Ursus

Imam problem sa hederom, na sipovom beracu....tacnije, pada mi heder kad ga podignem na zadtu visinu. Jednostavno cilindri odrade posao, dignu ga al poslije 15 min spusti se do kraja. Sumnjam na razvodnik hidraulike, al opet kos kad podignem moze stajati cijeli dan u jednom polozaju, nece mrdnuti ni milimetra. Zato me buni ovo sa hederom, jest da su na hederu dosta manji cilindri, pa mozda zbog toga, cim malo pousti tazvodnik, osjeti se. Da napomen, i poluge mi ne padaju kad je ugasen traktor, cak i kad su plugovi prikopcani.
Zna li neko u cemu bi mogao biti problem ?
 
Prepravljao sam ja ručnu na nožnu,nisam zadovoljan mora mnogo da se došteluje da bi hvatala u rikverc,a onda greje i pali paknove,ako se našteluje normalno koči dobro u napred ali u rikverc nekoči
 
I ja imam ista iskustva kao kolega Vasovac.
Povezivanje ručne na nožnu nije neko rešenje. Ja sam od toga odustao i napravio klasično kočenje samo što mi iz boce za ulje idu dve cevčice za ulje direktno u cilindre.
 
Ljudi, treba mi savjet....na URUSU 355, motor je vec za raditi, poceo je bacati ulje na odusak, i to dobro baca ulje kad se ugrije. Sto se tice potrosnje ulja, minimalna, skoro pa zanemarljiva, imam osjecaja da izgubi samo to sto izadje na odusak. Motor se ne grije, al baca ulje na odusak kao blesav...pogotovo u zadnje vrijeme. Da li bi moglo biti do karika da su popucale ili sl. Vrijedili tu samo promijeniti karike i letece lezajeve pa da ide jos neko vrijeme do genralnog remonta, ili odmah uraditi remont ?
 
Radjen prije 12 godina, i odmah poslije remonta odlomi se vrh dizne, ostetilo klip, preparana stublina.....skinuli smo glavu, ocistili te opiljke, vratili glavu i islo je to tako godinama. Prosle godine poskidamo glave, prebrusimo ih, zamijenimo ventile....zamijenimo taj osteceni sklop, medjutim opet baca ulje na odusak.
 
Nivo ulja je uvijek otprilike za par milimetra na mjeracu ispod maximuma. Znaci nije bas do gornje crte mjeraca. I primijetio sam da pod vecim gasom manje izbacuje, nego na manjim obttajima (1200-1500) . Preko 1600 pa do 1800 obrtaja baca dosta manje ulja.
 
Karike uvjek odlaze u kompletu (zato se tak i prodaju, večinom po klipu), a da je uljna otišla onda bi trošil ulje. Nebi puhal.

- - - - - - - - - -

Radjen prije 12 godina, i odmah poslije remonta odlomi se vrh dizne, ostetilo klip, preparana stublina.....skinuli smo glavu, ocistili te opiljke, vratili glavu i islo je to tako godinama. Prosle godine poskidamo glave, prebrusimo ih, zamijenimo ventile....zamijenimo taj osteceni sklop, medjutim opet baca ulje na odusak.
Brušenjem glava i uređivanjem ventila ste samo pojačali opterečenje na karike.
Ja nisam ljubitelj karikaša, ali na Ursanu se to može odraditi ako su cilindri još donekle (moraju se vidjeti tragovi od honovanja, ako ih nema onda ih treba napraviti ručnim honerom) i klipovi ispravni.
Ležajeve na radilicu obavezno nove i ako su "crveni" radilicu bi bilo dobro ispitati na ovalnost.
 
Cilindri nisu u losem stanju, ovaj mehanicar koji nam radi traktore, kaze da su cilindri u dobrom stanju....predlozio nam je da zamijenimo karike, letece lezajeve na radilici...nije to puno para, pa cemo vidjeti kako ce se ponasati. Hvala na savjetu!
 
Jel neko vozio ili mozda ima ursusa 355 i 360 da li je prmetio da je 355 nesto slabiji,ja nisam vozio ni jedan ni drugi ali po knjigama 355 je za 5+ks slabiji?
 
Ima ih ovde kod mene dosta,ali ni ja na zalost nisam vozio ni jedan.Moj kum ima 355 zucka,postavio sam sliku u temi o sumarstvu i sve da ga probam u radu i nista.U principu kazu da se razlika i ne oseti jer 355 ima nesto kracu prvu brzinu,a mozda i druge brzine i kad je bas tesko,recimo na sumskom putu sa 8m cerovine,samo ga sines u prvu i gas i nema gde ne moze da izadje.Ja sam gledao i 355 i 360 sa drvima i to je sve isto,a u ratarstvu vec ne znam da li se oseti razlika.
 
Imao sam prilike da radim sa jednim i drugim, popravljao sam i jednog i drugog. U snazi i motoru nema nikakve razlike. Razlika je u konstrukciji prednjeg mosta, različiti su neki delovi u menjaču ali ne i zupčanici, to je isto. Razlika u menjaču je osovina na kojoj je gornji snop zupčanika, njen zadnji kraj se razlikuje jer je drugi tip ležaja u koji ulazi osovina koja nosi kupasti zupčanik u diferencijalu, pa se i ona razlikuje tj njen prednji kraj. Razlika je i u farovima ali to nije vezano za tip traktora već za serijski broj koji ne nalazi na menjaču. Ako neko ima katalog rez. delova tamo lepo piše koji delovi su se ugradjivali do kog serijskog broja. Isto tako i razlika u menjaču je vezana za broj traktora, čak je i kućište menjača isto. Razlikuju se još neke nebitne sitnice kao što su žmigavci, donja poteznica itd.
 
Nazad
Vrh