Tomasovo brašno (meki kameni fosfor)

MOMOSARIC

Član
Učlanjen(a)
10 Dec 2010
Poruka
23.246
Lokacija
Nožičko,Srbac;BiH
Može li neko da napiše nešto o ovom djubrivu ?Nekad davno se koristilo kod nas jer su nam zemljišta siromašna sa P. Imali sada gdje da se kupi?Cijena? Čime se aplicira?
Navodno je to nusproizvod u proizvodnji čelika.
Zanimljiv je jer je navodno fosfor u tom obliku dosta više pristupačan,teže se gubi raznim procesima ,a pošto nema soli kao kompl djubriva mnogo manje je štetan po biljke u većim koncentracijama.
 
Ne znam koju staru knjigu da Ti otvorim ili sebi pa da pročitam. Probaj sa varijantom YARA NPK u setvi gde je P najvećeg sadržaja a oni se obično ponašaju puferno. U zoni razlaganja povećavaju pH za 1 ako je zemljište kiselo ( problematično je ispod pH 5.5). Vidi sa Stevanom Mesarovićem on je ja mislim na relaciji Bjeljina - Mađarska - ostatak sveta.
Gariša.
 
Samo da vam kažem g.Garisa da sam ove godine kompl. površine išao startno sa Yara komplexom (12-11-18 doduše zato što drugo ovde nije bilo ).Zadovoljan sam uprkos žestokoj cijeni ,šteta što je ovde bila ekstremna godina sa samo jednom kišom i nenormalno visokim noćnim temp., pa se neće odraziti na dobar prinos .
Zanimljivo je da sam se uvjerio u očitu razliku kod kukuruza sa Yara djubr.,u odnosu na domaće ,a to je deblja stabljika odmah od početka bez obzira na sklop.
Sledeće godine sigurno opet idem sa Yarom ,ako nadjem odgovarajuću formulaciju.
 
Procitao sam vase komentare i pitanja kako se moze nabaviti tomas fosfat , odnosno tomasovo brasno.
Naime ja proizvodim supstrate i biohumus od kaliforniske crve i istotako pakujem tomasovo brasno u male kolicine za potrebe mojih komihtenata u Skoplju i Makedonii.
Mogu da obezbedim Tomasovo Brasno u pakovanjima u 25 kg i 50 kg .
Ukoliko ima zaintersovanih za vece kolicine radi transporta i troskova javi te se na moju e-mail adresu : draganberovski@yahoo.com

Pozdrav ,
Dragan Berovski
 
Imate li vi , ili , može li se nabaviti tečno fosforno djubrivo ? Ne mislim na folijarno , nego baš na tečno djubrivo sa većinom fosfora.
 
Imate li vi , ili , može li se nabaviti tečno fosforno djubrivo ? Ne mislim na folijarno , nego baš na tečno djubrivo sa većinom fosfora.

Pozdrav Momosaric, trazio sam nesto za Tomas fosfat i iznenadio sam se kada sam video da je i o ovome otvorena tema na Poljoinfo. Sjajno!
Pravo da ti kazem, ja razmisljam o primeni upravo tog djubriva.... Osobine i kvalitet Tomas fosfata poznati su mi jos sa studija, a sada bih to proverio i na terenu.
Ne znam da li si pronasao gde ima da se kupi, ali mene su nedavno informisali da ima u Arilju.
U svakom slucaju dobro bi mi dosla informacija gde ga jos ima, da li si koristio, i kakva su iskustva?
 
Ja sam ga nabavio u Agrouniji Cacak prosle nedelje. Cena mu je 2900 din dzak od 50kg. Mislim da ga nabavljaju iz Makedonije.
 
Aco, ako nije tajna, mozes li da podelis sa nama neka tvoja iskustva povezana sa ovim djubrivom. Kada ga koristis, u kombinaciji sa cim, i sl.?
Kakvo ti je zemljiste (ph, sadrzaj fosfora...)?
 
Koristim ga po preporuci Cacanskog instituta jer, ocigledno, fosfor mi je veoma nizak na zemljistu na kom cu zasaditi vocnjak.Pa ovako pH je oko 6 dok mi je fosfor 1,4. Prporucena kolicina je 150kg sad i jos 150kg sledecu jesen pred sadnju na 70tak ari. Za sada nemam nikakvog iskustva sa ovim djubrivom ali momci u Agrouniji su korektni pa mozes da ih nazoves i pitas za vise detalja
 
Naravno, zato sam i pitao konkretno za sadrzaj fosfora i za pH vrednost. Pretpostavio sam da si se za ovo djubrivo odlucio na osnovu analize zemljista, ili da su ti oni preporucili, kako god...
U svakom slucaju, hvala. Ta preporuka mi je interesantna. Ne znam sta su ti rekli za stajnjak, kakv ti je humus, azot, karbonati i sl...
U svakom slucaju mislim da sa Tomas fosfatom neces pogresiti, njegovo koriscenje ima niz prednosti u odnosu na npr. MAP.
 
Rekli su 10 prikolica stajnjaka pred sadnju a sto se tice humusa on je 2,15-3,96 azot je 0,10-0,19 i K2O je 26,76. S obzirom da se ta livada samo kosila, bez ikakvog djubrenja, zadnjih 25god i nije tako strasno.A za Tomasovo brasno sam cuo da je dobro a nadam se da ce se tako i pokazati.
 
Ok, za parcelu koja se 25 godina nije koristila to i nije toliko lose. Kombinacija stajnjaka i Tomasa je 99% najbolje resenje u situacijama kakva je tvoja. Kolicine ne bih da komentarisem... Jedino sto ti pH i nije toliko nizak (ne znam samo da li je u KCl-u, ili u vodi), i organska materija je u nekom sirokom opsegu..
 
Има ли у Републици Српској да се купи томасово брашно? Земља ми је кисела (ПХ у КЦл је 4,19) и има 2 милиграма фосфора на 100 грама земље.
 
Има ли у Републици Српској да се купи томасово брашно? Земља ми је кисела (ПХ у КЦл је 4,19) и има 2 милиграма фосфора на 100 грама земље.

Poštovani,

u Republici Srpskoj možete kupiti Elixir Zorka Superfosfat SSP sa 18,5% P[SUB]2[/SUB]O[SUB]5[/SUB] i 30% CaO koje je idealno za taj tip zemljišta. U vezi sa detaljima kontaktirajte Megamarket kompani iz Brčkog. Telefon im je 049 216 526.

Svako dobro
 
Za Momu par reci iz knjige prekucane: 8-22% P2O5
Sporedni je proizvod pri preradi sirovog gvozdja u celik,jer mnoge rude gvozdja sadrza P2O5 koji moze dostici i do 2.5. Sam dobijeni prah(postupak sam preskocio jer je nebitan) je crno-sive boje,slabo hihroskopan,sadr. 8-10% P2O5 i 45-47 CaO. Fosforna kiselina je u obliku tetrakalcijum fosfata(jako nepristupacan oblik fosfora,slabo je rastvorljiv u alkalnoj sredini,a rastvorljiv u 2% limunskoj kiselini). Bitno je da bude sto sitnije samleven prah da bi sto lakse doslo do razgradnje fosforne kiseline,pise da se rastura po celoj povrsini.Ca karbonat koji se nalazi u djubrivu uklanja kiselost zemljista,poseduje produzeni efekat djubrenja zbog sporog razlaganja.Najbolje rezultate daje na kiselim zemljistima.

Sad zasto je skupo to mi je rekao neformalno jedan dr mr sa fakulteta kaze da je to djubrivo na spisku djubriva za organsku proizvodnju,a druga stvar da je cena kostanja zanemarljiva u odnosu na cenu transporta,uvoza i svega a posebno jer se radi na zanemarljive kolicine sto poskupljuje transport,prodaju...
 
Nazad
Vrh