Cene junadi i gotovih bikova

kod nas 150 kg- 600 e.
i da pojede jos toliko ( sa ostalim troskovima ) , za godinu dana moze da se uzme isto toliko, ako cena bude 2 e za bikove.
 
Kod nas isto poludili sa cijenama,junice 5 mjeseci (limousine,charolais)800e..junice godinu dana(limousine) 1500e..ima iznimaka,steone simentalke 1200e..bikovi 2e.
Telad od 5 dana muska od 400e-450e simentalska.. (ovo je dosta dugo ovako)
Junicama lete cijene u nebo..
 
Kod nas isto poludili sa cijenama,junice 5 mjeseci (limousine,charolais)800e..junice godinu dana(limousine) 1500e..ima iznimaka,steone simentalke 1200e..bikovi 2e.
Telad od 5 dana muska od 400e-450e simentalska.. (ovo je dosta dugo ovako)
Junicama lete cijene u nebo..

Kod nas tele, musko, simental, 5 dana - 300 e.
 
Na cenu yeladi imam nesto da kazem.... Svaka cas ljudima koji se ozbiljno bave govedarstvom i drze kvalitetne krave pa traze 300e za tele od 7dana,ali kad naletim na nekog ko ime dve krave u stali i obe su teske 900kg,a tele osemenjeno nekim ssemenom za junice i takav neko trazi neku cenu i nesto,e smuci mi se govedarstvo.... ne ponizavam nikog,ni onog sa dve krave,a ni onog sa 22, i ljude ne gledam kroz materijalni status,qli bre brale ako radis nesto bar se trudi na napredujes,a ne da nazadujes....a krivi su i veterinari,tovne rase kod nas,miseona imenica,...gazdi da i ne spominjes da mu time osemenis kravu...tako da dok prvo drzava ne krene da podstice odgajivace krava,nema ni nama kvalitetnog tova,hteo to da prizna neko ili ne...

Послато са TA-1021 уз помоћ Тапатока
 
Danas na auto puti prešao dva šlepera puni krupne stoke na pravcu od Niša ka BG..tablice od vicešampiona sveta u fudbalu..baš me začudilo da oni odavde izvlače robu...

Sent from my ASUS_Z012D using Tapatalk
 
a ko je danas lud da rizikuje kravu da mu ode na teljenju zbog krupnog teleta kad je ista cena za tele bilo da je rasno ili ne bitno je da je musko i crveno belo
 
A zašto se izbegava tov junica koje su u startu jeftinije i kada bi se proizvodnja uzgoja ženskih teladi raširila,stabilizovale bi se cene i ne bi mogao niko da vas ucenjuje jer bi porasla ponuda i samim tim pala cena.Bude u mnogim slučajevima junica bolja od bika.Ko je to radio taj razume šta govorim.Čak i ako je osemeniš dobiješ još više::novac::
 
Tovimo mi ali cesto budu losije pa kad se doda losija cena odgovor zasto ih izbegavaju ljudi je jasan,teladi ima sve manje i kod mene je daj sta das ako u ponudi ima zensko tele a ja imam para ja uzimam
 
Tele od 5 dana 450 evra?
Musko da simentalsko.ko da su od zlatnih bikova a i krava..
Kod nas tele, musko, simental, 5 dana - 300 e.

To je ok cijena..kod nas je za zensku telad ta cijena.
Ali sto kaze petar90,tu se veterinari rijesavaju sjemena kojeg su nabavili po par eura nekoliko stotina doza pa se rjesavaju svega..a bikovi imaju poznate mane kao tp i/ili fh2,no eto,tako je to.
Kod nas na oglasu svako hebeno tele koje se prodaje je vrhunske genetike,sve bajno krasno a imaju 2-3 krave u stali..
Da se razumijemo,imam i ja 2 junice,ali jos uvijek neznam sto je to dobra genetika..vise me interesira tovnost nego mlijecnost,ali nekome je krava koja daje 15litara mlijeka u trecoj laktaciji dobra krava,nekome je 25 litara onak solidna..kao i kod tova,nekome je super kad bika utovi za 18 mjeseci na 600kila (upravo od krava dobre genetike i bikova) a netko tu masu dostigne za 13 mjeseci..pa je zadovoljan..
 
A zašto se izbegava tov junica koje su u startu jeftinije i kada bi se proizvodnja uzgoja ženskih teladi raširila,stabilizovale bi se cene i ne bi mogao niko da vas ucenjuje jer bi porasla ponuda i samim tim pala cena.Bude u mnogim slučajevima junica bolja od bika.Ko je to radio taj razume šta govorim.Čak i ako je osemeniš dobiješ još više::novac::



tovijo sam ja junice,malo sporije napreduju i puno ih je teže prodati,a nisam hteo da semenim iz razloga da se nebi slučajno otelila kod mene u štali
 
Kod nas slabije hoce junice jer kazu da su vise lojave od bikova,...

Kolio sam ja upucen i tovne rase imamju bas sitnu telad pri teljenju,a taj gazda ako vec semeni kravu da bi prodao tele,onad bolje tovnom rasom,tad bi i junice lakse mogle da se tove i bikovi binpre stizalini mogla bi bolja cena se dostigne....

Nije bitno da li neko ima ktavu,dve ili petnest,ja kazem samo da je bitno da ima dobru genetiku i kvalitetno grlo,e sad ako udjemo u raspravu i krenemo da pricamo cime i kako to grlo treba hraniti,kako se brinuti o njemu,i stignemo do racunice da je sve to nerentabilno,e to je nesto drugo.....
Kod mene u okruzenju ima pprodica sa 300krava, nije to to,nije ni priblizno

Послато са TA-1021 уз помоћ Тапатока
 
Sve uredu..kod nas sad postaje popularan sustav krava-tele,a junice i telad iz tog sustava skupe ko vrag.
Sad koliko cujem dosta ljudi trazi steone junice,i sam ih trazim,ali dati 1500e za jednu mi nije bas jeftino..prije 2 mjeseca sam kupio 2 simentalke,trebale su obje biti steone,ali samo je jedna,drugu je veterinar osjemenio,platio sam ih 2000e obje..
 
Kod nas u Banatu ne mozes da kupis musko tele simentalca,ili i meleza da koliko toliko ima predispozicije za zov.Pre mesec dana proda li smo 5 bikova, pa umesto da kupimo 5-6novih teladi do sada uzeli 3.

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Sve uredu..kod nas sad postaje popularan sustav krava-tele,a junice i telad iz tog sustava skupe ko vrag.
Sad koliko cujem dosta ljudi trazi steone junice,i sam ih trazim,ali dati 1500e za jednu mi nije bas jeftino..prije 2 mjeseca sam kupio 2 simentalke,trebale su obje biti steone,ali samo je jedna,drugu je veterinar osjemenio,platio sam ih 2000e obje..
Eksperimentisu kod vas isto kao i kod nas ,pronalaze toplu vodu i otkrivaju rupu na saksiji.
Da smo bili pametni , sacuvali i unapredili ono sto smo imali s kraja 80-tih sad bi bili sila u ovom delu Evrope sto se govedarstva tice.
 
Poslednja izmena:
Slazem se..nas su ujeb*li IPARDI i slicni fondovi..uvaljivali su nam skupe kredite,skuoe izvodjace radova,skupu opremu jer kao fondovi sufinanciraju sve to..samo nitko nije subvencirao cijenu mlijeka..no to je druga tema..ja sam oduvijek zelio imati krave,sad sa 32 god sam kupio junice..nemogu do zemlje bez stoke,pa sam sada napokon uspio zbog stoke 4ha zemlje dobiti u zakup..
Kod nas bi bilo stoke da mladima ne smrdi stala.svi se pogospodili..svi bi neke aplikacije,kompjutere,mobilne..ali jos uvijek jedu meso,a ne nekakve cipove..ja uvijek idem po svom,pa iako je govedarstvo u banani,nadam se da cu kroz 7-8 god doci do 20ak krava + junice + telad,pa sta bude..gladan nebudem..
 
Nazad
Vrh