Maksimalna snaga traktorskog motora

ma to je teorija, istina tacna ali pusti to.
ti znas najbolje kada je traktoru dosta.
bolje pricajte o realnim stvarima.
kako da iz toga sto imas izvuces maximum.
znaci sirina guma u odnosu na realnu tezinu i snagu,pa duple gume,pa blokada,pa dopla vuca,
pa realno opterecenje prednje odnosno zadnje osovine tegovima itd itd itd.......
 
Kloki najzad jedan pravi odgovor :D na ovu temu koja nema kraja, jer nema svrhe da sada razrađujemo teoriju koja nam u praksi ništa ne znači.
 
Ja nisam ni rekao da nama ta max. snaga i znači nesto nego da je jako retko koristimo tj. da nam je motor na taj način jako malo iskorišten . Da je drugačije svake godine bi radio generalnu . Koliko često ti se dešava da tako opteretiš motor uz breg . Još pre brega ubaciš u niži stepen i nema problema . :cao:
 
ma najbolja iskoristenost masine je kad ga vozis u najvecoj brzini on ne trosi kao lud i radis generalku svakih 10-20g i tad je najbolja iskoristenost!!!
 
~Kiki~ je napisao(la):
Ja nisam ni rekao da nama ta max. snaga i znači nesto nego da je jako retko koristimo tj. da nam je motor na taj način jako malo iskorišten . Da je drugačije svake godine bi radio generalnu . Koliko često ti se dešava da tako opteretiš motor uz breg . Još pre brega ubaciš u niži stepen i nema problema . :cao:

ma jasno je to meni ali nije jasno mom traktoru on to nemoze da shvati.
kada mu ispricam da ce mu sa 11t biti bolji rad on siroma mucenik samo sto ne zaplace.
MALA SALA :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Kad budeš imao viška vremena potraži naučni rad u časopisu Traktori i pogonske mašine iz 2005. god. od prof. dr V. Muzikravić-a , pošto vidim da misliš da lupam gluposti . Niko tu nepriča da je to izvodljivo u praksi (jer da jeste to bi već neko odradio) , nego je bilo reči o klizanju točkova i ja sam onda u tom kontekstu pomenuo taj podatak. A možda i profa nema pojma. :cao:
 
Profa kojeg sam spomenuo je "doktorirao" temu pneumatici i trakcija . Na faksu sam par puta slušao njegova predavanja . Ako imaš klizanje kako možeš da iskoristiš snagu motora , kad traktor krene da proklizava šanse da povuče su manje zar ne. Ako smanjiš gas veće su šanse da će povući . Osnovna formula snage je P=VxF V-brzina , F-sila . Ako hoćeš da imaš veću silu onda moraš imati manju brzinu za istu snagu . Ali ako ti snagu motora nemožeš da preneseš na podlogu nemožeš da ostvariš ni maksimalnu snagu (nemogućnost prenosa snage sa točka na podlogu se manifestuje proklizavanjem).
 
kako je ova tema sranje i diskutabilna da je treba zakljucait
nije isto dal je proslajfati na otkosu slame,otarupanog repista,betonu,metalnoj platformi...

a ta formula sta znaci p proklizavanje ili povlacenje?.... jel bi znacilo onda da bi traktor bolje povukao u 3 nego u 1?Zapravo u 3 se gusi i nikako ne moze da povuce ::lose::
 
Ili ti je lakše F=P/v (P-snaga , F-sila , v-brzina). Za datu snagu pri nekoj brzini dobijamo silu vuče (pod predpostavkom da se ta sila može preneti na podlogu ,tj. da neće doći do klizanja). A naravno da nije svejedno gde proklizava , nisu isti koef. trenja .
 
Tako je neznam šta tu dosad nije bilo jasno, to sam pričao i juče.
Traktor u nižim stepenima proklizava jer je za datu snagu brzina niža , a samim tim je sila viša , a tu višu silu trakcijom nemože da prenese . I dolazi do klizanja. Traktor u višim stepenima za datu snagu i veću brzinu daje manju silu na točku i tu silu možemo preneti na podlogu i pretvoriti je u vučnu. Otuda da pri većoj brzini je manja sila vuče.
Da bi dobili trakciju treba nam veća vertikalna sila (teret, teg ) na pogonskim točkovima .
 
North ARMY je napisao(la):
tako je kloki :ppozdrav:
ma jb to da ferguson vuce 11t,to je po mojoj viziji maximum koji moze samo da povuce,a ne i da vuce,NIKAD ne bi tog fergusona presaltao dalje od 1 brzine

Sad ću otići OFF topic, no ako treba nek odgovorni obrišu ovaj post, ja ću ga pisati. Da bi nešto sa sigurnošću tvrdio to treba ili vidjeti ili probati. Jednom prilikom se kolega i ja okladimo da IMT-533 neće moći povući dvije Tehnostrojke sa 160 metara žita (to je neto teret u njima). I nebudi nam teško prikopčam ja njih za mog fergusona (na afsaltu) i krenem 2. sporom. Fergo šlajdra i pomalo kreće, prebacim ga u 3. sporu, pa u 1. brzu i kad sam ga doooobro zaletio prebacim ga u 2. brzu. U trećoj brzoj nije mogao vući te dvije "zmajevke" jer nije imao konja. Dakle prešao je iz 1. brze u 2. brzu. :osmeh: A jednu Zmajevku punu žita mali izvlači bez brige po strnjaku (ako je suho). Nije sve u konjima, već je dosta i do vozača. Jasno da mali ferguson nije za velike terete i blato no kad su dobri uvjeti i on napravi dobrog posla sa velikim prikolicama. A što se tiče jednoosovinke i tandemki, one kad "sjednu" traktoru na zadnju osovinu tu nema brige, samo pazi da nenasjedne di i ošini po gasu. Ljudi nisu ni svjesni što sve može "mali" ferguson pa kad vide onda se čudom čude i ostaju bez teksta. :D
 
Nazad
Vrh