imala neka slicica,bilo bi vise zainteresovanih.
 
Poslednja izmena:
Ko nas još nisam video kunića lavlje glave koji odgovara standardu ,osim toga nisam siguran da je do kraja završen razvoj te rase u evropi, tako da ovo o čemu pišete mogu biti samo ljubimci koji su daleko od lavlje glave , samo malo čupavi i dlakavi ...
Mozda sam ja pogresila temu, trebala sam da ih stavim kao kucni ljubimci, a ne lavlja glava...izvinjavam se onima vise upucenih u temu, a kako vidim steker je dobro proucio g-na. Tomislava Kapetana, medgunarodni sudac za kunice koji objavljuje i knige u Hrvatskoj
i na sajtu "zeceve za neznalice". Svejedno, standard za lavlje glave nije jos usvojen, tako da su karakteristike rase jos promenjljive a kao i u kinologiji, neke se rase razlicito boduju u razlicite zemje. A moji su čupavci preljepi tako da mirnim srcem mogu ih proglasiti kucnim ljubimcima sa primesima rase lavlja glava.
 
Pozdrav JOMABO, ne samo da sam proučio rad gdina Kapitana, nego ga lično dobro poznajem , pa čak i kuniće koje odgajam potiču od gorenavedenog.Isamo da ga smatram najvećim poznavaocem kunićararstva i genetike u ovoma delu , pa smatram da bi i ostali imali što šta da nauče
 
Mnogo ljudi vole mesance, ja imam dogo argentino kuju vec 7 godina sa izvrsnim pedigeom pa nijedanput je nisam vodila na izlozbu osim jednom zbog ocene. Kunice svakako ne odgajam jer imaju izvrsne bodove vec sto su peljepi, drazesni i volela bih da pored finansiske zarade prodajom podelim i ljubav sa onima koje ih kupe zato sto im se svidgaju, a ne zasto su rasni. Svaka cast g -dinu Tomislavu na znanju koji mi je kao pravi profesionalac kad sam ga upitala za savet, odmah mi probao uvaliti da kupim njegovu knigu o kunicima, "jer tamo sve pise". Priznajem da su mi zenku, onu sarenu i malu sivu sa grivom prodali kao lavlja glava naravno bez dokumenata i pedigrea jer to u Makedoniji nema i ne funkcionise jer ne postoji regularno drustvo ni maticara za kunice i sitne zivotinje. Ali kako vidim i na ovom forumu ima dosta mesanaca, cak i u temu patuljasti, pa sam se usudila pokazati i svoje stado. Zao mi je sto sam promasila temu. Molim administratore ako je kako moguce da prebace moje slike u" Patuljaste"jer ja to ne znam uraditi a ocito ovde smetaju.
 
Kolega rekao si"imao"(u proslom vremenu).Dali mozda znas ima li neko sa ove strane (blize meni) kako bih mogao da kupim neki primerak?
 
Ljudi , imam problem , mom Lavlja glava kunicu , je retka dlaka na gornjoj strani vrata , zasto , moze li neko da mi kaze , da li da ga vodim kod veterinara , da mu kupim lek , ili je to normalno . Takav je od kad sam ga doneo i pet shop-a.
 
Steta je sto nema trzista za ovakve kunice.. nece ljudi da cuvaju ono sto se ne jede.. ne kazem da su otrovni, ali ko bi mogao da ga zakolje i zarad cega? Sto se tice lepote izgleda i lepote ponasanja.. to izgleda nikog i ne zanima.Ja sam jedno celo leglo ispoklanjao jer za prodati je skoro nemoguce u manjim gradovima, a da ih samo razmnozavam u neogranicenim kolicinama, necu jer ih i nemam gde i ne trebaju mi toliko, cisto par njih za ukras. Sada opet imam malisane, i ovo leglo cu verovatno ispoklanjati.. a posle verovatno ih necu ni razmnozavati jer ih nemam kome..

- - - - - - - - - -

Evo slika kunica ove vrste..
P1090254.jpg
P1090255.jpg
P1090268.jpg
P1090276.jpg
P1090277.jpg
 
Nazad
Vrh