Romanovske ovce

Srndać ponekad zna pariti koze, poznat mi je takav slučaj u Sokocu (Republika Srpska), ne znam da li može nastati "bastard" izmedju srndaća i ovce, ali između jarca i ovaca svakako da može. I jedan primer, da je momak u stado od 40-tak pramenki ubacio jarca (pošto je čuo da koze u stadu "sprečavaju šepavost" i da ih valja držati sa ovcama).Pored jarca, u stadu je bio ovan koji je "jalov". Jarac je imao izuzetno "dobar libido" i prario mu je većinu ovaca koje su posle jagnjile bastarde. Bastardi nisu bili dugovečni. Većina nije dozivela tri meseca života. Ostatak je završio na klaonici.

Svakao Nemanja da je romanovska poreklom iz Evrope (kratkorepa) i vodi poreklo od evropskog muflona (Ovis Musimon).
 
Ovo je tvrdio vlasnik,cak i da je video taj cin cini mi se,a u stadu nisam video koze,sve ovo pricam na osnovu reportaze s tv-a.
 
Slavisa Njegic je napisao(la):
Srndać ponekad zna pariti koze, poznat mi je takav slučaj u Sokocu (Republika Srpska), ne znam da li može nastati "bastard" izmedju srndaća i ovce, ali između jarca i ovaca svakako da može. I jedan primer, da je momak u stado od 40-tak pramenki ubacio jarca (pošto je čuo da koze u stadu "sprečavaju šepavost" i da ih valja držati sa ovcama).Pored jarca, u stadu je bio ovan koji je "jalov". Jarac je imao izuzetno "dobar libido" i prario mu je većinu ovaca koje su posle jagnjile bastarde. Bastardi nisu bili dugovečni. Većina nije dozivela tri meseca života. Ostatak je završio na klaonici.

Svakao Nemanja da je romanovska poreklom iz Evrope (kratkorepa) i vodi poreklo od evropskog muflona (Ovis Musimon).

Ово се коси са званичном науком да се може добити потомство од козе и овце :nono:
 
Vec 50 godina moji drze par koza s ovcama "radi sepavosti"i jarca svog naravno uvijek imam medju kozama ali nisam ni ja ni dijed dozivio da se jarac na ovcu zaletio da je mrce a i ako jest(po noci)nikad nesto slicno se nije dogodilo,ipak u danasnja vremena cuda se dogadjaju i sve je moguce osim drvene peći i gumene maše-žaraca.
 
"Ako laže koza, ne laže rog" :ppozdrav:





Bastardizacija

Ukrstanje izmedju vrsta naziva se bastardizacija ili hibridizacija, a produkti ukrštanja:bastardi ili hibridi.




Dr Dragiša Nikolić, profesor univerziteta u Beogradu
Opšte stočarstvo (treće preradjeno i dopunjeno izdanje) Naučna knjiga, Beograd, 1964 godine.


Bastardi jarca i ovce.





Linkovi o bastardima:

http://www.messybeast.com/genetics/hybrid-sheep-goat.htm

http://en.wikipedia.org/wiki/Sheep–goat_hybrid

http://en.wikipedia.org/wiki/Sheep–goat_chimera

http://www.animalpicturesarchive.com/view.php?tid=3&did=26206

http://www.animalpicturesarchive.com/view.php?tid=3&did=26210

Primer iz Bocvane (2000-te godine) gde je ovan "Silovatelj" uspeo pariti koze i dobiti veliko potomstvo bez ozira na defisicit šest hromozoma (ovca 54, koza 60) Bastard je imao 57 hromozoma. O tom slučaju postoji dosta pisanija na internetu.


Ako nekog od kolega baš toliko zanima ukrštanje vrsta, možda bi bilo najbolje da pokrene novu temu, da se ne udaljavamo od teme.

:ppozdrav:
 
Sto se tice svih navoda sve se svodi na rekla kazala a zvanican stav profesora genetike u nasoj zemlji je da je to nemoguce kao sto nemozes da dobijes potomstvo izmedju bivola i domacih goveda.
Slika od pomenutog profesora nije original vec reprodukcija a ko zna odakle je ona dosla a sto se tice one slike jareta koje je sa gornje strane jatre a dole ima vunu je nesto sto je nastalo u genetickom inzinjeringu i nesto sto nije normalno kao ni fluoroscentne zelene svinje koje su dobili ameri.
 
"Ukrštanjem zebua, koji je prilagođen na nepovoljne vremenske tropske uslove ali je slabe mlečnosti, sa bikovima plemenitih mlečnih rasa dobija se potomstvo zadovoljavajuće mlečnatosti koje se može uspešno gajiti u tropskim krajevima. Slična je situacija i kod ukrštanja govečeta sa jakom jer su dobiveni bastardi krupniji i sa boljim proizvodnim osobinama nego jak.
Ukrstanje između bizona i govečeta dovodi do rezultata jedino kad se bik pušta na ženku bizona pri čemu se dobija u proseku više ženki koje su plodne, nego mužijaka koji su neplodni. Produkti ovog ukrštanja se zovu katalo. U slučaju parenja mužijaka bizona sa kravom dolazi do pobačaja.
U sovjetskoj literaturi navodi se da su u Kini dobiveni hibridi između govečeta i bivola i da ovako dobivene ženke parene sa bikom ili bivolom daju potomstvo."

Dr Dragiša Nikolić, profesor univerziteta u Beogradu
Opšte stočarstvo (treće preradjeno i dopunjeno izdanje) Naučna knjiga, Beograd, 1964. godine.

Ipak je ovo udaljavanje od teme.
 
Sa bizonom i jakom goveda daju ograniceno plodno potomstvo odnosno musko je neplodno a zensko plodno i tek u sledecim stepenima ukrstanja kada ostane 15 posto udela gena od bizona ili jaka onda su i muska grla plodna a zebu je isto sto i domace govedo samo je razlicitog izgleda a daje sa govedima neograniceno plodno potomstvo cak dosta americkih tovnih rasa ima krvi zebua.

Sto se tice bivola oni ne daju nikakvo potomstvo sa govedima, dok je drugacija stvar sa bivolikim govedima Banteng, Gaur i Gajal koji su se u toj nekadasnjoj (zastareloj literaturi) svrstavali u istu grupu sa bivolima i otuda informacija da mogu da daju potomstvo sa govedima.
 
Slavisa dali itko ima video link i da netko prica o tome zadnjih 50 godina da sam sebe razuvijerim ovo je pitanje nije zbijanje sale ili ismijavanje.
 
Nisam mislo da je ovo šala. Citirao sam samo tekst iz knjige "Opšte stočarstvo". Takodje sam napomenuo da je ovo udaljavanje od teme i ispostavilo se tačno po pisanjima ostali kolega.
U svakom slučaju hibridaizacija je velika tajna, kao i putevi dobijanja novi rasa i hibrida. Uglavnom je svedeno na jako zatvorene krugove ljudi iz oblasti genetike.
 
Pozdrav svima!

Zanima me gdje se mogu nabaviti romanovske ovce i po kojoj cijeni.

Hvala
 
qx svi imaju a neznas sta kupujes :haha: :haha: :haha: :haha: :haha:

mnogo komentar neki komentarisu a nisu ni videli romanovske ovce
skidam kapu onima koi vec drze kao sto je agro lug,slavisa njegic i par oni iz hrvacke ili cije su slike
praksa je jedno a teorija je drugo,ti ljudi imaju i drze i sa tim ovcama su svaki dan

pito bi kad je romanovsko stado uvezeno zadnje u srbiju?
mi smo narod koi pametuje a slabo radi,znanje vidim sta zna kad mu odem u stado i vidim kako je
svi imaju i hvale svoje a tek vidis kad mu odes kuci tako je i sa lle de franc,obiso sam pola srbije i vido sve i svasta,kad zoves prica jednu cenu kad odes prica drugu a ono ne lici ni priblizno na tu sortu nego je ukrsteno sa svemu i svacim
nazalos ovo je istina ::lose:: ali ovo je srbija :zli:

nemojte se ljutiti na mene iskrenost mi je mana :ppozdrav:
 
Svaka čast ILL DE FRANCE iskrenost je vrlina za poštena čovjeka kakav si ti!
Pozdrav ::svaka cast::
qX- ja imam Romanove otvori mislim 16 stranicu pa vidi šta kaže kolega Miladinović.
Pozdrav svim farmerima! :cao:
 
ill de france kod nas jeste sranje :haha: a dobru Romanovsku trazite na tel 0665043278 kod Nikse ili 014270307 kod Ace, uskoro i kod Miladinovica a i Velimir je sve jaci ima i ovnica od Slavise. :cool:.Izgleda da se i kod nas prosirilo stado,jeste bio sverc komerc ali uspesan,dolazi i jedno omanje stado iz Ceske ovaj put legalno. Hvala Slavisa ::svaka cast::za one lepe slike.Imas li mozda romanov -sarole neku fotku.POZDRAV
 
ma neki ovde mnogo pametuju a mozda ovce kuci i nemaju onaj ko se nije naguto govana-sa oprostenjem nezna sta je muka a ovde pametuju da znaju sve videli neke " ROMANOVE" ukrstenjake
i misle da dobro a kod svakog kojeg odes on uvezo ovna kojeg ovna da uvezu kuce bre nemogu da proteram preko granice ako nema pasos a kamoli jagnje ili drugu stoku da proteram za koje treba karantin...bio sam kod jednog on prica dotero ovna na zadnjem sedist kaze upekla vrucina a ovan me lize po vratu ja mu kazem lazi drugog nemoj mene ili ima tri ovna u ovcama i kaze ovaj ovan pario ovu ovcu otkud zna koi je ovan pario kad tri ovna u ovcama ljudi ko laze ne stize daleko :nono:
 
Mozda Slavisa moze nesto da ti kaze o tome da u Srbiji ipak ima Romanova cak i njegovih vrhunskih .Jebiga Sarole ovaj u Srbiji je bar 10 puta bollji od naseg ill de fransa.Da imam i ja nesto ovaca,svako ima svoje misljenje, znam da te boli sto se ljudi ovoliko interesuju za Romanovsku i sto vise niko ne kupuje ILL za priplod vec neke druge rase.Krenuli ljudi kod Slavise i kod Ceha pa sta,kod ovih gore pomenutih ljudi verujem da nisi bio pa nije ni u redu da pricas da nema Rom. u Srbiji.Nemoj da se ljutis nemam nikakve lose namere cak sam i o tebi cuo sve najbolje :D
 
I ako nedrzim ovce moja rodbina se bavi ovcarstvom i za to sam upoznat sa situacijom kod...
Mi uvozimo neke stare rase drugih zemalja ,a nismo bili u stanju da sacuvamo nase stare autoktone rase i sojeve koje smo navodno oplemenili za vreme komunizma kao i sad sto radimo...gde u srbiji mozete naci cistu pramenku tj soj a da nije oplemenjen...vinterberg,il de frans(dal sam pogresio ispravite me) itd. sve su to odlicne rase ali njihov kvalitet mesa nemoze se porediti sa planinkama to je cinjenica i trebali bi da se posvetimo drzanju tih bar oplemenjih starih ovaca jer je to za truli zapad melem rana za koji bi nam debelo placali...(naravno ako bi ova nasa trula drzava podpomogla tog seljaka sto radi i muce se)
 
neno ja se moje prodaje ne plasim franca,i ne ljutim se...cak sam slavisu i pomenuo gore i agro lug
da ljudi imaju i znaju procitajte sta pisem ja volim svako da ima jer ja sam zaljubljenik u ovce
da nas ima sto vise i udruzenja jer kad nas ima vise lako je kupiti dobrog ovna kad ima de
ja nista nisam reko protiv romanovske rase ovaca reko sam samo sto neki mnogo pametuju nemaju kod sebe a pisu ovde ko da imaju 1000 ovaca ako neko treba da pise to je slavisa i agro lug oni
ljudi imaju i znaju sve osobine te sorte i drago mi je da su oni ovde na sajtu

ja se ne ljutim ovde kradem savete covek se uci dok je ziv i opet umre glup :haha: :haha:
 
Hou,hou vidim vruća bješe noć! Nena vidim da se ti obruši na ILL DE FRANCE-a a mislim da čitaš površno pa te molim da ponovo i lagano čitaš šta čovjek piše. Ako se malo vratiš nazad vidit ćeš da je Miladinović pisao da u Srbiji ima oko 50 Romanovih ito bez papira,a kako kažeš da se uvozi "sverc komerc" kako ti reče pa te ja pitam a kako za papire i što je najvažnije tko sad garantira genetiku,srodstvo i zdravstvenu sigurnost. A mislim tko je "nena" kad u profilu nema ništa od podataka ni tko je ni od kud je ali vidim samoreklama je kvalitetno istaknuta. A molim te reci ti meni kako Slaviša to ima sad tako puno rasplodnog materijala za prodaju da i telefon ostavlja a prije mjesec dana čovjek mi reče da ima matično stado od 9 ovaca, e jedino kako ti kažeš šverc komerc pa i taj ovan iz Češke i otom se može razglabati ali drugi put. Molim te da ne mjeriš stočare po tome koliko imaju ovaca nego dali se bave time i koliko uspješno naravno to je moj stav o ILL DE FRANCU.
:haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :cao:
 
Nazad
Vrh