Sušenje voća

S

seno

Guest
kako se suši voće
ima lineko projekat za izgradnju sušare za voće

1_261954991_EatingWell_Dehydrating_Guide_Alli_377.jpg
 
Poslednja izmena od urednika:
Odg: sušenje voća

Ovo je najjednostavnija susara koja radi.
U njoj moze da se susi lekovito bilje, voce , pecurke...
Vazno je da temperatura vazduha ne bude veca od 50°C. U poslednje vreme citam da neki preporucuju do 60°C.
Sa 50 znam da ne dolazi do " kuvanja" i da se dobije ispravan proizvod!
Gajbice sa vocem, biljem ili pecurkama se sloze kao na slici i pokriju folijom. Ono crveno na crtezu je obican kalorifer. Najcesce imaju trostepeni prekidac.
1- samo ventilator
2- ventilator + 1. stepen grejanja i taj se obicno koristi
3.- ventilator + 2. stepen grejanja

Ko se razume u struju moze i to preporucujem , da ugradi termostat koji se okaci na gajbice sa strane gde je kalorifer. Preko tog termostata se iskljucuje grejac u slucaju da temp poraste 50+°C a ventilator stalno radi.
Posto je susenje sezonzki posao za one koji nemaju vise vrsta voca koje stize jedno za drugim kroz celu sezonu. ovakva susara ili vise njih mogu da zavrse posao.
Ovo je idejna skica a svako moze da napravi kako mu odgovara. Npr cesto treba nasuti zemlju na donju ivicu najlona da se najlon ne bi odizao i vazduh izlazio ....i sl.
 
Odg: sušenje voća

Da li neko ima iskustva sa ovakvom susarom? Da li je neko isprobao ovo?

Vidim da ovde ima ljudi koji se razumeju u ovu tematiku. Moze li ovde da se kaze nesto vise o susarama, posebno za povrce...
Interesuju me neke koje bi mi posluzile za pokretanje manje "proizvodnje" zacina (posebno mlevene i tucane paprike), a mozda i za sljivu...
To znaci neke (sto) jeftinije i manjeg kapaciteta, za pocetak... :osmeh:

Unapred se zahvaljujem na svakom odgovoru!!!
 
Odg: sušenje voća

zdravo sale , svet je mali . pa sta znam da se niko ne naljuti ali mi ovo ne izgleda ozbiljno bar ne za neku intezivniju proizvodnju. skoro sve susare su univerzalne i mozes u njima susiti i voce i povrce ,mozes ih grejati na drva,elektricnom energijom ili gas bar se takve kod nas proizvode , ja sam se pre par godina raspitivao i najevtinije je naci kod nekog privatnika tada je kompletna susara kapaciteta 1600 kg kostala 8 000 dm dok je u kraljevu slicna kostala 16 000 ali od firme. mada kada budes video kako to izgleda siguran sam da ako znas da varis mozes i sam da odradis :osmeh: naravno ako ti prvo iseku metal u "boss compani"
pozdrav
 
Odg: sušenje voća

Pozdrav za zemljaka.... :ppozdrav:

Ja sam i razmisljao o nekoj polu-improvizovanoj za pocetak... Problem je sto ne znam nikoga ko zna to da napravi, a i ne mogu da nadjem neki nacrt... Slab sam ja sa varenjem, ali "imam ljude"... :haha:
 
Odg: sušenje voća

ja sam bio u jezevici to je selo kod cacka tu mozes da pogledas susaru na struju ili odi do mesta cumic tamo ima slicna susara raspitas se u selu ko ima susaru i oni ce te uputiti. a cuo sam da neko iz jasike ima nameru da nabavi susaru ili da susi sljive neznam trenutno dokle je stigao sa tom idejom, tebi je to preko mosta pa se raspitaj. pozdrav.
 
Sušara za voće

Ima neko vreme kako razmišljam o nabavci sušare i proizvodnji sušenog voća. E sad zdravo mlogo sam se raspitivao jedno dve godine, ali nikako nisam uspeo da dođem do informacija koje bi prelomile da krenem u posao.
Razmišljao sam o kajsiji, ali znate kako je jedne godine rodi druge ne rodi, pa uvoz sušene kajsije nemože se postići ta cena itd. Uglavnom, interesuje me da li je neko imao prilike negde da vidi neku sušaru u radu, da pita kolika su početna ulaganja, da li baš svaka kajsija, jabuka, šljiva...može da se suši, šta će biti problemi prve godine itd. Ako neko bilo šta zna ili zna nekoga ko zna o sušarama neka objavi.
Konkretno interesuje me sušara za voće koja će raditi cele godine, znači koji je to kapacitet sušare i da li je to uopšte izvodljivo u praksi. To mi je važno jer teorijski znam otprilike i sve lepo izgleda, nedostaje mi iskustvo!

Edit by Branko: tema prebačena iz dela foruma Caffe
 
Odg: sušenje voća

Да ли је неко пробао у замрзивач стојећи да убаци полице од жице за сушење, а доле мали вентилатор, грејач и термостат ? Ја озбиљно размишљам да то урадим од неког старог расходованог замрзивача. Може да буде и лежећи само га усправиш.
 
Odg: Sušara za voće

zdravo svima, nova sam na forumu i jos uvek se ne snalazim najbojle-molim za strpljenje.
Za sada pregledah dobar deo tema i prijatno sm iznenadjena. Svaka cast!
Imam par nedoumica, mozda ih neko od vas moze resiti: kao podkulturu za orah-sejanac odlucila sam se za kajsiju, pripremila sve i onda nastaju muke, koje kajsije uzeti?
Od kajsija kalemljenih na visoko jedino sto sam uspela da nadjem su par rasadnika u Vojvodini i svima je intermedijer Stenlej, druge intermedijere niko ne radi a cena ovih sto sam nasla je i do 2,5 puta veca od sadnica kajsije kalemljenih na dzanarici. Elem moje pitanje da li ovoliko vece ulaganje znaci i proporcionalno vecu sigurnost ( apopleksija i prolecno izmrzavanje ), ili je i ovo samo jos jedan primer one stare "...ovce su za sisanje..."
Post je spojen: [time]1258657920[/time]
_________________________________________________
izvinjenje, nije mi jasno kome namenjujem nove teme, pa je predhodna poruka otisla kao odgovor na susaru za voce.. :sta:
 
Odg: Sušara za voće

Јел има неко нацрт или неки предлог за сушару за кућне потребе. Ја сам мислио да идуће године направим сушару од неког кућишта старог замрзивача. Убацим му неки слаб грејач, вентилатор и термостат, и полице на сваких десетак сантиметара...
 
Odg: Sušara za voće

Za kucnu upotrebu je sasvim dovoljna i najednostavnija solarna susara. mozes da nadjes razne konstrukcije na netu a ima i nekih proizvodjaca kod nas. Ja sam ove godine susio sljive i jabuke na suncu.
 
Odg: Sušara za voće

Сушим и ја на црепаној пећи ал није то то. Јел имаш адресе од нацрта ?
 
Odg: Sušara za voće

Pozdrav svima na vašom forumu. Prvo se izvinjavam jer loše govorim Srpski, bio sam malo premlađi da bi išao na 'jednogodišni kurz srbo-hrvatskog jezika u jna', ako vam smetam bacite me sa foruma.
A sad sušara za voće: Na sliki ima kapacite od 10 kg, dole vidi se grijač i ventilator, a voće stavi se u 3 okvire, na vrh dođe poklopac sa malo rupo gde izlazi kondenz. Svi metalni djelovi su od rost frei lima. Ako ima interesa možem stavit još kaku sliku.
 
Poslednja izmena od urednika:
Odg: Sušara za voće

Dobro nam dosao :cool: ::vino:: ::vino:: ::vino:: Iskustvo nema granice :cao:
Sam si ovo napravio?
 
Odg: Sušara za voće

Budi pozdravljen Janez


Izum ti je super....bas sam gledala za susaru ( najvise su iz Kine )

Evo jedan pozdrav s juga ( Makedonija ) :cool:
 
Odg: Sušara za voće

Daj brate slovenac još koju sliku. Za jezik ne brini ima ih dosta kojima je srpski maternji pa ga ne govore (i ne pišu) ništa bolje :haha:
 
Odg: Sušara za voće

Ove sušare rad jedna firma (http://www.lerra.si/), al su skupe. Ova na slici je stariji model kojeg imam u najemu, jer moja još nije završena (fali mi grijać). Na sliki vidi se, da nije to baš neki 'high tec', elektro elemente dobi se v svakome starijem štednjaku. U predhodni poruki zaboravio sam tehnićke karakteristike, u sušari je grijać od 400w a motor je od 35w.



Post je spojen: [time]1259702349[/time]
_________________________________________________
Slika elektronike:


@milan, @nebojsa, koje slike (detajli) vaju interesuju?
 
Poslednja izmena od urednika:
Odg: Sušara za voće

Hvala, Janez.
Može jedna slika sklopljene sušare, da vidimo kako izgleda kompletna, i možda još jedna slika elektronike iz drugog ugla (meni baš neće pomoći ni šemu da mi nacrtaš :haha: ali nekom verovatno hoće)
Šta ti konkretno sušiš i koliko vremena treba za tih 10 kg?
 
Odg: Sušara za voće

Sušim jabuku, krušku, šljivu, kaki(slo), tikvice, paradajz (bez mekog dela). Vreme sušenja zavisi od količine vode u voću i temperature koju postaviš. Treba 1-2 dana. (kod paradajza valda neide 10 kg ).
 
Nazad
Vrh