Uvoz koza i ovaca

Tar

Član
Učlanjen(a)
26 Apr 2008
Poruka
1.167
Lokacija
Beograd
@Miljko
koliko vidim ti si jedini sa neposrednim iskustvom uvoza. To interesuje mnoge, pa bi mogao da nam malo priblizis postupak. Sta treba unapred od papira, da li se priznaju zdravstveni sertifikati, carina(?), kako si organizovao transport,karantin, da li si morao da angazujes nekog uvoznika kao posrednika i sl.
 
Tar je napisao(la):
@Miljko
koliko vidim ti si jedini sa neposrednim iskustvom uvoza. To interesuje mnoge, pa bi mogao da nam malo priblizis postupak. Sta treba unapred od papira, da li se priznaju zdravstveni sertifikati, carina(?), kako si organizovao transport,karantin, da li si morao da angazujes nekog uvoznika kao posrednika i sl.
Bez ljutnje i uvrede ja mislin da bi ovo sta je Tar pita bilo pribliznije u temi Ekonomika..... :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Na ovim stranicama nema ljutnje,a pogotovo se na tebe niko ne moze naljutiti jer ti si jedan od onih koji daje ponajvise kvalitetnog udjela u ovim diskusijama.Kapa dole Brundalo!
Medjutim informaciju o uvozu i iskustvo koje ima Miljko u svakom slucaju treba iskoristiti.
Do moderatora je -otvoriti novu temu "Uvoz koza/ovaca iz EU,Svicarske,Rusije..." ili ne?
Mene licno ta tema i te kako zanima ,a nadam se da ima jos interesanata.
 
Ne bih se štel mešat :pecanje:
I ja bi volija naucit neke stavri o tome a di ce bit tema j... se meni :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Vec sam u jednoj drugoj rubrici nesto pisao ali mogu da ponovim.Potreban je registrovani objekat za karantin.Moj objekat je bio nov kad su ovce iz uvoza prvi put usle u njega ali su ipak uzeli 15 briseva od kojih je svaki kostao 8 evra.Karantin traje mesec dana i kosta kad se negde na drugoj farmi radi 1evro po grlu i danu (to moze i da varira).Registracija objekta je kostala oko 80evra.Ovjekat mora biti sa svih strana zatvoren ceradama ili kao vec da ne mogu ptice da udju i mora imati dezinfekcione barijere,na ulazu u dvoriste i u objekat.Mora se uvoziti preko neke ovlascene firme za uvoz zivotinja a oni uzimaju oko 8% od ukupne cene.Oni podnose zahtev za uvoz kod ministarstva.To traje najduze u mom slucaju tri meseca.Za transport zivotinja u EU su potrebna specijalna vozila gde zivotinje imaju hranu vodu,gde ekskrementi ostaju u vozilu i ne rasipaju se tokom puta,gde je priliv vazduha kontrolisan,Takav kamion mozete videti na http:// www.ovca.rs
(O farmi,prva slika) .Transport kosta u zavisnosti od broja ali najvise od daljine.U mom slucaju iz Badenvirtemberga do Pozarevca tacno 5000evra.Analiza krvi u zemlji izvoznici na Plavi jezik,Medi-Visnu,Brucelosu,Tuberkulosu,Sepavost, i jos jednu ili dve bolesti,ne mogu tacno da se setim.Sve to se jos jednom ponavlja u Srbiji.Mi smo sve ovce i osigurali za vreme karantna.To je kostalo oko 600evra za 50ovaca i dva ovna.Skoro sve ovce su bile sjagnjaste,neke pred jagnje pa je abort usled dugog transporta bio za nas problem ali Bogu hvala, nije bilo toga.Ja sam licno isao da trazim farme i odabiram grla.Bio sam tri puta radi odabira,napravio oko 4000km.To je bilo mnogo posla i novca ali mi je bio problem da nisam mogao naci dobru i pre svega cistu krv,da to nije neko ukrstao ili preprodavao,necu da imenujem.
 
E sad cete mi rec da san zlocest i da je ovo off topic ali ne mogu odolit. Kad se udje u EU ovi troskovi otpadaju. Ovo sta je miljko platija razumija bi da je covik uvozija blago iz tunguzije ili negdi iz svemira ali iz EU. To ne mogu razumit ovako vozat covika :zli: :zli: :zli: :nono:
 
@miljko.
nista ne smeta sto se pise na dva mesta. Nije bilo smisla da otvaramo posebnu temu jer kada ti napises svoja iskustva i postavimo par dodatnih pitanja tema staje. Za sada nemamo ili ne znamo nekog drugog sa iskustvom.
Evo kako bih ovo sumirao a ti me ispravi:
1. registrovano polj. domacinstvo
2. napraviti objekat sa dezinfekcionim barijerama. Ovo moze da bude korisno i kasnije u slucaju pojave neke vece zaraze. Sistem provetravanj, ventilacije takav da speci ulazak ptica........
3. registracija objekta
4. pronalazenje uvoznika
pitanje: da li preporucujes tog sa kojim si radio?
5. odlazak u zemlju izvoza i trazenje adekvatnih grla. Da se smanjer troskovi sto vise se pripremiti unapred koristeci internet i druge oblike komunikacije. Da se zna kod kojih odgajivaca se ide ili na koje sajmove i sl.
6. Ako sva grla nisu sa istog mesta( ovo Miljko nije pominjao) verovatno se treba dogovoriti sa jednim odgajivacem da on uz neku naknadu bude baza za prikupljanje grla(?)
pitanje: da li se analize krvi rade kada prikupis sva grla ili na farmi prodavca ?
7.Transport. Pouzdan transporter je pronadjen ranije, prevoz dogovoren i stado putuje.
pitanje: kako se transportuje ako uvozis samo 1-2-3 grla, npr ovnove? Da li je to moguce transportovati samostalno pod uslovom da imas malu prikolicu koja zadovoljava ili adekvatno vozilo?. Takva prikolica moze i kasnije da koristi.
pitanje: da li je moguce da vlasnik ili neko blizak putuje u kamionu sa "blagom" i da li to preporucujes?
pitanje: predpostavljam da je pocetak jeseni najpogodniji za transport zbog najprihvatljivije temperature?

8. Uvoznik sprovodi transport do objekta, tu je i neka vet-sanitarna kontrola(?) i stado se uvodi i zatvara u objekat. Predpostavljam da neki inspektor tu i tamo svrati da obavi nadzor(?) Po isteku mesec dana, ako je sve u redu stala gubi status karantina i stado moze u novi zivot! ?


Svaka savremena stala(kozarnik ili ovcarnik) treba da ima karantin za nova grla koja se uvode u stado ili za grla iz stada koja obole ili se pojavi sumnja na bolest. Kada se to planira treba povesti racuna da moze da zadovolji kriterijume i za uvozna grla.
pitanje: da li takav karantin mora da bude posebna zgrada ili moze i posebna prostorija sa dezinfikacionim barijerama?
 
Uvoznik sa kojim sam radio je potpuno ok.Sve su ispostovali i posao smo dobro zavrsili.
Sto se transporta tice,postoje specijalne prikolice za transport zivotinja ali se nakon svakih 8sati putovanja ako put traje duze,mora praviti pauza u nekom objektu predvidjenim za to.
Ljudi koji su vrsili transport su profesionalci,bar ovi koji su kod mene to radili.U putu se cak ojagnjila jedna ovca i oba jagnjeta su sacuvali.Put je trajao oko 20 sati.
Jesen jeste povoljna za transport ali opet ponavljam,ne bih da sav razocaram ili da vi to uradite kad saznate da se u narednih godinu,dve pa mozda i duze nece moci ista da uvozi zbog bolesti PLAVOG JEZIKA.Kod nas je trenutno nema a nije je bilo ni u Austriji do pre tri nedelje ali i ovde se pojavio prvi slucaj.Nasa veterinarska inspekcija je vrlo problematicna kad se o tome radi.
Sto se karantina tice,za stado to mora biti posebna zgrada,zbog broja a kod pojedinacnih zivotinja,dovoljno je da to bude i neka zatvorena prostorija sa dezo barijerama.
 
Iskren da budem,da sam imao negde kupiti kvalitetno stado u Srbiji,ne bih se ovoliko mucio oko ovog a i mnogo manje bi me kostalo.Meni je bi problem sto i ovi koji su par godina pre mene uvozili u Srbiju,nisu posteno dalje radili.Oni uvezli 200 dviski,pola prodali odmah a vec sledece godine imaju 500 i vise jaganjaca za prodaju.Bitno je samo da je belo.Ja sam sve vece farme u Srbiji obisao dok se na uvoz nisam odlucio.
 
Pored "Interboves"-a dali nam mozes preporuciti ili dati informacije o nekoj drugoj kompaniji?
 
Ne znam ( :haha:) ko je ove sve clanke ovako lipo sistematizira u jednoj temi, ali svaka mu cast :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:.
Lipo jednostavno i pregledno :ppozdrav:.
 
@Miljko
da li ovakav kamion ima mogucnost transporta na dva sprata ? To jest koji je max. kapacitet?
 
da,ima mogucnosta da se citav kamion podeli u dva nivoa i moze da preveze maksimalno 200 ovaca,u zavisnosti od uzrasta.
 
Znaci dogovor kucu gradi!
2-3-4 uzgajivaca se dogovore i napune kamion.
 
pa tako nekako ali tek za 2-3 ili cetirir godine :sta:
posto se EU svuda vakcinise protiv bolesti plavog jzika a to se u krvi ne moze razlikovati od prave infekcije tako da takve zivotinje u Srbiju ne mogu uci.
 
Odluka ozabtani uvoza i transporta.....u vezi sa plavim jezikom BiH
http://www.vet.gov.ba/legislativa/na-snazi/bih/Default.aspx?cid=422,2,1

pojava bolesti u Hr.... http://www.mps.hr/dokumenti/publikacija.asp?id=7

U Velikoj Britaniji pojavila se stočna bolest plavog jezika i britanske vlasti o tome su izvijestile Europsku komisiju, priopćeno je danas iz Bruxellesa. ...
http://www.cro-rss.com/article_nova_sto%E8na_bolest_u_vb-bolest_plavog_jezika__192330.htm

radi sprječavanja unošenja u Republiku Hrvatsku bolesti plavog jezika
http://oglasnik-jn-do-2008.nn.hr/clanci/sluzbeno/2008/2212.htm

Evo sta sam ja pronasao. Na netu ne mogu da nadjem slicnu odluku koja se odnosi na Srbiju. To ne znaci da ne postoji. Mozda ce neko drugi biti bolje srece.
 
@Tar tebe cemo morat zaposlit kao PR managera foruma he he :ppozdrav:
Nekoc se je na razini bivse drzave stampa za ovakve stvari SLUZBENI LIST SFRJ, a bivse republike danas samostalne drzave imaju svaka svoj sluzbeni list. U nas u HR to su NARODNE NOVINE. Ne znan kako se zovu u Srbiji da nije tamo slucajno objavljeno?
 
ma ja sam glup. probao sam plavi jezik, zabrana uvoza i sl.. dobio sam to sto sam dobio. valjda ovi mladji umeju to bolje... :bravo:

imamo drugara koji (nesto)hoce i voli koze i on je iz BiH. Da umem rekao bi mu nesto lepse al' ne umem.
Toliko od mene za sada.

p.s.
ovo sto sam napisao nije ni meni bas najjasnije. Znaci hteo sam da kazem da mi je zao sto moram da saopstim lose vesti. Uvoz u BiH prakticno zabranjen. Uvoz u Hr isto. Za Srbiju nas je Miljko obavestio.
I jos jedan detalj: tamo u zabranama su navedene neke kompletne zemlje a recimo za Spaniju, Francusku i Nemacku oblasti iz kojih je zabranjen uvoz.Znaci neka mala mogucnost postoji(?) Sto se tice vakcine u hrvatskoj uredbi pise da od vakcinacije mora da prodje bar 60 dana do uvozne procedure. Znaci postoji nacin da se utvrdi da li je u pitanju bolest ili vakcina.
 
Nazad
Vrh