Šipak, Šipurak ili plod divlje ruže

Posadjen sipurak na dve parcele po 60 ari,na jednoj sam sadio 3x1,5m a na drugoj 4x2m..
bacen je stajnjak uz svaku sadnicu i vestak 6-12-24..otislo mi preko 2000 sadnica,u svakom slucaju zadovoljan,bice nesto slika uskoro..
 
Na 60 ari preko 2000 sadnica?To je otprilike 333 sadnice po dulumu-10 ari.U jednom razgovoru sa pomenutim Sinadinovićem dao mi je preporuku od nekih 160 sadnica na 10 ari,sad...ko će ga znati
 
Uglavnom zna,dugo se bavi sa ti,kako kaze i deda mu se bavio sipurkom...a nema tu neke velike nauke,ipak je to samo sipurak..trn je trn..samo sto je ovaj pitomi..
 
Dobar dan.koju vrstu sipka vredi kupiti? da li se moze sad da se sadi? koliko sadnica staje na 1 hektar?

- - - - - - - - - -

Gde se mogu kupiti dobre sadnice?
 
Hvala vam na odgovoru.Da li znate koja mehanizacija je potrebna da se preradi sipurak do kase i dzema?koliko kostaju i gde se mogu nabaviti?
 
Potrebna ti je pasirka koja se krece od 1000 do 10000 eura zavisi do kapaciteta i treba ti duplikator (500-1000eura) ili vakum uparivac(1000-3000eura).
Pozeljno je u pocetku tehnolog.
 
Ja danas bio u berbi šipurka, za čaj. Berem u flaše ,od pvc-a, od soka sa širokim grlićem...i to držim u zamrzivaču. Zimi kad je potrebno samo izvadiš flašu i "suneš" nekoliko komada u lonče i eto ti čaja...Naravno da šipak ne ide sam , pa dodam (isto tako spremljene) gloginje, trnjine i drenjine.
Problem je ove godine, što šipka ima vrlo malo i trebalo mi je jako puno vremena i kilometraže da napunim dve flaše. Naravno da sam birao sa raznih žbunova i sa raznih terena, jer na terenu ima mnogo različitih oblika, boja i veličine samih plodova , a i žbunova...Sve računam da svaki žbun donosi nešto novo , u korisnim supstancama, koji inače sadrže sami plodovi, u zavisnosti od tipa zemljišta gde raste.
Imam i dva žbuna pitomog šipka ( dobijenog od Vojvode) ali nije još rodio, mada mu je ovo druga godina...
 
Lepo @gangrad,a ja na jednoj parceli imam jako puno izniklih izdanaka sipaka,pa mi sine ideja da ih mogu ostaviti za svoje potrebe ima ih bas raznih oblika izmedju ostalog naidjem i na jedan koji se jako razlikuje od ostalih,umesto da bude duguljast on je bio okrugao i jako krupan,njega sam zabelezio i poceo da djubrim da jos bude bujniji,cak smo probali da ga i napelcujemo na drugo stablo i uspelo je.
 
Pa , ja sam i ove godine, brao plodove šipka za svoje potrebe , na isti način, kao i ranije...E, sad je rodio i moj pitomi šipak...Naime pre par godina sam dobio od jednog kolege dva žbuna...i rodili ove godine
Ali dosta rano te kad sam krenuo u berbu oni su skoro bili osušeni...no ubrao sam ih i ostavio da se dodatno osuše, pa ču ih koristiti za čaj...valjda ima nešto korisnoh u njima...
Da li su tako poranili zvog obog vremena ili im je to sortna karakteristika , ne znam...uglavnom mnogo ranije su sazreli, jer i danas ovi divlji okolo ima još čisto zelenih žbunova...
 
Hvala na odgovoru, mene zanima kakav je bio rod i plasman sa plantažnih površina… Valjda će se javiti još neko ko ima informacije - odgovore na moja pitanja…
 
U skoro godinu dana kasnije nema nijedne poruke....

Nadam se da će ova moja poruka probuditi šipurkaše da podele iskustva sa nama....

Mene zanima šipurak pa javite kako ide održavanje, prinosi, plasman....

Pozz


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nije skoro nego i vise od godinu dana

Послато са moto e5 play помоћу Тапатока
 
Nazad
Vrh