Setva jecma 2011.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Da bila je soja imam na jednoj njivi 5kj kukuruza koji sam zapalio bio sada neznam šta ću orat se nemoze tvrdo je a probo sam trag tanjuračom ne izgleda loše pa vidit cu sta cu !

Pa jel nije bilo kiše kod vas oko Vinkovaca ja imam tri jutra za ječam ali ako nebude kiše moći ću orat oko nove godine a čitam da su dreger i KR su već posijali ječam.
 
Moze pomoc?
Izorao sam zemlju pre mjesec dana i sad trebam potanjurat i sijat.
Koliko dubra baciti za dobar urod?
Dali da bacim azot sad prije tanjuranja,pa u sjetvi mjesanac fosfor,kalij,azot skupa sa sjemenom. Jer "sijem rasipacem"?
 
Mesano unesi sa tanjiranjem.
Djubreta nikad dosta,baci koliko mozes.
Ja sam bacio 125kg/kj npk.
 
Dali neko zna sorte jecma koje podnose 900m nadmorske visine,ako ko zna neka nabroji,i dali je bolji dvoredni jecam ili višeredni(o ozimom je rec)Barun je dvoredac jeli:sta:
 
Da li je neko sejao NS 565 jecam do sada i kakva su mu iskustva ??
Ns 525 jecam ove godine uopste nema u prodaji tako kazu na institutu
Ako nista ne nadjem sejacu svoje seme NS 525 prosle godine je kupljeno orinalno seme
 
Da li je neko sejao NS 565 jecam do sada i kakva su mu iskustva ??
Ns 525 jecam ove godine uopste nema u prodaji tako kazu na institutu
Ako nista ne nadjem sejacu svoje seme NS 525 prosle godine je kupljeno orinalno seme

Ja sam kupio 525 u Metkovicu,a bilo ga je svuda kod nas,samo su cene bile od 35 - 40 dinara/kg.Malopre sam isao da pokusam da uzorem,pa da ga posejem .Nema sanse da se radi,prvih 10 cm ima vlage,a ispod kao cigla.Ako ne bude kise jos par dana moracu da tanjiram sojiste i da sejem tamo da mi ne propadne seme.
 
Ja sam kupio 525 u Metkovicu,a bilo ga je svuda kod nas,samo su cene bile od 35 - 40 dinara/kg.Malopre sam isao da pokusam da uzorem,pa da ga posejem .Nema sanse da se radi,prvih 10 cm ima vlage,a ispod kao cigla.Ako ne bude kise jos par dana moracu da tanjiram sojiste i da sejem tamo da mi ne propadne seme.
Tanjiraj,makar i malom tanjiracom,vise puta,samo posej,curi vam vreme vec van agrotehnickog roka.
 
Gde kod sam pitao ovih dana imaju samo Nonijus sestoredni( taj mi se ne kupuje ) i kosta 40 din /kg i svi kazu da drugog semena nisu ni imali
A NS 565 seme ima samo u diskontu na institutu i kosta 34 din i kazu da je cak bolje od 525 i da je rodnije
Njiva je danas pripremljena ( baceno oko 140 kg 5:24:16 i istanjirano ) ali sta da sejem kad se kisa ocekuje TEK u sledeci petak ?!
 
Ja godinama sejem NS 525 i prezadovoljan sam sa njim , rod je uglavnom oko 4 t /kj i uvek sam u vrhu sa prinosom
Kod mene se bolje pokazao dvoredni nego sestoredni jecam, ALI razmisljam da izbacim jecam iz proizvodnje jer u najboljoj godini on rodi oko 4 t /kj a kukuruza i u losoj godini ima toliko jedino sto jecam stigne rano pa ako sam tanak sa kukuruzom tu je on , pola -pola
 
Pa jel nije bilo kiše kod vas oko Vinkovaca ja imam tri jutra za ječam ali ako nebude kiše moći ću orat oko nove godine a čitam da su dreger i KR su već posijali ječam.
Ma kiše ni za lijeka to što je palo ima 5 cm sloja mokrog dole suvo ko kamen, pa nismo mogli orat kukuruzišta nego smo prešli gruberom hidraulik je podešen na prisilno ali dublje od ovoga ne ide ...
I imao sam mali okršaj sa komšijom njiva do mene, naime gospodin je ušo u moje cak 2,8m tj. 4 reda kukuruza i mi smo provukli trag da opcrtamo pa je skoro bio obračun sa puškom imali smo ju u traktoru ali na kraju ipak nije bilo potrebe ...!
2eas4kx.jpg

14m9gm.jpg

2cpqkk3.jpg
 
Ja sam 11.tog posejao dva hektara dvorednog jecma, orao, tanjirao, valjao, pa opet tanjirao, drljao i nakraju povaljao prethodno zasejano seme. Djubrivo sam bacao pancevacko 15:15:15 200 kg/ha. Nakon toga je pala solidna kisa, tako da se nadam da ce lepo nici!
 
Ja godinama sejem NS 525 i prezadovoljan sam sa njim , rod je uglavnom oko 4 t /kj i uvek sam u vrhu sa prinosom
Kod mene se bolje pokazao dvoredni nego sestoredni jecam, ALI razmisljam da izbacim jecam iz proizvodnje jer u najboljoj godini on rodi oko 4 t /kj a kukuruza i u losoj godini ima toliko jedino sto jecam stigne rano pa ako sam tanak sa kukuruzom tu je on , pola -pola

To nije samo kod tebe to je kod svih dvoredni uvjek bolje curi nego šesteroredni.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh