Ursus

Imam problem sa ursusom 355 kad idem nizbrdo izbacujemi iz brzine sva sreca pa sam bio prazan dali je neko imao takav problem i sta je tu u pitanju, dali ce mi izbacivati i kad idem uzbrdo sa teretom?
 
Tako je i kod mene, izbacuje iz trece brzine, pri jakom nagibu kad je pod teretom, iz ostalih ne.To je, ja mislim kod svih ursusa 355 i 360, samo su u pitanju razlicite brzine iz kojih izbacuje. Verovatno zbog toga sto imaju jako mekan menjac.

Pretece me Kosjerac :ppozdrav:
 
Kod mene u selu je bilo ursusa 355-360 ali je ostalo samo dva koji su ocuvani kao novi a i na njima izbacuje menjac.Nazalost to im je mana i zbog toga ima jako malu cenu i niko ga nece,ali to je realnost nase muke,samo mi nije jasno kakva je to fabrika da proizvodi nesto konstantno 20 i kusur godina i da ne primeti da taj tip traktora ima strasnu manu,pa kod nas su ljudi stradali zbog tog menjaca.Evo naprimer moj prijatelj iz okolnog sela kupio pre 25 godina 355 ili 360 i neznam tacno koji je,i tek sto ga je razradio spustao prikolicu Dubravu nizbrdo puna stajnjaka,kad je iskocio menjac,covek nije znao,razlupao nov traktor,spakovao ga u potok,on pokusao ponovo da usalta,zakoci(a veliko brdo) i kad nije mogao on skocio.Sve je to bilo u garantnom roku,kad dosli iz servisa okrivili njega kako nije drzao rucicu menjaca kad je spustao traktor nizbrdo:haha:Covek ih lepo isterao iz dvorista,skrpio traktor i nastavio ga voziti do dana danasnjeg,popravljo menjac na sve nacine ali iskace i danas.
 
Rekao bi da je to sto je kockasalas rekao jer . Meni se desava da pod punim opterecenjem izbaci samo iz druge i to 2x godisnje jer je najvise i koristim tj skoro svi radovi idu sa njom pa je verovatno pohabanija od drugih .
 
Hvala vam na odgovorima i pomoci dali se isplati to raditi i dali je neko od vas popravljao menjac? ako bih niz brdo redukovao u spore dali bih tada izbacivao iz brzine?
 
prijatelju mislim da ces uzalud pokusavati da resis problem,i ja imam isti traktor oko godinu dana isti problem imam i ja i resio sam ga tako sto kad idem trecom i uzbrdo i nizbrdo drzim menjac rukom ili ga presaltam u drugu ili u cetvrtu ako uslovi dozvoljavaju ali zato kocnice MORAS da imas ispravne 100% da ako krene po zlu makar nesto imas sebi od koristi za zastitu nije da se igra covek sa tim zaista je veoma opasno meni je uzbrdo prazan traktor bez icega izbacio iz trece(to mi je bio oprvi put) i zaista nije prijatan osecaj a komsija je spustao niz jedno brdo natovaren drvima sa losim kocnicama i takodje mu izbacio jedini spas je imao tako sto ga je spakovao direkt u prvo drvo i ostao ziv zato oprezno
 
Ursus 355-360 je traktor za ravno definitivno,iako je dobra masina ali mu menjac usr...se totales.
 
ma moze on dobro da radi i u sumi(brdu) samo treba dosta da se vodi racuna i onda je sve u redu,veoma je dobar radnik,malo trazi a dosta daje i pored svih mana koje ima a ima ih povise ipak mi je za ovo kratko vreme prirastao srcu,tesko da bi se od njega odvojio,to je traktor za pretezno skromna domacinstva-manja
 
Ja sam se malo raspitivao oko menjaca, jer i ja radim u brdovitom kraju. Menjaci vise izbacuju, a i glave se na 360, nego na 355. Kod mene i posle skoro 40 godina ne izbacuje ni iz jedne, a redovno idem gore-dole. NAjbolje resenje su ispravne kocnice, i drzati ruku na menjacu ukoliko se spusta neki vece teret.....
 
Kod mene je bilo podosta ursusa ali ih je sada sve manje, jer dosta smo u brdovitom kraju a sve ijedan je iskakao iz brzina,uvijek smo zezali ursuslije da se ljute na komšije i nikad ih ne pozdravljaju,a kako da pozdrave kad jednom rukom drže volan a drugom mjenjač.
 
Kod mene je 360 vec 12 godina i za to vreme mi je iz trece iskocio samo 2 puta i to pod praznom prikolicom na samom kraju nizbrdice,i to isti dan u dva prohoda na istom mestu,i vise nikad nije iskocio iz trece.Prethodni vlasnik mi je rekao da je njemu iskakao iz 1 i to samo u dubokom oranju.To sam isprobao,i video da iskoci iz prve kad je nagnut u brazdi,a posto orem 2 ili 3 to nije nikakav problem,a ako treba sporije tu su 4 i 5 sporohodna.Prvu jako retko koristim u radu osim ponekad kad baliram.Obicno balirka ide 3 ili 4 spora,ako je redji otkos ide i 5 spora,moze i prva brza,i nikad nije iskocio iz trece ni preko strane ni nizbrdo a spustao sam ga skoro u bunar.Sve radne operacije obavlja najvise trecom,u velikom brdu 2.
Kad je kupljen imao je problem da mu pod balirkom iskoci rucica kardana.Majstor mi rekao :"Vezi zicom rucicu"To je jednostavno reseno,pogledam u katalogu kako to stoji,i stavio sam novi osigurac i vise nikad nije iskocio.Problem je bio sto je u tom osiguracu pukao feder i osigurac nije imao nikakav efekat.
Pregledajte osigurace brzina,ako treba izmenjajte ih.
Nizbrdo polako,ako treba u sporohodnu u sporohodnu pod vecim teretom.Ja sam spustao 3 kubika šodera u jednoosovinki po vlaznom makadamu 4 sporom,nije ga pomakla ni milimetar.
Ursusa treba osetiti i znati voziti.Nije to traktor za krljace i siledzije koji bi da ga rgaju kako je njima ćef.
Masina je nepoderiva i veoma zahvalan radnik ko ume s njim da radi i da ga iskoristi.Nije on toliki krš kao sto je ovde u prethodnih par postova napisano.Ima on mnogo vise vrlina od mana.Jer nijedna masina nema da nema manu,ni drugi traktori nisu savrseni a ni Ursusi nisu najgori na ovom svetu.
 
Meni i na reduktoru izbaci menjac moram kad se spustim da ubacim u spore pa u brze i tek onda mogu da krenem dali na reduktoru ima neka opruga koja se spominje/
 
I ja mislim da je to masina,ali mi nije jasno kakva je to fabrika da nije mogla za 30 godina proizvodnje da ukloni kvar na menjacu a znali su da postoji i ladno su nastavili proizvodnju sa greskom zbog koje je mnogo ljudi stradalo,da kazemo to i jeste najosetljivija stvar na traktoru,ipak ne uliva poverenje vozaca.
 
Isti je princip osiguraca reduktora.Evo ih na slici.Za reduktor je osigurac ispod rucice reduktora,za kardan ispod rucice kardana,a ostala 3 su za brzine.Do reduktora su rikverc i prva,u sredini 2 i 3 a do kardana 4 i 5.
Ovi osiguraci se odvrnu,a iz njih se izvrne ovaj manji sraf,i unutra ima oprugica i klin.Pogledaj oprugicu,klincic,a pogledaj i samu stanglicu za saltanje kroz rupu gde stoji osigurac da se ona nije izlizala ili joj nesto drugo fali.

91f0iu.jpg


---------- Poruka napisana u 23:07 ---------- Prethodna poruka je at 22:58 ----------

I ja mislim da je to masina,ali mi nije jasno kakva je to fabrika da nije mogla za 30 godina proizvodnje da ukloni kvar na menjacu a znali su da postoji i ladno su nastavili proizvodnju sa greskom zbog koje je mnogo ljudi stradalo,da kazemo to i jeste najosetljivija stvar na traktoru,ipak ne uliva poverenje vozaca.

Nije ni meni jasno kako IMT nije resio pitanje kocnica,bocnih reduktora,pisanja ulja na sve strane itd,kako Rakovica nije resila pitanje propinjanja i ostalih decijih bolesti,pa su ladno nastavili da proizvode masine i dan danas.Koliko je ljudi stradalo zbog tih stvari(kocnica i propinjanja).
To su ti fabrike i inzenjeri,konstuktori.Misle da su proizveli idealno ali nisu,svaka masina ima neku falinku jer da je nema oni bi za par sezona stavili katanac na vrata,a ni trgovci delovima i majstori ne bi imali za hleb.
 
Nazad
Vrh