Ursus

Pa moze motor da mu bude bolji. Na to sam mislio. Kum mu radio generalku pre 2-3 godine, jedino mu blok ostao isti, a sve ostalo odradjeno kako treba. Tako da je po tome mnogo, mnogo dobar. Gledao si snimak kako drugom vuce skoro 7 m drva, doduse na manjem usponu.
Mislim da sam definitivno odustao od ugradnje prednje vuce. Ako se bas ukaze potreba i da imam posla kupicu neki zapadni duplak ili eventualno neki Zetor. Za sad nemam preku potrebu za tako nesto.
 
Alene, ako mu je dobar motor tih 3 m drva ima da izvlaci na bas, bas velikim usponima i to da neoseti. Tako da sam i ja misljenja da tu od prednje slaba vajda. Znaci, ali ne mnogo.
Sto se tice prenosa preko lanca i lancanika ja licno verujem da bi dvoredni lanac zadovoljio ovo sto sam ja zamislio. Naravno verujem da bi imao i potrebnu pouzdanost. Sad, mozda ja i gresim, ne mora da znaci da sam u pravu.

Mislio sam za duplaka sto je napisao da nosi 4.5m i druga brza. 3m je nista. Posto sam ga imao 12 godina i 70% od toga je vozio drva 5-5.5m i uspon je po meni tek kad 5 sporom ide a negde i prvom brzom.
 
Prije otprilike 15 dana stavljeni su novi sklopovi motora osim letećih ležaja zato što su oni bili ko novi, ravnane su i sve 4 glave a uzrok toga je bio taj da je došlo do pregrijavanja i manjka vode pa je samim tim došlo do pucanja stubline i mješanja ulja i vode pa rekoh da odma sve stavim novo kad je već razvaljeno.
 
Pre 2 godine zamenim vodenu pumpu i namontiram bez sise za mazanje jer je bilo frka i evo koliko joj je trebalo da protandrce . Nije pustila vodu nego lezajevi prozujali . sledeca ide samo sa mazalicom pa i da je nema ugradit cu je ...
 
Jutros sam iso u sumu da doteram malo drva za sebe pa sam iskoristio priliku da uslikam vernog mi Ursulu i teren na kom radim. Jes da nisu debela drva, ali su sirova i svuda ide drugom bez problema i na najvecim usponima. Samo sto uspone nisam slikao jer ne bi mogo posle da podjem.
 
Valja valja malo pripremiti za zimu. Vidim isto sječeš cerovinu. Isto vidim da je na prikolici osovina od kamiona ali neznam od kojeg? Ali čini mi se da je od tamića a možda i nije. Jesu li ovi napred tegovi od malog URSUSA?
 
Ima pri vrhu malo hrastovina. Tu sam stao da dotovarim tu hrastovinu pa ujedno uslikao. Osovina jeste od tamica, odnosno glavcine i trube, a dif je izbacen i ubacena cev i U profil. Da, napred su tegovi od malog. Dobro zapazanje imas.
 
Mislio sam da je čitav dif od tamića pa rekoh da bi mogao samo staviti kardan i druge gume i eto ga kardanka. Tegove vidim da su okrugli i da je boja slonove kosti pa sam zato znao da su od malog.
 
Ursus 355 i 360 imaju gotovo iste motore. Zapremina im je 3120 kubika. Mada im snage izgleda nisu iste jer 355 ima 45 ks, a noviji 52 ks. 360 ima 52 ks. Imaju tri razlicite verzije sto se tice brzine. Znaci nije im svima ista brzina. Tezine su ako se ne varam od 2100 kg za 355 stari tip bez kabine pa do 2400-2500 za 360 sa kabinom. Rezervoar 70 l i nisu veliki potrosaci. Posle njih po snazi kod nas ide 385 i 902/904. Mada su oni dosta masivniji traktori.
 
po ovom bi bilo sve jedno dali se kupi 355 ili 360 ,pojasnim mi to oko brzina molim te .znam da su mrcine za rad nosim se mišlju da zamenim imt 558 sa ursuzom esad odnos snoage me ova dva interesuje za izbor brzina ursuz nosi prednost esad snaga i moc vuce između nihi kako da odvagam . prva solucija mi je bila kad sam kupovao veci traktor ursuz za jednog su me napricali lomio polu osovinu i nešto kao tu karabuđeno a drugi što sam gledao nikako nisu mogli da pokrenu hidraulik
 
Pa svi oni imaju 5 brzina, ali postoje tri razlicita prenosna odnosa u bocnim reduktorima. Obicno su zutaci najsporiji, pa posle njih ima brzi i jos brzi ako me shvatas. Moze mnogo da potegne za svoju snagu. Od 558 je dosta manji potrosac sigurno i okretniji je. Moj kum je imao 558, a sad ima 355 zutaca i koristi iste prikljucke iako je njegov 355 po plocici na motoru samo 45 ks. Imaju i mogucnost da pogone kardan preko brzina sto dobro moze da dodje za pumpu ili frezu ili vitlo. Hidraulik moze da radi preko menjaca, odnosno brzina kad je ubacen ili preko kardana. Desi se da ispadne zupcanik sa pumpe i onda nece hidraulika da radi preko kardana, a mnogi i ne znaju za ovu mogucnost preko menjaca. Kod mene je bas taj slucaj. Mada ako ti je taj 558 u dobrom stanju ne znam da li je pametno da ga menjas za 355/360. Ja recimo mog Ursulu ne bih menjao za neki slican traktor.
 
menjo biga jer je sklepotina po mom mišljenju kupljen u selu ali dovucen iz dolova (radio sa njim predhodni vlasnik svoje alu uz radim prodam) nije mi reko neke mane koje mene nerviraju ne mogu kardan da ukljucim kada je upaljen vec moram da ga ugasim i palim sa ukljucenim kardanom i ne reaguje na kvacilo nikako hoce da izleti reduktor po teretom zaglavi (brlja )brzine motor jeste dobar ima snagu zadovoljan sam sa njim za rad odmor u oranju naspram 533 a nisam u ravnici vucem prikolicu 4 m x1,90 x 90 kada je sezona a imam dosta nezgodnih brda gde treba sici nesmem da ga otvorim ko zna koliko je šta karabuđeno.shvatam ovo za brzine kao i za imt brzi i spori diferencijal
 
Kazu ljudi i za 355/360 da hoce da izbaci. Znaci sto se toga tice nije ti ni to neko resenje. Hoce i menjac da im zaglavi kad neko ne zna da salta ili ostane u brzinu, a rucica u prazan hod. Nisu oni bas za svakoga sto se tice menjaca pa bi trebao dobro da se potrudis da pronadjes neki dobar. Oce i kocnice da ih zezaju, mada se to jeftino resava. Mozda je bolje kad vec tako stvari stoje da pogledas neki traktor koji nema problema sa menjacem i sa kocnicama i da budes siguran.
 
ima kod nas ursuza niko nema taj problem bar nisam cuo imaju više hoce da im spadbe matica sa tocka u reduktoru da im to mana po njihovom a za ovo si u pravu što se tice da nisu za svakog jednom jedan radnik srubio ursuza pokušavao da ga uspravi na zadnje tockove po teretom i uspevao da ga pokvari.
a šta u ovom moru prevaranata uzeti da je dobro pošteni ljudi nemogu da prodaju traktor od takvih ili ih uzmu prekupci dok se cuje da neko prodaje dobar traktor
 
Moj komsija ima 355 ee dojadi svaki 5 dan nesto otpada,iskace iz brzina,slomi viljusku od karadna ,nestanu kocnice,spadne tocak ono se zove robija 3000e placen-ono se zove bez traktora.
Svaka cast koga voli nemam protiv, al ono je traktor NEZAVRSEN i Meksi od zetora triput toliko o kvalitetu uu 5-etoj brunda gore neg bundozer. Ima ih dosta ovuda al mozda samo dva ne urlaju.
Ovaj majstor sto ih radi nemoze da postigne,cini mi se da su 335 bolje uradjeni,ljudi se naradise snjima iha.
 
Nazad
Vrh