Startovanje motora u zimskom periodu

kloki

Član
Učlanjen(a)
20 Apr 2008
Poruka
1.243
Lokacija
pančevo
verovatno znate foru da rukom zapusite dovod vazduha u motor i da verglate,mnogo brze vrti i onda pustite vazduh
rusi 8x 9x 1xx to imaju kao klapnu koju zatvaras iz kabine rucicom.a t 40 ima bas dekompresor koji podize ventile i pusta fluide da idu gde hoce bez opterecenja.
 
Kad smo već kod toga, na Zetoru ima jedno "dugme" na PVP koje kad se stisne pali i na -20 na "pola ključa", kažu da je to za zatvaranje dodtoka vazduha, mada ja nisam ubeđen da je to tako :sta:
 
Ja sam cuo da pritiskom na to dugme on dobija znatno vise nafte pa zato bolje pali.
 
Kloki
verovatno znate foru da rukom zapusite dovod vazduha u motor i da verglate,mnogo brze vrti i onda pustite vazduh
rusi 8x 9x 1xx to imaju kao klapnu koju zatvaras iz kabine rucicom.a t 40 ima bas dekompresor koji podize ventile i pusta fluide da idu gde hoce bez opterecenja.

Ovo mi stvarno nije palo ni na pamet...
Sada se ose'am stvarno glupo. :sta: :sta: :sta: :sta:

Cugi, to dugme na pumpi je jako delotvorno prilikom paljenja zimi.
Povezano je sa gasom, jer ako ne povuces rucicu gasa ne moze da se aktivira, tako da pretpostavljam da je ovo sto kaze Rastislav istina.
Moj ujak je imao Zetora sa dva cilindra i taj je palio na takav nacin i po najvecoj zimi...
 
branko je napisao(la):
Povezano je sa gasom, jer ako ne povuces rucicu gasa ne moze da se aktivira

Tačno tako, evo sad će 6-a zima kako je kod mene i nikad, baš nikad, nije bilo problema, upali za max 2 sekunde.
 
Zetor nema zatvaranje vazduha , to dugme je na BOSCH pumpi i služi kao dodatno punjenje . Od vrste motora (direktno ubrizgavanje , sa predkomorom itd.) zavisi kakav sitem će se koristiti ( dodatno punjenje , dekompresor , otvaranje ventila i grejači.
 
Hvala Kiki, po svoj logici i ja sam mislio da je tako, zato i rekoh da nisam ubeđen da je u pitanju zatvarnje vazduha, ali šta ćeš kada je meni 90% sagovornika kod mene u kraju u fazonu "ćuti mali šta ti znaš, mi teramo traktore 30 godina", i ne daju da im išta kažeš, zato se ja držim ovog foruma i jednostavno uživam provodeći vreme ovde! :cao:
 
Ti što voze traktor 30 god. sve znaju verujem da ni uptstvo za upotrbu nisu pročitali ::traktor:: . Kad budeš skidao usisnu granu odnesi im da ti pokažu kako izgleda klapna. IMT 533 ima klapnu pa u zavisnosti koliko je otvorena imamo promenu podpritiska i preko jedne cevi podpritisak se prenosi na membranu u Bosch pumpi koja je vezana za letvu i tako se menja broj obrtaja motora. :ideja: Zaključak pošto Zetor nema grejač ili dekompresor kao Rus onda mora biti negde ta klapna :haha:
 
izmedju rucice za blokadu i rucice za stelovanje volana.
to imaju samo varijante bez turba.
pogledaj na usisnoj grani gde je klapna pa prati sajlu ako je ima.
mozda tvoj model nema ali neverujem
 
@ Kloki
Ajde ako slucajno imas neku slikicu sa tom rucicom za dekompresiju postavi ,posto sam ja moju ocigledno jako povukao i pokidao sajlu. I sad gde se ta sajla kaci tacno to nemogu da provalim .A tacno je da se nalazi izmedju dve rucice ispod volana ,ima i oprugu na sebi tako da kad povuces rucicu i verglas kad motor sastavi ti pustas rucicu i ona se pomocu te opruge vraca u prvobitni polozaj.
 
motor nemoze da sastavi dok ti drzis tu rucicu povucenom jer nemas vazduha samo ce brze da vergla jer se stvori vakuum u cilindrima.
a kada malo razbije ulje ti je pustis i motor dobije vazduh.
to isto postizes ako stavis ruku na usisnu granu i verglas,naravno podrazumeva se da ti je sve dobro zaptiveno i da nigde drugde nemoze da povuce vazduh.
mozes i da iskljucis pumpu za hidrauliku i da dobijes jos snage za verglanje jer i ona mora da gura ulje koje je gusto.
probacu da nadjem adekvatnu sliku.
 
kab_t2.gif

crvena rucica ispod volana
02.gif

kaci se na poz 72
10.gif

cela rucica
MTZ_2.png

ovde je nema ali je lep presek motora
fd.jpg

evo gde je klapna uzivo

inace ta rucica sluzi za prinudno gasenje zatvaranjem vazduha ali je pri paljenju od velike koristi.
 
@Kloki
Upravu si ,nisam se dobro izrazio .Kad brze vergla onda pustas rucicu.Posto ga ja sada palim tako sto zacepim dovod vazduha pa onda verglam,nikako da osposobim grejac koji mi je riknuo.Inace hvala za slike .
 
E, kloki, kada si već tu...
Pre neki dan zajedno sa Čugijem pogledasmo mog Ruju i ne nađosmo na njemu spravu za dakeompresiono paljenje... ::lose:: ::lose:: ::lose::
Nego ima samo neka dva grejača, jedan na petrolej a drugi čudan samo na elektriku :sta: :sta: :sta:
Izgleda da sam nabasao baš na seriju u koju to nije ugrađivano.
:off_topic:
 
branko je napisao(la):
E, kloki, kada si već tu...
Pre neki dan zajedno sa Čugijem pogledasmo mog Ruju i ne nađosmo na njemu spravu za dakeompresiono paljenje... ::lose:: ::lose:: ::lose::
Nego ima samo neka dva grejača, jedan na petrolej a drugi čudan samo na elektriku :sta: :sta: :sta:
Izgleda da sam nabasao baš na seriju u koju to nije ugrađivano.
:off_topic:
da se razumemo to kod 8x.x nije dekompresor vec mehanizam ze prinudno gasenje zatvaranjem dovoda vazduha.
ali verujem da ni projektanti nisu predvideli(a mozda i jesu)da ce to pomoci pri paljenju.
u uputstvu nigde nepise da je to za paljenje vec za gasenje.
ja sam pukim slucajem to otkrio pre desetak godina kada sam kupio novog 82.1.
ne znam sta mi bi da palim traktor i da povucem tu rucicu,naravno nisam mogao da upalim ali sam primetio da vergla nenormalno,kada sam pustio rucicu ruja je zagrmeo.
onda sam video da to zatvara dovod vazduha i da isti efekat postizem kada zatvorim rukom usisnu granu.
nisam znao dali je to samo kod rusa ili je pravilo kod svih motora pa sam onda to probao na imt560 pa na
peugeot 405 i zapanjio sam se rezultatom, sto je manji motor efekat je bio bolji.

naravoucenije>imao nemao taj mehanizam ti samo zatvori rukom dovod vazduha i efekat je siguran.
a ako imalo vuce vaduha sa strane odnosno nije sistem zaptiven 100% nista ti nece pomoci
 
to sam ja imao na mom ltz-u tornado 60 ab zatvori se dovod vazduha ugreje petrolej grejacem i kad ga zaverglas dobije jako puno obrtaja a kad pustus sajlu usisa smesu petroleja(para) i vazduha te se traktor lako upali! Ovo je jako dobro zimi pri niskim temperaturama!
 
jos nesto branko.grejac je posle klapne.ima posudu za naftu i el.grejac to je jedan sklop a ne dva grejaca uslikaj pa stavi sliku
 
ti rusi su pravljeni sa ciljem!
za bracu ruse da pale na -20,da traju i ne kidaju se,a za uzvrat dobijes potrosnju i buku i jako nisku cenu delova,a i novih.
meni se to cini vise nego fer nagodba :ppozdrav:
 
Neće mi biti teško pa ću danas otići na plac da uslikam.

Nego ovo što piše dragan mi je potpuno OK, ako tako ne upali motor, drugačije i neće.
Imam Tamića 2001, i tu skinem dovod vazduha, ugrejem grejač, začepim dovod vazduha, verglam i kada dobije obrtaje pustim vazduh sve sa vatrom sa grejača i motor odmah upali i po jačoj zimi. To je efektno kao i da mu ušpricaš start sprej.

Ma nekad sam starog Tamića palio tako što sam napravio baklju i jadnik je gutao samu vatru, ali nije bilo problema i po najvećoj zimi je palio...

:off_topic:
 
Nazad
Vrh