Kunici lavlje glave

Pozdrav svima. Evo moje Lenke. :)

- - - - - - - - - -

f2vhc8.jpg


- - - - - - - - - -

[SUP]​[/SUP]
105w1hj.jpg
 
Posto sam nov na forumu pa jos uvek ne mogu da pokrenem svoju temu zeleo bih da postavim ovde par pitanja vezanih za patuljastog kunica konkretno rasu Lavlja glava.Na stranu to da li je original ili mesecan,posto vidim da se povela rasprava o tome sta je original a sta se kod nas prodaje.

Pre oko 7 meseci devojka je kupila za sebe patuljastog kunica sorte Lavlja glava,kada ga je uzela mogao je stati na dlan kao mobilni telefon ali se vec nakon 3 meseca razbio onaj poznati mit da patuljasti zecevi ostaju tako majusni ceo zivot.Naime,mi smo ga kupili kao zenku tj. na oglasima smo trazili i nasli i otisli kod prodavca i uzeli zenku.Ne mozete ni da zamislite sok moje devojke kada je nakon 4-5 meseca prvi put "zaskocio" na stopalo dok je bila blizu njega,gde smo u stvari zakljucili da je u pitanju muzjak.Naokn toga naskakao je na nogu jos par puta i takodje je svremena na vreme imao obicaj da je ugrize za nogu,ne jako vec jednostavno da gricne.Ali posto je vec skoro 5 mesecio bio kod moje devojke i posto se vec ona prilicno privikla na njega resili smo da ga zadrzimo iako je doslo do "promene plana".
Posto devjka zivi u stanu koji je relativno mali i posto nije imala uslova da ga ostavi kod sebe u toku zime zekana sam doneo kod sebe da mu pruzim privremeni dom dok zima ne prodje i dok ne otopli.
Sada sam resio da mu nadjem "devojku" jer mi ga je nekako zao da samuje sam celu zimu.Imao sam srece u poptrazi i nasao zenkicu njegove starosti koja je vec odhranila jedno leglo tako da u toku nedelje moram da odem po nju.

E sad,ono glavno,imam nekoliko pitanja koja nisam imao koga da pitam vezanih za uslove drzanja,ishranu i parenje kunica.Da vidim da li sam negde gresio i sta jos mogu da dodam kada je drzanje patuljastog kunica u pitanju:
- Posto zivim u kuci,zeca sam smestio u podrum,podrum je velikim delom ukopan sem jednog spoljnog zida,nema vlage,vetra,glodara bilo koje vrste,takoreci prava "jazbina" za njega.Temeratura u podrumu je konstantnih 5* tokom najhladnijih perioda zime,cak i prosle godine kada je u mom gradu bilo -24* u podrumu je silazila najvise na 2-3* u plusu.Zanima me da li je to u dovoljno za drzanje kunica,strah me je da zekanu i zecici ne bude hladno jer nikada do sada nisam drzao zeca?
- Kavez u kome je zec je dimenzija 120cm x 110cm mada nije klasicni kavez vec vise ogradjen prostor u cosku u kome se nalazi kavez koji je manjih dimenzija,sastavljen iz dve "prostorije" od kojih je jedna skroz otvorena a druga malo zatvorenijeg tipa.Da ne bi bio na golom betonu dole na podu sam mu postavio drvenu strugotinu posto imam neogranicen pristup istoj,koju redovno cistim.Najcesce cistim deo koji je zec sam odradio za svoj WC a na svakih 20ak dana vadaim sve i stavljam sveze.Zanima me da li je to u redu,da li je to dovoljno prostora posto zekan ima dovojno mesta da trci i skakuce unutra?U slucaju potrebe mogu da podignem kavez tako da mu kompletna povrsina tog prostora bude na raspolaganju.
- Dok je bio kod devojke hranjen je samo granulama,devojka nije bila u mogucnosti da mu nabavi sena a posto nismo bas ni blizu nisam ni ja mogao da joj donesem.Od kako je dosao kod mene imao neogranicenu kolicinu sena na raspolaganju,uporedo sa tim dobija i granule.Pored svega toga kao poslasticu povremeno dobija svezu sargarepu,suvu brusnicu,suvu kajsiju i urme.Vodu naravno takodje ima u negranicenim kolicinama.Ove poslastice dobija povremeno u malim kolicinama,recimo prusnicu po 5-6 zrnca u toku dana,sargarepu po pola ili celu ujutru (u zavisnosti od velicine) a kajsije i urme po jednu dnevno.Interesuje me da li je ovo dobra ishrana za njega i ako nije sta tu treba promeniti?
- Zecica koja treba da stigne bice smestena u ogradjenom prostoru do njega,bice odvojeni zicom tako da svako ima svoj box i da ne mogu da predju jedno kod drugog.Dimenzije prostora za zenku su 160cm x 85cm u kome ce biti postavljen manji polu-otvoreni kavez i kotilica.Zanima me da li je to dovoljan prostor za zenku koju planiram da parim,da li je to dovoljno mesta za nju i mlade?Da li temeratura koju sam gore naveo,koje u podrumu,nece skoditi zenki i malduncima koje bude okotila?Posto ce zenka biti na istom rezimu ishrane kao sto je zekan sada da li tu nesto treba menjati,nesto dodati ili oduzeti da se ne bi uticalo na mladunce koji treba da dodju na svet?

Izvinjavam se na ovako dugackom tekstu ali posto ste mi vi na ovom sajtu jedine osobe kojima sam mogao da se obratim mora samo ovoliko da se raspisem.Nisam zeleo da pitam bilo koga a citajuci teme po sajtu zadnjih 10ak dana dosao sam do zakljucka da ste vi jedini merodavni ljudi sa znanjem i iskustvom kojima mogu da se obratim.
 
Dimenzije kaveza su dobre, čak i prevelike, ali nema veze, biće im lepše. Ishrana je ok, ja bih još ubacio zobi i ječma. Hladno im neće biti, čak ni napolju, jedino mladi mogu da se smrznu u gnezdima napolju, ako je prevelik minus. Jedina mana je što ih držiš u podrumu, ne znam koliko unutra ima dnevne svetlosti, a kunićima je to bitno.
 
Dimenzije kaveza su dobre, čak i prevelike, ali nema veze, biće im lepše. Ishrana je ok, ja bih još ubacio zobi i ječma. Hladno im neće biti, čak ni napolju, jedino mladi mogu da se smrznu u gnezdima napolju, ako je prevelik minus. Jedina mana je što ih držiš u podrumu, ne znam koliko unutra ima dnevne svetlosti, a kunićima je to bitno.
Iskreno,trenutno baš i nemaju mnogo dnevne svetlosti jer je prozor na podrumu trenutno zatvoren stiroporom zbog vetrovitih noć,posebno sinoć i preksinoć.
Imaju u toku dana upaljeno svetlo do uveče baš zbog toga,da ne sede u mraku.

Послато са E2105 уз помоћ Тапатока
 
Stavi na taj prozor neki najlon, nek imaju bar malo dnevne svetlosti.
Drobac hvala na savetu,sutra popravljam to
Reci mi ako znaš da li ako se temperatura spusti do nule ili eventualno sidje do -1 ili -2 u toku jutarnjih sati,to moglo da utiče na zeca i zečicu??

Послато са E2105 уз помоћ Тапатока
 
Neće uticati ni -20. Kunići mnogo lakše podnose hladnoću, nego toplotu.
Hvala ti na odgovoru,svuda piše da lakše podnose hladnoću ali nigde ne piše konkretno do koliko stepeni a pošto su moji patuljaste sorte mislio sam da su osetljiviji od običnih.

Nekako mi se čini da je zekan kog imam mešanac a ne čista Lavlja glava sobzirom na njegovu krupnoću,ili je to ili ima neki gram viška.
Znaš li možda kolika bi trebala biti njegova težina za njegovih 7 meseci starosti koliko ima,onako okvirno?

Čovek od koga treba da uzmem zečicu mi je rekao da je ona sitnije gradje tako da kada je budem uzeo moraće na vagu i on i ona.
Kolika bi trebala da bude dozvoljena razlika u težini mužjaka i ženke?Da ne bi došlo do toga da je on svojom krupnoćom povredi prilikom naskoka ili da eventualno ne bude mogao da je oplodi ako je previše ugojen.

Послато са E2105 уз помоћ Тапатока
 
Idealna težina odraslog bi trebala da bude od 1,4 do 1,8 kg. A za razliku u težini ne znam, ne držim patuljaste rase. Mužjak ne bi smeo biti mnogo veći od ženke.
 
Idealna težina odraslog bi trebala da bude od 1,4 do 1,8 kg. A za razliku u težini ne znam, ne držim patuljaste rase. Mužjak ne bi smeo biti mnogo veći od ženke.
Hvala druže još jednom,izvini na stalnom zapitkivanju ali tako je to kad si nov u ovim stvarima :)

Послато са E2105 уз помоћ Тапатока
 
Imam jedno pitanje,vezano za predstojecu Novu godinu i naredne praznike.
Zanima me kako vasi kunici,patuljasti i obicni,"prezivljavaju" Novu godinu i ove praznike sobzirom da se tih dana koristi dosta pirotehnike,da li pucnjava pirotehnike moze da ozbiljnije naskodi njima posto znam da su vrlo osetljivi ?
Kod mene ovde na jugu se za ove praznike koristi dosta pirotehnike ali i kratkih i dugih cevi,skoro kao u onom vicu "jedino jos nuklearku nismo bacali" :)
 
Nazad
Vrh