Uvoz koza i ovaca

Tacno je tako.
Zabrana je prometa ovaca iz EU zbog pojave plavog jezika. Zabrana je za Hrvatsku, Srbiju kao i Bosnu i Hercegovinu.
Mi smo kupili prosle godine 80 grla i odustali smo od uvoza iskljucivo zbog pojave plavog jezika. U januaru 2008. godine smo bez problema uvozili priplodne ovce, osim sto je napravljeno 300 km duze relacije sto je kostalo 1100 EUR vise. U "Route Plan"-u koji izdaje Brisel jasno se definise ruta kojom se vozilo krece. Transport se ne moze vrsiti preko teritorija (distrihta) koje su opterecene bolestima sa OIE liste. http://www.oie.int/eng/en_index.htm
Vozilo mora imati putanju najmanje 30 km od distrihta, zbog toga se cak ponekad zna promeniti i zemlja kroz koju se transport obavlja.
Transport kosta oko 2 EUR (pun) i 1 EUR (prazan) po kilometru. Obracunava se tako jer je uvek povratni transport kraci (ne izbegava distrihte, i nema definisanu povratnu rutu) Cena transporta ulazi u kompletnu kalkulaciju i na nju se zaracunava PDV. Vrsioce transportnih usluga ne interesuje kolicina zivotinja u kamionu, njima je svedno da li voze jednu ili 300 zivotinja.
Ako nekog jos sta interesuje oko detalja uvoza neka slobodno pita.
 
Dobar dan svima!
Odakle si uvozio zivotinje Njegicu i koju rasu ovaca?
Ja sam proslog vikenda organizovao posetu nekoliko farmi koza i ovaca, za Fridu i neke odgajivace koza, u gornjoj Austriji i Bavarskoj.Obisli smo cetriri farme mlecnih koza od 120-180 grala,cetiri farme ovaca od 120-250 i u Bavarskoj obisli pet farme koza sa 150-280 koza.
Sve farme su novije gradnje,sa dobrim do odlicnim kvalitetom grla.Samo jedna nije bila slobodna od PseudTbc a sve su slobobne od CAE ,Bruceloze i S aureusa.Prosecna mlecnost koza u stadu je od 650 do 980 litara sa 290-300 laktacije s tim sto je na farmam gde je prosek bio nesto nizi ,bio veliki procenat prvojarki.Ja do sad nisam nesto bio upoznam u kozarsku proizvodnju ali je ovo bila odlicna stvar.Ako vas nesto posebno interesuje,mozete da pitate,ovo je bilo samo ukratko prepricano sat smo videli,.
Pozdravljam vas
_________________________________________________Post je spojen: [time]1235049026[/time]_________________________________________________
Oprosti Njegicu nisam dobro citao,grla si nabavio negde u Sep. srpskoj?
 
Miljko prijatelju,
Kad sledeci put organizujes odlazak na strucnu ekskurziju i posetu farmama u Evropi, obavesti i nas, jer ima zainetresovanih za putovanje i druzenje.
Kad treba da letite, vi se onda i nas setite.
 
Postovani Velimire,

nisam nikad radio uvoz u Srbiju iz Republike Srpske, samo sam uvozio iz EU u Republiku Srpsku.
Sigurno da postoje paralelne ili specijalne veze izmedju RS i RS. Posebna je kategorija reproduktivnog materijala, u odnosu zivotinja za klanje. U svakom slucaju predhodno opisane procedure su slicne, i zakonski propisi se uglavnom prepisuju. Siguran sam da Kancelarija za veterinu (ona odredjuje pravila, posebno za svaki uvoz) u Srbiji zna odgovore. Ako se ljudi iz RS lece u srbijanskim bolnicama, tj. obrazuju na fakultetima (primer veterina)
zasto da ne vaze analize krvi iz Srbije u RS i obratno (ako vaze za ljude, zasto ne bi vazile za zivotinje). A analize krvi iz EU ne vaze u RS. Moraju se raditi u karantinu po prispecu zivotinja na odrediste. Zamislite samo kakvo je to maltretiranje za zivotinje. Zivotinje provedu obicno sedam dana na relaciji stala prodavca-stala kupca. Sa namanje jednim pretovarom. Ja mislim da su u 2009. poostrili propise oko graviditeta (maksimuma) u paketu sa ovom elektronikom koja mora biti instalirana u vozilu (racunar belezi i kontrolise ventilaciju, temperaturu, vlagu itd)


Drago mi je Miljko da se ljudi interesuju za koze. Da se ne bavim ovcarstvom, siguran sam da bi bio kozar.
Miljko, sto se tice uvoza ovaca, vrsen je na teritoriju Republike Srpske sa teritorija EU. Uvozili smo linije teksela (holandski i nemacki) i romanovske (ceske i poljske) linije .

P.S. Miljko, ako bude jos kakvih putovanja u perspektivi molio bih Vas da me obavestite, mozda bih i ja putovao.
 
Drugari, nemojte da mislite da je ovo bili namerno,ekskurzija je bila vise privatnog karaktera,tj ja Frida i jos dva odgajivaca koji su sve troskove prenocista,puta i svega ostalo snosili.Ja sam bio prevodilac,vodja puta i pomalo uz Fridu strucni savetnik.Ako se budete dogovorili i zainteresovani ste za posetu farmi, mogu da ugovorim sa farmerima i njihovim udruzenjima ali vi motrate da se pobrinete za vizu i prevoz.Smestaj mogu da organizujem u nekim seoskim motelima.Ja nazalost nemam mnogo vremena da vam sve organizujem, ovo je bilo uz put pored mog posla
Pozdravljam vas
 
i ja volim da putujem ali bih voleo i kod nas da vidim kako ovcari rade kako povrtari organizuju dane polja zar ovcari to nemogu :sta:
 
kamijon je savrsenstvo,a svaka cas za fotografije,da i mi vidimo kakvi su strani farmeri spremni za rad sa drugim zemljama ,kao na primer sa nama.
majstore svaka cas za fotke.pozdrav iz sjenice.
 
Molim vas ko je zainteresovan za uvoz ovaca i ovnova iz Nemačke da mi se javi na privatnu poruku.
U opciji su: texel, nemačka crnoglava ovca i virtenberg.
 
@miljko.
nista ne smeta sto se pise na dva mesta. Nije bilo smisla da otvaramo posebnu temu jer kada ti napises svoja iskustva i postavimo par dodatnih pitanja tema staje. Za sada nemamo ili ne znamo nekog drugog sa iskustvom.
Evo kako bih ovo sumirao a ti me ispravi:
1. registrovano polj. domacinstvo
2. napraviti objekat sa dezinfekcionim barijerama. Ovo moze da bude korisno i kasnije u slucaju pojave neke vece zaraze. Sistem provetravanj, ventilacije takav da speci ulazak ptica........
3. registracija objekta
4. pronalazenje uvoznika
pitanje: da li preporucujes tog sa kojim si radio?
5. odlazak u zemlju izvoza i trazenje adekvatnih grla. Da se smanjer troskovi sto vise se pripremiti unapred koristeci internet i druge oblike komunikacije. Da se zna kod kojih odgajivaca se ide ili na koje sajmove i sl.
6. Ako sva grla nisu sa istog mesta( ovo Miljko nije pominjao) verovatno se treba dogovoriti sa jednim odgajivacem da on uz neku naknadu bude baza za prikupljanje grla(?)
pitanje: da li se analize krvi rade kada prikupis sva grla ili na farmi prodavca ?
7.Transport. Pouzdan transporter je pronadjen ranije, prevoz dogovoren i stado putuje.
pitanje: kako se transportuje ako uvozis samo 1-2-3 grla, npr ovnove? Da li je to moguce transportovati samostalno pod uslovom da imas malu prikolicu koja zadovoljava ili adekvatno vozilo?. Takva prikolica moze i kasnije da koristi.
pitanje: da li je moguce da vlasnik ili neko blizak putuje u kamionu sa "blagom" i da li to preporucujes?
pitanje: predpostavljam da je pocetak jeseni najpogodniji za transport zbog najprihvatljivije temperature?

8. Uvoznik sprovodi transport do objekta, tu je i neka vet-sanitarna kontrola(?) i stado se uvodi i zatvara u objekat. Predpostavljam da neki inspektor tu i tamo svrati da obavi nadzor(?) Po isteku mesec dana, ako je sve u redu stala gubi status karantina i stado moze u novi zivot! ?


Svaka savremena stala(kozarnik ili ovcarnik) treba da ima karantin za nova grla koja se uvode u stado ili za grla iz stada koja obole ili se pojavi sumnja na bolest. Kada se to planira treba povesti racuna da moze da zadovolji kriterijume i za uvozna grla.
pitanje: da li takav karantin mora da bude posebna zgrada ili moze i posebna prostorija sa dezinfikacionim barijerama?

Bilo bi veoma dobro ako ljudi od iskustva sa uvozom odgovore na bar većinu od ovih pitanja, pre svih apelujem na druga miljka kao prekaljenog uvoznika.:ppozdrav:

Još me neki detalj zanima, kako se na zapadu kupuju priplodna grla, na aukcijama i/ili farmama direktno? Pretpostavljam da to dosta utiče na cenu.
 
Za sve one koji razmišljaju ozbiljno o uvozu Romanovih ovaca iz HR neka mi se jave da pokušamo trgovati.Naime danas mi je službeno potvrđeno da mogu izvoziti u Srbiju i Bosnu i koju dokumentaciju MORAMO imati!:osmeh:
 
Daj molim te objasni o čemu se radi. Dali je to neki međudržavni dogovor. Zainteresovanih svakako ima. Ja ne znam kakva je procedura kod nas. Ima neko da zna. Ima li jagnjadi od onog ovna iz Nemačke. Koja je cena priplodni jagnjadi romanovske u Hrvatskoj.
 
Ne znam za nikakav dogovor samo znam da prije nije moglo a sad može normalno što je super!Što se tiče zainteresiranih bilo je jako puno i zato sam i sve prikupila a sad kad sam objavila da može ni jedan da sad ne imenujem ni da se javi što je bezvezno.Ja jako dobro prodajem u HR a lani sam izvezla u Mađarsku 10 kom. i sad imam nove kupce.Cijena je 100€ kom.
 
Cena je prihvatljiva. Treba se raspitati kod nadleznih mada se tu nezna ni ko pije ni ko plaća. Kod nas je godina podbacila žestoko a i ovako je kriza nezapamćena. Taj uvoz bi dobro došao ali ljudi u ovoj situaciji se teško odlučuju na neke investicije. Još samo da se malo našalim. Morali bi povesti Velimira da izvrši odabir. Pozdrav i ne zamerite na šali.
 
Normalno da treba netko da odabere tako ja i prodajem,Velimir nije problem jer ja dozvolim svakom kupcu da odabere ono što mu se sviđa!
 
Mojim izostankom na ovom forumu desavalo je se puno toga. :sta:

Interesuje me koleginice MEDOLINA od koga ste dobili informaciju o Uslovima za uvoz visoko kvalitetnih priplodnih ovaca iz Hrvatske u BiH? Da li su vam poznati uslovi i da li je zvanicno potvrdjeno od komisije Ureda za veterinasrvo BiH, nadlezne Agenicije u BiH i dr? Posto vazite za najznacajnijeg uzgajivaca u Hrvatskoj, molim vas da napisete koji su Genotipi ovaca koje su predmet prodaje,ko je radio genotipizaciju (imena clanova komisije) i posto u BiH mogu uci samo ovce ER, E i I. Koji su procenti klasifikacije i bodova? Interesantan je podatak koliko kosta genotipizacija po glavi u RH, kao i pedigre po grlu. Imena clanova bi bila dobra referenca za olaksavanje samog postupka genotipizacije svima nama u perspektivi. Da, prepostavljam da se uradi o zenkama starijim od sest meseci i verujem da su uparene.

Medolona, sta nam je sa kolegom Jankom *agrolug-om, bavi li se jos ovcarstvom i da li je zdravo?


P.S. Ipak, da se niste raspitivali samo za Uslove za uvoz ovaca za klanje i koje moraju biti zaklane u roku 72 sata u BiH, posto je cena koju navodite ispod klanicke, ako se ne varam u Dalmaciji je 30 kuna kilogram jagnjetine zive vage.:ideja:
 
Мене би интересовала могућност увоза високомлечних расних коза из иностранства. Да ли је неко имао до сада искуства у том правцу?
 
Nazad
Vrh