Zapošljavanje diplomiranih inženjera poljoprivrede 2011

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

Ivan.Stanojev

Banned
Učlanjen(a)
19 Feb 2011
Poruka
194
Lokacija
Vršac
ЈАВНИ ПОЗИВ

Обавештавамо све зантересоване дипломиране пољопривредне инжењере за
сточарство и живинарство, пољопривредне инжењере за производњу биља,
агроекономисте, сточарске технологе, технологе заштите биља, ратарске технологе,
повртарске технологе, виноградарске технологе, цвећарске технологе и технологе
пољопривредних мелиорација пољопривреде који се налазе на евиденцији
Националне службе за запошљавање Републике Србије (у даљем тексту:
дипломирани инжењери пољопривреде) да ће Министарство пољопривреде,
трговине, шумарства и водопривреде организовати обуку у пољопривредним
саветодавним и стручним службама на територији Републике Србије у периоду од
20. до 29. септембра 2011. године.
Дипломирани инжењери пољопривреде ће у четири дана проћи обуку кроз три
модула:
 Саветодавне вештине и технике
 Стицање знања у области програма подстицајних мера државе за
унапређење пољопривреде и стицање вештине презентације бенефита
при коришћењу кредита у области пољопривреде
 Процена потреба пољопривредних произвођача.
Сви заинтересовани дипломирани инжењери пољопривреде могу се јавити
пољопривредној саветодавној и стручној служби која је најближа месту њиховог
пребивалиштва.
Пријава се врши телефонским путем најкасније до 19. септембра 2011. године а
провера доказа о испуњености услова за учешће у обуци ће се вршити непосредно
пре почетка обуке од стране пољопривредне саветодавне и стручне службе у којој
се обука спроводи.
Доказ који је потребно понети са собом је диплома или уверење о завршеном
факултету.
Након спроведене обуке, полазници који положе тест стичу могућност да учествују
у Програму подизања нивоа пољопривредних капацитета у Републици Србији кроз
Пројекат ангажовања асистената пољопривредних саветодаваца у сарадњи са
Пољопривредним саветодавним и стручним службама за 2011. и 2012. годину који
спроводи Министаство пољопривреде, трговине, шумарства и водопривреде у циљу
подизања пољопривредне производње у Републици Србији и нивоа
информисаности пољопривредних произвођача.
За додатне информације можете се јавити Министарству пољопривреде, трговине,
шумарства и водопривреде на контакт телефоне: 011/3348399; 011/3348054

Vidim da još nigde nije otvorena slična diskusija, a pošto ima dosta nejasnoća pozivam sve koji su uključeni da iznesu svoja iskustva. Isto tako i poljoprivrednici mogu da iznesu svoje mišljenje o ovoj ideji Ministarstva poljoprivrede.
 
Evo npr. ja kao buduci agronom bih postavio nekoliko pitanja:
Prvo i osnovno pitanje da li ce biti zaposleni za stalno,na ugovor ili na procenat tj po ucinku.
Da li cu ja nasumicno dobiti koga cu savetovati ili ce moci da dodje neko i trazi bas mene.
Nisu mi najjasniji uslovi i sta ce se tacno raditi i koji ce biti rezultat jer za sad po mom skromnom misljenju savetodavne sluzbe,kao i besplatna analiza zemljista nisu dovoljno iskoristeni.
 
izborna navlakuša.Da je država bila za toliko inžinjera ne bi ih toliko naškolovala.Našim tajkunčićima što su za siću pokupovali bivše pikove i zadruge a sada se kokoše po bg kao velike gazde ne trebaju inžinjeri ili mogu imati i diplomu ali da rade min 12 sati dnevno i nedeljom i da budu cura za sve u firmi od traktoriste do komunalca.
Reko sam ja odavno da smo mi agronomi obični čobani..
od moje generacije 90-91 ns ratarstvo povrtarstvo ni jedan ne radi u proizvodnji.svi utekli
 
Vidim da je rok za prijavu prošao, ali u svakom slučaju dobra stvar jer omogućava da se upoznaju novi ljudi i uhvate neke veze za posao. Što se tiče praktičnih rezultata, slaba će biti vajda od toga, savetovanja i obuka sad ima na svakom ćošku.


A što se tiče dodatnih pitanja u vezi ovoga, ima ih dosta, prilično je štura vest, a nije naveden izvor odakle je vest preuzeta.
 
Evo npr. ja kao buduci agronom bih postavio nekoliko pitanja:
Prvo i osnovno pitanje da li ce biti zaposleni za stalno,na ugovor ili na procenat tj po ucinku.
Da li cu ja nasumicno dobiti koga cu savetovati ili ce moci da dodje neko i trazi bas mene.
Nisu mi najjasniji uslovi i sta ce se tacno raditi i koji ce biti rezultat jer za sad po mom skromnom misljenju savetodavne sluzbe,kao i besplatna analiza zemljista nisu dovoljno iskoristeni.

Niko tu ne spominje plaćanje.
 
Oglas je objavljen na sajtu ministarstva, psss i u nekim dnevnim novinama. U oglasu nema mnogo detalja. Temu sam i otvorio jer je u ceo projekat uključeno između 1000 i 2000 ljudi, a vlada prilična neinformisanost i konfuzija.

Ideja je da se u kratkom roku višestruko poveća broj savetodavaca i na taj način poveća produktivnost poljoprivrede. Trodnevne obuke budućih asistenata savetodavaca vršiće lokalne poljoprivredne savetodavne službe od 17.09. do 29.09. Testiranje polaznika obaviće se 30.09.

Pravo na prijavu imali su diplomirani inženjeri poljoprivrede (svi smerovi osim mehanizacije) koji su na evidenciji NSZ.
Poznato je i da će se neki vid ugovora o radu (ili o delu) sklapati na godinu dana.

Sve ostalo je dosta nejasno:
Da li postoje kvote za određena područja ili se primaju svi koji prođu testiranje
Da li postoje neki kriterijumi odabira osim testa
Kakav ugovor i sa kim se sklapa (posebno zanimljivo za Vojvodinu)
....
 
Agronom u svako veće selo
Jedan „savetnik seljaka”, za platu profesora srednje škole, opsluživaće oko 200 registrovanih poljoprivrednih gazdinstava


Svaki kilogram voća više opravdava rad stručnjaka
Od kraja oktobra, znanje oko 1.500 nezaposlenih agronoma biće na usluzi svim poljoprivrednicima u Srbiji. Na poziv Ministarstva za poljoprivredu, trgovinu i šumarstvo da sklope ugovorsadržavomipostanu asistenti savetodavaca poljoprivrednika, javili su se gotovi svi od ukupno 1.996 nezaposlenih inženjera poljoprivrede sa evidencije Nacionalne službe za zapošljavanje. Njihova obuka za posao je u toku i trajaće do 29. septembra, u 34 savetodavne i stručne službe u poljoprivredi širom zemlje, a polaganje testa zakazano je za 30. septembar.

U Ministarstvu poljoprivrede kažu da je do juče obuku završilo 200 polaznika u Beogradu, Smederevu, Požarevcu i Čačku. Prema rečima Veljka Đorđevića, rukovodioca grupe za podršku ruralnom razvoju, ako mladi inženjeri poljoprivrede prihvate ponuđeni posao, za svoj rad biće plaćeni kao profesori srednjih škola.

– Svi kandidati koji prođu obuku i polože test biće službenici Ministarstva poljoprivrede – kaže Đorđević. – Tako će 233 savetodavca u poljoprivredi, u 34 poljoprivredne savetodavne i stručne službe, odnosno nekadašnjim zavodima za poljoprivredu, dobiti bar 1.500 pomoćnika. Srazmerno broju registrovanih poljoprivrednih gazdinstava, kojih ima više od 350.000, može se reći da će pomoć stručnjaka biti dostupna gotovo svakom poljoprivredniku.

Novi „savetnici seljaka” biće, srazmerno i prema vrsti proizvodnje,raspoređeni po celoj Srbiji. Reč je o diplomiranim poljoprivrednim inženjerima za stočarstvo i živinarstvo, inženjerima za proizvodnju bilja, agroekonomistima, tehnolozima stočarstva, zaštite bilja, ratarstva, povrtarstva, vinogradarstva, cvećarstva i tehnologizma poljoprivrednih melioracija.

Potrebnog stručnjaka u poljoprivredi imaće svaka opština, pa i svako veće selo jer će jedan savetodavac opsluživati oko 200 registrovanih poljoprivrednih gazdinstava, dodaje Đorđević.

– Agronomi će boraviti u mestu gde će raditi, a na to je u anketi pristalo više od 60 odsto ispitanih inženjera – napominje naš sagovornik. – Najviše prijavljenih kandidata bilo je u Beogradu i Novom Sadu, po 400 iinženjera. Kandidati sa najboljim rezultatima iz ova dva grada moći će da rade u njihovoj okolini, a ostalima će se ponuditi da rade tamo gde su najpotrebniji.

Od njih se očekuje da savetuju poljoprivrednikekoje ratarske kulture treba da seju, koju stoku da tove, kako da gaje voće i povrće, sve u zavisnosti od dela zemlje u kojem žive, kako bi, uz što manja ulaganja, postigli što veću efikasnost proizvodnje i povećali zaradu.

U Ministarstvu poljoprivrede kažu da se mladim stručnjacima koji su čekali posao na evidenciji NSZ, pruža prilika da rade, da se usavršavaju i napreduju. Oni će sigurno zaraditi svoje plate. Primera radi, ako svojim savetima doprinesu povećanju mlečnosti krava u Srbiji samo za jedan litar dnevno, za godinu dana bi se bruto domaći proizvod zemlje (BDP) povećao za 50 miliona evra, a povećanje prosečnog prinosa pšenica za jednu tonu, povećalo bi BDP za 100 do 120 miliona evra.

A. Mikavica

Izvor:politika
objavljeno: 24.09.2011
 
Uf uf uf
Treba mnogo znanja i truda da se povecaju prinosi voca i podigne mlecnost krava (narocito onih koje se dele na lutriji i gde sarmantna gospodja Mancic izvlaci srecne dobitnike :osmeh:)
Zavrsen fakultet je samo dobra osnova za dalji rad i da biste bili dobar savetodavac morate jos mnogo i mnogo da ucite.
I jedan savet kolegama agronomima koji budu primljeni: vodite racuna jer danasnji poljoprivrednici nisu ono sto su nekad bili...cesto puta znaju mnogo, prate svetska dostignuca i mozete doci u situaciju da oni uce vas a ne vi njih. Iskoristite ovu priliku da naucite vise i da malo "udjete u brazdu".
I hajde, da ne budem skroz negativan, nek rade ljudi i nek dobijaju plate a efekte ce vec pokazati vreme.
 
Sve što si rekao je OK,jedno je teorija a pretvoriti tu teoriju u profit tj prinos je nešto treće.Biće to zanimljiv posao,ko ga dobije.Mladi agronomi ,srćno.
 
@radivoj.nadlacki
Slažem se sa vama, biće veoma zanimljivo videti kako će ovaj poduhvat izgledati u praksi. Bez masovnog odziva poljoprivrednika ceo projekat gubi smisao, a bez ubacivanja "šargarepe ili štapa" biće teško motivisati ljude na masovnu saradnju.:osmeh: (350000 gazdinstava)
 
Poslednja izmena:
Seljaci ce svakako rado primiti i ugostiti svakog ko im bilo sta moze pomoci ali se bojim da li ce ovo zaziveti ili je samo predizborna prica
 
Po meni većina agronoma koji nešto znaju tj. vrede već imaju angažman. Ovi novi nek se uče na tuđim njivama i greškama ,a na mojin neće sigurno.
 
Камо среће да се ово догодило пре 15 година. Сада бисмо већ имали обучене стручњаке спремне да своја знања и вештине претачу у производњу пољопривредних култура.
Дочекајте их домаћински,културно,саслушајте их.Ко зна ,можда чујете и коју паметну од те деце.Верујте ми нису ни мало глупи ,само су малко неискусни.
 
Da samo što iza cele ove priče o agronomima i državom stoji nešto sasvim drugo od onoga što se zna.......
 
Znaci kao sto sam i mislio,nista konkretno nije ponudjeno nego kao Sojic kad pravi "Investicioni objeHt od 6 000 000$,sta ce da se pravi i ko ce da ulaze je tajna".

Konkretno u mom selu,a i u okolini nema potrebe za PSS jer svaka privatna zadruga ima zaposlenog agronoma koji deli savete kad da se djubri,cime da se prska i ostali radovi.
Sto se tice redukovanog sistema obrade velika vecina moze samo da gleda jer nema puno traktora u selu vecih od IMT577 ili MTZ82,a niko nece prvi da krene od vecih tako da i dalje ostaje ori,djubri i gledaj u nebo.

Inace se slazem sa jednim covekom koji radi u semenskoj kuci i lepo kaze sta ce nama konkursi da primimo nekog duduka koji nema veze sa realnom proizvodnjom,mi biramo uhodane momke one koji sigurno nesto znaju.
 
Svako registrovano poljoprivredno gazdinstvo će biti obavezno da uzme jednog od tih "stručnjaka" i naravno za to plaća ukoliko bude želelo subvencije iduće godine.To je još jedan od uslova koji će se pored osiguranja useva tražiti.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh