Romanovske ovce

ljudi nemoj te se zalijetati na romanovsku izvikana je previse,kad dobijes jagnjad ko miseve nikad do 30kg nagurati pokajaces se
 
tako da i sam planiram tako da uradim ,to su ovi iz bijeljine uradili dobar posao drze je u cistoj rasi pa mogu da je cijene koliko hoce inace u hrvatskoj ima jagnjadi romanovske po 2,5eur
 
I sjagnjenih ovaca po 100 eura u Hr sasvim pristojnog kvaliteta cistokrvne koliko hoces,cak se mogu i zvanicno izvoziti
 
da moze se kupovati regularno treba papire srediti u veterinarskoj sluzbi plus karantin platiti i mislim da mora malo veca kolicina da se kupi
 
krantin + analiza krvi izadje okvirno oko 130 eura po grlu ako se ne varam,to naravno sve poskupljuje i komplikuje
 
Naravno da se zna poreklo, Hrvati su sto se ovcarstva tice bar tehnicko papiroloskim delom posla vec u Evropi,okacio sam tekst u kom se vidi koji broj grla imaju pod kontrolom strucnih sluzbi.Raspitajte se malo na internetu i okrenite par brojeva u Hr i videt cete da se mogu dobiti grla sa rodovnicima,indeksima jagnjenja,...licencirani ovnovi progeno testirani itd.Kolege iz Hr nam to mogu ako hoce jos bolje pojasniti
 
ta cijena baš i ne stoji ali za 130-150 eur je realna stim da je to cijena bez papira a s papirima ide cijena od 200 pa naviše to je sto se tiće ovaca a za janjce se traži 100 eur a to su vam janjci do 4-5 mj
 
U Republici Srpskoj tacnije Dvorovima kod Bijeljine,na farmi "ALEKSEJ" covjek uzgaja Romanovske ovce,posjeduje elitno stado koje se ne boji konkurencije iz Ceske,Francuske pa i same Rusije,Hrvatsku ne bi bas naveo kao konkurenciju. Al ljudi sa ovih prostora (RS,SRBIJA) ipak vise vole tumarati okolo nego pred vratima kupiti vrhunsku genetiku,srpska posla!
 
Obzirom na broj maticenih grla Hrvatska je svima ozbiljna konkurencija kolega Tomo u ovoj rasi,nazalost trenutno nema ekonomskog interesa raditi zvanican uvoz ove rase iz Ceske iako par ljudi u Srbiji poseduje sve potrebne papire za uvoz iz Ceske
:ppozdrav:
 
ej moj tomo na toj farmi je ovca 500eura,za nas standar je to previse,pa sad razmisli da li je bolje kupiti 5komada jagnjadi u hr ili je ovcu u bijeljini
 
Imajuci u vidu rezultate sa ove farme,bez dileme tvrdim da se svaki taj euro visetruko vrati vec u prvom jagnjenju a da ne pricam o daljoj reprodukciji,sto sam se uvjerio na licnom primjeru. :ppozdrav:
 
Pozdrav svim kolegama.


Zima nas izgleda sve tjera u tople kuće i za računare.

Vidim da se rasparavlja i ovcama sa moje farme. Kao prvo, kolega zeljko_bl mislim da niste u pravu kad pišete o prirastu romanov jagnjadi. Izlagao sam ovce na Banjalučkom sajmu više puta, to se desilo i ove godine. Jagnjad koja su iz trojki, četvorki i petorki su bila eksponati (postoje neke fotografija na forumu i prateća dokumenta) imaće 12-14.12. sto dana starosti i tad ću raditi kontrolna merenja. Tad mogu i fotografisti jagnjad i nakačiti slike na forum. Siguran sam da su jagnjad odavno prešla težinu od 22 kg telesne mase. Zato i postoje razlike u ceni, kao što postoje pravci u selekciji.

Jedan od osnovnih pokazatelja ukrvljenja je pad konstitucije, uska prsa, slaba konverzija, loš prirast potomstva i prosta reprodukcija, zar ne?

Što se tiče kolega iz Hrvatske, poznato mi je da postoji momak iz Pitomače, koji se bavi ozbiljnije uzgojom romanovske rase, kao nekoliko pojedinaca iz okoline Bjelovara i Virovitice. Iz kontakata sa njima jasno mi je da imaju problema sa ukrvljenjem i nabavkom čiste nove krvi. Molio bih kolege iz Hrvatske, da ako čitaju ove reči, obelodane šta su zadnji put uvozili i kakve linije ovnova imaju u svojim stadima, svima bi nam to značilo u cilju postizanja bolji rezultata.

Poznato je da je lane jedan kupac iz EU uradio jedan veliki eksport romanov ovaca iz Hrvatske u jednu zemlju EU, kao i krajnji rezultati koje je imao. O tome dosta zna i kolega AGRO LUG koga nema već duže vremena na ovom forumu i zna li neko šta je sa njim? Mislim da kupac iz EU govori jezicima južnoslovenski naroda i da prati ovaj forum, pa ga molim da napiše svoja iskustva, svima bi nam značilo. Inače, možda sam neinformisan, te "skačem" po Sibiru, Belgiji, Holadiji, Francuskoj, Nemačkoj, Poljskoj u nabavci novi krvni linija, a imam ih u susedstvu.

Što se tiče cene dva-tri sjagnjene ovce koja nosi 3 ili više plodova (može se uraditi ultrazvučni pregled) kolika je njena ekonomska vrednost? Svi koji misle od da takva ovca vrede sto evra, varaju se.

Tekst koji objavi kolega miladinovic pomalo je rustičan. U Rusiji trenutno ima oko 6500 umatičenih ovaca. Većinu uzgajivača lično poznajem i bio sam na njihovim farmama. Odavno je izumrla mesna linija ovaca i pokušavaju je revitalizovati. Veća populacija je bila pre perestrojke i pojave bolesti naprasnog uginuća ovaca koja je iskorenila dosta romanov grla i dalje ih nažalost desetkuje.

Što se tiče Francuske, postoje dva registrovana uzgajivača i INRA farma u celoj zemlji. U celoj zemlji nema više od 1000 glava romanov (kao i finski landras) i uglavnom se meleze sa berišon, il de frans, teksel rasama. Postoji jedno stado u Belgiji, jedno u Holandiji i dva u Nemačkoj.

Pošto je globalalan trend izumiranja sela i farmera u svetu i Francuzi trpe iste posledice, bez obzira na benefite i privilegije koje im nude resorne službe i institucije, ljudi ne žele svakodnevne obaveze koje zahteva stočarstvo, opredeljuju se za druga zanimanja sa manje obaveza i definisanim radnim vremenom.
 
Slavisa Njegic je napisao(la):
2ce0xf9.jpg

Ovca pred porodjaj sa vec jasno ispoljenim znacima skorog jagnjenja.

6tpyk1.jpg

Ko pre do sise!!!

ml5us2.jpg

Hocu i ja mleka!!!

mkiv0x.jpg

Guzva u sesnaestercu.

73dk78.jpg


Srecna porodica.

2yl05m9.jpg
Gospodine Njegicu, bio sam slobodan da okacim Vas post gde prikazuje jagnjenje ovce sa petorkama.
Svaka Vam cast ::svaka cast::
 
vjerujem ja tebi slavisa da tvoja jagnjad napreduju dobro,ali ovi moji slabo idu u odnosu na jagnjad koju su sam imao ranih godina ,ti imas vrhunsko stado profesionalac si u ovom poslu a ja amater pocetnik,po ovoj cijeni kojoj ti prodajes jagnjad i ovce tebi se isplati da vrhunski hranis janjad i ovce ,koncentari vitamin itd a ja prodajem jagnjad najcesce po cijeni 75-80 eura rijetko kad dobijem 100eura
 
tacno je da ne moze svako ulagati u ocve kao sto ne moze svako ni da proizvodi kvalitetan priplodni materijam ali to i ntereba biti tako, dovoljno je da par ljudi koji su iz struke, koji imaju nekih sredstava da uloze u vrhunska grala, negu i selekciju to rade a da ostali kupivsi takav materijal imaju dobiti kroz proizvodnju jagnjadi za klanje. Nije uopste sve jedno da li jagnje 50grama po danu brze ili sporije napreduje ili da li ovca ojagnji 1, 2 ili vise jagnjadi. Vreme i hrana gotovo da uvek budu manje vise isto ulozeni ali je razlika u dobiti i te kako primetna. Lose bi bilo prosecnu ili losu zivotinju platiti dobro a kvalitetna zivotinja uvek opravda svoju cenu, naravno u pristojnim uslovima uzgoja. pozdravljam vas :cao:
 
zeljko_bl je napisao(la):
ljudi nemoj te se zalijetati na romanovsku izvikana je previse,kad dobijes jagnjad ko miseve nikad do 30kg nagurati pokajaces se
Напредујемо, нема шта...досад су их поредили са мачкама а сад прешли на мишеве.

Пре десетак дана смо правили крштење ћерке и наравно једно јагње отишло, романовско око 40кг. Данас сретнем мајстора што је клао и пекао и похвалим јер га је баш врхунски одрадио. А он ће мени да је јагње било квалитетно. Ја питам јел се стварно разликује од остали које је редио јер ја не разликујем јаре и јагње кад је печено а камоли да дрвим о укусима разних јагњади. Он опет похвали и да се разликује од осталих и да је одличан квалитет, на изглед ситно а набијено...толко о печеним мишевима.
 
Ljudi koji se bolje razumije u ovcarstvo znaju da se romanovska nikada nemere porediti sa ostalim mesnim pasminama i tocka.
A sad da ne valja nekom na raznju to mi je stvarno cudno. :zli:
 
Nazad
Vrh