Veleprodajne i maloprodajne cene komponenti i potpunih smesa za ishranu zivine.

Cena tehnicke masti za koncentrat bila 50,pa poskupela skoro na 60,a danas celih 120.::samo bes::
 
Potvrdjujem.Skok sojine sacme za 7 dinara,a zetva tek zavrsila.Nek nam je Bog u pomoci do proleca.Inace saopstenje Viktorija grupe je da soje imamo do marta,a potom racunamo na uvoz GMO soje.
Inace danas gledao MP cene Gebija. Jedinica za pilice 79,a dvojka 75 dinara.Ovo je prevrsilo svaku meru.
 
Ja sam u cetvrtak uzo Gebijev starter za pilice po 71 i kusur dinara, onda sam zvao u Nutriko starter 61 din, e onda poludeo!
 
Novo poskupljenje zarad PDVa,pa jos koji dinar odozgo.::jako_besan::Samo mi nije jasno ako se vec sekiraju da hrana bude jeftinija,zasto PDV na komponente i koncentrate nije smanjen,a ne povecan.Pa i to je hrana ili bar direktni udar na cenu hrane.Na svakom piletu je drzava ima vecu zaradu od nas tovljaca,bar na zivima.Mi treba da radimo dzaba,drzava uzme svoj deo kolaca i toboz se interesuje za dobrobit gradjana.Jos ako uvezu neku crkotinu,ima da se kompletiramo.:osmeh:
 
PDV kod potpunih smesa je ostao isti 8%, a kod dopunskih (supera) je uvecan za 2% isada je 20%, kao i kod ostalih komponenti sem kukuruza. Mislim na sledece komponente: soj. sacma, sun. sacma, DKF, st. kvasac, riblje brasno...... i isto tako je uvecan za 2% kod premiksa. Danas bio po robu i radio kalkulacije. Sto se tice drzave oni uvek drze u % svoj porez ili ga povecavaju dok nase marze stoje u dinarima uvek isto ili zbog dekintiranih musterija idu dole.
 
Mozes li mi objasniti kako to funkcionise.Znaci da su velike mesaone stimulisane.:sta:Mogu li male mesaone da uzmu komponente bez PDVa,pa da se na kraju gotova smesa oporezuje sa 8%.Ja kad pravim koncentrat za sopstvene potrebe sve komponente placam sa 20%.Sa 12% zarade na koncentratu bih ja bio prezadovoljan.:pcelac::
 
@SAMA
To su registrovane mesaone i one komponente za smese placaju sa 20% PDV-a a smese gotove prodaju sa 8% PDV, ali zato traze povracaj poreza od drzave. Ti to ne mozes posto nisi registrovan.
 
Znam da ja ne mogu,samo me interesuje dali njima to drzava stvarno vrati.:osmeh:Koliko sam shvatio ti radis sa manjom mesaonom,pa me bas ineresuje dali ima problem sa povracajem PDVa.Hvala unapred i mozda je malo :off_topic:,ali je sigurno da PDV igra veliku ulogu u ceni stocne hrane.
 
Sigurno da PDV igra veliku ulogu u ceni stocne hrane. Mnogi se boje da traze povracaj PDV-a zato sto se poreska insp. odmah nacrta u dvoristu, pa ako nesto ne stima obrao je bostan. Gazda mesaone sa kojom ja radim je trazio povracaj poreza prosle godine i glat ga dobio bez insp.
 
Nesto se opet spekulise sa sojinom sacmom.Navodno blagi pad na berzi,a u prodaju je isporucuju na kasikicu i to sve avansno placanje,a na dan isporuke konacan obracun koliko da doplatis.Danas imao ponudu na 105,na kasikicu.Uspeo sam da izvijam na drugom mestu po 94,5.
Inace kvasac skocio za 5,a DKF za 3,5 dinara.Ostalo nisam ni pitao.Dzabe se samo nerviram.:osmeh:
 
Bio danas u poljoprivrednoj, uzeo 30 džaka pileće dvojke i raspitao se za cene :

Pileći I = 750 din/ 10 kg
Pileći II = 710 din / 10 kg
Pileći SUPER koncetrat = 1200/ 10 kg
Sojina sačma = 1020 / 10 kg
Sojin griz 950 din / 10 kg
Premiks = 870 din / 6 kg ( sastavlja se na 150 kg hrane )
DKF trenutno nemaju

Kukuruz na pijaci na vreće 34-35 din, u poljoprivrednoj 36 din/ kg


Malo off, ako nekog zanima, a imaće uskoro i prasiće pored pilića, cene su trenutno

Starter koncetrat za prasiće = 720 din/ 10 kg
SUPER koncetrat za prasiće = 1240 din / 10 kg
KD za krmače = 1100 din /10 kg
 
Ciji su to koncentrati?To su ili stare cene,il je kod mene toliko skuplje.:osmeh:Kod mene je soja na 10kg pakovanje bila 118,pre podizanja PDVa.Sad ne smem ni da pitam.:haha:PS Kad kazem kod mene,mislim na St Pazovu i okolinu.
 
Ciji su to koncentrati?To su ili stare cene,il je kod mene toliko skuplje.:osmeh:Kod mene je soja na 10kg pakovanje bila 118,pre podizanja PDVa.Sad ne smem ni da pitam.:haha:PS Kad kazem kod mene,mislim na St Pazovu i okolinu.

To je izgleda samo kod vas. Ovde nije bilo promena cena, samo je istina da je sa soj. sacmom bio dzumbusa zbog izvoza u Hrvatsku. Sigurno se pitas "kako izvoz kada je zabranjen izvoz soje":sta: Pa lepo, papiri se naprave da je kupoprodajni ugovor napravljen pre stupanja na snagu zabrane.:ppozdrav:Te cene sto je Beca postavio, nesto su vece nego kod mene, a pre par dana sam doneo robu iz mesaone.
 
Nisam pisao proizvođača zbog reklame, koncetrati su Gebi, i 100% su skoro iste cene mislim da je samo pileća dvojka 700 din, dok je kod Gebija 710 din. Sojinu sačmu nisam pitao za proizvođača, samo cenu i za griz. Inače, pre podizanja PDV u uljarici na Ubu sojin griz je bio 80 din/kg,dobijen od soje koju otkupljuju u okolini, ne znam da li su menjali cenu.
Bio je i pileći koncetrat Morava, njegovi pileći I i II su nekih 40-50 din jeftiniji od Gebija i 100%, ali po mom mišljenju, samo pakovanje mi ne uliva neko poverenje, ne znam kakva su iskustva sa njim, a ne bih da eksperimentišem , dosta mi je bilo ono sa kukuruzom ...Ali ponavljam, to je samo moj utisak, možda i grešim, što i ne bi bilo loše. Premiks je Nutriplus Finišer pakovanje 6 kg ide na 150 kg, a i Inberg Panto od 5 kg ima sličnu cenu, samo on ide na 200 kg gotove smeše.:ppozdrav:
 
Pisao sam vec da postoje mesaone koje za osnovu prot. stavljaju soj. sacmu i ti su skuplji, oni koji kao osnovu prot. stavljaju soj. pogacu su znatno jeftiniji.
 
Kada su cene komponenti preskupe,kao sto je sada slucaj,do izrazaja dolaze sitne spekulacije.Ko sta stavlja u hranu i dali stavlja.Danas sam gledao recepturu jednog poprilicno poznatog koncentrata.Moj je tri u celo za njega.Fali mu verovali ili ne 3% proteina.:osmeh: To verovatno nadoknadjuje ureom,koja moze da cujem digne za 2% i verovatno nekim aditivima.Niko od obicnih proizvodjaca nece kontrolisati,a za kontrolu oni rade prave koncentrate.Za sertifikat ide malko drukcije.:osmeh:Sto vise prevara,to vise para.Ja zato pravim sam za sebe i znam sta sam ubacio.Zato dobijam ospice kad neko kupi koncentrat malte ne jeftiniji od cistog kukuruza.Malko karikiram stvari,ali nadam se da me razumete.Mislim da pravi koncentrat sa troskovima transporta,radnom snagom,proviziom proizvodjaca,prodavca,PDV om ne moze biti jeftiniji od 70.To naravno ne znaci da neko ne napravi djubre,pa ga prodaje po toj ceni.
 
Ja 100% placam ako racunam po kg 71din I, II je nesto malo ispod 70 i to u prodavnici koja je 10km od mesta gde zivim a u mestu gde zivim isti koncentrat je za 3 dinara skuplji po kilogramu, kad uracunam 2l goriva potrosena na prevoz isto mu dodje.

@Beca cudi me da su Gebi i 100% toliko priblizni sa cenama uvek je Gebi bio skuplji za nekih 10-12% bar u mom kraju
 
Nazad
Vrh