Ursus

Kole da ti odgovorim bas detaljno kako su uparili, odnosno ugradili. Oni su rasturili traktor do poslednjeg srafa jer su hteli da ga sredjuju, a u medjuvremenu jedan moj kolega je pre jedno 2 meseca ugradio na svog, odnosno dosli ljudi i doneli sve sto treba i ugradili. Oni su culi za to pa su otisli kod tog mog kolege koji je par km od nas da im kaze koliko zuba ima zupcanik u izvodu za dif. Posle toga posto im je bilo skupo da kupe izvod rese da kupe samo zupcanik, a mozda i onu spojnicu koja dolazi u izvodu uz zupcanik i to je kostalo kako kaze ovaj drug 16000 RSD. Kuciste su sami napravili i sve ostalo sto treba i kasnije sve to sastavili. Kad su upalili traktor, odmah bez ikakvih prethodnih zajebancija su ga pustili u pogon sa ukljucenom vucom i radi. Znaci nije bilo nikakvih proracuna jer njima to ne ide od ruke i da su racunali ne bi ga sastavili ni za dva zivota. Nadam se da ti je sad jasno.

Zasto ne vidim da i meni naprave, kazes? Pa zato jer si se ti javio i kazes da treba mnogo da se racuna i da ima mnogo caka koje ti znas, a neces da nam ovde napises pa vise mi taj njihov rad i nije siguran. Zato sam se obratio tebi.

Kole, zemljace, koji te odnos zanima, cega na traktoru?
 
Da vam ja kazem koliko ja znam oko ugradnje prednje sta znam posto sam razmatrao tu mogucnost dok sam imao c360 ali sam odustao od ugradnje jer mi je traktor bio u losijem stanju i odlucio sam da ga prodam. Prednja pase sa zetora 5545 i 5745 orginal da se prebaci. Samo sto su sa tih modela zetora vuce lake i nisu bas uradjene kako treba i nema delova. Ali izvod odgovara i mislim da je 49 zuba ako se dobro secam. Proracun vrsis tako sto gledas koliko puta se okrene kardan izveden iz menjaca na jedan okretaj zadnjih tockova. Prema tome gledas prednji diferencijal koji ces da stavis da ima isti broj okretaja kardana na jedan okretaj tocka prednjeg diferencijala. Na slicnom principu se prave i kardanske prikolice.
 
Aco ako sam se ja ovde javio to nemora da znaci da ja moram opsirnije i u detalje javno pisati,nemoram.Ok za tvoje prijatelje vec sam ti odgovorio.A, da je potrebno izvrsiti proracun,treba,da ima fora i caka,ima,pa kako god neko drugacije mislio,toje moj stav.Predpostavljam da znas o cemu sam te pitao ali neces da kazes?? posto kazes da si se meni obratio,mene zanima,koji ti je odnos traktora zadnjeg mosta-diferencijala?,jeliti sad jasnije?? Alene prijatelju,izvini,bojim se da si ti ovo mnogo brzo pisao?!kada bih ovako uradio dv cinimi se da bih nesto gadno zeznuo...
 
Kole cenim ja tvoj trud sto si ugradio prednju, ipak si je radio dosta dugo ako se dobro secam kad si poceo mozda 4 godine si je radio. Ali ne treba sad da ne das nikom vise da je zna ugraditi osim tebe, youtube pun ursusa c355-c360 4x4. Uzmes obim zadnje gume i vidis koliko se za taj predjeni put (obim gume) okrene kardan koji je dole izveden. Prema tome trazis prednji dif. Znaci prednji dif mora da predje isti put kao zadnji tocak (to je ustvari obim zadnjeg tocka) i ima isti okretaj kardana kao i ovaj izvedeni kardan.
U prethodnoj poruci jesam pogresio, hvala na ispravci, na kraju sam umesto zadnjeg napisao prednjeg tocka, naravno vazi za isti prednjeni put.

Sad tu imas racunanje, kada imas sve podatke, imas put zadnjeg tocka i broj obrtaja kardana. Trazis prednji dif, imas obim njegove gume i odnos koji je u diferencijalu i preracunavas da vidis da li se uklapaju predjeni putevi. Ovo se odnosi na Acu ako ga zanima posto kolu ne vredi pricati jer ima svoje cake :D
 
alene,bilo je dosta davno kada sam sebi radio,a i drugima sam odradjivao,vec sam i zaboravio,hvalati stosime potsetio,no ima i onih koji su i polupali traktore,bas sam se cudio kako....
 
Kole cenim ja tvoj trud sto si ugradio prednju, ipak si je radio dosta dugo ako se dobro secam kad si poceo mozda 4 godine si je radio. Ali ne treba sad da ne das nikom vise da je zna ugraditi osim tebe, youtube pun ursusa c355-c360 4x4. Uzmes obim zadnje gume i vidis koliko se za taj predjeni put (obim gume) okrene kardan koji je dole izveden. Prema tome trazis prednji dif. Znaci prednji dif mora da predje isti put kao zadnji tocak (to je ustvari obim zadnjeg tocka) i ima isti okretaj kardana kao i ovaj izvedeni kardan.
U prethodnoj poruci jesam pogresio, hvala na ispravci, na kraju sam umesto zadnjeg napisao prednjeg tocka, naravno vazi za isti prednjeni put.

Sad tu imas racunanje, kada imas sve podatke, imas put zadnjeg tocka i broj obrtaja kardana. Trazis prednji dif, imas obim njegove gume i odnos koji je u diferencijalu i preracunavas da vidis da li se uklapaju predjeni putevi. Ovo se odnosi na Acu ako ga zanima posto kolu ne vredi pricati jer ima svoje cake :D
Hvala Alene za ovaj deo koji se odnosi na mene. Ja kad resim da ugradim, prednji dif ide BANJO od kamiona GMC CCKW 353, a oni svi imaju isti prenosni odnos i sve je to vec provereno. Znam i ja po nesto i mnogo toga mi je jasno, ali eto, zanimljiv mi moj zemljak Kole sa njegovim cakama pa smo se malo raspisali.

Aco ako sam se ja ovde javio to nemora da znaci da ja moram opsirnije i u detalje javno pisati,nemoram.Ok za tvoje prijatelje vec sam ti odgovorio.A, da je potrebno izvrsiti proracun,treba,da ima fora i caka,ima,pa kako god neko drugacije mislio,toje moj stav.Predpostavljam da znas o cemu sam te pitao ali neces da kazes?? posto kazes da si se meni obratio,mene zanima,koji ti je odnos traktora zadnjeg mosta-diferencijala?,jeliti sad jasnije?? Alene prijatelju,izvini,bojim se da si ti ovo mnogo brzo pisao?!kada bih ovako uradio dv cinimi se da bih nesto gadno zeznuo...​





U pravu si Kole. Znam ja odlicno sta sve ima samo sto ti to zoves fore i cake, a to ti je jednostavno osnovno poznavanje materije. Nema svrhe vise da nastavljamo ovu diskusiju u nedogled. Pozdrav.

 
Aco zemljace,odgovor sam dobio,potpuno si upravu,nema svrhe nastavljati ovu diskusiju,veliki pozdrav zemljace!!
 
Prepravka kocnica URSUS C-355 i C-360

Srele, vidim da ti znas caku.:osmeh:

Kad budem licno ugradio na svog onda cu i detaljno da pisem o tome, a sad da opisem prepravku kocnica.
Posto sam kuburio sa kocnicama na mom Ursuli resim da ih prepravim. Raspitivao sam se dosta kod ljudi kao i ovde na forumu i doso do dve mogucnosti i to:
1. Prepravka na Zetor sistem.
2. Prepravka na ladine cilindre.

Ovaj Zetor sistem sam ipak odbacio jer su cilindri ipak povezani onim razvodnikom,a taj deo mi se nikako ne svidja. Ovi od Lade su potpuno nezavisni i nema razvodnika, a kad ga nema ne moze ni da se pokvari. Koriste se cilindri od Lade koji kod nje sluze za kvacilo. Posto smo imali Ladu 20 godina i taj cilindar nikad nismo menjali mislim da su dobro odradjeni. To iziskuje neke prepravke, ali nije strasno. Taj cilindar od Lade pase na nosac kod Ursus-a, ali je razlika u koraku navoja na holenderu na kocionim cevima, kod lade je krupniji navoj. Kazu da moze na silu da se navrti i da radi, ali ja nisam hteo tako. Za taj cilindar je inace predvidjeno gumeno crevo za izlaz ulja pa nisam mogo da ga iskoristim da navarim na moje cevi. Naso sam cev sa holenderima koji se hvataju i to je za Citroen za hidrauliku, ako ste videli nekad onu njihovu hidrauliku sto ih podize i spusta. Tako mi je bar reko covek na otpadu. Onda sam prebacio holendere na cevi od moga Ursule i odradjeno je pertlovanje cevi. Taj alat za pertlovanje ima svaki majstor za frizidere ili oni majstori svastari koji obicno imaju svasta nesto. Onda sam morao malo da secem nosac kabine i da brusim, pa cak i da brusim malo kuciste menjaca da bi fizicki mogo da stane cilindar i da se prikaci cev. Ubacio sam i posudu za kociono ulje sa dva izlaza jer mi se tako vise svidja nego da stavljam racvu na onu moju. Sipao kociono ulje,cilindri odmah povukli, vrlo lako sam ispustio vazduh, ma milina, a ne kao oni bas za Ursus sto zajebavaju. Sve u svemu dobi Ursula kocnice i vata ko za oci, a ja naravno zadovoljan. Ja sam ih skoro ugradio pa ne mogu bas da tvrdim nesto za trajnost, ali cujem od ljudi da rade godinama bez roblema.

Evo koliko me je kostalo:

1. Lada cilindar kvacila - 2x1400=2800 RSD
2. Pertlovanje cevi i posuda za ulje sa dva izlaza - 1000 RSD
3. Cev sa holenderima Citroen - 500 RSD
4. Gumeno crevo i dve selnice - 200-300 RSD





Stavio sam posle slikanja selnicu na ono crevo.:osmeh:
I postoji jos jedna varijanta, ali se nozna prepravlja da koci preko rucne pa sam tu varijantu odbacio.
 
A stop svetlo :) Ja posle praznika moram da radim kocnice na 355. Levi cilindar u tocku pusta ulje ali i dalje koci nekako dok isto levi cilindar ispod pedale propada. A desna kocnica zamasnila,i jednom sam dobro nagazio i propala pedala do kraja, crko cilindar. Fino je ovo sa ladinim cilindrima a jel zna neko gde bi mogao da nadjem kvalitetne cilindre u tocku,da ne rasturam dva puta zato sto blokiraju ili pustaju ulje?

Послато са ONE TOUCH 4015X уз помоћ Тапатока
 
Stop svetlo mi ne treba da radim sa traktorom.:osmeh: Stavicu mikroprekidac, moze recimo od Juga. Levi cilindar ispod pedale ti propada zbog ovog u dobosu sto pusta ulje, a kad njega zamenis ne bi trebalo da ti propada kocnica. Ja sad upravo razmisljam o kvalitetnim kocionim cilindrima u dobosima. Razmisljam od nekog auta ili kamiona da se nadju kvalitetni i da se ubudze. Sinoc bas vidim da je covek ugradio na prednje tockove disk kocnice, pa razmisljam nije ni to lose resenje za svaki slucaj.
 
Aco, lepo si ovo odradio. Jedino mi se ovo ne svidja sto se javi problem da tockovi ne koce jednako.
Stop svetlo najmanji problem, onaj prekidac od imt-a i ceraj ;-)
 
Srecko ti li si?
Veruj mi da meni, a i drugima sto sam gledao nisu kocili tockovi jednako ni sa onim fabrickim cilindrima. Ja sam ih sad fino stelovao na onim srafovima ispod pedala i za nijansu mi je desna pedala niza i ne mogu bas da ustelujem, ali mi nije bas toliko bitno. Kad sam ih napravio bio sam srecan ko malo dete.
 
Ma sve cu da menjam. Kod mene su oba kraca cilindra,i jednako su kocili, a nemam onaj regulator sile

Послато са ONE TOUCH 4015X уз помоћ Тапатока
 
Ja sam razmisljao i da stavim ona njegova dva kraca kociona cilindra, ali mi se nije svidjalo jer imaju sesiraste gumice i krace traju. Ovi od lade imaju prstenaste gumice i jednostavnije su odradjeni pa su i tarjniji.
Jos da napisam, mada verujem da to svi znaju, da nije preporucljivo mesati razlicita kociona ulja. Ja sam tako zeznuo prvi put duzi cilindar, izmesao sam bio jedno 3 razlicita ulja i propustise gumice.
 
2003 ili 2004 god je majstor radio komplet kocnice,stavio oba kraca i do prosle godine je to radilo kako treba. U prod. gde kupujem delove svi cilindri su po 1800 din,kao prodavac licno donosi delove iz ceske ili poljske, nisam siguran.

Послато са ONE TOUCH 4015X уз помоћ Тапатока
 
Evo jedna od pre neki dan........malo temu da osvezimo....
IMG_20160427_130252_482.jpg
[/URL][/IMG]
 
Kolege trazim vasu pomoc:posle dosta muke koje se javljaju sa vremenom na vreme oko dihtovanja filtera za gorivo kod c360 odlucio sam da izbacim fabricke filtere i kucista i ugradim filter za gorivo kao sto su na naprimer na TAM motorima ili VW.Mogu kupiti za male pare kuciste filtera za gorivo od vw golf 2 ili audi 80 (isti djavo ako se ne varam) i pitanje glasi:to je za motor 1600 cm3-dali ce imati dovoljan protok goriva za mene?
Inace evo slike kako izgleda c360 rasiren na 150 cm izmedju tockova i sa uskim pogonskim tockovima-za ovu prepravku dosta dugo sam trazio zadnje tockove a da ne moram isplatiti pola cene traktora.
slike.php
[/URL][/IMG]
slike.php
[/URL][/IMG]
 
Nazad
Vrh