Traktori na parni pogon

savoris

Član
Učlanjen(a)
23 Feb 2009
Poruka
4.131
Lokacija
Ugljevik BiH
Znači traktori i ostala mehanicacija pogonjena parom

mene konkretno interesuje jeli neko od članova imao iskustva sa ovim strojevima
a u svakom slučaju me zanima kako se rukovalo sa tim mašinama

http://www.mojvideo.com/video-traktor-na-parni-pogon/8f0ca3e4eeb78bfc09f0

parni-traktor.jpg
 
Savo,princip rada motora ti je poznat,menjač je imao sa 1 brzinom,i išao istom brzinom i napred i nazad.Pogon je dobio na zadnji pogonski točak sa direktnim uzubljenjem.Sistem upravljanja je bio na lanac,koji je zaokretao prednji obrtanj.Koliko je to bilo precizno,mozes pretpostaviti.Koristio se kod nas,za oranje,trasport,vršidbu i pogon mlinova i pilana.Rukovanje je iziskivalo stalnu angažovanost vozača-mašiniste,tako da nije bilo baš lako.
 
a kako je se rukovalo sa njime , odnosno opsluživala mašina
znači koliko često se ložilo ? koliko ljudi je opsluživalo stroj ? koliko je mogao sa jednim loženjem da radi vremenski ?

baš me zanimaju ti praktični detalji , čisto onako iz radoznalosti jer me zanimaju takve jako stare mašine , odnosno ''pioniri mehanizacije''
 
a kako je se rukovalo sa njime , odnosno opsluživala mašina
znači koliko često se ložilo ? koliko ljudi je opsluživalo stroj ? koliko je mogao sa jednim loženjem da radi vremenski ?

baš me zanimaju ti praktični detalji , čisto onako iz radoznalosti jer me zanimaju takve jako stare mašine , odnosno ''pioniri mehanizacije''
Savo,bio je mašinista i pomoćnik,pomoćnik je ložio,podmazivao ležajeve radilice špric-kanticom,vodio računa o vodi i pritisku pare u kotlu itd.Glavni mašinista je vozio i popravljao eventualne kvarove.U vršaju kotao se ložio slamom,a u ostalim slučajevima drvima,pa i ugljem.Savo,parne mašine su se ložile u kontinuitetu i dodavalo se po potrebi,da bi se održao željeni pritisak pare u kotlu.Ti si možda malo pomešao pojmove,kod saugass,ili gasnih motora je bilo reči koliko može da izdrži sa jednim loženjem,tj.koliko može da napravi gasa :osmeh: Imaš u Bogatiću jednu samohodnu parnu mašinu,bila je MONTOYI na avataru :ppozdrav:
 
hvala čika boro , ali mene zanima šta su konkretno (kako) ti traktori radili , nigdje ne vidim način priključivanja oruđa ili nekog drugog radila
 
Orudja su vukli, a stacionarne masine su dobijale pogon putem kaisa i one velike remenice, na poslednjoj slici se vidi iza volana.
 
Plugove su često vukli na vitlo.
Ili su stavili na svaku stranu po jednu lokomobilu, ili je bio na jednoj strani čekrk.
 
Nazad
Vrh