Kako kuvate kotlic/gulas ?

Pošto mi je ovih dana nešto "zamigalo" da nabavim kotlić, odlučio da moj stari pokušam da "preuredim" i da ga malo prilagodim svojim potrebama kako bi ga mogao češće koristiti. Ranije je kotlić bio dosta nepraktičan, u ovom rubu okolo se zadržavala masnoća i bio je težak za oprati, a ivica je vrlo opasna za obrezati se.
Juče popodne uzmem brusilicu, tanki brus i malo se igram i evo šta sam napravio. Stavio sam lanac da bi danas mogao da spremam pasulj na verigama u kući sa ognjištem, a naručio sam INOX šipku 6-7mm od koje ću da napravim ručku. Kotlić je ponovo veliki, ali kad sam uzeo brusilicu nešto mi bilo žeo da ga više sječem.
Ostalo je još da malo obrusim ivice da ne budu baš toliko oštre i to je to.
Evo slika:
slike-044.jpg

Pa sam ocrtao gdje da ostavim "uši", e sad možda sam mogao iskoristiti i ove postojeće rupe ali nisam jer je brusilica bila brža od pameti :osmeh:.
slike-045.jpg

slike-047.jpg

slike-049.jpg

A proba ide večeras ako Bog da. Ne znam kako će biti kuvati manju količinu u velikom kotliću ali vidićemo.
 
Ja sam vec video da stavjaju kupus u ovciji gulas navodno pokupi masnocu.

Provalio sam zasto se stavlja kupus kada se kuva gulas od ovcetine ili mesa koje ima specifican miris. Jos stariji ljudi od mene:osmeh: mi rekli da kupus izvlaci taj specificni miris mesa. Ako se kuva supa od curetine onda se stavi 2-3 lista kupusa da apsorbuje specifican miris curetine. Zato su sigurno i oni u onaj kotlic gurnuli celu glavicu kupusa.
 
Moja ekipa je za vikend bila baš aktivna, prvo neka dzigarica na kiselo u petak, a u nedelju gulaš od divljeg zeca. Gemišt naravno, a lepine ispod sača. Inače kotlić je fenomenalan ko ima priliku da nabavi ovo bure i sam se malo poigra nekih pola sata neće se pokajati siguran sam.
Malo nam je dimilo u kući sa ognjištem, ali u toku je izrada nape sa ventilatorom pa ako bude radilo možda se bude kuvalo idući vikend i petak i subotu i nedelju kako smo počeli...:osmeh:.
 
Hajde dajte neki dobar recept za riblju čorbu?
Ja sam napravio tronožac u subotu, od kovane šipke 12x12mm gore mješač. Pošto mi je kotlić od pivskog bureta malo su mi noge tronošca velike oko 135cm ali šta je tu je.
Malo da oživimo ovu temu.
 
Evo ovako ukratko
Paprikas za 4 osobe, riba po zelji ja cu da napisem za sarana
Po osobi stavljas 0,5 kg ribe i 7 dl vode, 200 g luka cetri kasike paprike(za skroz slatki paprikas,za malo ljuci 3 slatke i 1 ljute za ljuti pola-pola 2 ljute 2 slatke)
Bitno da pre kuvanja ribu usolis i prelijes sa 2dl paradajza i da odstoji 15-tak minuta.Kad prokuva dodas papriku i mozes pola dodatka za riblju corbu(ja ga stavljam meni je nekako bolje upotpuni mi ukus) i kuvas 30 minuta,ne duze.2 suve feferone.Drva mekana,vrba.Vremenom ces hteti da kombinujes ribu,meni je nejbolje saran i terpan(njega ubacis 20 min pred kraj)mada mi svaka kombinacija pase.
E to ti je razmera koje se ja drzim.Prijatno



 
Poslednja izmena:
Oprema danas napravljena, zamolio bih kolege ako imaju za svinjski ili teleci ili pak kombinaciju oba gulasa neka ostave recept da isprobam kotliče.

www.dodaj.rs
[/URL] &
img0194.jpg
 
Evo kako majstor Vladan kuva takmicarsku corbu. Ono sa sircetom na kraju moze a i ne mora, zavisi od ukusa:

 
Nesto nam tema zamrla, evo jedan lep recept za juneci gulas. Prvom prilikom cu ga isprobati:

 
Davno sam naisao na neki recept za kotlic u koji se izmedju ostalog stavlja i feta sir.
Ne mogu da se setim sta i kako ide, da li je nekom poznat?
 
Ovu varijantu sa dodavanjem sira do sada nisam čuo, ne znam kako bi to uticalo na kraju na ukus.
 
Dobro jutro Miroslave, ja vec godinama jedem paprikas u koji je stavljena gorka(crna) cokolada. Ja isto stavljam u paprikas gorku(crnu) cokoladu.
 
To se daje u paprikase i gulase od divljaci i od crvenog mesa a kao sto kasicica neceg ili decilitar neceg poboljsava ukus tako i ova cokolada isto ima svoj udeo kod paprikasa ili gulasa. Sve su to finese koje uticu na ukus i boju.:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh