Ćurke i način njihovog držanja

Ништа без салате.Данас им је два месеца
1zfsbrt.jpg


Valjevac gde si nabavio curke? Meni treba a Sloba Ilic rasprodao.
 
Ove godine uvezena znatno manja količina ćuraka .Ćurke nabavljene u okolini Mionice - negde krajem aprila sa staošću od 4 nedelje.
 
Koliko vremenski je trajao tov njemu a i ostalima koji nisu bili ljubimac ? uzeo bih 10kom za kucu, petonedeljne bih. ne znam u kom mesecu da ih uzmem?
 
Izvini Željko, nisam bas svakodnevno na forumu pa malo kasnim
Ja sam prošle godine uzeo 40 komada 1.maja i tada su bili stari četiri nedelje.Veći deo sam poslao u večna lovišta u mesecu septembu.Ostalo je nekoliko ćurana duže, zbog zahteva mušterije.A ljubimac je ostao baš dugo.Predlažem ti da uzmeš "prvo kolo" -iskustvo je pokazalo da su najzdraviji zbog zaštite koju je imalo matično jato.Tako da svakod drugo, treće leglo nije u najsjanijoj kondiciji kao prvo.Nisam ti ovo baš lepo napisao ali predpostavljam da ćeš razumeti.Ovo važi i za piliće.Prva legla su najzdravija i u najboljoj kondiciji. I ove godine ću uzeti isti broj a napravio sam i "goljotinu"-Pokazalo se da je efikasna.Toliko od mene
 
Ja drzim domace i hranim ih oko 7 mjeseci, imam 2 zenske i muskog zenske su nedavno krenule nosit jaja skupio sam vec 10 komada a kod tovnih bijelih vam je lakse jer se mogu klat kad hocete od 3 mjeseca starosti pa na dalje, uzimite veće i tako negdje u u petom mjesecu najbolje ...
 
^^^ Bele (tovne) curke ne valja klati pre bar 4-5 meseci starosti. Prvo sto nije zrelo meso. Drugo sto u kupovnom koncentratu ima kokcidiostatika (antibiotika) sve do smese 3. Tek smesa 4 je bez antibiotika i sa nje moze da se kolje
 
Jeste li razmišljali koliko se ti antibiotika nataloži u mesu dok se dođe do smese 4?
Da li bi tov uspeo kada bi se samo koristila ta smesa 4?
Ja sam za tovne piliće koristio neki koncentrat bez kokcidiostatika ili ih nedelju dve hranim s koncentratom za nosilje a posle bez koncentrata plus trava, ispust. E, sad, ćurke su osetljivije...

drugarski pozdrav
 
Jeste li razmišljali koliko se ti antibiotika nataloži u mesu dok se dođe do smese 4?
Da li bi tov uspeo kada bi se samo koristila ta smesa 4?
Ja sam za tovne piliće koristio neki koncentrat bez kokcidiostatika ili ih nedelju dve hranim s koncentratom za nosilje a posle bez koncentrata plus trava, ispust. E, sad, ćurke su osetljivije...

drugarski pozdrav
Mleveni kukuruz,jecam/psenica i kuvana kopriva. Sve to promesano. Nista vise za curke. Probajte.
 
Posle 4-tog meseca ništa koncetrat, samo zdrava hrana- prekrupa: kukuruz, pšenica,ječam (sve zajedno i samleveno na prekrupač, da bude malo krupnije), svakodnevno na ispusti i tu pronađu sve što im nesotaje a salate svih vrsta od krastavaca, jabuka, tikvica.Bitno je da im se to iseče da mogu da gutaju.Bolje kilogram manje a meso zdravije
 
Posle 4-tog meseca ništa koncetrat, samo zdrava hrana- prekrupa: kukuruz, pšenica,ječam (sve zajedno i samleveno na prekrupač, da bude malo krupnije), svakodnevno na ispusti i tu pronađu sve što im nesotaje a salate svih vrsta od krastavaca, jabuka, tikvica.Bitno je da im se to iseče da mogu da gutaju.Bolje kilogram manje a meso zdravije
Koprivu im dajem čim ih uzmem a to je sa četiri nedelje.Prvo seckam makazama list koprive u koncetrat a posle nekoliko dana samo ih načupam svežem i podignem u visini glave.Samo ostane čvrstga stabljika.Uvek imam problem da pronađem dovoljno kopriva.A kad krenu s koprivama više ne razmišljam ni o kakvoj zaštiti.I jako bitno ne dozvoljavam da pokisnu.
 
Stigli pre dva dana, četvoronedeljni, mešavina, 750 dinara komad.(Imam problem sa postavljanjem fotografija - drugi put).
 
Valjevac gde si uzimao ćuriće??
Ili ako neko zna gde mogu da se nađu, okolina Uba ili Obrenovca.
 
Uzeo sam petonedeljne curke bele. Sad prelaze na trojku polako. 11 kom imam. Objekat je ozidan blokovima, krov eval ploce, pod betoniran, prozor otvoren, vrata komarnik, nije promaja i cirkulise vazduh dovoljno. Problem se javio sledeci, vidim na tabanima im se lepi izmet. Prostirka je slama i dodajem pa ocistim prosek 1 nedeljno. Da li je problem u maloj kolicini slame da li cesce da cistim, da li treba necim prskati jastucice na nogama da ne bi doslo do nezeljenih infekcija.

Jedne godine sam drzao pilice u drugom objektu koji je drvena supa visoka i pod je zemljani. Imam osecaj da je tu zemlja mnogo bolje upijala nego beton i nekako je prostirka bila suvlja i nisu imali izmet po tabanima.

Ne znam sta je resenje. Molim za savet. Hvala
 
Zakon za živinu je da prostirka bude šuška.Ne piljevina već šuška.I Ja ne čistim u toku turnusaa nego dodajem šušku.Čišćenjem se "otvara" amonijak.Kad se isprljaju ćurke, zbog kiše ili prosipaju više vode iz pojilice ja umem ujutru da ih pustim u travu koja je rosna te tako "operu" noge.Jedino imam problem kako da ih naučim da idu u rikverc da bi oprali i onaj deo na nogama koji je pozdi.Malo šaljivo ali istinito
 
Imam problem sa jednom curkom, pala je i ne moze na noge. Kad sam je stavio pored hranilice jela je i opet zabila kljun u zemlju. Drzim ih napolju u vocnjaku i pomeram ogradu jednom nedeljno. Da li moze da bude od pokvasene hrane, kisnula je hranilica iako je ispod drveta. Ostale su dobre ali vec kljucaju ovu... Sta da radim???
 
Nazad
Vrh