Cene junadi i gotovih bikova

A kvalitet teladi diskutabilan,bez da koga vredjam,naravno ima pravih domacina sa kvalitetnom stokom,kod mene ima ljudi sa dve krave,a kvalitetnije i vise vrede nego neko sto ima po 5-6grla u stali....
Genetika se mora pod hitno menjati i unaprediti pa da pricamo dalje....
 
Treba dosta hrabrosti za to Savo,mi do leta necemo uzimati novu telad(a mogli bi dokupiti par komada) dok ne vidimo sta ce biti sa cenom bikova do tada.
 
Ja sam takodje nostalgican prema tom poslu. Medjutim nikako se ne uklapam. Ispadne bolje ici u 2 zidarske dnevnice nego toviti godinu dana bika.
 
Tako dodje Bojane,ako cena teladi ne padne verovatno cemo 1 godinu toviti samo ove od nasih krava. Suludo mi je dati sada 600+ po glavi...jer casom se to okrene pa prodam bika za 900+
 
Onom visom cenom bikova samo je podignuta lestvica cene teladi koja se zadrzala visoko dok je cena bikova odavno pala, tako ce biti sve dok ne dodje ljudima iz guzice u glavu da na tom odnosu nema ama bas nikakve zarade I potraznja za teladima ne opadne.
 
Neznam kako je kod vas,ni kod nas ovi veći mljekari sa 50+ krava dosta jeftino prodaju telad od par dana starosti..ispod 300e i muski i zenski..samo je problem sto imaju vec rang listu i upisuju kad tko zove pa tako povratno zovu kada imaju telad.
 
Ima teladi ali svi hoće mušku.Ja bi možda prvi kupio neku junicu koja je iz mog domaćinstva ali retko ko kupuje pa dosta ostavljam za sebe.
 
Generalno je trenutno visoka cena teladi za tov.
I ja oprezno uzmem po neko grlo, ali se ne nadkupljujem.
Sa druge strane, vesti su da je ispunjena kvota za Tursku , pa ce verovatno nastaviti izvoz,
a i povecana je subvencija sa deset na 15 000 dinara po utovljenom grlu.
Ali, cena je cena i ona mora biti presudna u kalkulaciji. Cena bika - cena teleta - cena hrane pa vidi sta dobijas.
Subvencije ionako vec cekam vise od godinu dana, tako da na to uvo ne moze da se spava.
 
Jel neko tovario junad ovih dana? Nešto je utihnulo, ne javljaju se ni Trlić, ni Đurđević, niko...
 
Cena bikova definitivno u padu. Svratio danas do ovog mog lokalnog mesara,kaze bikovi od 2,1 do 2,2.
 
Пиче наши бикови сад у Србију се увозе,сад пошто Србија има јаче квоте него ми сад се довлачи и од нас и коље у Шиду па турцима.Док је прошле године била обрнута ситуација.
А и дебељаке из Семберије вози Трлић и Ђурђевић виђам камионе стално а и знам где товаре.
 
Predvidjeno u budzetu za narednu godinu.
Nije jos, ali verovatno ce tako biti.
To je ono iz Crnog Gruje - Moze bit' ,a i ne mora-
Ministar to iznosi gde god se pojavi , ali kad se malo osvrnemo i vidimo sta je on sve pricao od kad je na tom mestu ni 10% se nije ostvarilo.
Sto bi nas narod rekao -pas laje ,vetar nosi-....
Sta da rade sad ovi ljudi koji su prodali bikove posle 1.10.2018 ,hoce li od Januara verujuci ministrovim recima podnositi zahtev na 15000 ili po pravilniku na 10000.
A Januar je vec tu samo sto nije.
 
I ja danas natovario 6 komada 530 kila 58% radman Djurdjevicu,bila ugovorena cena pre 10 dana medjutim danas druga cena,Turci stali sa klanjem u ponedeljak i prica se da cena ide opet na 2e
 
Nazad
Vrh