Sušenje voća

Odg: Sušara za voće

Koliko ja znam na početku sušenja ide niža temperatura, pa kako pada % vlage tako se postepeno povećava temperatura. Jesam li u pravu?
Gledao sam onaj sajt, sad mi je jasnije kako izgleda i funkcioniše ::super::
 
Odg: Sušara za voće

janez je napisao(la):
moja još nije završena (fali mi grijać).
Taman dobro, :cao: Na 1. slici nevalja sto je ventilator manji od grejaca.
Za grejac najprakticnije upotrebiti kalorifer.
Grejace vezes redno i dobijas snagu od 500W jak a ne vreo vetar
 
Odg: Sušara za voće

Тако слично сам ја замишљао да направим сушару али у кутији од замрзивача. У овом примеру је страшно велики губитак топлоте.
 
Odg: Sušara za voće

Milance nemas gubitaka,sto onozdo uduvas toplog vazduha to gore MORA odmah otici!
Zamisli sta bi se desilo sa vocem u uslovima povisene vlage i temperature.
Nesmemo mesati termicku obradu sa susenjem.
 
Odg: Sušara za voće

Ја опет о мом кућишту замрзивача -сушари. Мислио сам правити одушке за влагу негде при врху кутије. Ишао сам на сајт што нам је Јанез дао. Код тих сушара је страшно велики губитак топлоте, оне имају утрошак око 1 Е на сат само за струју. Где је ту економска исплативост ? Пошто је њима сушено воће ? Конструкција је добра, само фали изолација. :ideja:
 
Odg: Sušara za voće

nisam al jesm yuzna pruga

zao mi je ljudi koji pokusavaju da urade nesto normano i onda naidje neki indijanac kao ti
(to shvati kao kompliment) koli im objasnjava kako je to normalno susiti voce na struju
 
Odg: Sušara za voće

Дајем само предлог а до следеће сезоне направићемо ми заједно праву сушару. После ових пар коментара паде ми на памет да се нпр. зидови изнутра обложе са неким материјалом који акумулира топлоту, нешто као бибер цреп и слично. Нема ту леба ако сушара буде радила на струју.
 
Odg: Sušara za voće

Naravnoda nema. ja sam napravio kombinaciju grejanja tople vode i susenja voca.

najobicniji sanduk od letava 2x5 duzine 2m visine 1.5m i sirine 60cm. U jednoj polovini su cetri bureta od po 50 litara za grejanje tople vode pod pritiskom a u drugoj police za susenje. Skalamerija je pokrivena lexanom i oblozena obicnim najlonom zasada, planiram da je celu zatvorim lexanom kad se steknu uslovi :) U delu u kojem se susi su vrata isto od letava i duplog najlona sa stiroporom izmedju.
Na gornjem i donjem delu su otvori za vetrenje sa mrezicom. Posto se sve to nalazi na krovu cesme planiram da stavim i neki reflektor mozda ogledala ili al foliju da jos malo nabudzim temperaturu.
U zavisnosti od vremena treba manje od nedelju dana za susenje jabuke.
 
Odg: Sušara za voće

Ајде сликај па да видимо како изгледа. :bravo:
 
Odg: sušenje voća

МИЛАН je napisao(la):
Да ли је неко пробао у замрзивач стојећи да убаци полице од жице за сушење, а доле мали вентилатор, грејач и термостат ? Ја озбиљно размишљам да то урадим од неког старог расходованог замрзивача. Може да буде и лежећи само га усправиш.

Jesi li napravio sušaru od starog zamrzivača, ja imam 1 pokvareni pa bi mogao da iskoristim .
 
Odg: sušenje voća

Ma нисам, немам времена. Мислим да ћу у јуну покушати...
 
i ja imam jedan zamrzivac od kojeg hocu to sve da napravim ali ne znam koji treba da bude ispust za vazduh, koliko treba da ispusta vazduh, samo treba izbusiti nekoliko rupa ili...
 
Veliki pozdrav od mene, tek sad sam se uključio i video šta Vas muči.
Po pitanju sušara mogu puno da vam pomognem jer projektujem i proizvodim sušare malih i velikih kapaciteta, klasične, solarne, kakve god Vas interesuju.
 
Alexxx je napisao(la):
Veliki pozdrav od mene, tek sad sam se uključio i video šta Vas muči.
Po pitanju sušara mogu puno da vam pomognem jer projektujem i proizvodim sušare malih i velikih kapaciteta, klasične, solarne, kakve god Vas interesuju.
Mala jeftina i za svoje potrebe sušara. Znači za početak neka ideja. Naravno besplatna :haha:
 
Alexxx je napisao(la):
Veliki pozdrav od mene, tek sad sam se uključio i video šta Vas muči.
Po pitanju sušara mogu puno da vam pomognem jer projektujem i proizvodim sušare malih i velikih kapaciteta, klasične, solarne, kakve god Vas interesuju.
Дај да видимо слике шта нудиш од малих капацитета и соларне и класичне. Или нам помози или нам продај.
 
Evo kako može da se napravi solarna sušara sa malo novaca

w9yayt.jpg


Stavio sam običan najlon koji je već bio star pa se naravno raspao zimus. Sada se razmišljam da stavim ili lexan ili polikarbonat foliju. Uglavnom ovde može da stane desetak kila jabuke i osuši se za nedelju dana. Pored je solarni bojler 4x50 litara koji održava temperaturu i noću da se ne pojavi kondenz. Planiram i da stavim reflektujuću površinu na krov da pojačam malo grejanje, stari CDovi su dobra fora samo da smislim na šta da ih zalepim ili zakucam.
 
Дај да видимо слике шта нудиш од малих капацитета и соларне и класичне. Или нам помози или нам продај.
[/quote]
Nažalost slike trenutno nemam, postaviću ih za par dana. Sušare zavise od kapaciteta i sirovine koju želite da sušite. U toku dana ću postaviti skicu jedne jeftine solarne sušare koju svako može da napravi uz malo majstorstva. :cool:
 
Nazad
Vrh