15:15:15 kroz sistem KPK

Miladin

Član
Učlanjen(a)
21 Jan 2011
Poruka
2.857
Lokacija
Bijeljina
Evo kolege otvaram novu temu pustanje petnaeske kroz sistem KPK pošto su vodotopiva đubriva preskupa pa da čujemo i ostala mišljenja.
Pozdrav.
 
Cunami,
Nisi u pravu neznam kako si ti radio ali nema problema u kapaljkama mnogo je veći problem kako će biljka da iskoristi to đubrivo.
 
izrucio sam djubrivo u bure dobro ga razmesao i sve bilo ok nakon nekih veci vrucina vidim ja zapusavaju se jedna po jedna dizna a to se pre toga nije desavalo dok sam koristio vodotopiva djubriva samo kazem moje iskustvo imao sam tada neki mali plastenik i to sam probao sad ti vidi slusaj mene a radi kako znas
 
izrucio sam djubrivo u bure dobro ga razmesao i sve bilo ok nakon nekih veci vrucina vidim ja zapusavaju se jedna po jedna dizna a to se pre toga nije desavalo dok sam koristio vodotopiva djubriva samo kazem moje iskustvo imao sam tada neki mali plastenik i to sam probao sad ti vidi slusaj mene a radi kako znas

Koliko je proteklo vremena od miješanja đubriva do pustanja kroz sistem.
 
mesao sam dok se skroz nije rastopilo sta znam davno je to bilo mozda jedno 20 min, mislim da je problem sto 3 petnaeske ima kreca pa dok je u vodi dobro je kada se osusi stegne se u zidovima kapaljki i zapusi
 
Sa 3x15 nisam radio ali jesam sa kemirom 8x24x24.Nasuo sam vreću 40 kg u bure sa vodom i mješao 1 sat.Sasvim malo se rastopilo.To sam ostavio 3 dana uz povremeno miješanje i na kraju sam imao talog na dnu bureta debljine 10 cm.To sam pustio kroz sistem ne spuštajući crijevo do taloga.E,sad nemam pojma šta se tu rastopilo a šta nije,uglavnom nebih to više radio nipošto.
 
Ja sam rastapao Austrisku petnaesku , danas je naspem u bure i ništa nemiješam , sutradan je potpuno rastopljena a na dnu je talog i povučem samo bistru vodu. I mene zanima šta je u bistroj vodi.
 
Sa 3x15 nisam radio ali jesam sa kemirom 8x24x24.Nasuo sam vreću 40 kg u bure sa vodom i mješao 1 sat.Sasvim malo se rastopilo.To sam ostavio 3 dana uz povremeno miješanje i na kraju sam imao talog na dnu bureta debljine 10 cm.To sam pustio kroz sistem ne spuštajući crijevo do taloga.E,sad nemam pojma šta se tu rastopilo a šta nije,uglavnom nebih to više radio nipošto.

Daj objasni Iz kojeg razloga to nebi više radio dali nije imalo efekta ili nešto drugo.
 
Daj objasni Iz kojeg razloga to nebi više radio dali nije imalo efekta ili nešto drugo.
Pa rekao sam već,nemam pojma šta se tu rastopilo a šta nije.Tu vodu bi trebalo ispitati u laboratoriji i vidjeti da li se to isplati.Ovako samo pipamo u mraku.A o nekakvom efektu nakon samo jedne primjene je neozbiljno pričati.
 
To je vjerovatno mnogo jednostavnije samo što kod mene nema tog đubriva.

imas u Trnjacima Scotts-ova vodotopiva djubriva, Lutra-Vet" d.o.o.. Adresa: Trnjaci b.b

inace sta god da pustas kroz sistem ako imas filter nemas problema, ono sto prodje kroz filter prolazi i kroz kapljace (mislim na trake sa plasticnim kapljacima a ne neke laserski i slicno busene)
finoca filtera mora da prati protok kapljaca, a to vidi sa onim ko ti proda trake
 
pa mesano NPK djubrivo ima u sebi taloga koje zapusava dizne

Taj talog je nosač koji se nemože otopiti ali kako je rekao Miladin ostavi se dan dva da se talog slegne i izvučeš čistu vodu bez taloga a sa otopljenim gnojivom. Miladin je postavio ovu temu zbog uštede, vodotopiva gnojiva su veoma skupa a isti možda i veći učinak imaju granulirana gnojiva samo treba malo truda. Ja sam probao 3x15 rastapat u salati misam išao kpk zbog toga što je to bio pokus na malom komadu radilo se o sorti Triatlon i nagurala je težinu od 1300 grama što znači da efekta ima samo je problem kako to napraviti na većoj površini. Nije problem odvojiti talog od hranjive otopine.
 
Vidim da se rasprava malo proširila, a predpostavljam da bi svi voljeli dobar prinos sa manje ulaganja.
@ topalović. nema nikakvih problema sa zapušavanjem traka, imam filter, znači danas naspem đubre i sutra ga pustam kroz sistem i tako mogu da zaljevam sa đubrivom oko 6-10 sati bez čišćenja filtera.
@ bosserb. U pravu si za laboratoriju. Postoje dva načina da se utvrdi dali je to dobro ili nije, jedan način je laboratorija a drugi način je laboratorija i proba. Sa laboratorijom treba ispitati dali se u vodi izdvoji NPK, i ako se izdvoji onda to treba potvrditi u probi na biljkama, stime što probu treba izvršiti jedan dio proizvodnje sa granulom a jedan dio sa vodotopivim kristalnim đubrivima. Mene 1000m2 paprike u plasteniku sa yara đubrivom košta godišnje oko 500 eura po recepturi Yare, a đubrenje sa granulom 15x15x15 uz dodatak kalijum nitrata košta upola manje. Eto sve je tu ko ima volje da proba.
 
E ova tema i mene interesuje. Ko je otvori alal mu tastatura :osmeh:
Ova obična NPK đubriva imaju tzv "nosač". Ja znam da su ovi u Kuli koristili kao nosač običnu žutu zemlju sa ciglane. Neke druge fabrike verovatno koriste nešto što je njima pristupačno. Mislim da sa zapušavanjem nebi trebalo da bude problema ako se dobro istaloži i propusti preko filtera a posle prihrane sistem dobro ispere čistom vodom (što se preporučuje i za vodotopiva đubriva). E sad glavno pitanje je šta se nađe u rastvoru od onog N, P i K. Neka se nađe i samo polovina opet si prošao duplo jeftinije. Uz dodatak mikroelemenata ovo bi moglo biti zanimljivo. Stim što bi se mogle koristiti i druge formulacije, bar toga sad ima na tržištu.
 
a posle prihrane sistem dobro ispere čistom vodom (što se preporučuje i za vodotopiva đubriva). E sad glavno pitanje je šta se nađe u rastvoru od onog N, P i K. Neka se nađe i samo polovina opet si prošao duplo jeftinije. Uz dodatak mikroelemenata ovo bi moglo biti zanimljivo. Stim što bi se mogle koristiti i druge formulacije, bar toga sad ima na tržištu.

Ja mislim da je u tom rastvoru (otopini) ono što se stavi da se otopi i u zemlji vlaga (voda) otapa gnojivo samo je prednost da nije potrebno svu količinu koja je predviđena za đubrenje stavljati u vodu kao kad ideš u zemlju raspodjeli se na više djelova i biljka ima stalno dostupno gnojivo isto sa vodotopivim ali puno jeftinije što je i cilj rastapanja petnaeske ili nekog drugog. na portalu WWW.gnojidba.info ima opisano ispitivanje fertigacije ureom zašto onda nebi moglo i petnajskom ili nekim drugim.
 
Nazad
Vrh