Cene junadi i gotovih bikova

Kako se tu uklopite ako jedu realno skupu hranu? Bez silaze i obilje sena ja ne vidim racunicu.[/QUO
kad sam bio malo izgubio sam racunaljku zato sam seljak kad je pronadjem definitivno cu bataliti ovaj posao

- - - - - - - - - -

zezam se kod nas su skoro ljudi poceli da rade silazu ja nemam dvoriste jednog dana kad napravim veliku farmu od iparda.... lucerka dobro uspeva imam zemlju blizu sume nacionalnog parka, smem da sejem psenicu par godina pa lucerku i tako menjam zbog divljaci pa imam kvalitetnog sena itd E sad sa moje misljenje oko silaze koja je dobra stvar ali mi u srbiji koristimo silazu mesto sena uz dodatak koncentrata ne tovimo kao u evropi sa cistom silazom oni izvedu junad do 250 kila seno i koncentrat i onda postepeno uvode silazu odnosno tmr smesu 50 kg soje 40 kg prekrupe 10 kg premiksa sve to zamesaju i ubace na tonu silaze ili senaze i tako hrane bikove po 15 do 20 meseci do kilaze 700 kila i vise. mi trziste za takve bikove nemamo kod nas se traze bikovi tezine do 550 kila plafon 600 kg da su mladi odnosno da su rogovi kraci od usiju a vrat kao pcele da su izujedale takvi se najlakse prodaju i za Bosnu i za Kosovo i Crnu goru.Moje licno misljenje je da ce mo uvodjenjem silaze i tovnih rasa izgubiti trziste mi smo poznati po simentalcu mladom mesu svetle boje junadi hranjena bez silaze senom i koncetratom a idemo ka tome da proizvodimo starije bikove tamnijeg zrelijeg mesa a to ima u Brazilu i Americi koliko hoces i to dzabalesku odakle ovi nasi mangupi uvoze za preradu
 
Kako se tu uklopite ako jedu realno skupu hranu? Bez silaze i obilje sena ja ne vidim racunicu.

Ja nisam izgubio racunaljku kao kolega, ali mi se izgleda pokvarila. Takodje ne koristim silazu i trudicu se da tako ostane. Za mene je lucerka hrana broj 1, seno u nuzdi moze da posluzi kao zamena, a silaza je nuzno zlo. Proizvodna cena lucerke mi je 3 dinara po kg, a ni silaza ne izadje jeftinije, a o napredovanju od silaze u odnosu na lucerku ne bi pisao. Zimo gospodski bacim balu sa tavana i razresim u valov, nema odbacivanja snega, nema mrznjenja, nema guranja u kolicima po ledu... Za mojih 20-ak goveda jos uvek sam kadar da navucem suve hrane za zimu. Kad bude doslo do povecanja kupicu rolo presu, ali cu se i tada truditi da silazu ne koristim.
 
Mi smo ove godine prvi put napravili silazu,i to od loseg kukuruza i nije ispala najbolje,lucerke nemamo nista,trenutno jedu koncentrat sa de heus superom,treber,takvu silazu i kukurzovinu i goje se,kako ne znam ni sam.telad su od nasih krava.
 
Svaka cast, da ne ulazim u detalje, ja kako god racunao bala mi je skupa. Ali se slazem da je to ubedljivo najkvalitetnija varijanta i da meso posle takvog hranjenja (Marko je pisao to) je izuzetno.
 
Svaka cast, da ne ulazim u detalje, ja kako god racunao bala mi je skupa. Ali se slazem da je to ubedljivo najkvalitetnija varijanta i da meso posle takvog hranjenja (Marko je pisao to) je izuzetno.

Tebi proizvodna cena lucerke moze da bude jedino skuplja zbog arende, ali ti je isto tako i proizvodna cena silaze ( kukuruza) skuplja, mada je kod vas zemlja kvalitetnija, pa i mase ima vise. I u jednoj i u drugoj varijanti sam racunao utroseno gorivo i amortizaciju bez moje dnevnice. Silazu (seckani kukuruz) koristim samo avgust i septembar tako sto je donosim svaki dan.
 
Koliko prosecno imas bala (jos bolje je kilograma ako mozes nekako izracunati) po jednom jutru deteline?
 
Koliko prosecno imas bala (jos bolje je kilograma ako mozes nekako izracunati) po jednom jutru deteline?

Ove godine sa 86 ari luceriste u 4 ili 5 toj godini bilo je tacno 850 bala u 5 kosenja. I dodacu jos nesto,jest off topic al ajd. Ove godine najbolji profit sam ostvario prodavajuci baliranu detelinu. Veca racunica nego na bikovima,kukuruzu i psenici.
 
Naceo sam silazu pre desetak dana i lepo je jedu , samo duvaju i ne dizu glave pa je valda dobra . Videcu na dalje staze kako ce biti preko zime .
 
24252114_1584640091582604_922462770_n.jpg

24257637_1584640044915942_854458786_n.jpg

Natovario danas 6 komada 561 kg prosek 58% radman mesa izlaze 2,02 pare za 20 dana klanica Djurdjevic....
 
Nazad
Vrh