Startovanje motora u zimskom periodu

ako si izgubio kljuc za paljenje pali direktno
a ako nemas kontakt kljuc moze da ti crkne regler kada upalis bez kontakta.
 
North ARMY je napisao(la):
sme profesionalni :D
bar je lako bilo kakav akomulator ubaciti :cao:
Samo na najstarijim traktorima sa dinamom alternatoru crkne regler i izpravljaci.
Neizpravnom akumulatoru koji je celu zimo stajao potone bar 1 celija a ostale sulfatiziraju.
Steta bude veca od vrednosti akumulatora koji svakako moras kupiti :sreca:
 
hvala puno na savetima,ipak cu ja da nabijem kljuc u alnaser pa nek crkne sta oce ::traktor1::
 
nafta mi es smrzavala tj. toliko zgusne da nece da pordje kroz filtere pa manjaj filtere itd. :udri:
 
Ne nego kupi aditiv za dizel pa prema uputstvu sipaj u rezervoar! A ako ti je vec smrznuta onda uzmi jedno 10lit. i zagrej nekako da bude topla pa je naspi u rezervoar da se ona zamrznuta otkravi!
 
Odeš na pumpu i tražiš aditiv protiv smrzavanja dizela! Ako je nafta "smrznuta" (već se izdvojio parafin) onda džabe sipaš dok ne "otkravi"
 
najbolji adetiv a moze i benzin ili petrolej t oje ubistvo kada se smrzne nedaj boze nikom tako nesto ja sam platio skolu vise puta i vise nikad :nono:
 
mityoo je napisao(la):
Odeš na pumpu i tražiš aditiv protiv smrzavanja dizela! Ako je nafta "smrznuta" (već se izdvojio parafin) onda džabe sipaš dok ne "otkravi"
bas tako a parafin samo pliva :udri: koliko znam parafin povecava oktansku vrednost,mi sipamo primerenu dozu bezolovnog umesto aditiva i to uvek svake godine...
 
Po mom mišljenju bolje je po ovoj zimi sipati eurodizel+ pola litre dvotaktola na 100lit.
 
svi proizvođači motora zabranjuju benzin u dizel. Zimi ili D1 kojeg nema ili petrolej ali ide i do 50% što je skupo, najbolje aditiv ali proverenog kvaliteta.
Kombajner dizel nema oktansku vrednost on ima cetansku vrednost(cetanski broj) parafin ja sastavni deo, frakcija nafte, ima sve dobre osobine osim visoke tačke smrzavanja. benzin treba da ima što veću temperaturu samo paljenja da nebi dolazilo do detonacija u motoru a dizel treba da ima sto nižu tačku paljenj da bi bolje palio.
 
Juče nisam mogao da upalim kola, ni jutros, pa sam stavio paralelno i akumulator sa Tamića (120Ah) i neće Pasat da upali i neće.
Unda sam filter za gorivo stavio u lonče vrele vode i sačekao dok nije bio i on vreo, zatim sam skinuo poklopac vazdušnog filtera i ženu postavio za volan da vergla. Tek nakon dobrih 10 sec verglanja i zapušavanja dotoka vazduha Pasat je dobio dovoljan broj obrtaja i konačno upalio. A inače sam mu sipao i aditiv, neki Belgijski, i još pride na 10 litara D2 nekih 20 litara Euro dizela...
 
nikada ne sipam nikakve aditive u naftu ali pazim da imam u rezervoaru uvek 20,30 litara.normalno mnogo znaci i to kad se auto svakog dana pali i vozi.moj se odmori eventualno 2 dana u god. 1 i 7 januara a nekad ni tada.kad je filter nafte problem obmotam ga nekom krpom i sipam vrelu vodu na njega garantovano pomaze.za traktor koji koristim zimi samo dobra garaza :cao:
 
U moje traktore sipam 10% benzina,antifriz je uvek u njima,ali jutros ni jedan nisam uspeo upaliti ,gorivo je ok. ali su akumulatori izdali jedva da sastave krug.onda sam zvao drugare koji sipaju vruću vodu i akumulatore drže u sobi da mi odvuku svinje na utovar :udri:
 
Prosle godine sam i ja imao cirkus nevidjenis paljenjem traktora u zimi. Otisao s prikolicom i buradima na pumpu da kupim goriva i tako me mrak uhvatio kad sam dosao kuci, pa mi se nije dalo istovarati, nego ja uteram prikolicu na rikverc u garazu i traktor ostavim da viri iz supe. Sutradan sam mislio po danu istovariti gorivo, ali preko noci napadao snijeg i ujutro nema sanse da upali. Trajao je taj snijeg neko vrijeme, pa mi dojadilo gledati traktor da bude pod snijegom i odlucio sam da cu ga upaliti, makar pukao po pola.


Isto, 3-4 krpe, lonac vrele vode i polako, krpe natopio u vodi, jednu stavio na bosch pumpu, jednu omotao oko filtera goriva, lonac postavio ispod kartera i polako namakao ove krpe oko pumpi i filtera. Ostatak vode sam prolio po rezervoaru, da i on malo popusti. traktor je i tad jedva upalio i na iber gasu je radio na manje od 1000 okretaja i tek kad se tako klimavo auspuh zagrijao i poceo grijati rezervoar je traktor proradio normalno. Sve bi bilo super da gorivo u buradima nije steglo kao svinjska mast i od njega nije bilo nikakve koristi.

Za koji dan bas idem na selo, pa cu pokusati upaliti oba traktora da malo rade. Stari tvrdi da 539 nece upaliti, i mislim da cemo se kladiti u samar jer vjerujam da moze sastaviti, iako ga nekad i po ljetu treba "nagovarati" ;)
 
Nazad
Vrh