Najneisplativija povrtarska kultura 2011!

tamara1611

Banned
Učlanjen(a)
26 Nov 2010
Poruka
984
Lokacija
Crepaja
Da vidimo koja kultura belezi rekordno nisku cenu u 2011godini?
 
ni iduce ne ocekujem bolje cene,iz iskustva znam.Radim mladi luk,i to podosta.Ove godine je on bio jeftin a tek iduce ima da bude katastrofa,a zasto?Evo da pojasnim,svi idemo logikom bilo je lose niko nece i svi posade da se izvade za proslu i svi popucamo ili bar budemo na nuli.Jedino moze da utice na cenu neka nepogoda,pa da bude skuplje.
 
Lakse je navesti sta je imalo cenu. (ako je nesto imalo)
Podugacak je spisak robe na kojoj se nije nista zaradilo.
I iduce godine, najvervatnije ce biti isto, ako ne i gore.
Mnogi ce doci u poziciju da dve godine uzastopno propadnu na istoj robi i tu ce im biti kraj.
 
Najave vlade od pre neki dan u "Pravdi" pise da ce doci do pojeftinjenja sezonske robe i da ce se odredjena roba drzati pod kontrolim vlade a to znaci i najesen jeftine robe u izobilju.Ide izborna godina secate se milosevica i struje kad je bio 5 oktobar.Ispraznio celo đerdapsko jezero jer za izbore moralo je da bude struje a posle celu zimu bile restikcije.
 
Na mom kraju, definitvno je to šljiva. Em je prejeftina em se jako, jako teško prodaje. Znam nekoliko ljudi koji su posadili šljiv u na velike parcele (po 1-2ha) veoma kvalitetne zemlje i sad kukaju i hoće da je čupaju bagerima jer nemaju ništa od nje. I prošle godine je jako loše bilo sa šljivom, ali ove godine je baš katastrofa. Proizvodnja rakije je isto jako skupa (zbog drveta) a rakija je jako jeftina jer joj cijenu obaraju lopovi koji naveliko proizvode rakiju od šećera (proizvedu je jednom, potom opet ostave kominu koju su sačuvali i sipaju po 50-100kg šećera na 1000L i tako po 4-5 puta). Užas.
 
E moj brate
Gledajuci ove postove na ovoj temi, slatko da zaplaces... Nema zivota poljoprivredi sa ovakvim cenama... Sve je bambadava i samo trgovci zaradjuju... a jednog dana kada cena skoci , vlada ce reci da je do inflacije doslo poskupljenjem poljoprivrednih proizvoda...
 
Za pocetak optimizacija tj spustajte cenu zakupa,opste je poznato da u selima gde ima povrtara da je cena arende daleko veca od ratarske znaci sami su sebi nabili cenu umesto da su se dogovorili oko podele posla,a sad kukaju nema se...
 
jel se ti bavis povrtarstvom i imas neko iskustvo da bi okarakterisao da je ovo lupanje.Jesi li ti cuo za hiperprodukciju.Mi smo malo trziste i ako se puno zaseje a nema izvoza eto niskih cena...
Kolko vidim ti lupas!
 
nisu sve pare zakup zemljista.Jaka stvar dal je jutro 200 ili 300,ako radis za tih 100 nemoj ni da radis.
 
Dejane vidi ovako sticajem okolnosti znam i o tebi kao i o mnogim clanovima ovog foruma,znam da radite jaaako puno zemlje i da sejete sve i svasta,prvi ste poceli da nabijate cenu po selu a sad kukate i jos vucete druge na dno(da ne rade) sa sobom !!!
 
jel se ti bavis povrtarstvom i imas neko iskustvo da bi okarakterisao da je ovo lupanje.Jesi li ti cuo za hiperprodukciju.Mi smo malo trziste i ako se puno zaseje a nema izvoza eto niskih cena...
Kolko vidim ti lupas!

Kakva hiperprodukcija, nama uvek s..ebu sa uvozom, cini neko nase povrce treba da stigne oni odmah uvezu iz Makedonije ili Turske
 
To oko zakupa zemljista je sitnica.
Sitne su to pare, to se otplacuje na jednoj prosecnoj turi robe.
Problem su politicari koji preko poljoprivrede cuvaju socijalni mir.
Zato se uvozi sa svih strana, a izvoz je sveden na minimum.
To dali neko proizvodi na 20 ari, ili na 2 hektara, ne bih bio problem da je uredjeno drustvo.
To sto ljudi seju sve i svasta, prinudjeni su zbog jeftinog finalnog proizvoda.
Govorim o proizvodnji povrca.
 
@Kurkela ne bih se slozio sa Vama.
Kad neko krene od jednom da radi tj otima zemlju od onih koji su je pre radili placa vise zemljiste i to bas dosta vise,treba mu vise radne snage plati vise radnu snagu i onda se siri a nema trziste i glupo je sejati neku povrtarsku kulturu ako nemate kupca u napred (dal nakupca ili nosili na kvantas) niko Vam nece doci kuci i ponuditi dobre pare.

I moramo razlikovati kad neko siri proizvodnju da bi ziveo od toga koliko se tu optimizuje potrosnja-rashodi,a kako bude kad neko seje da bi imao vise od komsije.
 
Nazad
Vrh