Racunica u ishrani bikova

zombie_666

Ovo sto je kolega napisao ima smisla, jer nije konkurentan sa malom kolicinom hrane(kukuruza) na trzistu j tesko mu doci do kupca itd.Ali prica koja se provlaci o racunanju utrosenog repromaterijala bez racunanja trzisne cene stvarno nema smisla to je proizvodna cena,cemu onda proizvoditi kukuruz ispada kao da smo prodali repromaterijal utrosen u zemlju,mora se racunati trzisna cena,za livadu de mozda ne uspeva nesto drugo produktivnije je druga prica,kao i za slamu koju realno i ne mozemo prodati niti ona ima neku vrednost,mozda se moze prodati koja bala ali neka veca kolicina nema sanse i tu se moze izvesti racun sa naftom,manilom itd.I po meni u ovakvim slucajevima i treba drzati nesto stoke kako bi se zaokruzila cela prica i ispaltivost postoji, ali ukoliko imamo neku povrsinu vecu na kojoj mozemo ostvariti punu produktivnost i sad hocemo da drzimo bikove jer to radi jos neko onda je to sasvim drugo, mislim da nema smisla.


 
Poslednja izmena:
Gledajuci ekonomski aspekt tova bikova,mislim da svaki odgajivac treba da bude fleksibilan...uostalom kao i usvakom drugom biznisu...Ako smo spremni da ne menjamo nista,i iz godine u godinu se trudimo da poslujemo na jednak nacin,moramo biti spremni na to da nas profit oscilira..Jednostavno,nije isto ako tovimo bikove u sezoni kada ce cena kukuruza biti 10 din/kg,i kada je bila pre par godina 27...Da bi se poslovalo uspesno,jednostavno mora da se prati trziste,i na osnovu toga da se donose odluke...Ova godina ce za tov bikova biti odlicna...

- - - - - - - - - -

A ta prica,ja sam mali poljoprivrednik,kako bude,bice,odavno vise ne pije vodu...Tako vise ne moze da se radi,ne samo u poljoprivredi!
 
Pozdrav
Je li tovite vi u Laktasima bikove ?

- - - - - - - - - -



Hvala na pojasnjenju ?
Jos me zanima, kako ide prodaja bikova ? Da li je tesko prodati bika, i moze li se prodati cijeli turnus od jednom ili pojedinacno moras ganjati nakupce ?

Nema na čemu,tu smo da se pomažemo i dijelimo iskustva. Prodaja ide bez problema, imam redovne kupce koji uzimaju cijeli turnus odjednom. Obično idu ili u Sarajevo u ćevape (tamo vole da kupuju žive bikove i bukvalno cijeli bik ide u ćevape, sarajlije imaju novca i hoće da znaju šta jedu) ili odu na Kosovo. Jednog bika od 886kg su uzeli Šiptari za svadbu, došli sa ovim mojim trgovcima da ga vide i kupili njega zasebno (odvezeni su svi odjednom naravno) jer im je trebao što je moguće veći bik za roštilj, htjeli da ga peku cijelog a ja jedini u okolini držim tako velike bikove, svi drugi prodaju sa maks. 600kg pa i manje.


@Igordulić

Potpuno se slažem s tobom. KOličina hrane koju proizvodim nije dovoljno velika da bih mogao da se pojavim na tržištu kao neki faktor a opet dovoljno je velika da imam izobilje hrane iako nemam veliku površinu zemlje. Cijena hrane može drastično da varira. Prije par godina prodao sam 10 tona kukuruza viška za 250 eura po toni a ove godine imam 14 tona viška i ne mogu uopšte da ga prodam. Stoka je, baš kao što kažeš, neki "amortizer" preko kojeg može da zaokruži priča i podnesu takva variranja cijene hrane. Na primjer, spomenuta slama je sama po sebi beskorisna (niko je neće) ali sa stokom od nje dobiješ stajnjak koji ima neprocjenjivu vrijednost. Kukuruz je jedne godine ekstremno skup i tada je tov bikova već manje isplativ (lakše i brže se dodje do novca ako prodaš kukuruz) ali šta raditi sa njim kada je godina ovakva? Bez stoke bih ja lično potpuno propao jer imam robu a nemam kupca. Bikovi se uvijek prodaju bez problema (uvijek će biti bogatih koji mogu i hoće da jedu dobro meso) po vrlo stabilnoj cijeni (godinama ne pada ispod 2 EUR/kg).
 
igordulic@ varas se druze, ako proizvodis kukuruz za prodaju sta ces tad racunati? Racunaces nabavku repromaterijala potrebnog za proizvodnju tog kukuruza, amortizacija masina,cena rada i onda dobijes koliko je bilo tvoje ulaganje po kilogramu kukuruza i koliko imas dobiti u odnosu na trzisnu vrednost.
Radim u firmi slicne poslove i imamo ljude koji se posebno bave tim kalkulacijama i verujte ljudi uopste ne ide tako.
Na primer hoces da proizvodis bikove (to je tvoj proiyvod) i sad da bi napravio te bikove (utovio) kupujes hranu i sad na osnovu kupljene hrane proracunavas kolika je isplativost proizvodnje tih bikova.
E sad kad proizvodis bikove (tovis) , a sam proizvodis hranu e onda racunas po kojoj ceni si proizveo hranu i naravno ako prodas bikove po ceni po kojoj si prodao kad si kupovao hranu onda ces imati vecu dobit ili tad si cak i u mogucnosti da spustis malo cenu nego konkurencija jer si manje novca utrosio na nabavku (proizvodnju) hrane.
Bikovi su vas proizvod, ili vase firme, gazdinstva, i sve sto mozete da proizvedete (hranu) vi kao firma onda se to drugacije racuna ne po trzisnoj vrednosti nego po ceni rada i utrosenog repromaterijala za tu proizvodnju.
Nadam, se da smo se razumeli :ppozdrav:
 
@borko jagodinac
Nikako ne mogu da prihvatim da kod cene hrane se racuna proizvodna cena kukuruza (sticajem okolnosti, sada je prodajna i proizvodna skoro jedno te isto:osmeh:). Valjda je sustina tov svinja, bikova, drzanja krava za mleko itd, da kroz njih malko zaradis u smislu da tvoj kukuruz dobije na ceni. Za cenu kostanja mozemo racunati bale slame ili sena. Kod nas slama ne treba nikome, a i livade pod senom se ne eksploatisu koliko bi mogle.

Zombijev nacin razmisljanja je ok, jer nema trziste za zitarice i kabastu hranu. Ja npr mogu da prodam neogranicene kolicine kukuruza i sto bih se ja zezao sa tovom, kad ovako daleko manje radim i ne snosim rizik uginuca?
 
@borko jagodinac
Nikako ne mogu da prihvatim da kod cene hrane se racuna proizvodna cena kukuruza (sticajem okolnosti, sada je prodajna i proizvodna skoro jedno te isto:osmeh:). Valjda je sustina tov svinja, bikova, drzanja krava za mleko itd, da kroz njih malko zaradis u smislu da tvoj kukuruz dobije na ceni. Za cenu kostanja mozemo racunati bale slame ili sena. Kod nas slama ne treba nikome, a i livade pod senom se ne eksploatisu koliko bi mogle.

Zombijev nacin razmisljanja je ok, jer nema trziste za zitarice i kabastu hranu. Ja npr mogu da prodam neogranicene kolicine kukuruza i sto bih se ja zezao sa tovom, kad ovako daleko manje radim i ne snosim rizik uginuca?


Ali ti proizvodis kukuruz za prodaju i ti racunas koliko si ulozio i koliko si dobio kad si prodao taj kukuruz, a kod tova ne moze tako da se racuna nikako.
 
Ja se u potpunosti slazem sa @borko jagodinac, i sam se bavim tovom bikova i ratarstvom.Nekazem da niste u pravu sto se tice cene hrane,ali je u potpunosti tacno to sto kaze Borko jer ako cemo racunati i cenu hrane koja nije uvek ista,varira i to puno pa cenu naseg ulozenog vremena,tj dnevnicu ne dobija se realan prikaz ispaltivosti drzanja stoke.Dnevnicu svoju ne mozes racunati jer ipak radis efektno ceo dan oko stoke vec imas i neke druge poslove koje obavljas ukljucujuci i neki sat odmora preko dana i td...Po ovoj logici ispada da je najbolje biti nadnicar,recimo dva clana porodice mesecno nek rade svako po 25 dana x20e dnevnica ispada da zarade 1000e mesecno sto uopste nije tacno iako terotski to tako ispada.Ja licno bikove drzim zbog sigurnog priliva kapitala,cena je maltene konstantna vec duzi niz godina,zna se u kom periodu godine je cena maksimalna a to je kraj avgusta pa do sredine ili kraja oktobra,tako da uvek gledam u tom periodu da najvise bikova isporucim klanici.U rataskoj proizvodnji to nije bas tako,cesto cena varira i ako nemas neki drugi vid zarade cesto budes prinudjen da prodajes svoju robu po toj ceni koja tad vlada na trzistu jer ti je novac potreban pa ispadne da ti je zarada nikakva i da si radio za natkupce i preradjivace.Uzmimo primer zadnje 5 godine kakav je odnos cena na kukuruzu ulozeno-dobijeno 2010-2011godina cena 25-28din a zadnje dve godine cena je jedva dostizala 22 din,a gorivo i repromaterijal je znatno poskupeo.Meni stoka omogucava da uvek sacekam povoljnu cenu ratarskih proizvoda samim tim i zarada na ratastvu je veca.Svako ima neku svoju racunicu,po meni licnio za srednja gazdinsta do 50h je najbolja kombinacija i stocartvo i ratarstvo jer uvek imas odredjenu finansijsku sigurnost.Za cisto bavljenje ratarstvom su potrebne velike povrsine (50h pa navise)i dobra mehanizacija koja ce ti masimalno pojeftiniti samu cenu proizvodnje,skladisni prostori i mnogi drugi faktori,za sta realno polovina poljoprivednika u srbiji nije sposobno...
 
Sad ispada da treba da postoje dve otkupne cene bikova. Jedna za one koji sami proizvode hranu i druga za one koji hranu kupuju. Sam proizvodim svu hranu za tov i ta hrana ima trzisnu cenu i po toj trzisnoj ceni ona mora uci u kalkujaciju cene gotovih bikova. Licni je izbor da li ce se viskovi hrane proturiti kroz stoku ili ce se odmah prodati. Mislim da se vi koji kupujete hranu vodite pograsnom logikom. Kao kad bi vam ja rekao da ste u prednosti jer mozete periodicno da kupujete hranu po tonu kukuruza i 100 bala deteline, a proizvodjac proizvede hranu i taj kapital drzi zarobljen godinu dana za sve vreme tova.
 
I Borko i Bojcetic su u pravu,razlika je u tome sto Bojcetic ima prodaju tog kukuruza koji proizvede,tj sigurnog kupca,dok mi ovde u centralnoj srbiji nemamo takvu mogucnost,ove mozes prodavati kukuruz na dzak,pa tre zakine ovaj ,pa onaj,i tako prodajes robu cele godine,zato je sigurnije tu hranu uloziti u tov bikova ili svinja i lakse je prodati taj proizvod,uzmes pare na kup i ajmo ponovo u krug....Jos jedan od razloga je taj sto mi ovde radimo na malim parcelama,da se tako izrazim smesnim,ali takvo je stanje ovde,nismo kunkurentni na trzistu,e sad kad bi se mozda udruzilo par proizvodjaca zitarica mozda bi bilo neceg,ali to e prica za drugu temu,...Sve u svemu,vojvodjani imaju mnogo bolju mogucnost za prodaju svojih zitarica,dok mi iz centralnog dela zemlje to moramo da radimo preko tova raznih vrsta zivotinja iz prostog razloga jer nemamo ni otkupljivaca,a ni neku veliku kolicnu zitarica ...
 
Ma Borko je definitivno u pravu sto se tice nacina kalkulisanja troskova oko ishrane.Lepo kaze covek tako se i u firmama radi i jeste tako.Sad svako moze da izvodi neke svoje racunice za sebe,ima pravo na to.
Najbolje recimo kao kod mene sto covek ima 20,a mozda i vise bika i oni su non stop pusteni na ispasu.Ima ogradjene pasnjake gde oni celog dana pasu i samo im zimi daje seno,detelinu,slamu,mozda im ubaci malo i jarmu i to je to.Sve je njegovo i gotovo nista ga ne kosta i gotovo nikakav poso oko njih nema.Njemu je takoreci jedini trosak nabavka tih bikova,odnosno telaca.Jos ih cuva da budu veci od 550kg i razbija se covek od para,jedino sto ne mogu svi tako da cuvaju.
 
Ma Borko je definitivno u pravu sto se tice nacina kalkulisanja troskova oko ishrane.Lepo kaze covek tako se i u firmama radi i jeste tako.Sad svako moze da izvodi neke svoje racunice za sebe,ima pravo na to.
Najbolje recimo kao kod mene sto covek ima 20,a mozda i vise bika i oni su non stop pusteni na ispasu.Ima ogradjene pasnjake gde oni celog dana pasu i samo im zimi daje seno,detelinu,slamu,mozda im ubaci malo i jarmu i to je to.Sve je njegovo i gotovo nista ga ne kosta i gotovo nikakav poso oko njih nema.Njemu je takoreci jedini trosak nabavka tih bikova,odnosno telaca.Jos ih cuva da budu veci od 550kg i razbija se covek od para,jedino sto ne mogu svi tako da cuvaju.
Ovde je sustina:osmeh:

Lokalno neko ima idealne uslove za neki posao i naravno da ce ih iskoristiti, kao taj covek sa besplatnim tovom.

Ja racunam kako ja smatram da je ispravno i dok ne vidim neku opopljivu zaradu u drzanju bikova (stoke uopste) fokusiracu se na proizvodnju zitarica.
 
Mi imamo svoju telad pa ih prodajemo jer ne vidimo smisao u drzanju, u kalkulaciju ulazi roba koja je je danas na njivi a sutra ili kroz dva dana moze biti novac na racunu, lako se prodaje, livada nema koje se ne obradjuju,definitivno tamo gde ih ima i ako su u drzavnom vlasnistvu a ne placa se zakup i nikog ne interesuju ima smisla cak iako su u privatnom vlasnistvu a nema na njima profitabilne proizvodnje.Uz to vredi i svoj kukuruz ubaciti jer tu livadu mozes iskoristiti, jer na kukuruzu mozda gubis al livadu si prodo po dobroj ceni kad je ovako bezkorisna i ostvario dobit prakticno i na kukruuzu.
A to da se racuna dnevnica je prazna prica, to niko ne racuna u kalkulaciju , kao sto niko ne racuna ni cenu objekta u kom se drze bikovi itd.jer kad bi sve racunali onda bi se mnogo nervirali svi, ali kroz duzi niz godina ta dnevnica se pokaze kroz steceni kapital i ko je god radio i trudio se ako se osvrne oko sebe ima sta da vidi nisu to kule igradovi kao kod mafijasa ali je pristojno za normalan zivot, dok neko ko je radio za dnevnicu koju je potrosio na zivot i uzivajuci u njemu danas sutra nema skoro nista.
 
Sad ispada da treba da postoje dve otkupne cene bikova. Jedna za one koji sami proizvode hranu i druga za one koji hranu kupuju. Sam proizvodim svu hranu za tov i ta hrana ima trzisnu cenu i po toj trzisnoj ceni ona mora uci u kalkujaciju cene gotovih bikova. Licni je izbor da li ce se viskovi hrane proturiti kroz stoku ili ce se odmah prodati. Mislim da se vi koji kupujete hranu vodite pograsnom logikom. Kao kad bi vam ja rekao da ste u prednosti jer mozete periodicno da kupujete hranu po tonu kukuruza i 100 bala deteline, a proizvodjac proizvede hranu i taj kapital drzi zarobljen godinu dana za sve vreme tova.


Kolega prvo procitaj nesto sa razumevanjem pa onda komentarisi. Niko ne radi tako i nisi upravu.
 
Naravno kao i u vecini poslova, vidim da je sve do osobe koja se bavi takvim poslom i do njegovog gledanja uopste na poljoprivredu.
Postoje ljudi koji vole slobodu i da budu svoje gazde pa i onda kada nemaju velike koristi od tova bikova ili neceg drugog, a sa druge strane tu su i oni koji to cisto gledaju finansiski i oni su naravno protiv svakog rizika.
Ja ipak spadam u ovu prvu grupu, ljudi koji vole slobodu i svoj privatan posao, pa kako im Bog da.
Ocekivati neki stalni posao od drzave u nasoj zemlji je odavno misaona imenica.
Raditi kod privatnika je nista drugo nego muka i stres iz dana u dan
Onaj ko se zarobio u grad i radi u gradu prinudjen je da kupuje hranu.
Obicno ne zna sta kupuje, ljudi jedu sto im dopadne pod ruku, a bolnice i apoteka rade li ga rade.
Zar nije ljepse proizvoditi hranu koju ti neces morati kupovati, naravno nemora sve bukavlno ali neka smanjis kupovinu za 50% veliki je napredak, nego cekati zakasnjelu platu da bi sa njom trcao u najjeftiniji market i kupovao najjeftiniju salamu,pastetu,narezak,meso, neko voce, hljeb itd.
Kada sam ja isao u sredju skolu, 2004-2007, stocna pijaca u Banja luci je svakog utorka bila puna domace stoke. Danas je pusta.
Stocni fond unisten.
Ali niko od tih ljudi koji su kupovali i prodavali nije prestao jesti meso, nego je samo nastavio kupovati u mesnicama neku uvoznu robu.
Tada sam cuo da ljudi boluju od raka i drugih bolesti a danas ne znam covjeka koji ne poznaje covjeka koji nije tesko bolestan.
Uzrok bolesti nisu kafa, cigarete i ostali narkotici na prvom mijestu, oni zauzimanju neka niza mijesta.
Uzrok bolesti na prvom mijestu jeste LOSA ISHRANA.
A uzrok smrti, nije na prvom mijestu RAK,LEUKEMI,AUTOIMUNE BOLETI...
Uzrok smrti jeste boleti SRCA I KRVIH SUDOVA(visok pritisak,masnoca,secer)
Sta nam ovo govori ?
Vratimo se starom dobrom zanatu,proizvodnji hrane, budimo svoje gazde, manimo se onih koji nam stvaraju pritisak i daju nam mizernu platu.
Vratimo nasu domacu robu stoku i bilje na trziste.
Ozivimo stocni fond u srpskim zemljama.
Ako nikom drugom bice bolje nama, imacemo fizicki posao koji je vise nego potreban za odrzavanje zdravlja imacemo svoju hranu a ne neki AMERICKI GMO.

Sad ako sam dobro razumio ?
Tov bikova bi se najbolje ispaltio kada bi covjek imao svoje simental krave, recimo 20 krava.
Od tih krava musku teled ostavljao sebi za tov a i prodavao po potrebi. Zensku telad ostavljao za daljnju reprodukciju.
Sve drzao na otvorenom bez nekih skupih obijekata.
Proizvodio sam hranu za svu stoku ?
Mislim da je to sve izvodljivo, ako ne, volio bih cuti vasa pojasnjenje gdje grijesim...
 
Ja svu mušku telad prodajem jer u startu dobijem od 200-300E za telad od 2-3 nedelje.Tolika zarada ne može biti po utovljenom grlu (pod uslovom da se tov dobro završi).Do pre par godina sam tovio mušku telad.
Mogu samo da konstatujem da je tov bikova samo banka jer novac dođe na gromilu a o ekonomskoj isplativosti ne bih komentarisao.
 
Mogu samo da konstatujem da je tov bikova samo banka jer novac dođe na gromilu a o ekonomskoj isplativosti ne bih komentarisao.

Tako je Zorane, dobiješ velike pare na gomili, a u stvari ništa ne dobiješ. Bedno je da bikovi koštaju ispod 2e kg, ni tada nećeš biti u plusu, a kamoli sad kad ne možeš da ih prodaš za više od 1,95... ::sramota::
 
Procito sam ovu temu i smatram da bi je trebalo oziveti posle 7 godina.

teladi 500e
kukuruz 2 tx 17 285e
+ lucerka (ne znam koliko 1 bik moze pojesti za godinu dana)

Bik od 550 kg x 1,9e = 1045-785= 260e - koncentrat - lucerka + 10000 din od drzave.
 
50 bala lucerke, od 1500 do 1700 kg koncerata (100 kg za teladi ostalo za tov koncentrat) treba ti 50 bala slame po biku za prostirku to su troškovi za 400 kila prirasta, ako uzmes tele od 150 kg kad to sve pojede imace na kraju 550 kg. Subvencije ti pokriju troškove pasosa, papirologije goriva struje vode itd itd
 
Nazad
Vrh