Romanovske ovce

Pitanje za Marinu zašto jagnjad u čistoj rasi idu na klanje?
 
trenutno se ne moram širiti tako velikom brzinom....Iz prvog janjenja ostavila sam 15 komada, one su na parenju. Sve ovčice imaju dobre papire...ali vanjski izgled mi se kod nekih ne sviđa i one koje su od prvorotke janjenje 1/1 ne uzimam za rasplod. Ostavila sam i 4 muška ovnića. Slijedi mi odvajanje još 10 ženskih ovčica koje su jako lijepe sad su stare oko 40 dana.One će također ići na parene. 35 ovčica za proširenje stada ove godine mi je dosta. Ne znači ako su čistokrvne da idu sve na parenje..bira se ako se može...

Onog dana kad ću prodavati , želim prodati ovčicu onakvu kakvu bih ja voljela imati...
Možda griješim..ali ja sa nova u ovčarstvu, pratim vaše razgovore, učim, ponekad se nerviram,težak je to zanat ako želiš raditi sve kako spada..
pozdrav ovčarima
 
Tako je Marina nije svako jagnje za priplod. To sam i pretpostavio. Zato treba da imaš i ovna tovne rase. Njega upari sa onim ovcama od kojih nećeš ostavljati i prodavati priplod. Dobićeš težu i tovniju jagnjad koja bi svakako išla na klanje i da su u čistoj rasi. Razmisli o tome. Tako ćeš postići bolje rezultate kako u priplodu tako i u tovu. Inače sve pohvale što ne prodajete sve u priplod.
 
da li smijem romanovsku ovcu pariti sa tovnom rasom?...romanovske ovce su sitne i ne znam kako bi podnjele janjenje krupnih janjaca?
 
Svakako da smeš. Ja sam ih pario sa šarole ovnom i nikakvih problema nije bilo. Parenje sa il de france je stara stvar i proverena. Video sam kod kolege srela i parenje sa tekselom. Slobodno možeš ovce od kojih ne očekuješ priplodnu jagnjad upariti sa tovnom rasom. Tako ćeš dobiti kvalitetniju i težu jagnjad za klanje a i više parica.
 
baš sam ga sada na internetu proučavala.. ..i dopada mi se
možda ga iduće godine nabavim.
još jednom hvala Vam

---------- Poruka napisana u 20:09 ---------- Prethodna poruka je at 20:08 ----------

 
Poslednja izmena:
sarbanac odma si poceo da dajes savete za melezenje,a nisi ni pito Marinu sta zeli od svog stada,nesto neverujem da joj je ideja melezenje ako je uzela da gaji romanovke u rasi,Marina moj ti je savet da drzis ovce u cistoj rasi,a eksperimente i ako pravis pravi ih u razmeri da podneses lako svako razocarenje melezenja,nesumljam da je kolega dobronameran ali razmisli o svemu jer koliko razumem pravis maticno stado,i da si uveliko blizu da ga napravis zato znaj da se grske prave lako i jednom i da trebaju godine da se isprave i zivci zato uvek razmisli o svemu tri puta,pogotovu o melezenju
 
Miloše zašto ne čitaš šta sam napisao. Rekao sam da ovce od kojih unapred zna da će jagnjad ići na klanje pari sa tovnim ovnom. Pređi na melezenje da ne kvarimo temu.
 
vrlo interesantna rasprava, svima se zahvaljujem i svaki savjet..komentar..čak i nesuglasice mi puno znače. Iako sam početnik , dolazim do zaključka( mog skromnog mišljenja) da su stada naših romanovskih specifična, mislim da ne postoji određeno pravilo uzgoja..sve ovisi o samom uzgojivaču što želi, a zatim o uvjetima gdje su te ovce..da li imaju pašnjake ili je štalski uzgoj..o prehrani itd..
ja se trudim...maximalno..ide mi sve na bolje..svaku fazu života romanovske upijam ,pamtim..meni je za sada sve novo iako imam ovce 9 mjeseci..stalno nešto novo..da ponekad poludim
i danas mi se ojanjila jedna ovčica.., stara 3,5 godina ..ojanjila ogromne janjčiće(rijeđi slučaj u mojih ovaca kod trojčeka) ..i jako sam sretna...takvi lijepi događaji brišu sve brige ...osjećam se sretnom..kao da su mi članovi obitelji a ne stado romanovskih

lijepi pozdrav ovčarima!
 
pozdrav kolege

evo jedne slicice za osvezenje
35840n5.jpg


---------- Poruka napisana u 20:33 ---------- Prethodna poruka je at 20:30 ----------

evo jos nekih...............
rwotoj.jpg


---------- Poruka napisana u 20:36 ---------- Prethodna poruka je at 20:33 ----------

.............
24goigi.jpg

za sledecu godinu mi treba isto tako dobar iz sto plodnijeg legla. Imacu za sledecu jesen cerke od ovog lepotana pa da se lepo upare.
inace ovom kralju sa crnim plastom je sada godina dana

---------- Poruka napisana u 20:39 ---------- Prethodna poruka je at 20:36 ----------

evo ispravne slike
e8tjir.jpg
 
Nazad
Vrh