sojina slama u ishrani ovaca

Sava21

Član
Učlanjen(a)
15 Nov 2010
Poruka
3.102
Lokacija
Sajkas Juzna Backa
Da li posle vrsidbe soje balirate njene ostatke i kako ste zadovoljni kondicijom ovaca pri ishranom sojinom slamom?
 
ja nemam neko iskustvo sa sojinom slamom ali mislim da bih vrsila posao,do duse znam da je slama od zita korisna ako neko koristi silazu pa posle obroka da se da slama zato mislim da bih sojina slama dobro dosla u ishrani ovaca
 
izbalirao sam za svoje potrebe 150 bala pre neki dan.prakticno me nije kostala nista.susila se nekih 6 dana i dobro je suva.ovce jedu kao blesave.cak i jaganjci jedu bez problema,a kao sto kolega petrovo rece,u njoj ostane i veliki broj zrna,a svi znamo kako je soja bogata proteinima,pa se i iz te slame moze izvuci neka hranljiva vrednost.kontam da sojina slama uz koncentratni deo moze dati jedan solidan dnevni obrok.
 
Godinama hranim ovce sojinom slamom, rado je jedu i nema problema sa ono malo sirovog zrna, za koje znamo da nije preporučljivo u prehrani.
Mora se jako paziti da vlasnik ne bi prije vršenja provodio desikaciju (tretiranje herbicidom radi ubrzanog zrenja ili uništavanja guste trve u soji).
U tom slučaju naravno nije za upotrebu.
 
Соја је покосена, остављамо је да се осуши 6~7 дана па ћемо избалирати и утоварити око 2000 бала, већи део за грејање, али бар 30 посто за исхрану оваца. :ppozdrav:
 
Soja u sirovom stanju sme da se daje prezivarima uz postepeno navikavanje, orjentaciono ide do 20% koncentrovanog dela obroka koji dajete dnevno ovci kozi ili kravi. Kod svinja je druga prica jer one nisu prezivari.
Sto se tice slame sigurno da je dobra samo sto neko gore pomenu da se pazi da nije uradjena desikacija pre vrsidbe.
 
prosle god sam dobio na polklon neku kolicinu balirane sojine slame,u pocetku su je jako slabo jele,gotovo nikako,medjutim malo po malo,navikle su se,i ne samo da su se navikle,vec su odlepile,jedu je bolje nego seno,cak i one deblje stabljike jedu bez problema.prosle god sam imao dosta rastura od nje jer su je slabije jele,a od kako sam im ove god poceo davati ni jednu trunku nisu ostavile,poceo sam davati i jaganjcima i jedu bez problema,s tim da ja taj obrok kad dajem sojinu slamu dopunim sa koncentratom.treba samo paziti da slama bude dobro osusena pre baliranja i da se lepo skladisti jer lako propadne.

Vesko,probaj ovo:stavi im u jasle sojinu slamu,u flasicu od pola litre stavi saku stocne soli i napuni vodom,dobro izmuckaj i probusi cep i isprskaj im slamu tim rastvorom,trebalo bi da pocnu da jedu.ove god sam imao neko lose seno i prilikom davanja im uvek tako posolim i sve pojedu,a kad ne posolim tek nesto proberu i to je to.
 
Vesko,probaj ovo:stavi im u jasle sojinu slamu,u flasicu od pola litre stavi saku stocne soli i napuni vodom,dobro izmuckaj i probusi cep i isprskaj im slamu tim rastvorom,trebalo bi da pocnu da jedu.ove god sam imao neko lose seno i prilikom davanja im uvek tako posolim i sve pojedu,a kad ne posolim tek nesto proberu i to je to.
proverena metoda koja funkcionise :bravo:
 
kod mene nece kukurozovinu i sve sto ima malo deblje stablo ali zato vole da gule mledi bagrem i sjeno koje je prezrlo new jedu sa nekim zadovoljstvom
 
Koliko ja znam sojina sacma moze da zadovoji ovca cak do 90% dnevne potrebe proteina! Imam poznanika ko drzi mnogo ovaca u zatvorenom i ide sojina slama, kukuruzovina slama od ovasa, repin rezanac i to je to od prilike! Hrani obrokom samo one koje imaju jagnjad!
 
Neznam u koju temu da napisem... Koristi li neko graskovu slamu za ishranu ovaca? Kod nas je jako mnogo zastupljena, i svi imaju pozitivna iskustva.
 
Ove godine po prvi put i mi smo spremili 250 bala sojine slame.Ne jedu je lose jos pogotovo u ponekim balama u kojima je zavrsilo koje zrno vise i gde ima trave.Bude i ostataka u jaslama to su one krupnije stabljike.
 
Dakle upoznati ste a tim ako nekom usfali imam ja nekog viska, pa se mozemo dog. glupo mi to da stavljam u oglase kad treba i slika i cena.
 
Ja sam probao da im dajem sojinu slamu ali nece,samo pasuljinu mlate soju ni da pipnu...
 
Nazad
Vrh