Romanovske ovce

Postovani Miladinovicu, imate nesto slika u mom profilu:

http:// poljoinfo.com/profile/?u=1444

Vremenom cu dodavati jos slika. Rezultati jagnjenja ce biti relevantni po zavrsetku sezone.

P.S. Hormonska stimulacija estrusa kod romanovske rase ovaca pravi katastrofalne rezultate. Mogu naknadno objaviti rezultate kod hormonske stimulacije (ako vas interesuje).
 
Nije mi jasno što ste svi skočili na Slavišu? Čovek nikoga nije vukao za rukav ni zašta, koga interesuje on pita,procenjuje i na kraju odlučuje. Ja tu ovcu nisam ni video ali ono što sam pročitao iz strane literature daje Slaviši za pravo. Naravno kako smo mi skloni svakojakim improvizacijama tako i uništimo nešto što vredi pa ga posle kaudimo. Ta ovca je po svemu odlična, i po kilaži koja se kod nas traži, i po mesu i po uslovima i načinu održavanja ali traži čoveka stalno prisutnog u štali i posvećenog tom poslu. Ima ubedljivo najboljukožu za obradu ali mi ni to neznamo da pripremimo. Mi bi sve kao kukuruz, baciš, dvaput uđeš u njivu, plačeš da ti dršava otkupi sve a lola ruke u džepove. Ma nema toga više ima bre da zapneš i da radiš ako hoćeš da imaš, nema više kokšarenja i svaštaluka pa na kraju ništa.
_________________________________________________Post je spojen: [time]1235131548[/time]_________________________________________________
Izvinjavam se zbog grešaka, trudim se da kucam kako mi dolaze misli pa to bude zbrzano.
 
koga interesuju jagnjad i ovnovi romanovske(ima za prodaju sad nesto) u srbiji u okolini valjeva covek se zove Aca evo vam i njegovi brojevi zovite i pitajte mozete i otici da pogledate ima cistih ima i ukrstanih grla ove rase(bio i video).014270370 i 0642812287.znam da ovo nije mesto za oglase ali ovo nije oglas nego preporuka
 
Hvala svim kolegama na ruzumevanju.

Svaka rec pored svog znacenja ima i odredjenu tezinu.

Acu poznajem licno. O coveku u svakom smislu mogu reci sve najbolje. Aca je jedan veliki entuzijasta i zaljubljenik u ovcarstvo. Bio sam na njegovoj farmi u Valjevskoj Kamenici pre dve godine. On je jedan od retkih koji je uspeo sacuvati nesto od genetike romanovske ovce Srbiji (zna Aca kakve je muke mucio).
Iskoristicu ovaj broj da ga nazovem.

Miladinovicu hvala Vam na broju telefona.
 
popovic je napisao(la):
Miljko brate,ja imam utisak da ti hoces time da kazes kako je ,eto bas wirtemberg ovca bogom dana i da svi treba bas i samo nju da cuvaju.Ti moras da se pomiris s' tim da postoje jos nekoliko sorti ovaca na svetu i da drugi ljudi drugacije misle.

Ljudi mislim da ste vi iskusno u odgoju ovaca, po mom misljenju idealna ovca istovremeno univerzalna ne postoji, tako da ima bolje i losije rase. Usput jedno je teorija malo drugacije je u praksi


Boban
 
slike romanovskih iz ceske.ovcar Tomsik David.slika iz rusije ima vrlo malo na netu

imam predlog za ljude iz srbije koji bi uvozili romanovsku iz ceske.razlozi za to su zato sto je u srbiji ima vrlo i kvalitet nije bas bas ok i cene su paprene tipa jagnje oko 200 eura.iz bosne takodje je skupo,na han pijesku jagnjad su kostala oko 350 eura komad,Slavisa nek kaze koliko su kod njega ::namigivanje::.u ceskoj su jagnjad oko 100 eura na nagradjivanim farmamma(miela kvisova npr).lepo se udruzimo pa u ministarstvo po subvenciju (ipak je to genetski resurs)neku ako uspemo 1 kamion 1 karantin a posle kud koji mili moji....da cujem misljenja pisite....
 
Malo mi je nejasno ovo oko cena. Svakako da je jagnje za klanje u Ceskoj 100 evra kao i kod nas. Ja licno poznajem Misu Kvisovu. Bio sam kod nje na farmi, medjutim znate li vi da postoji jagnje i genetski materijal.
Prvo, da bi se uradila genotipizacija grlo mora biti staro sedam meseci (kao i da bi dobili pedigre, sam pedigre je negde oko 52-53 evra, nisam bas siguran). Po zavrsenoj genotipizaciji (jos ako radite i DNA analize, dodatni troskovi) onda tek mozete kalkulisati cenu. Ako zelite ELITA REKORD (*ER) sa DNA ARR/ARR rezultatima, (prepostavljam da svaka drzava stimulise samo uvoz elitnih grla) to je vec druga prica. A ja imam jos jedan manji problem, ja sam malo i rigoroznijih kriterijuma po pitanju eksterijaera. Idem i na lepotu, pored papira. Kad sve to uradite, kupite ovce, izvrsite preglede na bolesti i ustanovi se da su sva starija grla pozitivna na leptospirozu, svatite da je sve okrenuto protiv vas.

P.S. Da bi se kupile kvalitene ovce potrebno je puno vremena, putovanja, novca i zivaca. To znaju samo oni koji su to radili.
 
vidim da znas i da si upucen u sve oko uvoza.sto se cena tice za srbiju i bosnu sam siguran da je roba skupa a za cesku poprilicno siguran da je daleko jeftinije a ako ce drzava vec da plati bolje uvoziti kvalitet a ako ne onda cemo se snalaziti kako znamo i umemo,preko drine camac bez papira...i slicne malverzacije ::namigivanje::
_________________________________________________Post je spojen: [time]1235224324[/time]_________________________________________________
Slavisa ti koliko vidim si ozbiljan odgajivac romanovskih i imas vise linija krvnih tako da bi mogli i od tebe nesto kupiti,koliki broj mozes ponuditi i cene kako se krecu okvirno da znamo.takodje plodnost me zanima kod tvojih romanovih,cetvorki i petorki ima li,jer takva grla daju garantovan uspeh na plodnost pri ukrstanju sa drugim rasama.malim proizvodjacima cena je glavni faktor(npr jagnje priplodno u srbiji texel ili sarole uvozni roditeljji, kosta 350 eura a tele kosta 450eura,nije bas sjajno zar ne?).jos ako kupujes 10ak komada izadje lepe cifra tj moras odgajiti 40 jagnjadi od po 40 kg i prodati ih po dobroj ceni sto je retkost da bi kupio 10 nekad tek zalucenih ali kvalitet se mora platiti jer zbog monopola citaj nemas kod kogfa drugog kupiti kad postoje 2 ili 3 stada u zemlji nazalost
 
Ja bih licno volio da uzgajivaca visokokvalitetnih priplodnih rasa ima vise. To donosi dosta prednosti. Jedna od njih je i sama genotipizacija i niz stvari koje moraju resiti dva-tri coveka. Na taj nacin bi delili troskove komisije (ako planiramo raditi po pravilima EU) i u jednom potezu bi resavali mnoge stvari. Licno sam protivnik ladja i camaca, smatram da je vreme za udruzivanje bar na regionalnoj osnovi. Sam sam clan ceskog saveza i licno mi je zao sto nas nema vise kako bi osnovali nas savez. Protivnik sam svake vrste monopola i misljenja sam da na taj nacin nikad necemo imati kvalitetna stada, kao ni napretka u ovcarstvu. Sto se tice ovcarstva, svaki pojedinac treba sebe da nadje tamo gde moze (smatra da moze) postici najvise. Bavljenje proizvodnjom visokokvalitetnog priplodnog materijala je najzahtevnije i najskuplje. Za rezultate u proizvodji nije bitna samo genetika, postoji jos niz faktora koje treba zadovoljiti i ispuniti. Moj licni stav je da gledam kome prodajem ovna. U pocetku sam gledao samo po kojoj ceni prodajem, medjutim kroz praksu se pokazalo neispravnim nacinim prodaje. Imao sam situaciju da prodam coveku ovna (nije odustajao od kupovine godinu dana) i kad sam ga prodao imao je sezdesetak kilograma i predispozicije da bude fantastican. Kad sam otisao kod njega posle tri meseca ovna nisam mogao da prepoznam. Imao je jedno 27kg. Dok su njegove pramenke izgledale normalno (genetski predisponirane na patnju i teske uslove zivota), bar je tako izgledalo "na oko"
Hteo sam da ga otkupim, ali sam imao strah da ne unesem kakve "sakagije" u stado. Ako njega (mislim na kupca mog ovna) obidje 20-tak ovcara i cuje od koga je kupio ovna i vidi kako ovan izgleda stvorice se o meni kao proizvodjacu pogresna slika. Slazete li se?

P.S.Ako je nekom prodam visokokvalitetnu priplodnu zivotinju, ne znaci da cu mu prodati i moje "jasle".
 
Slavisa Njegic je napisao(la):
Ja bih licno volio da uzgajivaca visokokvalitetnih priplodnih rasa ima vise. To donosi dosta prednosti. Jedna od njih je i sama genotipizacija i niz stvari koje moraju resiti dva-tri coveka. Na taj nacin bi delili troskove komisije (ako planiramo raditi po pravilima EU) i u jednom potezu bi resavali mnoge stvari. Licno sam protivnik ladja i camaca, smatram da je vreme za udruzivanje bar na regionalnoj osnovi. Sam sam clan ceskog saveza i licno mi je zao sto nas nema vise kako bi osnovali nas savez. Protivnik sam svake vrste monopola i misljenja sam da na taj nacin nikad necemo imati kvalitetna stada, kao ni napretka u ovcarstvu. Sto se tice ovcarstva, svaki pojedinac treba sebe da nadje tamo gde moze (smatra da moze) postici najvise. Bavljenje proizvodnjom visokokvalitetnog priplodnog materijala je najzahtevnije i najskuplje. Za rezultate u proizvodji nije bitna samo genetika, postoji jos niz faktora koje treba zadovoljiti i ispuniti. Moj licni stav je da gledam kome prodajem ovna. U pocetku sam gledao samo po kojoj ceni prodajem, medjutim kroz praksu se pokazalo neispravnim nacinim prodaje. Imao sam situaciju da prodam coveku ovna (nije odustajao od kupovine godinu dana) i kad sam ga prodao imao je sezdesetak kilograma i predispozicije da bude fantastican. Kad sam otisao kod njega posle tri meseca ovna nisam mogao da prepoznam. Imao je jedno 27kg. Dok su njegove pramenke izgledale normalno (genetski predisponirane na patnju i teske uslove zivota), bar je tako izgledalo "na oko"
Hteo sam da ga otkupim, ali sam imao strah da ne unesem kakve "sakagije" u stado. Ako njega (mislim na kupca mog ovna) obidje 20-tak ovcara i cuje od koga je kupio ovna i vidi kako ovan izgleda stvorice se o meni kao proizvodjacu pogresna slika. Slazete li se?

P.S.Ako je nekom prodam visokokvalitetnu priplodnu zivotinju, ne znaci da cu mu prodati i moje "jasle".

Bravo Slavisa :D :D ni ja to nebi bolje napisa majke mi :ppozdrav: :ppozdrav:
 
jasno ko dan da losa reklama nikom ne treba
:D :D
ljudi iz srbije mi cute nestosvi bi romanovsku ali niko se ne javlja da nesto preduzmemo po tom pitanju ::namigivanje::
 
Nerealno je porediti tele i priplodnog ovna sto se tice cene. Kolika je cena elitnog bika (oca bikovskih majki i oceva)? Ja ne znam da li ima ko na forumu da zna cenu takvog bika. Verujem da ovde na forumu ima ljudi koji rade u VSC Krnajca, Plana, Temerin i dr. Oni bi mogli reci cenu jednog takvog bika. Ja znam da na smotrama priplodne stoke ER grla postizu basnosnovne sume na aukcijama. Ali uzmimo u obzir da se od takvih grla seme prodaje i distribuira u celi svet. Cena semena dobrog bika kod nas u Krnajci je bila od 40EUR pa gore. U SEMEN-u (Holadija) gledao sam bikove cije se seme prodaje po vise stotina eura. O ceni embriona necu ni da pisem. Kako onda objasniti da je cena semena elitnog bika jednaka ceni teleta za tov kod nas.

P.S. "Koliko para, toliko muzike" :veseljak::

Ziveli brundalo :ppozdrav:
 
e kad para nema dosta onda necemo slusati vrhunsku muziku na glasu dobrom koji uzimaju pare na staru slavu(ili na diplomu sa sajma koju mu je dala komisija postena manje ili jos manje :zli:) nego neke talentovane pocetnike koji dobro zvuce ::namigivanje::.tj. snalazit cemo se kako znamo i umemo ali napred se mora ici...ps.sto se semena tice ne bi bilo lose osemenjavati ovce(vise potomstva od 1 vrhunskog ovna) ali tu ima niz problema o kojima je brundalo pricao vec...jeste nerealno porediti ali tako je,samo kazem da ja u srbiji moram za jagnje dati 350 eura a u evropi to jagnje kosta 100eura,jer se takva jagnjad kolju uglavnom a kod nas samo degenerika ne prodaju kao priplod tu je caka,govorim o retkim vec gore navedenim rasama,romanov,il de fr,texel ,sarole pa i W
 
miladinovic je napisao(la):
e kad para nema dosta onda necemo slusati vrhunsku muziku na glasu dobrom koji uzimaju pare na staru slavu(ili na diplomu sa sajma koju mu je dala komisija postena manje ili jos manje :zli:) nego neke talentovane pocetnike koji dobro zvuce ::namigivanje::.tj. snalazit cemo se kako znamo i umemo ali napred se mora ici...ps.sto se semena tice ne bi bilo lose osemenjavati ovce(vise potomstva od 1 vrhunskog ovna) ali tu ima niz problema o kojima je brundalo pricao vec...jeste nerealno porediti ali tako je,samo kazem da ja u srbiji moram za jagnje dati 350 eura a u evropi to jagnje kosta 100eura,jer se takva jagnjad kolju uglavnom a kod nas samo degenerika ne prodaju kao priplod tu je caka,govorim o retkim vec gore navedenim rasama,romanov,il de fr,texel ,sarole pa i W
Ja situaciju u Srbiji ne poznan ali ja bi to napravija ovako. Vi koji ste zainteresirani skupite lovu za par ovnova i onda pokupite najbolje ovce na jednu dobru farmu..recimo da svatko da 15-ak ovaca i neka dase rade. Tako bi se napravilo nukleus stado za dobar uzgoj.....nesto slicno rade Novozelandjani i Australci...a i drugi napredne ovcarske zemlje.... :ppozdrav: :ppozdrav: O umjetnom osjemenjivanju u nas je jos rano govorit...da bi se isplatilo triba imat bar 300 grla....
 
pa brundalo gde ces nas opet u kolhoze ::namigivanje::.znam da se tako radi na zapadu u govedarstvu pre svega.ali 3 srbina ili bilo koja balkanca na 1 mestu i da su braca pa bice svasta tu :zli:.tako i razmislja nas par da odradimo sa razlicitim krvnim linijama pa da saradjujemo naravno svako svoje da cuva.dogovaramo se ali il su problem pare ili vreme.posto si prava sveznalica brundalo i ovaj forum bez tebe ne bi bio isti,malo da te s razlogom hvalim :bravo:,reci mi lacaune mlecna rasa jel to kad uvozeno ja nisam cuo,rokfor se pravi od njihovog mleka izvorno bar jeste.
_________________________________________________Post je spojen: [time]1235258336[/time]_________________________________________________
sto se tice stanja u srbiji za neke rase stanje je sledece,ima par stada i to je to npr romanovskih cistih ima mozda 30 verovatno komisiju ne bi proslo ni pola od toga,stigle u camcu sa han pijeska uglavnom(odatle se vuku koreni iako su iz privatnog stada) tj sigurno sa drugih strana ih nema.teksela nesto iz francuske nesto svercovanih plafon 200 komada,od toga takodje pola je hm za komisiju zanimljivo,sarole oko 100 grla na 1 farmi uvoz iz francuske.il de fransa ima ali uglavnom u srodstvu se vrti sa 1 vojne farme kod Uzica skoro nije nista uvozeno legalno,od 1990. mislim.IF prezivelih cistih ja sam cuo da imaju 2 mala stada video nisam.safolk u par stada pod kontrolom poljop fakulteta u n. sadu.jedino sa W bolje stojimo.sve u svemu pramenke i W cuvamo po srbiji :sreca:
 
Brundalo jesi li mislio na "Lerge scale sheep breeding" ili ti "Group breeding schemes" (Hight i Rae, Novi Zeland)?

Razradjene su neke napredne modifikacije ti sistema. Napredak u ovcarstvu nije moguce postici preko noci. Potrebno je da se ukljuce svi entuzijasti (uzgajivaci), selekcionari, ljudi iz struke nadlezne institucije. Usaglasavanjem idaja i mogucnosti potrebno je napraviti kvalitetan plan i program za unapredjenje ovcarstva. Stvar je dogovora kako taj plan realizovati i kontrolisati. Prisustvovao sam na vise sednica Skupstine UOiK RC, gde na pozitivan izvestaj komisije o prijemu novih clanova Skupstina prima nove clanove. Skupstina jednom godisnje prima clanove jednoglasnom odlukom. Dovoljno je da jedan clan skupstine bude protiv i od clanstva nema nista. Polemike oko prijema novih clanova su zucne i iscrpljujuce. Uzgajivac koji nije clan (hobista) nema gotovo nikakva prava na subvencije, selekciju, zdravstvenu zastitu prodaju VKPS i dr. Ceski Savez ima oko 7000 clanova i ne bave se svi proizvodnjom elitnog priplodnog materijala.

Evo zvanicnih podataka Saveza (pojedine rase) za 2007 godinu. Podatke za 2008. treba uskoro da dobijem.


rasa br.stada broj grla plodnost tezina jagnjadi 100 dana

ROMANOV 43 1065 256,00 % 22,41 kg
ROMANOV
(krizanci*) 43 209 223,30 % 26,99 kg

TEXEL 29 607 154,40 % 30,91 kg
TEXEL
(krizanci) 29 402 164,00 % 28,54 kg

VIRTEMBERG 32 906 148,40 % 28,94 kg
VIRTEMBERG
(krizanci) 32 1206 157,20 % 27,46 kg

ISTOCNO FR. 25 491 186,50 % 28,97 kg
ISTOCNO FR.
(krizanci) 25 101 175,30 % 29,40 kg

Podatke mi je dostavio licno gospodin Vit Mares, predsednik saveza RC.

*krizanci su potomci elitnih grla koji nastaju selekcijskim radom. Primer je ukrstanje teksel prvojagnjenih ovaca sa romanovskim ovnom. Razlog tome je krupan plod kod teksela koji moze izazvati komplikacije partusa kod janjica, narocito ako je jedince.

P.S. Ovo su samo neke rase koje se cesto pominju na forumu, ako koga pojedinacno interesuje neka rasa mogu te podatke publikovati.
 
Slavisa vidim da dosta citas i pratis sto mi je jako drago, ja kad sam pocinjao sa ovcarstvom jako sam puno citao ali nemoze sve za nekoliko meseci, niti se moze sve odjednom nauciti, a najvise se barem po meni uci u praksi.E sad ja se bavim sa vise poslova tako da mi je to malo hendikep ali potrudicu se.
Mene interesuje dali imas podatke o awassi ovcama melezenim sa nekim drugim sijem pre svega da bi se povecao procenat jagnjadi,Ja necu sigurno u naredne 3 godine remontirati stado jer je jako mlado ali nameravam valjda da ukrstam sa IF mada jos nisam siguran, kad bi to uradio probao bih na malo ovaca recimo 20 komada pa ondak bi odlucio, jer ima faktora i od mestopolozbe stada, ishrana itd.

Pozdrav Boban
_________________________________________________Post je spojen: [time]1235319750[/time]_________________________________________________
Ovo me je bas zainteresovalo oko tezinje janjaca na 100 dana, i moji daju zenska cca 27-28 kg muska 28-30 kg, e sad bitno je samo od cicanja ili dodatak hrane i na koliko vremena se odlucavaju
 
Cena priplodnih grla Romanovske ovce u Ceskoj:
zenska grla 150-200 e,
muska grla 250-300e
Sva grla su testirana na ARR alele i imaju veterinarski certifikat EU.
Grla poricu iz elitnih stada odgajivaca: Dr Stros Karela i Josef Slejtra

Cenovnik semena bikova SVC Krnjaca Beograd:
Seme simentalskih bikova-top biukova, uvoz Austrija i Nemacka
Malint i Webal-800 din, Rumba-650 din,Leo-600
Seme bikova HF i RH:
Mascol-2.000, Laudan-2.025, Jefferson-1.620,Cadon-650,Vince-900,Laurel-740
 
Nazad
Vrh