Romanovske ovce

ivanhoe je napisao(la):
Kodmene u pogranicnu sumu su mufloni naseljeni pre ~30god.i nisu se parile van rase
Pitanje dali su naseljene divokoze ili mufloni?
naime divokoze samo ime im govori gdje spadaju a mufloni spadaju u divlje ovce :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Ma gde divokoze u Vojvodini? One zive u Planinama. Ne mora da bude mnogo visoko ali mora da bude jako strmo. To ih stiti od vukova a i ljudi.Narocito vole kanjone i klisure. Planina Tara onaj deo sto se obrusava u Drinu, zatim vrlo slicno u Djerdapu...
 
Tar je napisao(la):
Ma gde divokoze u Vojvodini? One zive u Planinama. Ne mora da bude mnogo visoko ali mora da bude jako strmo. To ih stiti od vukova a i ljudi.Narocito vole kanjone i klisure. Planina Tara onaj deo sto se obrusava u Drinu, zatim vrlo slicno u Djerdapu...
A vi imate Frušku Goru he he :ppozdrav:
Ma razmislja san ovako svugdi ima budala pa san pomislija da i tamo nisu napravili ka i ovdi na par otoka... danas ljudi ne mogu do svojih maslina i loze...sve unisteno... a jos ti otocici pretvoreni u lovista pa tajkuni ne daju ljudima na vlastite parcele. Zivi cirkus :ppozdrav: :ppozdrav:
 
brundalo je napisao(la):
ivanhoe je napisao(la):
Kodmene u pogranicnu sumu su mufloni naseljeni pre ~30god.i nisu se parile van rase
Pitanje dali su naseljene divokoze ili mufloni?
naime divokoze samo ime im govori gdje spadaju a mufloni spadaju u divlje ovce :ppozdrav: :ppozdrav:
Mislim da sam jasno napisao :bravo: :bravo: :bravo:
U ta doba sam ja izradio elaborat o opravdanosti naseljavanja muflona (malo je bilo racunara i onih koji ga znaju koristiti ::novac:: ) I sa ove vremenske distance mogu reci PUN POGODAK :D :ppozdrav: :cool: ::novac::
 
Evo jos jednog rekorda u romanovskih ovaca:
Ovca, ako se moze tako nazvat, koja se najranije ojagnjila imala je samo 233 dana pri jagnjenju i 39kg...znaci sa nepuna tri meseca se parila ......

Postoji mogucnost pojave estrusa kod grla starih oko 90 dana (imao sam to kao cestu pojavu kod letnih jagnjadi koja se jagnje *rodjena u junu, estrus se javljao u septembru) medjutim iskustvo pokazuje da je najbolje uvesti u priplod grla tezine 32-35 kg, bez obzira na starost. Ja nikad nisam pustao "jagnje u parenje", iskustva drugih uzgajivaca su "da takvim nacinom pripusta nema nikad ni jagnjeta, ni ovce". A sto se tice trajanja graviditeta kod romanovske rase ovaca ( govorim o mojim ovcama ) on je u proseku 139 dana, racunajuci od prvog dana pripusta (radim iz ruke)., e sad zadnja ejakulacija je obicno 72 sata posle, ako to uzmemo kao polaznu osnovu, graviditet traje 136 dana.

Ako koga zanima jos sta o romanovskoj rasi ovaca,
neka se javi,


Srdacan ovcarski pozdrav,
Slavisa Njegic

PS. Romanovska ovca je sigurno ovca i ne zovu je bez razloga carska ovca.
 
Slavisa Njegic je napisao(la):
Evo jos jednog rekorda u romanovskih ovaca:
Ovca, ako se moze tako nazvat, koja se najranije ojagnjila imala je samo 233 dana pri jagnjenju i 39kg...znaci sa nepuna tri meseca se parila ......

Postoji mogucnost pojave estrusa kod grla starih oko 90 dana (imao sam to kao cestu pojavu kod letnih jagnjadi koja se jagnje *rodjena u junu, estrus se javljao u septembru) medjutim iskustvo pokazuje da je najbolje uvesti u priplod grla tezine 32-35 kg, bez obzira na starost. Ja nikad nisam pustao "jagnje u parenje", iskustva drugih uzgajivaca su "da takvim nacinom pripusta nema nikad ni jagnjeta, ni ovce". A sto se tice trajanja graviditeta kod romanovske rase ovaca ( govorim o mojim ovcama ) on je u proseku 139 dana, racunajuci od prvog dana pripusta (radim iz ruke)., e sad zadnja ejakulacija je obicno 72 sata posle, ako to uzmemo kao polaznu osnovu, graviditet traje 136 dana.

Ako koga zanima jos sta o romanovskoj rasi ovaca,
neka se javi,


Srdacan ovcarski pozdrav,
Slavisa Njegic

PS. Romanovska ovca je sigurno ovca i ne zovu je bez razloga carska ovca.
Prijatelju moj neka si ti nama dobro dosa na forum. :ppozdrav:
A sad ono o trajanju graviditeta.....136 dana, ne znam.... mozda... necu se protivit....cinjenica je da ovce koje nose vise janjadi krace nose, ali toliko... :sta:
 
Hvala Vam na dobrodoslici.
Rekao sam da graviditet traje prosecno 139 dana od prvog pripusta. Posto kod romanovske ovce estrus traje u proseku 72 sata tj. tri dana, ako se ovulacija desi u noci posle zadnjeg pripusta, teoretski graviditet traje 136 dana. Ne zelim da ovo svatite kao neki nacin prepiranja, nego kao moja iskustva kada je rec o romanovskoj ovci. Mogu samo da na pomenem da se radi o 100% cistoj rasi krvnog testa "elita-rekord".

Ovcarski pozdrav,
Slavisa Njegic

P.S. Nadam se da ste razumeli gore kucane reci.
 
Estrus ovaca traje 24-72 casa, sa prosekom od 35 casova kada oko 75% ovaca manifestuje estrus.Mnogi autori smatraju da estrus traje normalno 24 casa, sa varijacijama od 4 do 72 casa, zavisno od rase i stepena kontakta sa ovnom.Estrus ovaca se sastoji od 4 faze:
proestrus-traje 1-3 dana
estrus-traje 1-2 dana
metestrus-1-3 dana
diestrus -10-12 dana
U estrusu dolazi do ovulacije i oplodnje jajne celije, sto je od najveceg prakticnog znacaja.
Bremenitost ovaca zapocinje oplodnjom i implantacijom ranog embriona u rogu materice.Obicno traje prosecno 150 dana, sa malim varijacijama koje se krecu izmedju 145-152 dana.
Odakle vode poreklo tvoje romanovske ovce i ciji pedigre imaju.
Koji su rezultati jagnjenja u tvom stadu.
Zove se carska ovca po svom nastanku,a ne po osobinama, jer je nastala i selekcionisana u ruskoj carskoj porodici Romanov.
 
Postovani drvoja, vla ili kako se vec zovete,

drago mi je sto ste dali ovako iscrpno objasnjenje vezano za reproduktivni ciklus ovaca, kao i oko nastanka samog imena romanovske rase ovaca. Ja sam procitao nesto malo literature o ovcarstvu i navescu vam primer na koji sam naisao "Sjagnjenost u ovce traje prosecno 145,+,-5 dana" (Dr Blagoje Stancic FIZIOLOGIJA REPRODUKCIJE I VESTACKO OSEMENJAVANJE OVACA, Novi Sad 1987.) A sto se tice imena N. Mitic u svom monografskom delu OVCARSTVO iz 1987. kaze: "Romanovska rasa je postala prema KULESEVU (1925) i IVANOVU (1935) sredinom XIX veka selekcijom u cistoj krvi od severnih kratkorepih ovaca gajenih na teritoriji SSSR-a. Najbolji uspeh u poboljsanju osobina ove ovce postignut je u okrugu Romanovo-Borisolebskom (Jaroslavska gubernija), po kome je ova rasa nazvana romanovska." A u istoj referenci Mitic kaze:"Vreme trajanja gravidnosti je genetska osobina i zavisi od rasne pripadnosti ovaca. Trajanje graviditeta ovaca je uslovljeno genotipom ovaca i interakcijom genotipa i spoljne sredine. Duzina graviditeta zavisi i od pola ploda, broja fetusa egzogenih faktora. Mlada grla, koja se prvi put bremenita nose plod 2-3 dana krace od starijih ovaca. Ovce koje nose blizance imaju kracu bremenitos 3-5 dana, a ovce koje nose muske fetuse imaju duzi period gravidnosti za 1-2 dana. Hipofunkcije hipofize i nadbubreznih zlezda produkuju period bremenitosti. Od egzogenih faktora ishrana ima poseban uticaj na trajanje bremenitosti. Nizi nivo ishrane utice na prolongiranje graviditeta ovaca".

A sto se tice porekla mojih ovaca i pratece dokumentacije, pozivam Vas da dodjete kod mene i da budete moj gost, te da na taj nacin konstatujete o cemu se radi.

I jos na kraju da Vas zamolim da mi odgovorite da li Vi uzgajate romanovske ovce i gde se nalazite?

Srdacan ovcarski pozdrav,
Slavisa Njegic.
 
Slaviša daj nam neki kontakt, ja sam ti poslao PP, adresa, tel. imam utisak da držiš ovu rasu pored ekonomske računice i iz ljubavi. Jednostavnio se vidi kad je čovek u tome 100%, pozdrav za entuzijazam jer je to jedini način da se napravi iskorak iz već poznatog.
 
Postovani G.Slavisa,
Ostavimo monografije koje odlaze u istoriju i bavimo se realnoscu i rezultatima na nasim farmama i u nasim stadima.Teorija je jedno a praksa nesto drugo.
Zato sam i pitao o vasim ovcama.
Romanovska ovca, se kao rasa nije nesto "proslavila" na nasim prostorima.Farma ovaca u Koceljevi sa uvezenim grlima iz Bosne je propala, zbog katastrofalnih proizvodnih rezultata.Po Srbiji se nude grla sumnjivog porekla i kvaliteta,uglavnom od preko Drine.U Bosni su skoro sve ovce zarazene brucelozom i preti unistenje stocnog fonda.Da bi se poboljsao rasni sastav i u Bosni, uradjen je uvoz ovnova iz Hrvatske.
Najkvalitetniji priplodni materijal,testirane ovnove i ciste genetske linije imaju u Evropi Cesi i Francuzi.U Rusiji je zakonom zabranjen izvoz romanovske ovce zbog ocuvanja genetskog fonda.Uglavnom im sluze za ukrstanja u smislu povecavanja plodnosti drugih rasa.
Ja licno ne drzim romanovske ovce,niti nameravam, jer sam video "uzivo" njene prozvodne karakteristike.Jagnjad su sitna " kao macici", a plodnost mala u odnosu na literaturne podatke.Po onoj narodnoj-najbolje se nikad ne prodaje.Inace ovce kupujem iz stada poznatog porekla, proizvodnih rezultata, testirane ovnove, po pravilima EU, a ne "balkanski" gledanjem, jer mi je to mnogo "jeftinije".
Zelim vam puno jagnjadi i uspeha u uzgoju Romanovske ovce.
 
vla je napisao(la):
Farma ovaca u Koceljevi sa uvezenim grlima iz Bosne je propala

Koceljeva sa 17 sela je siri pojam.Imala je zadruzna zivinarska farma koja je propala,a za ovcarsku nisam do sada cuo osim ako se ne radi o nekom entuzijasti da ima sopstvenu farmu Romanovskih ovaca.
Bilo bi lepo cuti jos neki podatak o toj farmi-vlasniku.Vreme kada je radila.
 
Nije korektno spominjati imena, jer se citava prica lose zavrsila.To je bila prva registrovana farma priplodnih ovaca u zapadnom delu Srbije pocetkom 2000.g.Posle toga su formirane farme Wirtemberga.Romanovske ovce su uvezene sa farme iz okoline Han pijeska, ta farma i danas ima najvece stado Romanovske ovce u Bosni. Covek je radio ukrstanje Ile de france sa romanovskim ovnovima i domace ovce-pramenka X romanov ovan. Rezultati standardni,kao kod svih ostalih ovaca.A obecavali se "kule i gradove".Covek sve rasprodao i zatvorio farmu.
Neka grla se i sada nalaze u okolini i oko Sabca, naravno sve izukrstano.
Da napomenem ,da su Francuzi, kao majstori ovcarstva, ukrstanjem sa Romanov ovcama i ovnovima, dobili rasu INRA 401, koja se u francuskoj dobro pokazala i koriste je za masovnu proizvodnju vrhunske jagnjadi za tov.
 
Postovani gospodine vla,

Stari Latini rekose:"Historia magistra vitae est". Mozda je to jedan od razloga da je latinski jezik sad mrtav jezik. Ja sam pomalo konzervativan tip i tesko prelazim preko klasicne literature, posebno slavisticke.
Sto se tice romanovske ovce u Bosni, tamo nije postojala ni jedna farma, bar koliko je meni poznato. Pre rata je postojala farma u Han Pijesku (Republika Srpska) koja je bila pod kontrolom JNA. Han Pijesak je inace bio pod vojnom upravom u komunistickom rezimu. Predsednik opstine je bio vojno lice koje je imenovala JNA. Ovce koje su tad bile na toj farmi su vodile poreklo iz SSSR. Slabljenjem drzave SFRJ i same JNA slabila je i farma. Krv nije osvezavana i ostale su na terenu ovce koje su bile u tipu romanovske ovce. Medjutim, nesto pre raspada SFRJ, Slovenci i Hrvati iznose nesto dobre genetike u svoje zemlje. Posto krv nije dugo osvezavana, dolazi do parenja u srodstvu. Parenje u krvi izaziva katastrofalne posledice, narocito ako se radi amaterski. Pre sedam, osam godina vraceno je nesto krvi nazad na farmu iz Hrvatske, ali to je samo povratna krv. Toliko.
Sto se tice bruceloze na Balkanu ona nikad nije iskorenjenja. Prisutna je vekovima. Ima je koliko je trazite. Ako je ne trazite necete je ni naci. Bruceloza nije samo bolest ovaca, vidite sad da u Hrvatskoj (januar 2009) je pronadjena u dve zupanije kod ovaca, a u cetiri zupanije kod svinja. Da li vam je poznato kolika se populacija svinja u Srbiji pregleda godisnja na brucelozu?
Sto se tice genetike u EU sigurno je da vredi, ali vidite koji su sad problemi sa plavim jezikom u EU. Ja posedujem krvno testirana i genotipizirana grla vise krvnih elitnih linija (iz sest zemalja EU). Ni jedno moje grlo romanovske ovce nema veze sa SFRJ genetikom. Sve zivotinje su pod stalnim veterinarsko-sanitarnim nadzorom. Ovce na mojoj farmi poseduju svu potrebnu dokumentaciju izdatu u zemljama EU. Ne bih ovo zelio publikovati da se ne protumaci kao reklama. Zato sam Vas pozvao da budete moj gost kako bi razbili stereotipe kojim ste optereceni. Drago mi je da ste zainteresovani za nabavku elitnih grla, te da cenite ono sto vredi. Kod mene je sve na prodaju samo zavisi koliko ste spremni da platite.


Zahvaljujem vam se na lepim zeljama,
srdacan ovcarski pozdrav iz kisne Semberije,
Slavisa Njegic

P.S. Ja nisam siguran da ste Vi ikad videli cistokrvnu romanovsku ovcu, ako jeste molio bih Vas da mi odgovorite gde?







Srdacan ovcarski pozdrav
 
Slavisa ne bih htio sad polemizirat na racun bruceloze. Ovo sta si ti reka je istina ali je uzrok bruceli u Hr meka i propusna granica sa BiH gdje ta bolest radi pravu posast. Bas zbog toga u nas je uvedeno obavezno testiranje ovnova/jarceva 2 puta godisnje o trosku drzave samo da bi se ta bolest sprijecila, ali i ne samo ta. A kako san u par postova vidija da se stalno provlaci jedna tema to cu virujte mi sutra s gustom nacet jednu novu temu. Nadan se da cete mi se svi uzgajivaci bez obzira iz koje ste drzave u tome prikljucit.....i da cemo skupa doc do zakljucaka ili da cu bar dozivit vasu podrsku i da cete svi koji se bavite ovcama/kozama, slozit samnom.
pozdrav :ppozdrav:
 
Farma romanovskih ovaca oko Han pijeska i danas postoji, samo je sada privatno vlasnistvo.
Romanovsku ovcu sam video u selekcionom centru u Francuskoj, kada mnogi ovcari nisu ni znali da postoji takva ovca.
Ovnovi u HR vode poreklo iz elitnih stada iz Ceske, pa se ne moze govoriti o povratnoj krvi.2004 god, je iz Hrvatske u Bosnu izvezeno 20 siljezica i 5 ovnova kao priplodni materijal.
Hvala na pozivu, ali mene romanovska ovca uopste ne interesuje.Konzervatizam i stereotip vi pomenuste-samo ne znam sta je to "revolucionarno" u vasem ovcarstvu.A ovo vase "da je sve na prodaju" je dobar marketinski trik.
Ako imate takvu genetiku i kvalitet, objavite rezultate , da nasi ovcari ne lutaju po belom svetu za nabavku romanovskih ovaca.
Samo napred i sto vise jagnjadi u stadu.
 
BEZ KOMENTARA



Odakle vode poreklo tvoje romanovske ovce i ciji pedigre imaju.
Koji su rezultati jagnjenja u tvom stadu./quote]
A sto se tice porekla mojih ovaca i pratece dokumentacije, pozivam Vas da dodjete kod mene i da budete moj gost, te da na taj nacin konstatujete o cemu se radi./quote]
Po onoj narodnoj-najbolje se nikad ne prodaje.Inace ovce kupujem iz stada poznatog porekla, proizvodnih rezultata, testirane ovnove, po pravilima EU, a ne "balkanski" gledanjem, jer mi je to mnogo "jeftinije". /quote]
Ja posedujem krvno testirana i genotipizirana grla vise krvnih elitnih linija (iz sest zemalja EU). Ni jedno moje grlo romanovske ovce nema veze sa SFRJ genetikom. Sve zivotinje su pod stalnim veterinarsko-sanitarnim nadzorom. Ovce na mojoj farmi poseduju svu potrebnu dokumentaciju izdatu u zemljama EU. Ne bih ovo zelio publikovati da se ne protumaci kao reklama. Zato sam Vas pozvao da budete moj gost kako bi razbili stereotipe kojim ste optereceni. Drago mi je da ste zainteresovani za nabavku elitnih grla, te da cenite ono sto vredi. Kod mene je sve na prodaju samo zavisi koliko ste spremni da platite. /quote]
A ovo vase "da je sve na prodaju" je dobar marketinski trik./quote]
Hvala na pozivu, ali mene romanovska ovca uopste ne interesuje./quote]
 
ovakav tip prepiske je potpuno bezveze i ne odgovara temi.Možete preko pp jedan sa drugim da vodite polemiku na ovaj način.
 
djura je napisao(la):
ovakav tip prepiske je potpuno bezveze i ne odgovara temi.Možete preko pp jedan sa drugim da vodite polemiku na ovaj način.
Slazen se djura s tobom.....ovdi smo da bismo razmijenili iskustva i probleme sa kojima se susrecemo...... :D
 
Gospodine NJegicu ako vam nije problem okacite neke slike vasih romanovskih grla da i mi vidimo sta se drzi na balkanu da ne gledamo samo slike iz ceske i francuske.takodje me zanimaju rezultati plodnosti prosek jagnjadi po leglu i da li ide prirodnim putem ili hormonima izazivate estrus sto su 2 razlicite stvari.pozdrav
 
Nazad
Vrh